Προς το περιεχόμενο

Το νέο χαρακτηριστικό «Εγγραφή κλήσης» στο Android θα περιορίζεται σε συγκεκριμένες χώρες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει φύγει δυστυχώς πλέον η δυνατότητα στα νέα xiaomi να καταγραφούν κλήσεις. Είναι ισως απο τα πιο χρήσιμα features και το μονο που με κρατάει για να κάνω αναβάθμιση απο το Redmi note 5 μου...

(Νομίζω απο το redmi note8 και μετα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cp5120 είπε

Δηλαδή όταν παίρνεις κάπου τηλέφωνο και σου λέει το μήνυμα "η συνομιλία ενδέχεται να καταγραφεί" ("για τη βελτίωση της ποιότητας της επικοινωνίας" my ass) χωρίς να μπορείς να άρεις τη συγκατάθεσή σου, γιατί να μην μπορεί ένας χρήστης να καταγράψει τη συνομιλία από την δική του μεριά;
Και που ακριβώς είναι η "παρανομία". Στην καταγραφή ή στη χρήση της εγγραφής;
Και όπως έγραψε παραπάνω και ο Eloy, σε όποιους δεν αρέσει ας τα κλείσουν τα τηλέφωνά τους...

Νομίζω παρανομία είναι όταν ο άλλος ΔΕΝ γνωρίζει ότι καταγράφεται η συνομιλία. Ο συνομιλητής του μπορεί να τον βάλει επίτηδες να πει πράγματα που κανονικά δεν θα έλεγε, προκειμένου να του αποσπάσει πληροφορίες ή να τον βάλει να υποσχεθεί κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Φαντασία χρειάζεται.
Προφανώς δεν έχεις βρεθεί σε φάση που έχεις στο ένα σου χέρι ψώνια και σε παίρνει η μάνα σου να σου πει στο τηλέφωνο ποια φάρμακα πρέπει να πάρεις για τον παππού, δεν έχει χρειαστεί να συγκρατήσεις ένα τηλέφωνο, μια διεύθυνση, ένα όνομα, τη λίστα με τα ψώνια, να θυμηθείς πότε σου είχε πει η γκόμενα ότι έχετε επέτειο ή πότε έχει γενέθλια ο αδερφός της. Έχω σκεφτεί πως βόλευε απίστευτα να μπορούσε να γίνεται απομαγνητοφώνηση συζητήσεων (εκτός cloud) ώστε να μπορεί να κάνει κάποιος αναζήτηση!
Αλλά, επίσης προφανώς, οι "περίεργοι" τρόποι να χρησιμοποιήσεις αυτή τη δυνατότητα οδηγούν στην ανάγκη νομοθέτησης. Όπως σε πολλές άλλες πτυχές της ζωής μας.

Το κακό σε όλα αυτά τα τόσο σοβαρά "προβλήματα" είναι ότι μερικοί θα τα χρησιμοποιήσουν για άλλα πράγματα...

γενικά μιλώντας θα επέτρεπες κατά την συνομιλία σου έξω, στην καφετέρια ή μέσα στο σπίτι σου, κάποιος να σε καταγράφει μόνο και μόνο επειδή ίσως να του ζητήσεις να αγοράσει φάρμακα, τυρί, ρύζι, καφέ, γάλα, Καμπά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα Mi 9T Pro... μολις το αγορασα θυμαμαι ειχε Android 9 και στις κλησεις υπηρχε κουμπι εγγραφης..
μολις πηγα Android 10 εξαφανιστηκε..νομιζω λογω οτι πλεον εχει το dialer της Google.
Στο φακελο ΕΡΓΑΛΕΙΑ εχει εφαρμογη Ηχογραφηση αλλα ειναι η απλη εφαρμογη και δεν κανει για κλησεις.

Φυσικα και ειναι βολικο μερικες φορες να ηχογραφεις γαι καποια πραγματα που δεν μπορεις να θυμασαι ευκολα μετα η δεν μπορεις να τα γραψεις καπου εκεινη τη στιγμη..θα επρπε να υπαρχει η δυαντοτητα με δικη μας ευθυνη..
Αλλωστε αν βαλεις ανοιχτη ακροαση νομιζω μπορεις να ηχογραφησεις με αλλη εφαρμογη.

