Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

Κατα τη γνωμη μου, τα προβληματα στις συναλλαγες που εχουν να κανουν με ακινητα (ενοικιασεις, αγοραπωλησιες κλπ) ξεκινανε απο το οτι το κρατος δεν εχει ορισει μια στανταρ διαδικασια απο την αρχη μεχρι το τελος της συναλλαγης. Κι επειδη στην Ελλαδα απο εκει που κοιμομασταν με ανοιχτες πορτες, τωρα ειμαστε καχυποπτοι με ολους και ολα, προσπαθει η καθε πλευρα να προστατεψει τα συμφεροντα της και συχνα ζητα πραγματα που εξασφαλιζουν την ιδια αλλα θιγουν τα συμφεροντα η μειωνουν τα δικαιωματα της αλλης πλευρας. Το αποτελεσμα ειναι οτι μια απλη υποθεση γινεται πολυπλοκη και ο καθενας κανει του κεφαλιου του σε καθε συναλλαγη αναλογα με το τι θεωρει δικαιο. Οι μεσιτες/μεσιτικοι συλλογοι δεν μπορουν να κανουν κατι, να προτεινουν μια διαδικασια που θα ελαχιστοποιει τις πιθανες διενεξεις, απατες και γενικα χασιμο χρονου για τους εμπλεκομενους; Δεν υπαρχει καποιο συστημα απο το εξωτερικο που να μπορουμε απλα να αντιγραψουμε για αρχη και μετα να το βελτιωσουμε αν θελουμε;

εχεις δικιο

Στο εξωτερικο πανε ολοι μεσω μεσιτη αλλα αποσο ξερω αν εκει γινει στραβη (π.χ τελικα ο υποψηφιος δεν εχει φραγκα) εκει κλαινε περισσοτερο μιας και εχουν μεγαλυτερες οικον απωλειες. Δηλαδη γινεται ακομα και εκει....

Αυτο που συζητιεται σε εμας και εχει γινει προταση απο το συλλογο ιδιοκτητων ειναι ενα ειδος τειρεσια τοσο για ιδιοκτητες οσο και ενοικιαστες. Αργα η γρηγορα πιστευω οτι θα ξεκινησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Στο εξωτερικο πανε ολοι μεσω μεσιτη αλλα αποσο ξερω αν εκει γινει στραβη (π.χ τελικα ο υποψηφιος δεν εχει φραγκα) εκει κλαινε περισσοτερο μιας και εχουν μεγαλυτερες οικον απωλειες. Δηλαδη γινεται ακομα και εκει....

Στο uk τουλάχιστον που είμαι ιδιοκτήτης σπιτιού, ο μεσίτης είναι το στάνταρ. Επίσης για να παρεις sales agreed (δλδ να συμφωνήσουν αγοραστής/πωλητής) και να αποσυρθεί το σπίτι από την αγορά, πρέπει ο αγοραστής να δώσει στο μεσιτη βεβαίωση προεγκρισης δανείου (ή βεβαίωση τραπέζης αν μιλάμε για cash). Από εκεί και πέρα τα μόνα χρήματα που κινούνται είναι μέσω δικηγόρων μετά την υπιγραφη των συμβολαίων. Καταθέτεις δλδ την προκαταβολή στο λογαριασμό του δικού σου δικηγόρου. Αυτός φροντίζει να πάρει τα χρήματα δανείου επίσης και την μεταφορά στο δικηγόρο του πωλητή. Τα φυσικά πρόσωπα δεν πιάνουν χρήμα στα χέρια τους, παρά μόνο στο τέλος. 

Μόνο στα συμβόλαια κινείται χρήμα και υπάρχει και νομική κάλυψη αν κάνεις πίσω. Πριν τα συμβόλαια ακόμα και με sales agreed το deal μπορεί να χαλάσει από κάθε μέρος οποιαδήποτε στιγμή (και συμβαίνει και συχνά) 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θεωρώ λάθος την έκφραση "στο εξωτερικο κάνουν έτσι και γιουβέτσι". Ο καθένας γράφει την εμπειρία του από μία συγκεκριμένη χώρα, δεν ακολουθούνται οι ίδιες πρακτικές σε όλες τις χώρες. Οπότε καλύτερα να γραφατε σε ποια χώρα αναφέρεστε αλλά και την χρονική περίοδο (πχ εάν η εμπειρία σας αφορά δέκα έτη πριν το πιθανότερο να έχουν γίνει αλλαγές)

