Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είτε το δεχτείς είτε όχι δεν κάνει διαφορά, προωθητική ενέργεια είναι η ενέργεια που έχει σκοπό την προώθηση.

Πάμε άλλη μία το ερώτημα που έχω κάνει από την αρχή, πως γίνεται ο μεσίτης που δεν έχει εξασφαλίσει εντολή ανάθεσης να είναι νόμιμος όταν ενημερώνει για το συγκεκριμένο ακίνητο τους υποψήφιους αγοραστές προφορικά, ενώ ταυτόχρονα να είναι παράνομος όταν ενημερώνει τους υποψήφιους αγοραστές μέσω αγγελίας? Έχεις υπόψιν κάποιο σχετικό νόμο, ή έστω κάποιο link που να το αναφέρει?

Συμφωνούμε, λοιπόν, ότι δεν είναι παράνομη η Υπόδειξη Ευκαιρίας (δεν θα κολλήσω στον ορισμό της προώθησης, έχουμε μια διαφωνία εκεί) με ή χωρίς τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη.

Πάμε τώρα στο 2ο θέμα. Εύλογο το ερώτημά σου, αλλά εγώ δεν είπα πουθενά ότι είναι παράνομο (να διαφημίσει μεσίτης το ακίνητο του ιδιοκτήτη χωρίς σχετική εντολή/εξουσιοδότηση/συγκατάθεση/πες-το-οπως-θες). Είπα ότι δεν έχει το δικαίωμα (ηθικό; νομικό;...). Δεν το έχω κάνει ποτέ και όπως και εσύ, έτσι και εγώ δεν θα ήθελα να δω αγγελία του ακινήτου που πουλάω χωρίς να με έχουν ρωτήσει. Η διαφορά της κατ' ιδίαν Υπόδειξης Ευκαιρίας (αυτό που λέγαμε πριν) από τη δημόσια προβολή/διαφήμιση είναι τεράστια, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας. Δεν έχω υπόψιν κάποιο σχετικό νόμο, αλλά ο ιδιοκτήτης μπορεί κάλλιστα να ζητήσει η αγγελία του μεσίτη να κατέβει, είτε γιατί δεν έχει δώσει την έγκρισή του, είτε -ακόμα χειρότερα- γιατί μπορεί να θεωρήσει ότι ζημιώνεται από τη χωρίς δική του έγκριση δημόσια προβολή του ακινήτου του από τρίτους, ειδικά αν αυτή η αγγελία περιλαμβάνει φωτογραφίες, και να κινηθεί ενδεχομένως και νομικά. Επαναλαμβάνω ότι δεν το έχω κάνει ποτέ, όπως δεν έχω κάνει ποτέ ούτε την Υπόδειξη Ευκαιρίας. Άλλωστε έχω ξαναγράψει ότι δουλεύω κατά κύριο λόγο με αποκλειστικές εντολές ανάθεσης, οπότε όλα τα παραπάνω δεν με αφορούν, αλλά είναι μια ωραία ευκαιρία για συζήτηση.

Και πάλι, αν πέσει στην αντίληψή σου κάποιος σχετικός νόμος ή απόφαση δικαστηρίου, με ενδιαφέρει.

ΥΓ.  Έχω την αίσθηση ότι με την υποχρεωτική αναγραφή της ενεργειακής κλάσης του ακινήτου και τις ποινές που προβλέπονται, θα μειωθούν αυτού του τύπου οι αυθαίρετες ενέργειες ορισμένων μεσιτών (θα πρέπει να έχουν στοιχεία ΠΕΑ και οι μεσίτες χωρίς ανάθεση από τον ιδιοκτήτη εκ των πραγμάτων δεν θα τα έχουν).

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, tarantules είπε

Καμία εμπάθεια δεν έχω.Απλά βλέπω ,όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα ,οτι με όποιον έχεις κουβεντιάσει η κατάληξη είναι ο καυγάς.Προφανώς θα ξέρεις πολλά περισσότερα από όλους εδώ πέρα και έχεις ανυπομονησία να μας περάσεις τις γνώσεις σου....

Οκ διορθώνω, η εμπάθεια προκατάληψη σου προς εμένα δεν αφορά το θέμα.

Αν έχεις κάτι να συνεισφέρεις κόπιασε, αλλιώς σταμάτα να το χαλάς.

21 λεπτά πριν, kirileman είπε

Συμφωνούμε, λοιπόν, ότι δεν είναι παράνομη η Υπόδειξη Ευκαιρίας (δεν θα κολλήσω στον ορισμό της προώθησης, έχουμε μια διαφωνία εκεί) με ή χωρίς τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη.

Όχι, δεν έγραψα κάπου κάτι τέτοιο, ούτε και συμφωνώ.

