Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα επιχειρήματα αυτά εσύ τα ξεκίνησες και σου επαναλαμβάνω δεν διαφωνώ με αυτά που έγραψες, απλά ανέφερα το μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα που ίσως να μην είχες σκεφτεί. Απ' ότι καταλαβαίνω το έχεις σκεφτεί και διαφωνείς. Δεκτό, δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε

On 18/02/2024 at 18:48, theopan said:

Εκτός από τους 200-300-500.000 (ή όσοι) κάθε χρόνο έμπαιναν στη χώρα ξυπόλυτοι -χωρίς να μου φταίνε τίποτα αυτοί, άλλοι φταίνε- έμπαιναν και 1000-2000 φέρνοντας σοβαρά κεφάλαια απέξω. 

Προσωπικά δεν με νοιάζει η νομιμοποίηση όσων πληρούν τις προϋποθέσεις είτε είναι ξυπόλητοι είτε ευκατάστατοι. Δεν βρίσκω ηθικά σωστό το κριτήριο να είναι χρηματικό. Μεγάλο μέρος αυτών των ευκατάστατων που αναφέρεις ήρθε με χρήμα σε βαλίτσες. Επίσης, ξεπούλημα της άδειας διαμονής έγραψα, όχι των ακίνητων.

 

On 18/02/2024 at 18:48, theopan said:

 Προϊόν εξαγώγιμο το οποίο έχει μάλιστα την απίθανη ιδιότητα να "εξάγεται " παραμένοντας ταυτόχρονα στη χώρα δεν είναι τα ακίνητα που πουλήθηκαν με GV; Ε εντάξει παιδιά καθίστε τότε να περιμένετε να γίνουμε "ανταγωνιστικός σαν χώρα", με κάποιον άλλον ...μαγικό τρόπο όχι με αυτόν. Μέχρι τη 2α παρουσία ενδεχομένως. Κι όσοι αντέξουν μέχρι τότε...

Ομολογώ ότι δεν πιάνω το επιχείρημά σου. Δηλαδή να πουλήσουμε τα ακίνητά μας σε ξένους, να τους πληρώνουμε ενοίκιο και δεν πειράζει θα τους φορολογεί η κυβέρνηση;

Δεν θεωρώ πως γίνεσαι ανταγωνιστικός σαν χώρα όταν πουλάς ακίνητα. Απλά αναβάλεις το πρόβλημα που θα επιστρέψει με πιο σφικτή θηλιά

Όλες οι ευρωπαϊκές χώρες που τρέχουν παρόμοια προγράμματα κάνουν βήματα προς τα πίσω. Όλες θέλουν το κακό των πολιτών τους;

On 18/02/2024 at 18:00, DrFreeman said:

Ο βασικός λόγος φαντάζομαι πως είναι το γεγονός ότι έχουν άφθονα κεφαλαία έτοιμα και διαθέσιμα - που εμείς δεν έχουμε επί της παρούσης. Και επίσης δεν έχουμε παραγωγή για να κάνουμε προϊόντα και υπηρεσίες υψηλής αξίας.

Προφανώς. Η ερώτηση αφορούσε το μακροπρόθεσμο όφελος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, snot είπε

Τα επιχειρήματα αυτά εσύ τα ξεκίνησες και σου επαναλαμβάνω δεν διαφωνώ με αυτά που έγραψες, απλά ανέφερα το μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα που ίσως να μην είχες σκεφτεί. Απ' ότι καταλαβαίνω το έχεις σκεφτεί και διαφωνείς. Δεκτό, δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε

