Προς το περιεχόμενο

Τι σκύλο να πάρω?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις διαβάσει ολόκληρη εγκυκλοπαίδια και μας ρωτάς για κάτι που είναι τελείως υποκειμενικό.

Αν έχεις καταλήξει σε 3-4 ράτσες μπορείς να ρωτήσεις απορίες. Διαφορετικά δεν έχει κανέναν νόημα το ερώτημα σου. Ο καθένας θα σου προτείνει την προσωπική του προτίμηση.

Για μένα πάρε καλύτερα από καταφύγιο. Δες ποιο θα σου κάνει "κλικ" εκείνη την στιγμή.

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, Amilkare είπε

Καλησπέρα σας,

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω σκύλο. Αν και έχω διαβάσει μια τεράστια εγκυκλοπαίδεια με όλες τις ράτσες ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω. Μένω σε σπίτι με μεγάλη αυλή και έχω τη δυνατότητα να τον πηγαίνω βόλτα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες ράτσες?

Ευχαριστώ

Σκύλο, για να μπορείς να πηγαίνεις ΒΟΛΤΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Σκύλο, για να μπορείς να πηγαίνεις ΒΟΛΤΑ ?

όχι εννοώ οτι μπορω να τον πηγαινω βολτα

 

ποια είναι τα έξοδα ενός σκύλου (δεν είμαι ανεύθυνος  και το μόνο

 που ξέρω σίγουρα είναι ότι μπορώ να το φροντίσω)

 

Είμαι ανάμεσα σε τζάκ ράσελ, μάλτεζ, λαμπραντόρ και μπίγκλ (sorry που δεν ήμουν ξεκάθαρος, απλά είμαι καινούριος χρήστης.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως το πρωτο μας σκυλι το επιλέγουμε με βάση την εμφάνιση και το μέγεθος. Τα μεγάλα σκυλια ειναι κατα βάση πιο καλα σκυλια εκτός του οτι θέλουν χωρο. Αργότερα βέβαια που εισαι πιο έμπειρος και ιδίως αν αγαπάς πραγματικά τα ζώα παίρνεις ενα οποιοδήποτε σκυλί θέλει ενα σπιτι. Εγω ας πουμε θα έπερνα το πιο ασχημο ζωο απο ενα καταφύγιο, αυτο που του λείπει η αγάπη. Εννοείτε δεν θα πλήρωνα εφόσον υπάρχουν τοσα που χαρίζονται.  Τα μπάσταρδα αλητόσκυλα που θα υιοθετήσεις θα σε αγαπήσουν οσο κανένας άλλος στον κόσμο. Αν θες ενα φίλο, μην κοιτάς ράτσες, μονο για εμας εχουν σημασία, οι σκύλοι δεν ξέρουν καν τι ρατσα ειναι. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει να εχει ενα  σκυλι "ρατσας" μονο φιλοζωος δεν ειναι ....

Τσα αδεσποτε ή σε καταγυφια υπαρχουν . Γιατι οχι ενα απο αυτα ?

Να δεχτω σαν παραμετρο μονο το μεγεθος αν καποιος μενει σε διαμερισμα.

Το καθε σκυλι ειναι ισοτιμο μελος της οικογενειας.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλές επιλογές. Φιλικές και ήρεμες ράτσες αλλά διαφορετικής κλάσης.

Το Λαμπραντόρ είναι κατηγορίας βαρέων βαρών. 25-30 κιλά νομίζω. Οπότε υπολόγιζε ότι χρειάζεται πολύ φαγητό.

Ρασελ-Μπίγκελ μικρομεσαίου μεγέθους, αλλά πολύ ενεργητικά και δραστήρια. Θέλει χρόνο, ενασχόληση και πολύ βόλτα μαζί τους.

Το μαλτεζ είναι μικρό και ήσυχο, περισσότερο για το σπίτι. Σαν να έχεις γάτα :P

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Amilkare said:

θα απαντήσει κανείς 

πηγαινε απο την φιλοζωικη δες τι εχουν και δες με βαση το χωρο σου και τις αναγκες της καθε ρατσας ποιο ας το πουμε κανει για σενα. εφοσον εχεις χωρο διαλεξε καποιο απο τα πιο μεγαλα διοτι αυτα ειναι που δεν τα παιρνει ευκολα ο κοσμος. ολοι ψαχνουν μικροσωμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον ήταν αποτυχημένο κυνηγόσκυλο γιατί το βρήκα σε περιοχή με πολλούς κυνηγούς. Ούτε γάτες δεν κυνηγάει

Όπως είπαν και οι από πάνω. Πήγαινε σε ένα καταφύγιο και θα σε διαλέξει

 

15879221377741407814373.jpg

Επεξ/σία από panostom
  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σπαμάρω το θέμα να ρωτήσω κάτι...όταν πας βόλτα ένα σκύλο στην πόλη, πού είναι σωστό να τον αφήνεις να κάνει την ανάγκη του; Και πόσο χρόνο πρέπει να είναι η κάθε βόλτα, και πόσες φορές το έχει ανάγκη το ζώο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε το λαμπραντορ ειναι μέτριος φύλακας και τρελοσκυλο με την καλή ενοια, είναι πολύ δραστήριο και θελει μια με μιαμιση ωρα καθημερινα εντονης δραστηριοτητας. Τα αλλα 3 είναι μικρά για σπίτι , τα μπιγκλ ειναι κυνηγοσκηλα και θελουν και αυτά έντονη δραστηριότητα. Εαν ειναι να κοιματε εξω τα κοντοτρυχα μπορει να κρυωνουν το χειμωνα (οπως τομ περσινο). Γενικά επειδή εισαι απειρος μην παρει δυναμικα σκυλια με ισχυρά ενστικτα φυλακα πχ ροτβαιλερ, γερμανικος πιμενικος, πιτ μπουλ, μαλινουα, ντομπερμαν κλπ θα εχεις πρόβλημα εάν δεν μπορείς να το ελέγχεις.

Γενικα συμφωνώ πιγενε σε ενα καταφυγιο και θα σε καθοδηγήσουν αυτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το πιό σημαντικό κριτήριο είναι ότι ο σκύλος σου δεν πρέπει να ενοχλεί τους άλλους ανθρώπους...

...και ακόμη πιό σημαντικό, η δική σου συμπεριφορά σε ότι αφορά αυτή τη συμβίωση, δεν θα ενοχλεί τους άλλους ανθρώπους...

...σκέψου γιά το σκύλο, αλλά με γνώμωνα τον άνθρωπο...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...