Προς το περιεχόμενο

Τι σκύλο να πάρω?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giorgoskouro είπε

Και πέρα από τα παραπάνω σε ότι αποφασίσεις να πάρεις ρίξε από πριν πολύ διάβασμα για τις ιδιαιτεροτητες της ράτσας. 

Συμφωνω μαζι σου φιλε. Σαφως αν ενας δεν ενδιαφερεται πχ για εκπαιδευση σκυλου με πολλες απαιτησεις ή μπορει να παρει σκυλο που εχει τα χρονακια του συμφωνω οτι μια φιλοζωικη ειναι η καλυτερη λυση. Διαφορετικα διαβαζεις και αποφασιζεις με βαση τα χαρακτηριστικα. Μη βγαζουμε ακυρες τι ρατσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

15 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Οποιος θελει να εχει ενα  σκυλι "ρατσας" μονο φιλοζωος δεν ειναι ....

 

Πολύ αυθαίρετο και επιπόλαιο αυτό που λες. Αν κάποιος ήθελε μια ζωή ένα συγκεκριμένο σκύλο είτε γιατί του αρέσει σαν εμφάνιση ή για τον χαρακτήρα του και του προσφέρει μια καλή ζωή και φροντίδα είναι λιγότερο φιλοζωος;  Μου θυμίζει κάτι τύπους vegan που ενώ κάνουν κάτι που θεωρούν καλό για αυτούς κουνάνε το δάχτυλο σε όποιον δεν τους συμμερίζεται.

BTW τα περισσότερα αδέσποτα που έχω δει είναι ημίαιμα και όχι ράτσας όποτε κάτι λέει για τους ιδιοκτήτες σκύλων ράτσας αν τα προσέχουν και αν τα παρατάνε. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Morosana είπε

Πολύ αυθαίρετο και επιπόλαιο αυτό που λες. Αν κάποιος ήθελε μια ζωή ένα συγκεκριμένο σκύλο είτε γιατί του αρέσει σαν εμφάνιση ή για τον χαρακτήρα του και του προσφέρει μια καλή ζωή και φροντίδα είναι λιγότερο φιλοζωος;  Μου θυμίζει κάτι τύπους vegan που ενώ κάνουν κάτι που θεωρούν καλό για αυτούς κουνάνε το δάχτυλο σε όποιον δεν τους συμμερίζεται.

BTW τα περισσότερα αδέσποτα που έχω δει είναι ημίαιμα και όχι ράτσας όποτε κάτι λέει για τους ιδιοκτήτες σκύλων ράτσας αν τα προσέχουν και αν τα παρατάνε. 

Προσωπικη μου αποψη ΝΑΙ .

Εχω 7 μικρα σκυλια στο σπιτι και μονο 3 απο συμπτωση ειναι ...ρατσας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Προσωπικη μου αποψη ΝΑΙ .

Εχω 7 μικρα σκυλια στο σπιτι και μονο 3 απο συμπτωση ειναι ...ρατσας 

Όποτε είσαι 42% φιλόζωος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mechpanos είπε

Χωρίς να θέλω να σπαμάρω το θέμα να ρωτήσω κάτι...όταν πας βόλτα ένα σκύλο στην πόλη, πού είναι σωστό να τον αφήνεις να κάνει την ανάγκη του; Και πόσο χρόνο πρέπει να είναι η κάθε βόλτα, και πόσες φορές το έχει ανάγκη το ζώο;

Που είναι σωστό δεν ξέρω αλλά εγώ 8 χρόνια τώρα τον πηγαίνω και τα κάνει σε «χωράφια». Το βάζω σε εισαγωγικά για δεν είναι καν χωράφια είναι μικρά κομμάτια γης που λογικά δεν είναι κανενός με πολύ μεγάλη βλάστηση. Αν δεν είναι 1 μέτρο τα χόρτα δεν μπαίνει μέσα το σκυλι μου. Φυσικά και δεν τα μαζεύω από εκεί μέσα γιατί και δεν υπαρχει περίπτωση τα να βρω και ψιλό φοβάμαι κιόλας τα φίδια τους θερινούς μήνες. 

Οσο για την συχνότητα μια πρωί μόλις ξυπνήσω χοντρό - ψιλό, κατά της 2 το μεσημέρι μόνο ψιλό μετά στις 5 που είναι η μεγάλη βόλτα και βράδυ πριν κοιμηθώ ένα κατουρηματακι. 
 

Παρακαλώ δικαστε με!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ryu_hadouken είπε

Που θα ζει ο σκύλος ? Στην αυλή ?

οχι στο σπιτι θα κοιματε

Ωραία μπορειτε να μου πείτε χονδρικά τα έξοδα ενός σκύλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Morosana είπε

Όποτε είσαι 42% φιλόζωος 

Ξαναεγραψα οτι απο συμπτωσι ειναι ρατσας .Μου τα εδωσαν φιλοι .τα αλλα  ειναι απο αδεσποτα και φιλοζωικες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Που είναι σωστό δεν ξέρω αλλά εγώ 8 χρόνια τώρα τον πηγαίνω και τα κάνει σε «χωράφια». Το βάζω σε εισαγωγικά για δεν είναι καν χωράφια είναι μικρά κομμάτια γης που λογικά δεν είναι κανενός με πολύ μεγάλη βλάστηση. Αν δεν είναι 1 μέτρο τα χόρτα δεν μπαίνει μέσα το σκυλι μου. Φυσικά και δεν τα μαζεύω από εκεί μέσα γιατί και δεν υπαρχει περίπτωση τα να βρω και ψιλό φοβάμαι κιόλας τα φίδια τους θερινούς μήνες. 