Δεν το έχω σκεφτεί. Γιατί θεωρώ ότι δεν αξίζει να μπω στη διαδικασία να το σκεφτώ. Είχα στίψει το μυαλό μου τα τελευταία σχεδόν 15 χρόνια να βρω τι πάει τόσο λάθος και γιατί βλέπω σε κοντινούς μου ανθρώπους να μειώνεται συνεχώς το βιοτικό τους επίπεδο. Ακόμα και σε όσους δεν βίωσαν το πρόβλημα ιδιαίτερα άσχημα τα πρώτα χρόνια. Κάποια στιγμή την "άκουσαν".  Και τι θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά στη χώρα για να αλλάξει η πορεία προς το αδιέξοδο. Τώρα βλέπω ότι ένα από τα λίγα αναπτυξιακά μέτρα (ό,τι ποιότητας ανάπτυξη κι αν θεωρεί ο καθένας ότι φέρνει/έφερε) πάνε να το θάψουν. Ε προτείνετε κάτι καλύτερο όσοι διαφωνείτε. Εγώ έχω εξαντλήσει και το κουράγιο και τα διανοητικά αποθέματά μου.

4 ώρες πριν, snot είπε

Ομολογώ ότι δεν πιάνω το επιχείρημά σου. Δηλαδή να πουλήσουμε τα ακίνητά μας σε ξένους, να τους πληρώνουμε ενοίκιο και δεν πειράζει θα τους φορολογεί η κυβέρνηση;

Ναι, γιατί όχι; Νιώθεις την ανάγκη ο σπιτονοικοκύρης σου να είναι σώνει και καλά Έλληνας; Εμένα δεν θα με απασχολούσε. Μην σου πω καλύτερα να είναι ξένος. Δεν φάνηκαν -διαχρονικά- και πολύ καλοί οι Έλληνες ούτε σαν σπιτονοικοκύρηδες ούτε σαν εργοδότες.

 

 

Αναφορά σε κείμενο

Δεν θεωρώ πως γίνεσαι ανταγωνιστικός σαν χώρα όταν πουλάς ακίνητα. Απλά αναβάλεις το πρόβλημα που θα επιστρέψει με πιο σΌλες οι ευρωπαϊκές χώρες που τρέχουν παρόμοια προγράμματα κάνουν βήματα προς τα πίσω. Όλες θέλουν το κακό των πολιτών τους;φικτή θηλιά

Ξαναλέω, ότι οι χώρες που κάνουν βήματα προς τα πίσω μάλλον μπορούν και τα κάνουν. Έχουν την πολυτέλεια να τα κάνουν γιατί έχουν πόρους από άλλους τομείς των οικονομιών τους. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο για την Ελλάδα που θα μπορούσε να δουλέψει και να τη βγάλει από το αδιέξοδο έστω με χρονικό ορίζοντα 1-2 γεννεών;; Ειλικρινής είναι η ερώτησή μου. Δεν πρόκειται να γίνουμε ποτέ Κίνα ή Κορέα στις θέσεις τους στη βιομηχανία ηλεκτρονικών και υψηλής τεχνολογίας. Δεν πρόκειται να γίνουμε Γερμανία, Γαλλία, ή Ιαπωνία στην αυτοκινητοβιομηχανία. Φυσικά δεν πρόκειται ποτέ να γίνουμε Κατάρ και να ζήσουμε σαν σεΐχηδες από το Φ.Α. και το πετρέλαιο όπως προς στιγμήν πίστεψαν κάποιοι αφελείς τα προηγούμενα χρόνια. Καταλήγουμε ολοταχώς (οι νέοι μας) να γίνουμε αποκλειστικά -σεζονάκηδες- σερβιτόροι και καφετζήδες. Πειράζει δηλαδή αν ένα ποσοστό αυτών κατάφερναν να γίνουν τουλάχιστον ξενοδόχοι πουλώντας σε ξένους (με αντάλλαγμα τη GV που λέμε) τα μισά τους πατρογονικά ακίνητα και εκμεταλλευόμενοι με τη βοήθεια και του κεφαλαίου που είσεπραξαν τα άλλα μισά ή και διαχειριζόμενοι για λογαριασμό των αγοραστών και αυτά που πούλησαν;

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας λόγος που μόλις θυμήθηκα είναι το γεγονός ότι πλέον πολλοί θέλουν να μένουν μόνοι τους, δεν κάνουν οικογένεια, κάνουν οικογένεια σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία ή δεν θέλουν καν συγκάτοικο.