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Michael39 είπε

Παιδιά θεωρώ λάθος την έκφραση "στο εξωτερικο κάνουν έτσι και γιουβέτσι". Ο καθένας γράφει την εμπειρία του από μία συγκεκριμένη χώρα, δεν ακολουθούνται οι ίδιες πρακτικές σε όλες τις χώρες. Οπότε καλύτερα να γραφατε σε ποια χώρα αναφέρεστε αλλά και την χρονική περίοδο (πχ εάν η εμπειρία σας αφορά δέκα έτη πριν το πιθανότερο να έχουν γίνει αλλαγές)

Νορβηγία 2018 (και λογικα ακόμα) πριν ενοικίαση, σύμβαση κινητού, internet η ρεύματος. Έλεγχος πιστοληπτικης ικανότητας από ιδιωτικές εταιρίες που απλά δίνουν ένα οκ ή όχι και δεν δίνουν κανένα στοιχείο στον ενδιαφερόμενο.

Αν πάει κάποιος να δει το ε1/ε9 κλπ θα μου δείξει και μένα το δικό του, μόνο έτσι. Εγώ μπορει να έχω στην τράπεζα 1εκ ευρώ, δεν είναι δουλειά του κάθε τυχαίου να το μάθει. Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να είμαι κύριος στην υποχρέωση μου και αυτός στην δική του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

βρε ανθρωπε τι γραφεις; ωθεις αναγνωστες σε παρανομια; Ολες οι συναλλαγες γινονται μεσω τραπεζης

Α, ξεχασα εσυ δεν εγραφες για αγοραπωλησεις με μαυρα χρηματα....

Έχει κοπεί ίντερνετ+τηλέφωνο στην περιοχή και καταλαβαίνεις πώς είμαι. Ευτυχώς που είδα το μήνυμά σου και επανήλθε η καλή διάθεση. Μην σταματήσεις σε παρακαλώ να γράφεις. Το φόρουμ σε χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Η νομοθεσία δεν εξαντλείται σε ένα άρθρο, διάβασε το παρακάτω άρθρο μήπως και καταλάβεις τη διαφορά του αρραβώνα με την ποινική ρήτρα.

https://efotopoulou.gr/arravonas-se-prosimfono-polisis-diafores-tou-arravona-apo-tin-prokatavoli-ke-tin-piniki-ritra/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, arispz είπε

Ε τότε καθίστε και να μυξοκλαίτε όταν οι τιμές θα είναι στο θεό, και τότε τα 400€ θα είναι peanuts!!!!!

Στο Γαλατσι πλέον δεν υπάρχει διαθέσιμο διαμέρισμα (κοίταξε απλός τις αγγελίες) και ότι βγαίνει στην αγορά προς ενοικίαση είναι πάνω από €700 τα 70τμ. Οι τιμές αγοράς είναι νοτίων προαστίων. Ο λόγος είναι κυρίως η υποβάθμιση με μετανάστες (που ήρθαν για να μείνουν κει δεν είναι προσωρινοί) περιοχών όπως η Κυψέλη κλπ κλπ. Ο ντόπιος πληθυσμός που έχει ακόμα την χαζή  λογική  του κοντά στην δουλειά / γονείς / πεθερικά κλπ κλπ έχει κατακλύσει περιοχές όπως το Γαλατσι κλπ κλπ. Φυσικά οι τιμές θα συνεχίζουν να ανεβαίνουν.

Κανείς δε μυξοκλαίει. Σε ένα φόρουμ είμαστε εγγεγραμμένοι και κάνουμε κουβέντα.

Και είναι δικαίωμά μου να επιλέξω να μην μπλέξω με βόθρους στην πρωτεύουσα της χώρας το 2021, αισίως.

Προσωπικά δεν έχω γονείς στην Αθήνα. Όμως γιατί, είναι χαζή η επιλογή -για κάποιον- να επιθυμεί να βρίσκεται κοντά στους δικούς του αλλά και να μη χάνει 1-2 ώρες κάθε μέρα από τη ζωή του στην οδήγηση για να πάει στη δουλειά;

Είναι εξυπνότερη τακτική δηλαδή να μείνω σε χωριό εκτός Αθήνας, να μη βλέπω γονείς και πεθερικά γιατί θα είναι μια μέρα δρόμος, να πληρώνουν 2 εργαζόμενοι καθημερινά διόδια, να κάνει ο καθένας 2 ώρες πήγαινε έλα, να μην έχουμε βιολογικό και αποχετεύσεις, με πάγια μηνιαία έξοδα τουλάχιστον της τάξης του ενός ενοικίου

