Προς το περιεχόμενο

Κατασκευαστές «πιάστηκαν» να πωλούν αργούς σκληρούς δίσκους SMR για χρήση σε συσκευές NAS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπάνια τα τελευταία χρόνια βρίσκονται στις επικεφαλίδες των ειδήσεων οι σκληροί δίσκοι, επειδή πολύ απλά, τα SSDs (Solid State Drives) έχουν μονοπωλήσει το ενδιαφέρον με τους τύπους και τις επιδόσεις τους.

Οι μηχανικοί δίσκοι ωστόσο παραμένουν χρήσιμοι, καθώς εξακολουθούν να αποτελούν ένα ιδιαίτερα αξιόπιστο και οικονομικό μέσο αποθήκευσης μεγάλων ποσοτήτων δεδομένων (π.χ μουσικών αρχείων, βίντεο, αντιγράφων ασφαλείας) και για αυτό παραμένουν δημοφιλείς σε εφαρμογές/ περιβάλλοντα NAS (Network Attached Storage). Σε τέτοιες περιπτώσεις, τα τμήματα πληροφορικής/ μηχανογράφησης και οι διαχειριστές σε διάφορα εταιρικά περιβάλλοντα χρησιμοποιούν συσκευές NAS και σκληρούς δίσκους, που έχουν σχεδιαστεί για να αντέχουν σε εκτεταμένους φόρτους εργασίας, και σε διαμορφώσεις RAID που εγγυώνται την αξιοπιστία και την ακεραιότητα των δεδομένων.

Τέτοιες εφαρμογές, απαιτούν επιπλέον και υψηλή ταχύτητα και απόδοση, κάτι που η τεχνολογία SMR ανταλλάσσει για να προσφέρει μεγαλύτερη πυκνότητα και χαμηλότερο κόστος αποθήκευσης. Όμως οι δίσκοι τεχνολογίας SMR (Shingled Magnetic Recording) αναπτύχθηκαν για να αποθηκεύουν μεγαλύτερη ποσότητα δεδομένων από τους δίσκους CMR (Conventional Magnetic Recording) καταφεύγοντας σε μερική επικάλυψη των κομματιών εγγραφής με αποτέλεσμα την σημαντικά χαμηλότερη απόδοση εγγραφής σε σχέση με τους σκληρούς δίσκους που δεν χρησιμοποιούν την τεχνολογία SMR. Επομένως, το να γνωρίζουν τι ακριβώς αγοράζουν οι πελάτες είναι απολύτως απαραίτητο, ειδικά όταν οι δίσκοι πρόκειται να χρησιμοποιηθούν για κρίσιμης σημασίας εφαρμογές σε εταιρικά περιβάλλοντα. Τα μοντέλα SMR δεν είναι λοιπόν κατάλληλα για χρήση σε NAS εξαιτίας των χαμηλών υποστηριζόμενων ταχυτήτων εγγραφής.

2020-04-21-image-16.jpg.8c71c9db84b68be7e9539bb1328d19c9.jpg

Οι σκληροί δίσκοι RED της WD (2TB-6TB) πωλούνται ως κατάλληλοι για υπολογιστές desktop και NAS σκληροί δίσκοι χωρίς να επισημαίνεται στην τεκμηρίωση ότι πρόκειται για τεχνολογίας SMR σκληρούς δίσκους. Άλλα μοντέλα επίσης που έχουν επιβεβαιωθεί ότι είναι τεχνολογίας SMR –κάτι που δεν αναφέρεται στις προδιαγραφές τους- είναι ο Barracuda 8TB (ST8000DM004) και ο 5TB Desktop (ST500DM000) της Seagate καθώς και οι P300 4TB (HDWD240UZSVA) και 6TB (HDWD260UZSVA) της Toshiba. Επισημαίνεται ότι αρκετοί κατασκευαστές υπολογιστών και λύσεων αποθήκευσης –όπως οι Dell και HP- δεν ενημερώνουν επίσης τους πελάτες τους για την φθηνότερη και πιο αργή τεχνολογία αποθήκευσης που συνοδεύει πολλές από τις νέες τους συσκευές NAS.