Για κάθε ζευγάρι απαιτείται ένα σπίτι, ενώ πριν χρειαζόντουσαν δύο. Γνωρίζω αμέτρητους ανθρώπους που μένουν μόνοι τους.

Στο εξωτερικό συνήθως έχουν συγκάτοικο για να μειώσουν τα έξοδα διαμονής, σπάνια μένει κάποιος μόνος του.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, theopan said:

Ξαναλέω, ότι οι χώρες που κάνουν βήματα προς τα πίσω μάλλον μπορούν και τα κάνουν. Έχουν την πολυτέλεια να τα κάνουν γιατί έχουν πόρους από άλλους τομείς των οικονομιών τους. 

Δε νομίζω πως η Πορταγαλία έχει την πολυτέλεια να το κάνει λόγω πόρων που υφίστανται από άλλες πηγές. Συνολικά δε νομίζω πως είναι καν σε καλύτερη μοίρα από εμάς σε οποιοδήποτε επίπεδο. Με εξαίρεση την ΠΟΛΥ καλύτερη γεωγραφική θέση της (κατά τη γνώμη μου).

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, DrFreeman said:

Δε νομίζω πως η Πορταγαλία έχει την πολυτέλεια να το κάνει λόγω πόρων που υφίστανται από άλλες πηγές. Συνολικά δε νομίζω πως είναι καν σε καλύτερη μοίρα από εμάς σε οποιοδήποτε επίπεδο. Με εξαίρεση την ΠΟΛΥ καλύτερη γεωγραφική θέση της (κατά τη γνώμη μου).

η Πορτογαλία την κατήργησε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Dinos1973 said:

η Πορτογαλία την κατήργησε 

Ναι, το επισημαίνω γιατί αναφέρθηκε ως χώρα. Παρόλα αυτά η Πορτογαλία έκανε δυναμικές κινήσεις και σε άλλα μέτωπα (προσέλκυση digital nomads, χαμηλή φορολογία για κεφάλαια, κλπ) κάτι που μάζεψε πάρα πολύ κόσμο δημιουργώντας πανικό στην αγορά ακινήτων - ειδικά με τα ενοίκια, αλλά και τη συνολική ακρίβεια. Με την κατάργηση της GV προσπαθούν να αμβλύνουν το πρόβλημα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, StavrosD said:

Στο εξωτερικό συνήθως έχουν συγκάτοικο για να μειώσουν τα έξοδα διαμονής, σπάνια μένει κάποιος μόνος του.

Στο εξωτερικό επίσης σπάνια ενήλικας μένει με τους γονείς του μέχρι τα 40. Εδώ τα έξοδα διαμονής δεν τα μειώνουμε απλά, τα εξαλείφουμε κιόλας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, snot said:

Στο εξωτερικό επίσης σπάνια ενήλικας μένει με τους γονείς του μέχρι τα 40. Εδώ τα έξοδα διαμονής δεν τα μειώνουμε απλά, τα εξαλείφουμε κιόλας

Δεν είναι μόνο οικονομικό το ζήτημα. Ισως ακόμη περισσότερο είναι ζήτημα νοοτροπίας. Η Ιταλία έχει παρεμφερές πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μεσίτες που συναναστράφηκα πρόσφατα (και σήμερα) και τους οποίους ρωτάω πώς πάει η δουλειά, με είπαν ότι έχει μεν κίνηση αλλά είναι ελαφρώς πεσμένα τα πράγματα σε σχέση με παλιότερα. Εγώ πάντως βλέπω τους ημεδαπούς που έρχονται στο δικό μου, να είναι ξινομούρηδες και να ζορίζονται. Οι ξένοι είναι πιο αεράτοι, πάνε και αγοράζουν κάτι χρέπια σε δεύτερες περιοχές και τα ανακαινίζουν για να τα νοικιάσουν, αφού τα τεμαχίσουν πρώτα αν είναι μεγάλα. Τα ξέρουμε, απλώς τα ξαναλέω. Η πλάκα είναι ότι πιάνουν ενοίκια 600-700 για κάτι ισόγειες τρύπες. Να δούμε πόσο θα κρατήσει αυτό.

