Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αφορμή την εκκολαπτόμενη Dronoσυζήτηση που ανοίγει στις προσφορές, και επειδή δεν έχω δει συσπείρωση ντρονάδων στο insomnia ανοίγω αυτό το thread για να ανταλάζουμε απόψεις mods κτλ. 

Αν θέλου οι admins να τροποποιήσουν κάτι (θέση τίτλο) ελεύθερα απο εμένα. 

 

Επεξ/σία από Errik
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω χρειαζόταν μετά την εκτεταμένη συζήτηση στο εν λόγω thread. Αν θες μπορείς να βάλεις και το Winggod που πιστεύω ότι αξίζει για τα χαρακτηριστικά και τη τιμή του (70 ευρώ σε προσφορά).  

Επεξ/σία από neosstoforum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω λίγο για τη δικιά μου ιστορία. 

Είχα παίξει μικρός με ντρονάκια του πανηγυριού, και ελικόπτερα και τετρακόπτερα. Μετά απο αρκετά χρόνια το ξαναθυμήθηκα και πήρα το 2017 ένα Visuo xs809hw μετά απο άπειρο διάβασμα. Αυτό είναι ένα τσικ καλύτερο απο αυτό που έχει βγει σε προσφορά, αλλά λίγο πολύ στην ίδια κατηγορία. 

Αφου έτσι κόλλησα το ντρονομικρόβιο για τα καλά και έλεγα να πάρω DJI, είπα πρώτα να δοκιμάσω μερικά dronoτσιρότα νικοτίνης για να μη πέσω στα βαριά (ξοδεύοντας χιλιάδες ευρώ για DJI Drones). 

Έτσι πήρα το MJX Bugs 3 το MJX Bugs 2C και το Tello σε διάστημα ~6μήνου ανάμεσά τους. Έχω κάνει άπειρα mods σε αυτά, εχω βάλει εξωτερικές κάμερες, VTX αρκετά πράγματα. 

Σήμερα βγαίνει το DJI Mavic Air 2 και πάλι είμαι τόσα χρόνια μετά στην ίδια φάση να το σκέφτομαι. Πιθανότατα θα πάω το απόγευμα να πετάξω το μονταρισμένο μου MJX Bugs 2C (και τις 5 μπαταρίες) να ξεκ@υλ0σο για να μη μπούμε σε έξοδα καραντινιάτικα. 

Επεξ/σία από Errik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Errik είπε

Να πω λίγο για τη δικιά μου ιστορία. 

Είχα παίξει μικρός με ντρονάκια του πανηγυριού, και ελικόπτερα και τετρακόπτερα. Μετά απο αρκετά χρόνια το ξαναθυμήθηκα και πήρα το 2017 ένα Visuo xs809hw μετά απο άπειρο διάβασμα. Αυτό είναι ένα τσικ καλύτερο απο αυτό που έχει βγει σε προσφορά, αλλά λίγο πολύ στην ίδια κατηγορία. 

Αφου έτσι κόλλησα το ντρονομικρόβιο για τα καλά και έλεγα να πάρω DJI, είπα πρώτα να δοκιμάσω μερικά dronoτσιρότα νικοτίνης για να μη πέσω στα βαριά (ξοδεύοντας χιλιάδες ευρώ για DJI Drones). 

Έτσι πήρα το MJX Bugs 3 το MJX Bugs 2C και το Tello σε διάστημα ~6μήνου ανάμεσά τους. Έχω κάνει άπειρα mods σε αυτά, εχω βάλει εξωτερικές κάμερες, VTX αρκετά πράγματα. 

Σήμερα βγαίνει το DJI Mavic Air 2 και πάλι είμαι τόσα χρόνια μετά στην ίδια φάση να το σκέφτομαι. Πιθανότατα θα πάω το απόγευμα να πετάξω το μονταρισμένο μου MJX Bugs 2C (και τις 5 μπαταρίες) να ξεκ@υλ0σο για να μη μπούμε σε έξοδα καραντινιάτικα. 

