Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψήνομαι σοβαρά για το jjrc x9 hero ή x9p hero με την λίγο αναβαθμισμένη κάμερα. Πιστεύω σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι πολύ καλή επιλογή για να τραβάς και ένα ικανοποιητικό footage.

Υπάρχει κάποιο άλλο που αξίζει να δω περισσότερο από τα παραπάνω μέχρι 200€; 

 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Ψήνομαι σοβαρά για το jjrc x9 hero ή x9p hero με την λίγο αναβαθμισμένη κάμερα. Πιστεύω σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι πολύ καλή επιλογή για να τραβάς και ένα ικανοποιητικό footage.

Υπάρχει κάποιο άλλο που αξίζει να δω περισσότερο από τα παραπάνω μέχρι 200€; 

Δες και το EX4 αν θες είχε καλά specs. Ήταν γύρω στα 180 ευρώ από το Banggood αλλά δε ξέρω αν έχει αλλάξει η τιμή.

Το κοίταξα τώρα βγαίνει στα 176 ευρώ.

Επεξ/σία από neosstoforum
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, neosstoforum είπε

Δες και το EX4 αν θες είχε καλά specs. Ήταν γύρω στα 180 ευρώ από το Banggood αλλά δε ξέρω αν έχει αλλάξει η τιμή.

Το κοίταξα τώρα βγαίνει στα 176 ευρώ.

204€ βγαίνει με 2 μπαταρίες και μια τσάντα με την χρήση κωδικού BGEX4RK, το σκέφτομαι σοβαρά. Τα 176€ που λες είναι για σκέτο το drone;

Πανομοιότυπο με το JJRC X12 που είναι λίγο ακριβότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lionheart75 είπε

204€ βγαίνει με 2 μπαταρίες και μια τσάντα με την χρήση κωδικού BGEX4RK, το σκέφτομαι σοβαρά. Τα 176€ που λες είναι για σκέτο το drone;

Πανομοιότυπο με το JJRC X12 που είναι λίγο ακριβότερο. 

Ναι εγώ έλεγα για μια μπαταρία. Γιατί κρατάει αρκετά, 25 λεπτά αν θυμάμαι καλά. Αν το αγοράσεις χωρίς τσάντα λογικά θα βγει κάτω από 200 ευρώ, αλλά εντάξει είναι αναλόγως το τι θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, neosstoforum είπε

Ναι εγώ έλεγα για μια μπαταρία. Γιατί κρατάει αρκετά, 25 λεπτά αν θυμάμαι καλά. Αν το αγοράσεις χωρίς τσάντα λογικά θα βγει κάτω από 200 ευρώ, αλλά εντάξει είναι αναλόγως το τι θες. 

Μια χαρά είναι τα 204€ με τσάντα και 2 μπαταρίες. Το drone αυτό στα χρήματά του φαίνεται ίσως το πιο vfm. Απ την άλλη δίνεις 40 ευρώ παραπάνω και πας στο zino αλλά μετά για επιπλέον μπαταρία και τσάντα πας ακόμα πιο πάνω. Δεν βγαίνει νόημα. Σκέφτομαι σοβαρά να το πάρω, ίδωμεν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Μια χαρά είναι τα 204€ με τσάντα και 2 μπαταρίες. Το drone αυτό στα χρήματά του φαίνεται ίσως το πιο vfm. Απ την άλλη δίνεις 40 ευρώ παραπάνω και πας στο zino αλλά μετά για επιπλέον μπαταρία και τσάντα πας ακόμα πιο πάνω. Δεν βγαίνει νόημα. Σκέφτομαι σοβαρά να το πάρω, ίδωμεν. 

Για αυτο βγαζουν 15000 μοντελα.

Το ιδιο κανει και στα κινητα η χιαομι.

Λες,ε να δωσω 10Ε παραπανω να παρω αυτο.Ε βαλει 2 μπαταριες.Ομως με αλλα 20Ε παραπανω παιρνω το αλλο μοντελο.Ε ας παρω και 2 μπαταριες για αυτο.Ομως με 20Ε παραπανω... κοκ. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπική άποψη, το ζίνο νομίζω αξίζει τα λεφτά του σε αυτή τη κατηγορία. Τα JJRC φαίνονται σαν κλώνοι των MJX, μέχρι και στον σχεδιασμό είναι πανομοιότυπα. Αυτό σημαίνει οτι έχουν πολύ καλή πτητική συμπεριφορά, αλλά οι κάμερές τους είναι ΓΙΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ. Πχ για το EX4 εδώ βλέπω οτι η κάμερα είναι η κλασσική κινεζοκάμερα φτηνοκινεζοντρον, που σε καμία περίπτωση δεν αξίζει για πάνω απο ~120-150Ε. Το ζίνο που έχω δει νομίζω μαζί με το Fimi A3 (και το tello που είναι άλλη κατηγορία) είναι τα φθηνότερα drones με κάμερα αξιοποιήσιμη (= μπορώ να κάνω ενα εντιτ και να ποστάρω σε ένα σοσιαλ μύδι) 

 

 

Επεξ/σία από Errik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lionheart75 είπε

To πήρα απόφαση θα πάω για το zino. Επειδή είναι σίγουρο ότι μόλις ασχοληθώ θα θέλω σύντομα κάτι καλύτερο.

