Προς το περιεχόμενο

Κατασκευαστές «πιάστηκαν» να πωλούν αργούς σκληρούς δίσκους SMR για χρήση σε συσκευές NAS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανει καποια διαφορα αυτο σε απλη χρηση Desktop χωρις να μπει σε Raid? Πιο πολυ απο θεμα αξιοπιστιας και αντοχης σε βαθος χρονου τουλαχιστον σε ονομαστικο επιπεδο μιας και για δισκο ποτε δεν ξερεις ποτε θα στην κανει. Το λεω καθως παρηγγειλα προχθες 2 Red (4TB 5400rpm 256mb cache)  για να αντικαταστησω τους ηδη 10 χρονων υπαρχοντες για αποθηκευση αρχειων (μουσικη βιντεο φωτογραφιες εγγραφα) και αναπαραγωγη απο εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, poulinos είπε

οποιος κανει raid με διαφορετικα μοντελα δισκων τα θελε και τα παθε αλλο τοσο διαφορετικης χωρητικοτητας. 

Θα μπορούσες να το αιτιολογήσεις; Εγώ θα προτιμούσα να βάλω ίδιας χωρητικότητας αλλά διαφορετικά μοντέλα για να γλιτώσω πιθανή ελαττωματική παρτίδα και να χαλάσουν όλοι μαζί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, IoannisBB είπε

Πάντως και εγώ στο σπίτι στην Ελλάδα έχω ένα Synology 1512+ με πέντε WD Red 6TB EFRX 4+ χρόνια (11.2015) χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Η αλήθεια είναι ότι με έλουσε κρύος ιδρώτας με το άρθρο καθώς έχω πέσει σε περίπτωση όπου στο σπίτι σε Synology NAS πάλι με πέντε δίσκους Seagate (δεν θυμάμαι τη σειρά) παλαιότερα έχασα τους τρεις σχεδόν ταυτόχρονα και ευτυχώς έχω μόνιμα αντίγραφα σε AWS Glacier.

Οι EFRX δεν ειναι SMR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σπιτική χρήση (και small office) το Unraid δεν έχει αντίπαλο. Και εκεί παίζει ελάχιστο ρόλο αν ο δίσκος είναι SMR ή οχι.

Επίσης οι 8ΤΒ+ εξωτερικοι WD έχουν μέσα ωραιότατους μη SMR δίσκους και είναι και πολύ φτηνότεροι από τους εσωτερικούς (και δη RED).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TR-909 είπε

Από το "Κατασκευαστές «πιάστηκαν» να πωλούν αργούς σκληρούς δίσκους SMR για χρήση σε συσκευές NAS" μέχρι το "Το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι ότι όταν έρθει η ώρα να αντικατασταθεί ένας δίσκος σε raid και κάνεις rebuild το array" υπάρχει μια απόσταση ε δε νομίζετε?

Μην το λες. Στο rebuild είναι πιο σίγουρο ότι θα εμφανίσει το πρόβλημα. Μπορεί επίσης να στο κάνει άμα πας να γράψεις πολλά data σερί στο array.

Κατά την διάρκεια της εγγραφής θα κάνει timeouts ο δίσκος και ο controller θα στον πετάξει από το array

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Nomedor είπε

Μην το λες. Στο rebuild είναι πιο σίγουρο ότι θα εμφανίσει το πρόβλημα. Μπορεί επίσης να στο κάνει άμα πας να γράψεις πολλά data σερί στο array.

Κατά την διάρκεια της εγγραφής θα κάνει timeouts ο δίσκος και ο controller θα στον πετάξει από το array

Δηλαδή αυτό που αναφέρεις καθιστά τον δίσκο πιο αργό κατά την χρήση του σε ένα array?
(όπως το αφήνει να εννοηθεί ο τίτλος του θέματος... :))

Αν ναι, υπάρχει κάποιο άρθρο να δούμε το performance drop σε arrays με SMR δίσκους vs CMR?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπ'όσο ξέρω, κάτω απο 4 ΤΒ, η Τoshiba δεν χρησιμοποιεί SMR άν και έχει την τεχνολογία (αλλά σκοπεύει κάποια στιγμή να βγάλει μικρά μοντέλα με SMR). Η Seagate την χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια (είναι αυτή που πατεντάρισε το SMR) και μάλιστα απο μικρότερες χωρητικότητες. H WD ακολούθησε την Seagate...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είναι φούσκα οι διαφημίσεις και πολλά πληρωμένα άρθρα και το αποτέλεσμα μηδέν όποτε έτσι δεν εξελίσσεται η τεχνολογία με κουτοπονηριές και τεχνάσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρακτικά δεν υπάρχει καινούργιος δίσκος Seagate ή WD μεγαλύτερος απο 2 ΤΒ που να μην είναι SMR... Κάποιες ΝΑS εκδόσεις ίσως, αλλά και πάλι δεν τους έχεις εμπιστοσύνη... Ειδικά αν έχει μεγάλη cache (256 και πάνω), φωνάζει απο μακριά για SMR...