Για πες πληροφορίες για τα mods στα MJX καθώς είχα παρατημένο 2 χρόνια ένα B2W και το χρησιμοποίησα πρώτη φορά πριν 10 μέρες. Πολύ ικανοποιημένος σε εμβέλεια (ακόμα και του wifi στο κινητό) και σκυλί καθώς έφαγε μερικές καλές τούμπες (ευτυχώς χωρίς κανένα πρόβλημα). Η ποιότητα της κάμεράς του δεν είναι ότι καλύτερο (λογικό χωρίς gimbal), αλλά και η κάμερα αυτή καθαυτή για 1080 δεν με τρέλανε. Να δω μην αξίζει να βάλω καμία action (πχ έχω μια Eken H9 4+ χρόνια τώρα που πιστεύω καλύτερη εικόνα θα βγάζει), αλλά πρώτον σκέφτομαι θα είναι ακόμα πιο κουνημένο το αποτέλεσμα, δεύτερον θα ανεβάζει αρκετά το βάρος και δεν ξέρω πόσο θα μειώνει την αυτονομία.

Η μπαταρία θα μπορούσε και ένα κλικ καλύτερα, κυρίως γιατί κάνει αιώνες να φορτίσει. Ψήνομαι άσχημα να πάρω 1 ακόμα να υπάρχει καβάτζα, ειδικά αν μπορώ να βρω μεγαλύτερης χωρητικότητας (κι ας ανεβάζει λίγο το βάρος).

Πάντως για αρχάριος που ξεκίνησε πρόσφατα, θεωρώ must have το GPS, και για να μην πάει βάρκα γυαλό αν έχει αέρα, αλλά κυρίως για return to home και να μην κάθεσαι να κάνεις εσύ όλη τη δουλειά αν τελειώνει η μπαταρία (και αγχώνεσαι).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω το Bugs 2c που δεν έχει wifi, οπότε για να βλέπω τι βλέπει έβαλα ένα VTX συνδεδεμένο με action camera (modded) Xiaomi.

Το βίντεο κουνιέται πάρα πολύ οπότε τα shots δεν είναι αξιοποιήσιμα για βίντεο όπως στα drones Με gimball. Ωστόσο αν πάρεις screenshot απο 2.7Κ Βίντεο είναι μια χαρά για χρήση στο Facebook. 

Οι μαμά κάμερες των MJX είναι σκουπίδια, μόνο για να βλέπεις που πάνε εχει νόημα. 

Όταν σηκώνει και action cam ζορίζεται αρκετά, η αυτονομία δεν περνά τα 6-7 λεπτά στην πράξη. Αλλά είναι αρκετά για να πάρεις αρκετά καλές λήψεις που πραγματικά δεν θα μπορούσες να τις πάρεις αν δεν σκάσεις τουλάχιστον 300-400Ε για ανώτερης κατηγορίας drone.

 

59944494_2320843334604782_8314963166438096896_o.jpg

47379621_2334810233226946_6731562716160327680_o (1).jpg

Επεξ/σία από Errik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, neosstoforum είπε

Νομίζω χρειαζόταν μετά την εκτεταμένη συζήτηση στο εν λόγω thread. Αν θες μπορείς να βάλεις και το Winggod που πιστεύω ότι αξίζει για τα χαρακτηριστικά και τη τιμή του (70 ευρώ σε προσφορά).  

Για πείτε ρε παιδιά, που ξέρετε από αυτά, για το παραπάνω. 

Είμαι άσχετος, δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ πολύ, αλλά θέλω ένα καλό με πολλές ευκολίες. Επειδή δεν έχω καθόλου καλή αντίληψη σε πραγματική πτήση, βρίσκω απαραίτητο το headless mode αλλά και τα gps και return to home. Βρίσκω το παραπάνω (Eachine EG16) πλήρες αλλά χωρίς brushless μοτερ. Αξίζει;

Βίντεο δε με ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου.

Επεξ/σία από Selespeed
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Οχι μονο το χρειαζομασταν. Viral θα γινει.

το FPV και το 5G τι ειναι που γραφουν στα χαρακτηριστικα;

FPV = first person view

Είτε με εξωτερική συσκευή, είτε μέσω wifi στο κινητό σου. Σαν να παίζεις flight simulator ένα πράγμα (μόνο που σε σύγκρουση δεν έχει load το τελευταίο check point).

5G μάλλον εννοεί 5GHz και εννοεί ότι το FPV είναι μέσω 5GHz wifi, οπότε πρέπει το κινητό σου να το υποστηρίζει (πιστεύω πλέον τα περισσότερα κινητά το κάνουν, ακόμα και τα πιο entry).

Μάλλον το Σ/Κ που έρχεται που θα παίξω πάλι λίγο με το B2W εγώ θα δω ακριβώς εμβέλεια (πόσο ψηλά μπορώ να το πάω, πόσο μακρυά χάνεται το σήμα του wifi κλπ). Γιατί όσες φορές το πήγα δεν έδινα σημασία στις ενδείξεις στο χειριστήριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Οχι μονο το χρειαζομασταν. Viral θα γινει.