34 λεπτά πριν, kirileman είπε

Πάμε τώρα στο 2ο θέμα που ρωτάς. Εύλογο το ερώτημά σου, αλλά εγώ δεν είπα πουθενά ότι είναι παράνομο (να διαφημίσει μεσίτης το ακίνητο του ιδιοκτήτη χωρίς σχετική εντολή/εξουσιοδότηση/συγκατάθεση/πες-το-οπως-θες).

Εγώ πάλι νομίζω πως έτσι είχες πει μια και σε ρώτησα "είναι νόμιμο?" και εσύ μου απάντησες "όχι βέβαια" στο post που θα παραθέσω:

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις, το ότι δεν έχεις να παραθέσεις κάποιον νόμο που να επιβεβαιώνει τους ισχυρισμούς σου  και περιορίζεσαι στα "μπορεί" και "ενδεχομένως" με κάλυψε απόλυτα ως απάντηση στην αρχική μου ερώτηση, thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Όχι, δεν έγραψα κάπου κάτι τέτοιο, ούτε και συμφωνώ.

Τι θα πει δεν συμφωνείς; Εγώ παραθέτω ό,τι στοιχεία υπάρχουν στο διαδίκτυο (σύμφωνα με τα οποία είναι νομιμότατη η Υπόδειξη Ευκαιρίας με ή χωρίς τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη), εσύ από την πλευρά σου θα πρέπει να αποδείξεις ότι είναι παράνομη και δεν βλέπω να μπορείς να το κάνεις.

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι νομίζω πως έτσι είχες πει μια και σε ρώτησα "είναι νόμιμο?" και εσύ μου απάντησες "όχι βέβαια" στο post που θα παραθέσω:

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις, το ότι δεν έχεις να παραθέσεις κάποιον νόμο που να επιβεβαιώνει τους ισχυρισμούς σου  και περιορίζεσαι στα "μπορεί" και "ενδεχομένως" με κάλυψε απόλυτα ως απάντηση στην αρχική μου ερώτηση, thanks.

Στο συγκεκριμένο σχόλιο το "Όχι βέβαια (δεν είναι νόμιμο)" χρησιμοποιήθηκε από εμένα με τη σημασία της ηθικής νομιμότητας. :)
 

νόμος (ουσιαστικό):

3. ηθικός κανόνας που ρυθμίζει τις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, άγραφος νόμος.

 

Τέλος, ίσως πρέπει να σου θυμίσω πως ό,τι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται.

Welcome. :)

 

αρσενικό

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

Τι θα πει δεν συμφωνείς; Εγώ παραθέτω ό,τι στοιχεία υπάρχουν στο διαδίκτυο (σύμφωνα με τα οποία είναι νομιμότατη η Υπόδειξη Ευκαιρίας), εσύ από την πλευρά σου θα πρέπει να αποδείξεις ότι είναι παράνομη και δεν βλέπω να μπορείς να το κάνεις.

Δεν συμφωνώ σημαίνει πως διαφωνώ :)

Η εντολή υπόδειξης συμφωνώ πως είναι νόμιμη, όχι όμως όταν ο μεσίτης δεν έχει εξασφαλίσει εντολή ανάθεσης από τον ιδιοκτήτη.

Νομίζω είναι αρκετά σαφές το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν συμφωνώ σημαίνει πως διαφωνώ :)

Η εντολή υπόδειξης συμφωνώ πως είναι νόμιμη, όχι όμως όταν ο μεσίτης δεν έχει εξασφαλίσει εντολή ανάθεσης από τον ιδιοκτήτη.

Νομίζω είναι αρκετά σαφές το παραπάνω.

Είναι σαφές, αλλά είναι η προσωπική σου άποψη, δεν στηρίζεται κάπου. :)

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kirileman είπε

Είναι σαφές, αλλά είναι η προσωπική σου άποψη, δεν στηρίζεται κάπου.

Όπως ακριβώς δεν στηρίζεται κάπου και η δική σου, so?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ωραίος, πριν λίγο δήλωσες άγνοια επί του θέματος γράφοντας "Δεν έχω υπόψιν κάποιο σχετικό νόμο", και τώρα χρησιμοποιείς την άγνοια αυτή ως αντίστροφο επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ωραίος, πριν λίγο δήλωσες άγνοια επί του θέματος γράφοντας "Δεν έχω υπόψιν κάποιο σχετικό νόμο", και τώρα χρησιμοποιείς την άγνοια αυτή ως αντίστροφο επιχείρημα.

Καλό βράδυ, ευχαριστώ για την παρέα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2020 στις 3:31 ΠΜ, m3ltd0wn είπε

Τα 1000αδες χρεπια (η και όχι) που υπάρχουν ήδη και δεν κατοικουνται κάποια στιγμή θα βγουν στην αγορά είτε γιατί θα περάσουν στο κρατος από αποποιησεις κληρονομιας, είτε γιατί θα πλειστηριαστούν, είτε γιατί θα πεθάνουν ιδιοκτήτες και δεν θα έχουν κληρονόμους.