Οσο για την συχνότητα μια πρωί μόλις ξυπνήσω χοντρό - ψιλό, κατά της 2 το μεσημέρι μόνο ψιλό μετά στις 5 που είναι η μεγάλη βόλτα και βράδυ πριν κοιμηθώ ένα κατουρηματακι. 
 

Παρακαλώ δικαστε με!!!

Και πού βρίσκεις "χωράφια" στον αστικό ιστό...Και για το ψιλό, πού; Πεζοδρόμιο οπουδήποτε, και έξω από το σπίτι του οποιουδήποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 σκυλιά είχα μέχρι τώρα,το ένα ήταν ράτσας,το άλλο όχι.Δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό,ότι αγαπά ο καθένας.Δηλαδη ένα ράτσας δεν είναι πλάσμα με ψυχή που να θέλει αγάπη;

Ήταν πάντα στην αυλή,ΠΟΤΕ μέσα στο σπίτι.

Προσωπικα θεωρώ βάναυσο να έχει κάποιος σκύλο αν δεν έχει αυλή,και να τον έχει όλη μέρα κλεισμένο στο σπίτι και να τον βγάζει 2 φορές την ημέρα για λίγη ώρα στους δρόμους.Μονο φιλόζωος δεν είναι αυτός για μένα,απλά θέλει ένα ζώο για δική του ευχαρίστηση χωρίς να νοιάζεται αν ο σκύλος υποφέρει ή οχι.

 

 

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, Amilkare said:

οχι στο σπιτι θα κοιματε

Ωραία μπορειτε να μου πείτε χονδρικά τα έξοδα ενός σκύλου

Από τον τρόπο που το ψάχνεις αρχικά, νομίζω πως πρέπει να το σκεφτείς πολλές φορές πριν αποκτήσεις σκύλο. Βέβαια αυτό κάνεις για την ώρα και είναι θετικό που επεξεργάζεσαι όλα τα δεδομένα πριν έρθει ο σκύλος στο σπίτι.

Η ερώτηση για τα έξοδα δεν θα απαντηθεί ποτέ με ακρίβεια και είναι το ίδιο με το να ρωτάς τι έξοδα θα έχεις κάθε μήνα αν κάνεις ...παιδί! Ο σκύλος όπως και το παιδί είναι κάτι ζωντανό και οι ανάγκες τους μπορεί να διαφέρουν κάθε φορά και δεν μπορείς να τις προβλέψεις. Πέρα δηλαδή από τα βασικά έξοδα του στυλ "επίσκεψη στον κτηνίατρο, αξεσουάρ, κλπ" όλα τα άλλα είναι σχετικά... Υπάρχουν για παράδειγμα τροφές που κάνουν 1 ευρώ το κιλό και τροφές που κάνουν 15 ευρώ το κιλό! Όπως επίσης υπάρχουν και σκύλοι που μπορεί να εμφανίσουν κάποια έκτακτα προβλήματα που θα χρειαστούν ειδική αντιμετώπιση και κατά συνέπεια και έξοδα...

Συνέχισε να το ψάχνεις και να κάνεις τους υπολογισμούς σου και θα καταλάβεις εύκολα πότε θα είναι η σωστή ώρα για να αποκτήσεις ένα σκυλάκο. :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Και πού βρίσκεις "χωράφια" στον αστικό ιστό...Και για το ψιλό, πού; Πεζοδρόμιο οπουδήποτε, και έξω από το σπίτι του οποιουδήποτε;

Μένω σε επαρχιακή πόλη και σε μια ακτίνα του 1 χιλιομέτρου απ το σπίτι μου έχει καμία 10ρια τέτοια από ένα στρέμμα το καθένα. Και για το ψιλό πάλι σε τέτοια χωράφια έχω ακριβώς κάτω απ το σπίτι μου. Και να ήθελα να κάνει στο πεζοδρόμιο το σκύλι μου μάλλον δεν έχει αυτήν την ικανότητα, θέλει το χορταράκι του. 8 χρόνια μόνο ένας περίεργος μου ζήτησε τα ρέστα γιατί λέει μύριζε το κατούρημα του σκυλιού μέχρι το σπίτι του;;; 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μένω στην επαρχία και έχω χρόνο, χρήμα, χώρο και πάνω από όλα καλή διάθεση. Επίσης δίπλα στο σπίτι μου υπάρχει πάρα πολύ μεγάλος και ήσυχος δρόμος για περίπατο που καταλήγει σε γήπεδο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κάνει 2 φωρές φωτογράφιση σε φιλοζωικές (δωρεάν), και ένα έχω να πω. Έχει ΦΟΒΕΡΑ σκυλιά. Με ένα βλέμα λυπημένο, διστακτικά, τα έχουν "προδώσει" ουκ ολίγες φορές. Έχει και κουτάβια παιχνιδιάρικα. Ότι θες. Μεγάλα, μικρά, τα πάντα. Τα περισσότερα πολύ πιο όμορφα από τα ράτσας. Θα αλλάξουν τη ζωή σας, θα σας περιμένουν στην πόρτα πάντα, θα σας σκουντάνε όταν είστε λυπημένοι.

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...