14 λεπτά πριν, freegr είπε

Τελικά είναι φούσκα οι διαφημίσεις και πολλά πληρωμένα άρθρα και το αποτέλεσμα μηδέν όποτε έτσι δεν εξελίσσεται η τεχνολογία με κουτοπονηριές και τεχνάσματα...

Οι κλασσικοί σκληροί δίσκοι σιγά σιγά πεθαίνουν. Ηδη οι SSD 1 ΤΒ τον τελευταίο χρόνο έχουν πέσει σε τιμές ξεφτίλα (σύμφωνα μ'αυτά που είχαμε συνηθίσει). Οι κλασσικοί θα επιβιώσουν για λίγο ακόμα, αλλά σε πολύ μεγάλες χωρητικότητες και σε εφαρμογές που δεν απαιτείται οπωσδήποτε μεγάλη ταχύτητα write... Οι εταιρίες ξεπουλάνε οτι υλικά έχουν στοκάρει...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sapounos είπε

Κανει καποια διαφορα αυτο σε απλη χρηση Desktop χωρις να μπει σε Raid? Πιο πολυ απο θεμα αξιοπιστιας και αντοχης σε βαθος χρονου τουλαχιστον σε ονομαστικο επιπεδο μιας και για δισκο ποτε δεν ξερεις ποτε θα στην κανει. Το λεω καθως παρηγγειλα προχθες 2 Red (4TB 5400rpm 256mb cache)  για να αντικαταστησω τους ηδη 10 χρονων υπαρχοντες για αποθηκευση αρχειων (μουσικη βιντεο φωτογραφιες εγγραφα) και αναπαραγωγη απο εκει. 

Θα αργήσει περισσότερο η αρχική μεταφορά λόγω του χαμηλότερου write performance, αλλά για αυτή τη χρήση μάλλον δεν θα έχεις κάποιο άλλο θέμα.

Σε κάποια site γράφουν για 30-40ΜΒ/sec, δεν ξέρω αν αυτή είναι γενικά η ταχύτητα τους ή μέσος όρος και έχοντας ξεκινήσει πιο γρήγορα κάνει timeouts αργότερα. Μου φαίνεται τραγικό σύγχρονος δίσκος να μην προλαβαίνει να γράψει! Ας κάνει throttle στο write speed ! (Και να το λέει και στα specs !)

2 ώρες πριν, Physics_Rulez είπε

Έχω βάλει WD Red σε Raid με πολύτιμα δεδομένα... να ανησυχώ;

Το raid δεν είναι backup. Αν ήταν το μόνο σημείο που βρίσκονται τα δεδομένα θα ανησυχούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To γεγονός οτι μεγάλες εταιρείες όπως η Hitachi ή η Samsung που έχουν κι άλλους τομείς δράσης "ξεφορτώνονται" τα τμήματα κλασσικών μηχανικών δίσκων, λέει πολλά. Αν λακίσει κάποια στιγμή και η Toshiba, θα μείνουν μόνο οι δύο που μόνη δουλειά τους ήταν ανέκαθεν οι σκληροί δίσκοι - WD και SG...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Snolly είπε

Για σπιτική χρήση (και small office) το Unraid δεν έχει αντίπαλο. Και εκεί παίζει ελάχιστο ρόλο αν ο δίσκος είναι SMR ή οχι.

Επίσης οι 8ΤΒ+ εξωτερικοι WD έχουν μέσα ωραιότατους μη SMR δίσκους και είναι και πολύ φτηνότεροι από τους εσωτερικούς (και δη RED).

Άμα είχε bitrot protection/silent corruption θα άξιζε ναι.

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Physics_Rulez είπε

Έχω βάλει WD Red σε Raid με πολύτιμα δεδομένα... να ανησυχώ;

Ομοίως, αλλά με συγχρονισμό στο Onedrive και στο Desktop μέσω Cloud station... (δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει η είδηση πριν από 3 μήνες που πήρα τους 2 RED 4ΤΒ; )...

Το ερώτημα είναι το εξής: Αφαιρώ τον 1o δίσκο SMR από το NAS και βάζω έναν καινούριο CMR (ίσης ή μεγαλύτερης χωρητικότητας) για να γίνει η αντιγραφή στο Synology. Μετά βγάζω και τον 2ο SMR και βάζω τον 2ο καινούριο CMR (ίδιο μοντέλο με τον 1ο CMR) για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Θα έχω πρόβλημα στη μεταβατική φάση που θα έχω προσωρινά RAID με SMR και CMR δίσκους;

edit: Αν και μόλις ανακάλυψα ότι έχω τα παλιά μοντέλα WD40EFRX που είναι CMR (τα EFAX είναι SMR) το ερώτημα παραμένει.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...