Τα σπίτια δεν χτιζονται γιατί δεν υπάρχει χώρος (και χρήμα πολλές φορές) αλλά οι κατοικιες υπάρχουν ήδη εκεί και κάθονται. Προσωπική εκτίμηση πως όσο και να ανέβουν το επόμενο διάστημα, θα πέσουν πολύ άσχημα προς τα κάτω.

Βάσει τελευταίας απογραφής ο πληθυσμός της Αττικης  ήταν περίπου 3.800.000 (https://el.m.wikipedia.org/wiki/Αθήνα) Και τα διαθέσιμα σπίτια περίπου 2.000.000 με τα 600.000 απο αυτα άδεια (https://www.statistics.gr/documents/20181/1210503/A1602_SAM05_DT_DC_00_2011_01_F_GR.pdf/d2f588d2-d490-417b-a3b8-b6acb1cbad29).

Κατά μέσο όρο σε κάθε σπίτι μένουν 3 άτομα και στα πιο παλιά 2 ή και ένα άτομο. Εγώ βγάζω το συμπερασμα πως όταν αυτά τα σπίτια ελευθερωθουν από έναν πληθυσμό που γερναει (https://el.m.wikipedia.org/wiki/Δημογραφία_της_Ελλάδας), το τοπίο θα αντιστραφεί.

Δεν νομιζω η Ελλαδα να εχει μειωση πληθυσμου το αντιθετο μαλλον παμε για αυξηση λογο του πληθυσμου 

Για δυο λογους οενας ειναι η ανακαμψης της οικονομιας με επιστροφη πολλων Ελληνων που φυγανε εξω τα τελευταια δεκα χρονια ο αλλος ειναι η αυξημενη εισοδος και μονιμη διαμονη στην χωρα μεταναστων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτησω κατι;

Υπαρχει στανταρ αμοιβη μεσιτη οταν πας να αγορασεις διαμερισμα;

Π.χ για ενα ακινητο που πουλιεται ας πουμε 10.000 ευρ εχω δει αλλους να ζητανε 1000 ευρ και αλλους 2500 ευρ(!) μιλαμε για 10-25% της αξιας

Υπαρχει καποια κλιμακα π.χ για ακινητο των 100.000 ζητανε τα ιδια ή ζητανε π.χ 5%

(μου φαινεται παραξενα μιας και εξω ειναι στανταρ τα ποσα οποτε ο ενδιαφερομενος ξερει τι θα πληρωσει)

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, popopo είπε

2% δεν είναι η νόμιμη αμοιβή;

 

10 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

να ρωτησω κατι;

Υπαρχει στανταρ αμοιβη μεσιτη οταν πας να αγορασεις διαμερισμα;

Π.χ για ενα ακινητο που πουλιεται ας πουμε 10.000 ευρ εχω δει αλλους να ζητανε 1000 ευρ και αλλους 2500 ευρ(!) μιλαμε για 10-25% της αξιας

Υπαρχει καποια κλιμακα π.χ για ακινητο των 100.000 ζητανε τα ιδια ή ζητανε π.χ 5%

(μου φαινεται παραξενα μιας και εξω ειναι στανταρ τα ποσα οποτε ο ενδιαφερομενος ξερει τι θα πληρωσει)

Η αμοιβή είναι, ότι συμφωνηθεί με το μεσίτη στην προβολή του ακινήτου.

Γιαυτό και υπογράφει χαρτί ο εν δυνάμει αγοραστής, που αναγράφεται η προμήθεια του μεσίτη.

Είθισται, χωρίς να είναι στάνταρ το ποσοστό, να είναι 2% +φπα.

Αν θέλεις τη γνώμη μου, θεωρώ 2% από αγοραστή και άλλα τόσα από πωλητή (ή όποια άλλη συμφωνία έχουν μεταξύ τους) υπερβολικά πολλά, για αεριτζίδικα λεφτά.

Επεξ/σία από charilaos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

να ρωτησω κατι;

Υπαρχει στανταρ αμοιβη μεσιτη οταν πας να αγορασεις διαμερισμα;

Π.χ για ενα ακινητο που πουλιεται ας πουμε 10.000 ευρ εχω δει αλλους να ζητανε 1000 ευρ και αλλους 2500 ευρ(!) μιλαμε για 10-25% της αξιας

Υπαρχει καποια κλιμακα π.χ για ακινητο των 100.000 ζητανε τα ιδια ή ζητανε π.χ 5%

(μου φαινεται παραξενα μιας και εξω ειναι στανταρ τα ποσα οποτε ο ενδιαφερομενος ξερει τι θα πληρωσει)

Απόσο γνωρίζω , για μικρά ακίνητα μέχρι 50.000 ευρώ έχουν fix τιμή 1.000 ευρώ (πλέον ΦΠΑ) .Για πάνω από 50.000 πάει με ποσοστό διαπραγματεύσιμο.Πχ 3% ή και παραπάνω.Ανάλογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...