Η Seagate, σε δήλωση της έκανε γνωστό ότι δεν διαφημίζει προϊόντα SMR ότι είναι κατάλληλα για NAS όπως είναι οι σειρές IronWolf και IronWolf Pro (παρόλα αυτά, παρέλειψε να αναφέρει ότι οι δίσκοι ST8000DM004  ST500DM000 ήταν τέτοιας τεχνολογίας). Η WD επίσης επισήμανε ότι οι 2TB-6TB RED σκληροί δίσκοι της, που απευθύνονται στην αγορά NAS, χρησιμοποιούν τεχνολογία DMSMR (Device-managed Shingled Magnetic Recording) ενώ τα μοντέλα 8TB-14TB χρησιμοποιούν CMR (Conventional Magnetic Recording).

Techspot


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
2 minutes ago, AtiX said:

Πάντως όπου χρησιμοποιήσαμε wd red, dvr και nas, κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα... ορισμένοι μάλιστα κλείνουν κοντά στα τέσσερα χρόνια...

Έχεις βάλει μαζί SMR + CMR δίσκους στο ίδιο Raid? :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, AtiX said:

Πάντως όπου χρησιμοποιήσαμε wd red, dvr και nas, κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα... ορισμένοι μάλιστα κλείνουν κοντά στα τέσσερα χρόνια...

Ε προφανώς, αφού τα καινούργια μοντέλα (EFAX) είναι SMR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Έχεις βάλει μαζί SMR + CMR δίσκους στο ίδιο Raid? :)

Όχι, ήταν ακριβώς τα ίδια μοντέλα...

2 λεπτά πριν, atno είπε

Ε προφανώς, αφού τα καινούργια μοντέλα (EFAX) είναι SMR

Δεν την θυμάμαι αυτή τη λεπτομέρεια γιατί έφυγα πριν αρκετό καιρό... Πάντως πριν φύγω θυμάμαι ότι το γυρίσαμε σε purple δίσκους της wd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, AtiX said:

Όχι, ήταν ακριβώς τα ίδια μοντέλα...

Το μεγάλο πρόβλημα νομίζω είναι όταν παίζουν μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο είναι ελλιπές, θα έπρεπε για να είναι πλήρες να αναφέρει μέσα από τεστ ποια ακριβώς είναι η διαφορά στην ταχύτητα τους. Το very slow write performance που αναφέρεται στο αρχικό άρθρο δεν μου λέει τίποτα γιατί είναι τελείως αόριστο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το μεγάλο πρόβλημα νομίζω είναι όταν παίζουν μαζί.

Βασικός κανόνας τότε ήταν σε raid να χρησιμοποιούμε ακριβώς ίδια μοντέλα και πάντα από την λίστα που πρότεινε ο κατασκευαστής...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτο SMRgate και τρελό φάουλ για την WD.
Υπάρχει link που μπορούμε να τσεκάρουμε βάση serial αν είναι όντως γιατί έχει αρχίσει και με λούζει κρύος ιδρώτας καθότι την έχω τιμήσει ιδιαιτέρως τη λεγάμενη με πολλά setup RED σε Synology και έχω βουρκώσει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Innersense είπε

Απαράδεκτο SMRgate και τρελό φάουλ για την WD.
Υπάρχει link που μπορούμε να τσεκάρουμε βάση serial αν είναι όντως γιατί έχει αρχίσει και με λούζει κρύος ιδρώτας καθότι την έχω τιμήσει ιδιαιτέρως τη λεγάμενη με πολλά setup RED σε Synology και έχω βουρκώσει...