Εντωμεταξύ έχω το εξής πρόβλημα: Μου έφερε πριν 1 μήνα ο μεσίτης Α έναν ενδιαφερόμενο. Λίγο καιρό μετά το ανέβασε στις πλατφόρμες αγγελιών και άλλος μεσίτης Β. Την άλλη μέρα μου φέρνει και ο Β τον ίδιο ενδιαφερόμενο. Αν το δώσω σε αυτόν, πρέπει κανονικά να πληρώσω μεσιτικά δύο φορές (και αυτός και εγώ;) Χώρια που βρήκε το τηλέφωνό μου και πλέον μου μιλάει απευθείας χωρίς μεσίτες. Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Με παίρνουν και οι δύο μεσίτες και μου λένε "τι θα κάνεις". Αφού λέω να το δώσω σε νέο ενδιαφερόμενο για να μην μπλέξω.

Αλλά τον λυπάμαι τον πρώτο γιατί το θέλει για την κόρη του που έχει ξετρελαθεί με το σπιτάκι και κυριολεκτικά παρακαλάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Balrog είπε

Μεσίτες που συναναστράφηκα πρόσφατα (και σήμερα) και τους οποίους ρωτάω πώς πάει η δουλειά, με είπαν ότι έχει μεν κίνηση αλλά είναι ελαφρώς πεσμένα τα πράγματα σε σχέση με παλιότερα. Εγώ πάντως βλέπω τους ημεδαπούς που έρχονται στο δικό μου, να είναι ξινομούρηδες και να ζορίζονται. Οι ξένοι είναι πιο αεράτοι, πάνε και αγοράζουν κάτι χρέπια σε δεύτερες περιοχές και τα ανακαινίζουν για να τα νοικιάσουν, αφού τα τεμαχίσουν πρώτα αν είναι μεγάλα. Τα ξέρουμε, απλώς τα ξαναλέω. Η πλάκα είναι ότι πιάνουν ενοίκια 600-700 για κάτι ισόγειες τρύπες. Να δούμε πόσο θα κρατήσει αυτό.

Εντωμεταξύ έχω το εξής πρόβλημα: Μου έφερε πριν 1 μήνα ο μεσίτης Α έναν ενδιαφερόμενο. Λίγο καιρό μετά το ανέβασε στις πλατφόρμες αγγελιών και άλλος μεσίτης Β. Την άλλη μέρα μου φέρνει και ο Β τον ίδιο ενδιαφερόμενο. Αν το δώσω σε αυτόν, πρέπει κανονικά να πληρώσω μεσιτικά δύο φορές (και αυτός και εγώ;) Χώρια που βρήκε το τηλέφωνό μου και πλέον μου μιλάει απευθείας χωρίς μεσίτες. Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Με παίρνουν και οι δύο μεσίτες και μου λένε "τι θα κάνεις". Αφού λέω να το δώσω σε νέο ενδιαφερόμενο για να μην μπλέξω.

Αλλά τον λυπάμαι τον πρώτο γιατί το θέλει για την κόρη του που έχει ξετρελαθεί με το σπιτάκι και κυριολεκτικά παρακαλάει.

Όταν έχεις δει ήδη το σπίτι με έναν μεσίτη και κατά λάθος πας στο ίδιο με άλλον, παραμένει η υποχρέωση σου στον πρώτο μόνο. Ο δεύτερος θα έπρεπε να το έχει τσεκαρει καλύτερα και να μη σου δείξει σπίτι που έχεις δει. Δεν το είπατε και οι δύο στον δεύτερο μεσίτη, ότι έχει ξαναέρθει στο σπίτι ο υποψήφιος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Balrog said:

