Προς το περιεχόμενο

Τι σκύλο να πάρω?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Amilkare είπε

  θα παω σε φιλοζωικη η σε εκτροφεα

Επειδή 15 φορές θα σου πουν το ίδιο, και 15 φορές θα χρειαστεί να απαντήσεις και εσύ το ίδιο, μην περιμένεις από εδώ προτάσεις. Ο καθένας θα σου πει το μακρύ του και το κοντό του. Τόσο για τη ράτσα, όσο και για το από που θα το πάρεις. 

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα εύκολα κατοικίδιο από φιλοζωϊκή αν και το έκανα ήδη, αν δεν είχα ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσυνη στις δυνατότητες μου και στη θέλησή μου να το φροντίσω. Το να πάρεις κατοικίδιο είναι δέσμευση ΖΩΗΣ και πρέπει να είσαι 1000% σίγουρος ότι μπορείς και ΘΕΛΕΙΣ να το φροντίζεις. Τα κατοικίδια λοιπόν από φιλοζωϊκές ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ τί έχουν περάσει και τί ψυχολογικά τους έχουν μείνει, τα οποία θα πρέπει να αντιμετωπίζονται, αλλιώς αν δεν είσαι σε θέση να τα αντιμετωπίσεις καλύτερα μην το πάρεις. Για τον λόγο αυτό λοιπόν προσωπικά θα προτιμούσα ένα κατοικίδιο το οποίο έχω αναλάβει από νωρίς (κουτάβι) και έχει μεγαλώσει μαζί μου με την αγάπη που θέλω (και μπορώ) να του δώσω. 

Στα 39 μου είναι το 3ο σκυλάκι που έχω το οποίο υιθέτησα. Έχει ΠΟΛΥ μεγάλο θέμα με την μοναξιά, και ευτυχώς μπορώ και το παίρνω σχεδόν παντού μαζί μου. Κυριολεκτικά μόνο στο super market δεν τον παίρνω επειδή δεν μπορεί να μπει μέσα. Για οποιαδήποτε εργασία που θα λείπω πάνω από μία ώρα (πχ εξωτερικό ραντεβού με πελάτη), είμαι τυχερός και το αφήνω στους γονείς μου που μένουν δίπλα στο γραφείο. Όλες μα όλες τις άλλες ώρες είναι μαζί μου. Δεν θα τον άλλαζα με τίποτα, εννοείται ότι κοιμάται μαζί μου είτε πάνω στο κρεβάτι όταν είμαι μόνος μου είτε δίπλα ακριβώς όταν είναι η κοπέλα μου, στο μπάνιο έρχεται και αράζει στο χαλάκι ενώ κάνω ντουζ κλπ. Μέχρι και διακοπές μαζί πάμε (ελλάδα), σε ξενοδοχεία/ενοικιαζόμενα δωμάτια που επιτρέπουν κατοικίδια (υπάρχουν αλλά είναι λίγα). Και στην παραλία με πολύ προσοχή βέβαια, πολύ δροσερό νερό και φυσικά αποκλειστικά και μόνο στη σκιά. Μπορεί να ήταν πιο "ανετη" η καθημερινότητα μου αν ήταν από εκτροφέα, αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Μου αρκεί που βλέπω στα μάτια του την ευγνωμοσύνη, και δεν θα το άλλαζα αυτό με τίποτα. 

Αν μπορείς να πάρεις απο φιλοζωϊκή πάρε. Σώζεις μία ζωή. Από κει και πέρα βέβαια αν θες μία συγκεκριμένη ράτσα (την οποία για να ρωτάς, μάλλον δεν θες συγκεκριμένη), αναγκαστικά από ΣΟΒΑΡΟ εκτροφέα. ΜΑΚΡΥΑ από αγγελίες, και από γέννες "φίλου ενός φίλου". 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ερωτησεις σε αυτο το φορουμ της κανω μετα απο 1 ΧΡΟΝΟ σκεψης προετημασιας και επεξεργασιας των δεδομενων 

μεταξυ κινηματογραφου και περιπατου θα διαλεγα τον περιπατο

τελος παντων ευχαριστω για ολα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, narta είπε

Μεταξυ κινηματογραφου και περιπατου τί θα επελεγες;

Ο σκοπός της ερώτησης ποιος είναι; Δηλαδή αν απαντήσει κάποιος κινηματογράφο πάει να πει ότι δεν πρέπει να πάρει σκυλί, ή κάποιος που έχει σκυλί δεν πάει κινηματογράφο;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...