Αλλά κατά τα άλλα, θα έχω το <<δικό μου σπίτι>>.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, arispz είπε

Εάν δεν φύγουμε από την λογική ότι πρέπει ν μένω δέκα λεπτά από την δουλειά μου, κοντά σε πεθερικά / γονείς για να κρατάνε τα παιδιά κλπ κλπ κλπ !! Ξεχάστε τις λογικές τιμές στα ακίνητα, ενοικίαση η πώληση, στην Αθήνα θα χειροτερέψει η κατάσταση με τις τιμές και στα ενοίκια και στην αγορά, ο λόγος είναι απλός, την τελευταία δεκαετία δεν έχει χτιστεί τίποτα, ενώ οι στεγαστικές ανάγκες για νέα ζευγάρια κλπ κλπ κλπ είναι δεδομένες. Κοιτάξτε για ακίνητα εκτός Αθήνας, ακόμα και στο Μαρκόπουλο / Γέρακα κλπ κλπ κλπ, ευτυχώς με την Αττική οδό έχουν βελτιωθεί πολύ οι αποστάσεις και ο χρόνος.  

Δεν έχεις δίκιο. Πάντα στην Αθήνα υπήρχαν περιοχές με μη λογικές τιμές για κάποιους, πάντα υπήρχαν οι κακές περιοχές οι μέτριες οι καλές και οι σούπερ, τωρα έχουμε το Γαλάτσι και πολλες άλλες, αργότερα θα είναι μια άλλη και αυτές που προτείνεις εσύ. Ο Γέρακας δεν έχει καν αποχετευτικο δίκτυο. Οι λογικές αυτες είναι αναμενόμενες, αλλά και να μην υπήρχαν πάλι θα υπήρχαν αλλά θέματα σε περιοχές και τιμές. Το είπες και μόνος σου ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν χτίζεται τίποτα ενώ οι στεγαστικες ανάγκες είναι δεδομένες, αυτό είναι και το βασικό πρόβλημα, να προσθέσω και το χιλιοειπωμενο ότι πολλά ακίνητα έχουν αποσυρθεί από την αγορά και παραμένουν κλειστά αναξιοποίητα, αυτό αυξάνει την ζητηση. Τωρα για τα υπόλοιπα που λες με τις δουλειές τους γονείς και τα λοιπά, και πάλι αναμενόμενο είναι να θέλει κάποιος να μένει δίπλα, το ίδιο ισχύει και στην επαρχία και σε όλη την Ελλάδα, δεν βρίσκω τον λόγο γιατί θα πρέπει να κάνω περισσότερο χρόνο και να ταλαιπωρούμαι με την κίνηση η τα ΜΜΜ που κακά τα ψέμματα έχουν αρκετά προβλήματα ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νεοδμητο ή υπο κατασκευη, πως μπορει να αξιολογηθει η τιμη που δινουν οι κατασκευαστριες εφοσον οι προδιαγραφες ειναι λιγο πολυ οι ιδιες λογω κανονων νεων οικοδομων;

θελω να πω εχω συναντησει, οι τιμες που δινουν να ειναι στο πανω ακρο του ευρους μια περιοχης (παντα €/τμ), καποιες στο μεσο ορο της περιοχης. Στο κατω ακρο δεν εχω συναντησει ακομη. Πως μπορει να κρινει ο αγοραστης οτι μια τιμη στο μεσο ορο ανταποκρινεται σε αυτα που προσφερει,    περα του αισθητικου αποτελεσματος; Υπαρχουν παγιδες με κατωτερης ποιοτητας υλικα ή εκπτωση στην ποιοτητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bjj-p είπε

Σε νεοδμητο ή υπο κατασκευη, πως μπορει να αξιολογηθει η τιμη που δινουν οι κατασκευαστριες εφοσον οι προδιαγραφες ειναι λιγο πολυ οι ιδιες λογω κανονων νεων οικοδομων;

θελω να πω εχω συναντησει, οι τιμες που δινουν να ειναι στο πανω ακρο του ευρους μια περιοχης (παντα €/τμ), καποιες στο μεσο ορο της περιοχης. Στο κατω ακρο δεν εχω συναντησει ακομη. Πως μπορει να κρινει ο αγοραστης οτι μια τιμη στο μεσο ορο ανταποκρινεται σε αυτα που προσφερει,    περα του αισθητικου αποτελεσματος; Υπαρχουν παγιδες με κατωτερης ποιοτητας υλικα ή εκπτωση στην ποιοτητα; 

οτι θέλεις υπάρχει!