Εύχομαι να σου βγει σε καλό και να το ευχαριστηθείς. Πάντως μη ξεχάσεις να χρησιμοποιήσεις τον κωδικό BGH117S18 για να το έχεις στα 240€ (+16€ για τσάντα μεταφοράς). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Εύχομαι να σου βγει σε καλό και να το ευχαριστηθείς. Πάντως μη ξεχάσεις να χρησιμοποιήσεις τον κωδικό BGH117S18 για να το έχεις στα 240€ (+16€ για τσάντα μεταφοράς). 

Ευχαριστώ! Πήρα το πακέτο με 2 μπαταρίες και τσάντα στα 280€.

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή επιλογή μου φαίνεται σε αυτά τα λεφτά! Με έβαλες σε σκέψεις!

Ποπο όντως πολύ καλό! Θα έπρεπε να είχε ακουστεί περισσότερο κατά τη γνώμη μου 

 

Επεξ/σία από Errik
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Errik είπε

Πολύ καλή επιλογή μου φαίνεται σε αυτά τα λεφτά! Με έβαλες σε σκέψεις!

ΠΟλύ καλ

Τις τελευταίες 5 μέρες κοιτάω ανελλιπώς review. Ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να πάρω μέχρι ~300 ευρώ. Το αναμένω αγωνιωδώς, να δούμε κατ αρχάς πότε θα φύγει και πότε θα φτάσει. Μια μπαταρία είναι λίγη, τουλάχιστον 2.

edit: Πήρα το μαύρο για την ακρίβεια βγήκε στα 282€ το άσπρο βγαίνει στα 279€. 

zino.jpg

Είχα καεί τις τελευταίες μέρες και κακά τα ψέμματα δεν ήθελα να ξεπεράσω τα 200€ όμως κάτι με χάλαγε. Οι επιλογές μου για decent footage μέχρι το 200ευρο και λίγο πάνω ήταν οι εξής:

1. JJRC X9 Xero ή X9P Χero με 2 axis camera όπου με δεύτερη μπαταρία και θήκη (τα θεωρώ απαραίτητα) έβγαιναν στο γύρω στα 200 - 220 (το X9P έχει ελαφρώς αναβαθμισμένη κάμερα σε σχέση με το X9, πολύ μικρές διαφορές).   

2. Eachine EX4 ή JJRC X12 με 3 axis camera όπου με 2 μπαταρίες και θήκη έβγαιναν στα 204€ το πρώτο και λίγο ακριβότερο (κάνα 20ευρο) το δεύτερο. 

3. Hubsan Zino με 3 axis camera όπου με 2 μπαταρίες και θήκη έβγαινε το άσπρο στα 279€ και το μαύρο στα 282€. Εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο το μαύρο και πήγα στο μαύρο.

Παιδιά ξέρω ότι για πρώτο drone ίσως έκανα υπέρβαση, αλλά επειδή με ξέρω και ότι πιάνω το ξεκοκαλίζω θα ήθελα σύντομα κάτι καλύτερο, οπότε αρχικά με αυτό πιστεύω θα μείνω ικανοποιημένος. :) 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα, η ποιότητα της κάμερας του Zino ακόμα και σήμερα δεν συγκρίνεται με οτιδήποτε άλλο χαμηλά. Εγώ θα περιμένω να το βρω γύρω στα 210-220 από Ευρώπη αν βγει, αν δεν βγει ίσως σε λίγο να πουλάνε φτηνά το Zino pro. Γενικά τα ξεπουλάνε τα παλιά καθώς βγήκε/βγαίνει το Zino 2 που διορθώνει πολλά θέματα (έχει και αισθητήρες κάτω), αλλά είναι ακριβό και συγκρίνεται άμεσα με το fimi x8 se (επομένως είναι μια κατηγορία πάνω σε τιμή). Επειδή είδα πολλά βίντεο, όποιος το πάρει, να κάνει upgrade το firmware και μετά να κάνει calibration τα πάντα, για να μην έχει θέματα που είδα σε διάφορα videos που δεν κράταγε την θέση. Επίσης λίγη προσοχή όταν πάει τάπα μπροστά σε sport mode χάνει λίγο ύψος.

Αν κάποιος θέλει κάτι φτηνό, γιατί το έψαξα κι εγώ πολύ, πέρα από τα JJRC X9P (όχι το σκέτο Χ9) και ίσως το Eachine EX4, αξίζει να δείτε το SG906 pro (όχι το απλό) που βγαίνει αρκετά φτηνά:

https://www.tomtop.com/p-rm12682-1-1.html

Μάλλον το X9P είναι η καλύτερη <200 επιλογή πάντως από όσα video reviews είδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

 

Μάλλον το X9P είναι η καλύτερη <200 επιλογή πάντως από όσα video reviews είδα.

Ναι, θα συμφωνήσω. Για κάτω από 200 ευρώ είναι μάλλον το καλύτερο αν και έχει 2 axis camera. Χτες ήμουν έτοιμος να το πάρω αλλά δίσταζα.  

Απο Geekbuying πάντως (εκεί το βρίσκεις φθηνότερα) με 2 μπαταρίες και τσάντα και Eu priority line βγαίνει στα 220+. 

Επομένως πιστεύω ότι το zino αξίζει τα 60 ευρώ παραπάνω με τα ίδια αξεσουάρ. 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες τωρα,πολυ δυνατο.

Το μονο που με χαλαει και μενα ειναι οντως τα πλαστικα που φαινονται φθηνιαρικα.

Θα σταματησω να βλεπω το θεμα γιατι με βλεπω να παραγγελνω και εγω κανενα τετοιο και δε θελω εξοδα γιατι μαζευω να παρω 4τροχο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...