το FPV και το 5G τι ειναι που γραφουν στα χαρακτηριστικα;

Χωρίς να έχω ιδιαίτερη γνώση πάνω σε αυτά το FPV υποθέτω ότι είναι τα αρχικά του First Person View, δηλαδή ότι μπορείς να βλέπεις στο κινητό αυτά που "βλέπει" και το drone. Το 5G έχει να κάνει με το WiFi και δε ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αλλά έχω παρατηρήσει ότι τα 5G έχουν μεγαλύτερη εμβέλεια σε σχέση με τα 2.4G. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

με τρεις μπαταριες. @Errik πως το βλεπεις σε αυτα τα χρηματα; Υπαρχει αντιπαλος μεχρι τα 80€? Αν ναι λινκ.

και οποιος αλλος θελει σχολιαζει

@Selespeed υπαρχει κουπονι ελπιζω να το ξερεις

 

 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Zerg13 said:

Οχι μονο το χρειαζομασταν. Viral θα γινει.

το FPV και το 5G τι ειναι που γραφουν στα χαρακτηριστικα;

5G όταν το λέει wifi drone (όπως το Bugs 2w) εννοεί μάλλον wifi στα 5.8GHz που προσοχή! Δεν το υποστηρίζουν όλα τα κινητά. Το wifi στα 5.8 GHz έχει λίγο καλύτερη εμβέλεια απο το κλασσικό wifi στα 2.4GHz γιατί είναι πιο καθαρό (δεν έχει παρεμβολές απο οικιακά wifi) και έχει υψηλότερα όρια εκπομπής. 

5GHz όταν το αναφέρουν drones με αναλογικό fpv ( π.χ με τεχνολογία VTX) είναι αναλογική εκπομπή, που έχει πολύ καλύτερη εμβέλεια, σταθερότητα και αμεσότητα απο το wifi. Αλλά εκει για να το δεις στο κινητό θες είτε κάποιο receiver όπως τον παρακάτω (που έχω) είτε ειδικά goggles 

https://www.banggood.com/Eachine-ROTG01-UVC-OTG-5_8G-150CH-Full-Channel-FPV-Receiver-For-Android-Mobile-Phone-Smartphone-p-1147692.html

 

20 minutes ago, Zerg13 said:

με τρεις μπαταριες. @Errik πως το βλεπεις σε αυτα τα χρηματα; Υπαρχει αντιπαλος μεχρι τα 80€? Αν ναι λινκ.

και οποιος αλλος θελει σχολιαζει

@Selespeed υπαρχει κουπονι ελπιζω να το ξερεις

Εξαρτάται το τι θες. Προσωπικά δεν θεωρώ οτι αξίζει πολύ σε αυτά τα λεφτά. Όταν πας περίπου στα 80Ε αξίζει είτε το Tello που είναι πραγματικά ένα άλλης κλάσσης drone είτε αν θες ντε και καλά να πετάξεις σε μεγάλη απόσταση και ύψος κάποιο brushless με GPS που πάει λίγο παραπάνω όπως το Bugs 2SE (Καθώς το Bugs 2w δεν το βρίσκεις πλεον)

https://www.banggood.com/MJX-Bugs-2-SE-B2SE-Brushless-5G-WiFi-FPV-With-1080P-HD-Camera-GPS-Altitude-Hold-RC-Drone-Quadcopter-p-1321875.html?rmmds=search&ID=42482531931&cur_warehouse=CN

Brushed με GPS δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ οπότε δεν μπορώ να σου πω σίγουρη άποψη. 

33 minutes ago, BrocasHelm said:

FPV = first person view

Είτε με εξωτερική συσκευή, είτε μέσω wifi στο κινητό σου. Σαν να παίζεις flight simulator ένα πράγμα (μόνο που σε σύγκρουση δεν έχει load το τελευταίο check point).

5G μάλλον εννοεί 5GHz και εννοεί ότι το FPV είναι μέσω 5GHz wifi, οπότε πρέπει το κινητό σου να το υποστηρίζει (πιστεύω πλέον τα περισσότερα κινητά το κάνουν, ακόμα και τα πιο entry).