Αν οι δίσκοι που χρησιμοποίησες ήταν μέσα στην λίστα με τους προτεινόμενους δίσκους δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πάντως όπου χρησιμοποιήσαμε wd red, dvr και nas, κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα... ορισμένοι μάλιστα κλείνουν κοντά στα τέσσερα χρόνια...

Προσωπικά έχω καεί από RED 4άρη σε Synology που τα έφτυσε σε 3 χρόνια και δυο μήνες!!!
Εκεί ανακάλυψα για πρώτη φορά έκπληκτος (δικό μου λάθος και παρανόηση), ότι οι RED έχουν 3 χρόνια εγγύησης και μόνο οι RED PRO 5 χρόνια όπως θυμόμουνα!
Είχα γράψει σχετικά και εδώ, επικοινώνησα και μου τον άλλαξαν εκτός εγγύησης με RMA μετά από συγχυσμένα κατεβατά με email, στέλνοντας μου άλλον, πιθανότατα Refurbished και χωρίς καμία νέα εγγύηση!!!

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Innersense είπε

Προσωπικά έχω καεί από RED 4άρη σε Synology που τα έφτυσε σε 3 χρόνια και δυο μήνες!!!
Εκεί ανακάλυψα για πρώτη φορά έκπληκτος (δικό μου λάθος και παρανόηση), ότι οι RED έχουν 3 χρόνια εγγύησης και μόνο οι RED PRO 5 χρόνια όπως θυμόμουνα!
Είχα γράψει σχετικά και εδώ, επικοινώνησα και μου τον άλλαξαν μετά από συγχυσμένα κατεβατά με email, εκτός εγγύησης με RMA στέλνοντας μου άλλον πιθανότατα Refurbished και χωρίς εγγύηση!!!

Για να λέμε και του στραβού το δίκαιο και μόνο που σου δώσανε λειτουργικό δίσκο εφόσον τα έφτυσε μετά την εγγύηση ειναι γενναιοδωρία, δεν ειναι φιλανθρωπικά ιδρύματα κερδοσκοπικές εταιρίες είναι.

 

Θα είχες δίκαιο αν ήταν ακόμη εντός εγγύησης και σου δίνανε refurbished δίσκο (που μάλλον καινούργιος θα ήταν λίγο δύσκολο να βγάλουν δίσκο απο κάπου να τον κάνουν φορμάτ να τον ξεσκονίσουν και να στον δώσουν... ) χωρίς εγγύηση. 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Για να λέμε και του στραβού το δίκαιο και μόνο που σου δώσανε λειτουργικό δίσκο εφόσον τα έφτυσε μετά την εγγύηση ειναι γενναιοδωρία, δεν ειναι φιλανθρωπικά ιδρύματα κερδοσκοπικές εταιρίες είναι.

Θα είχες δίκαιο αν ήταν ακόμη εντός εγγύησης και σου δίνανε refurbished δίσκο (που μάλλον καινούργιος θα ήταν λίγο δύσκολο να βγάλουν δίσκο απο κάπου να τον κάνουν φορμάτ να τον ξεσκονίσουν και να στον δώσουν... ) χωρίς εγγύηση. 

Απάντησα στον φίλο που είπε ότι οι RED λειτουργούν απροβλημάτιστα σε NAS γράφοντας πλήρως την εμπειρία μου. Δεν κατηγορώ πουθενά την Western Digital που σαφώς έκανε ότι μπορούσε.
Εύχομαι να μη σου συμβεί να χάσεις ποτέ απροειδοποίητα τα δεδομένα από Backup NAS δυο μήνες μετά την εγγύηση, γιατί θα τραβάς τα μαλλιά σου που πήγες και πήρες ακριβοπληρομένο και αξιόπιστο ( ? ) RED και δεν πήρες κάτι φτηνότερο, μιας και έχει αποδειχτεί πολλάκις ότι οι σκληροί δίσκοι ήταν, είναι και θα είναι ΛΟΤΤΟ.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...