Εντωμεταξύ έχω το εξής πρόβλημα: Μου έφερε πριν 1 μήνα ο μεσίτης Α έναν ενδιαφερόμενο. Λίγο καιρό μετά το ανέβασε στις πλατφόρμες αγγελιών και άλλος μεσίτης Β. Την άλλη μέρα μου φέρνει και ο Β τον ίδιο ενδιαφερόμενο. Αν το δώσω σε αυτόν, πρέπει κανονικά να πληρώσω μεσιτικά δύο φορές (και αυτός και εγώ;) Χώρια που βρήκε το τηλέφωνό μου και πλέον μου μιλάει απευθείας χωρίς μεσίτες. Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Με παίρνουν και οι δύο μεσίτες και μου λένε "τι θα κάνεις". Αφού λέω να το δώσω σε νέο ενδιαφερόμενο για να μην μπλέξω.

Αλλά τον λυπάμαι τον πρώτο γιατί το θέλει για την κόρη του που έχει ξετρελαθεί με το σπιτάκι και κυριολεκτικά παρακαλάει.

Έχει γίνει πρόβλεψη από την νομοθεσία για την συγκεκριμένη περίπτωση, αμοιβή δικαιούται μόνο ο πρώτος μεσίτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marinna είπε

Δεν το είπατε και οι δύο στον δεύτερο μεσίτη, ότι έχει ξαναέρθει στο σπίτι ο υποψήφιος;

Του το είπα εγώ πριν τον φέρει, γιατί το προφίλ που μου περιέγραψε μου έκανε κλικ. Αλλά δεν ίδρωσε το αυτί του μεσίτη Β. Του το είπα και αφότου τον έφερε, οπότε σε απάντηση των ανησυχιών μου τον έβαλε να υπογράψει εντολή με προγενέστερη ημερομηνία. Ποιος είναι τώρα ο μεσίτης που δικαιούται την αμοιβή, οεο;

Ο υποψήφιος μπορεί και να ενήργησε εκ του πονηρού.. Για να πει ο μεσίτης "ορίστε, βρήκα αγοραστή" και να μην έχει το ίδιο ενδιαφέρον να προωθήσει το ακίνητο. Επιπλέον, όταν ρώτησα τον φίλο τι θα κάνουμε τώρα που έχουμε υπογράψει δύο εντολές, μου ζητάει να προχωρήσουμε μόνοι μας. Έχουμε γεμίσει με λαμόγια, μεσίτες και αγοραστές. Για αυτό κοιτάζω να βρω κανέναν καινούργιο να μην μπλέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Balrog said:

Του το είπα εγώ πριν τον φέρει, γιατί το προφίλ που μου περιέγραψε μου έκανε κλικ. Αλλά δεν ίδρωσε το αυτί του μεσίτη Β. Του το είπα και αφότου τον έφερε, οπότε σε απάντηση των ανησυχιών μου τον έβαλε να υπογράψει εντολή με προγενέστερη ημερομηνία. Ποιος είναι τώρα ο μεσίτης που δικαιούται την αμοιβή, οεο;

Είπαμε, αυτός που δικαιούται την αμοιβή είναι αυτός που έκανε πρώτος την υπόδειξη. Το τι έχει ή δεν έχει υπογράψει με τον μεσίτη ο υποψήφιος αγοραστής ούτε σε ενδιαφέρει ούτε σε αφορά.

2 hours ago, Balrog said:

Ο υποψήφιος μπορεί και να ενήργησε εκ του πονηρού.. Για να πει ο μεσίτης "ορίστε, βρήκα αγοραστή" και να μην έχει το ίδιο ενδιαφέρον να προωθήσει το ακίνητο. Επιπλέον, όταν ρώτησα τον φίλο τι θα κάνουμε τώρα που έχουμε υπογράψει δύο εντολές, μου ζητάει να προχωρήσουμε μόνοι μας. Έχουμε γεμίσει με λαμόγια, μεσίτες και αγοραστές. Για αυτό κοιτάζω να βρω κανέναν καινούργιο να μην μπλέξω.

Ξέρεις δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι μαζί, εσύ θα κάνεις αυτό που πρέπει με βάση τη συμφωνία που εσύ έχεις κάνει, και αυτός ας κάνει ότι θέλει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...