Και φυσικα οταν παιρνεις οποιαδηποτε εταιρεια και σου λενε τα γνωστα "για την ασφαλεια των... μπλα μπλα...." θα επρεπε να μπορεις να τους ηχογραφεις και εσυ αναφεροντας το αναλογα..
Προσφατα μου ετυχεπεριπτωση με Νοβα, που σε σειρα τηλεφωνηματων μου ειχαν δωσει καποιες προσφορες και τελικα οταν αποφασισα να παρω τη μια απο αυτες αρνουταν οτι το ειχα προτεινει.. και ενω τους παρετρεπα να δουν τα ηχογραφημενα τους, μου ελεγε συνεχως οτι δεν υπαρχει αυτη η προσφορα και δεν μπορω να κανω κατι (ουσιατικα με βγαζαν ψευτη)... για καλη μου τυχη σε επομενο τηλεφωνημα την παραδεχτηκαν..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ορισμένα κινητά υπάρχει και προς το παρόν επειδή λαμβάνω συνεντεύξεις τηλεφωνικά για την ραδιοφωνική μου εκπομπή μπορώ να ηχογραφώ συναινετικά φυσικά κλήσεις με το honor 9 lite μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AtiX είπε

Το κακό σε όλα αυτά τα τόσο σοβαρά "προβλήματα" είναι ότι μερικοί θα τα χρησιμοποιήσουν για άλλα πράγματα...

γενικά μιλώντας θα επέτρεπες κατά την συνομιλία σου έξω, στην καφετέρια ή μέσα στο σπίτι σου, κάποιος να σε καταγράφει μόνο και μόνο επειδή ίσως να του ζητήσεις να αγοράσει φάρμακα, τυρί, ρύζι, καφέ, γάλα, Καμπά???

Συμφωνώ απολύτως με αυτά που γράφεις. Γι αυτό θεωρώ ότι η νομοθεσία καλώς σε προστατεύει. Με δεδομένο ότι μπορεί μια προσωπική συζήτηση, μια εκμυστήρευση, μια πληροφορία, να "κοπεί" με τέτοιο τρόπο ώστε ο ακροατής να εξάγει τελείως διαφορετικό νόημα, καταλαβαίνεις ότι θα μπορούσε κακόβουλοι δημοσιογράφοι να προσπαθούν να καταστρέψουν καριέρες ή να εκβιάζουν κατέχοντας ηχογραφίσεις συζητήσεων (οποιαδήποτε σχέση με πραγματικά συμβάντα είναι συμπτωματική)

Αυτό που έγραψα είναι ότι εαν δεν υπήρχαν όλα αυτά τα ζητήματα, θα ήταν αρκετά χρήσιμο και βολικό, υπο προϋποθέσεις και υπο συνθήκες. Το άλλο άκρο της διαρκούς καταγραφής έχει περιγραφεί επαρκώς στο επεισόδιο "The entire history of you" της σειράς "Black Mirror".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tomari3 είπε

 Τι link να δώσω;;; έγινε σε συνεργάτη που τον απειλούσε ο πατέρας της πρώην γυναικάς του…

 

αν δεν υπάρχει λινκ , δεν ισχύει 

για αυτό , κάνε 2 site (γιατί ένα δεν αρκεί) και ανέβασε άρθρο-είδηση κλπ ώστε να γίνουν έγκυρα :)))
(κατά προτίμηση να μην είναι copy-paste τα κείμενα στα 2 site)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω σχολιάζουν και χρήστες apple ... περίεργο!

Επί του θέματος

Το ποιο σημαντικό πράγμα και το χρησιμότερο από όλα σε μια συσκευή επικοινωνίας είναι η ηχογράφηση κλήσης. Είτε για να μην χρειάζεται ποτέ να σημειώνεις σε χαρτί η να βάζεις ανοικτή ακρόαση και να ανοίξεις σημειωματάριο κλπ κλπ (άλλωστε εκεί είναι ο όρος SMART) είτε για να αποδείξω στον πελάτη/φίλο/εχθρό ότι ο ελέφαντας που σου είπε εχτές τελικά δεν πετάει ακόμη και φτερά να είχε κυρίως λόγο βάρους!

Το ότι δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε δικαστήριο πάλι αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Απλά τηρείς τον νόμο και δεν το χρησιμοποιείς.

Εγώ όταν πρόκειται για φίλο η για κάποιον που τον έχω ενημερώσει σε παλιότερη επικοινωνία ότι ηχογραφείτε ΠΑΝΤΑ τους πελάτες μου/προμηθευτές μου/συνεργάτες μου τους ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ότι η κλήση ηχογραφείτε ούτως ώστε να μην έχω γκρίνιες η πρόβλημα με τον μυστικιστικό νόμο που ισχύει στην Ελλάδα..

Ας μην σχολιάσω παραπάνω...

Το σημαντικότερο χαρακτηριστικό και μακράν το χρησιμότερο είναι η ηχογράφηση κλήσης. Όποια συσκευή είτε για λόγους hardware είτε software δεν μπορεί αν ηχογραφήσει την κλήση είναι ΑΧΡΗΣΤΗ πρακτικά.

19 ώρες πριν, billdanos είπε

Κοίτα, όλα αυτά συνήθως πανε σετ! Προσωπικά ας πούμε από δεν θα επιθυμούσα ποτετην επικοινωνία με κάποιον που θα ηχογραφουσε τη συνομιλία χωρίς να το γνωρίζω. 

Γιατί εξήγησε σε παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...