Μάλλον το Σ/Κ που έρχεται που θα παίξω πάλι λίγο με το B2W εγώ θα δω ακριβώς εμβέλεια (πόσο ψηλά μπορώ να το πάω, πόσο μακρυά χάνεται το σήμα του wifi κλπ). Γιατί όσες φορές το πήγα δεν έδινα σημασία στις ενδείξεις στο χειριστήριο.

Τα Bugs 2 γενικά πάνε ΠΟΛΥ μακρυα. Αυτό που τα περιορίζει είναι το σήμα απο την κάμερα που είναι wifi. Το control σήμα έχει εύκολα 1 χιλιόμετρο εμβέλεια χωρίς mod. Π.χ το Bugs 2c που έχω με VTX 600mw εύκολα πάει 500 μέτρα με πλήρες σήμα βίντεο. Δεν με ενδιαφέρει να δοκιμάσω τα όρια του 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.banggood.com/MJX-Bugs-3-B3-Mini-175mm-Wheelbase-Mini-Brushless-RC-Quadcopter-RTF-p-1594179.html?rmmds=detail-left-hotproducts__4&ID=6281235&cur_warehouse=CN

το βαζω και για τους υπολοιπους. Στα 80€ και αυτο.

αν θες @Errik κανεις ενα vs. https://www.banggood.com/Eachine-EG16-WINGGOD-GPS-5G-WiFi-FPV-with-4K-HD-Camera-Optical-Flow-Positioning-Dual-Lens-RC-Drone-Quadcopter-RTF-Three-Batteries-p-1484912.html?ID=531932&cur_warehouse=CN

+ & - το καθενα.  Νομιζω αρκετους τους ενδιαφερει. Το ενα εχει brushed motor και το αλλο brushless ποια η διαφορα να το γραψεις και αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, neosstoforum είπε

Χωρίς να έχω ιδιαίτερη γνώση πάνω σε αυτά το FPV υποθέτω ότι είναι τα αρχικά του First Person View, δηλαδή ότι μπορείς να βλέπεις στο κινητό αυτά που "βλέπει" και το drone. Το 5G έχει να κάνει με το WiFi και δε ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αλλά έχω παρατηρήσει ότι τα 5G έχουν μεγαλύτερη εμβέλεια σε σχέση με τα 2.4G. 

οταν πετας στα 100 με 500 μετρα καλα ειναι και το 5 και 2.4......απλα το 2.4 το εχουν γιατι ολοι πετανε με τα κινητα και διεκολυνει...τωρα μερικα κινητα εχουν και 5

εγω πχ εικονα εχω στους 1.3 γιατι πεταω ποιο μακρυα οχι την ιδια ποιοτητα αλλα εχω εικονα αλλοι φιλοι μου στους 2.4 αλλα ληψη με κεραια και οθονουλα οχι τηλεφωνο.

υπαρχουν τηλεκατευθυνσεις με μικρη οθονη και κανουν τη δουλεια τους και δε μαμαμε και το κινητο μας

το ζητουμενο ειναι να θετουμε προτεραιοτητες ....μπατζετ και μετα να δουμε τι καλυτερο μπορουμε να παρουμε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, Zerg13 said:

https://www.banggood.com/MJX-Bugs-3-B3-Mini-175mm-Wheelbase-Mini-Brushless-RC-Quadcopter-RTF-p-1594179.html?rmmds=detail-left-hotproducts__4&ID=6281235&cur_warehouse=CN

το βαζω και για τους υπολοιπους. Στα 80€ και αυτο.

αν θες @Errik κανεις ενα vs. https://www.banggood.com/Eachine-EG16-WINGGOD-GPS-5G-WiFi-FPV-with-4K-HD-Camera-Optical-Flow-Positioning-Dual-Lens-RC-Drone-Quadcopter-RTF-Three-Batteries-p-1484912.html?ID=531932&cur_warehouse=CN

+ & - το καθενα.  Νομιζω αρκετους τους ενδιαφερει. Το ενα εχει brushed motor και το αλλο brushless ποια η διαφορα να το γραψεις και αυτο.

Σε αυτά τα χρήματα για μένα δεν αξίζει κανένα απο τα δύο. Αν κάποιος είναι αρχάριος καλύτερα να πάρει ένα Tello. 

Είναι τραγικά διαφορετικά drones για να έχει νόημα οποιαδήποτε σύγκριση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ωραίο το thread, ειδικά για μερικούς από εμάς που τώρα άρχισαν να ψάχνουν το θέμα του drone. Επειδή ψάχνω το tello σε προσφορά σε διάφορα σαιτς, έχει βρει κανένας τιμή γύρω στα 80 ;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...