Ποιότητα κελύφους/μονώσεων/κουφωμάτων/έχει παρκινγκ;/τζάκι;/ποιότητα κουφωμάτων/αριθμός υπνοδωματίων/προσανατολισμός κτηρίου/θέα/κτλ. Όλα αυτά επηρεάζουν την τιμή. Επιπλέον προσοχή σε ορόφους εκτεθιμένους ή σε δωμάτια που συνορεύουν με μη θερμαινόμενους χώρους. 

"Έκπτωση στην ποιότητα";;;;;; Αν μιλάμε για αντιπαροχή, μην το δεις μόνος σου πριν την τελική απόφαση αλλά πάρε και έμπειρο μηχανικό μαζί σου που να κόβει το μάτι του στις προχειρο-τεχνίες.

Το δυσκολότερο που θα αντιμετωπίσεις είναι η απροθυμία του κατασκευαστή να σου δώσει λογική τιμή, μιας και προσπαθούν με ένα διαμέρισμα να κονομήσουν τα έξοδα ολόκληρης της πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Η νομοθεσία δεν εξαντλείται σε ένα άρθρο, διάβασε το παρακάτω άρθρο μήπως και καταλάβεις τη διαφορά του αρραβώνα με την ποινική ρήτρα.

https://efotopoulou.gr/arravonas-se-prosimfono-polisis-diafores-tou-arravona-apo-tin-prokatavoli-ke-tin-piniki-ritra/

Το είχα ήδη διαβάσει το παρατιθέμενο και βλέπω με bold:

"Με άλλα λόγια, αυτός που δίδει τον αρραβώνα, σε περίπτωση άρνησης του αντισυμβαλλόμενου του προς σύμπραξη για την κατάρτιση της οριστικής συμβάσεως δικαιούται είτε να αξιώσει την επιστροφή διπλασίου του δοθέντος αρραβώνος (ΑΚ 403), αν είναι δότης, ή να αρκεσθεί σ΄ αυτόν, αν είναι λήπτης. Η αρραβωνική σύμβαση, ως παρεπόμενη της κυρίας συμβάσεως, υποβάλλεται στον ίδιο συστατικό τύπο, ο οποίος προβλέπεται για την κύρια σύμβαση. Επίσης ο διδόμενος αρραβώνας, ο οποίος σκοπεί στην κάλυψη της ζημίας στην περίπτωση υπαιτίου ματαιώσεως της συμβάσεως, διαφέρει από την προκαταβολή, την οποία σκοπούσαν τα μέρη, κατά την κατάρτιση της συμβάσεως. Την προκαταβολή κάμνει ο ένας εκ των συμβαλλομένων προς τον άλλο όχι προς κάλυψη της ζημίας αλλ` έναντι της παροχής και σε εγγύηση αυτής (ΑΠ 1500/2008). "

και παρακάτω:

"Περαιτέρω κατά τις διατάξεις των άρθρων 404 και 405 του ΑΚ ο οφειλέτης μπορεί να υποσχεθεί στο δανειστή ως ποινή χρηματικό ποσό ή κάτι άλλο (ποινική ρήτρα) για την περίπτωση που δεν θα εκπλήρωνε ή που δεν θα εκπλήρωνε προσηκόντως την παροχή (άρθρο 404)."

και

"Από τον συνδυασμό των διατάξεων των άρθρων αυτών προκύπτει ότι ποινική ρήτρα είναι η υπόσχεση ποινής για την περίπτωση κατά την οποία ο υποσχεθείς δεν θα εκπληρώσει ή δεν θα εκπληρώσει προσηκόντως την οφειλόμενη παροχή. Αυτή (ποινική ρήτρα) αποτελεί μέσο εξαναγκασμού της εκπλήρωσης της σύμβασης και έρχεται, όπως και ο αρραβώνας, σε ενίσχυση της κύριας ενοχής με την μορφή συμπεφωνημένης πρόσθετης κυρώσεως, για την περίπτωση που αυτή δεν θα εκπληρωθεί ή δεν θα εκπληρωθεί κατά τρόπο προσήκοντα. Εάν η ποινή συμφωνήθηκε για την περίπτωση της μη εκπλήρωσης της παροχής και αυτή κατέπεσε, ο δανειστής δικαιούται να απαιτήσει την ποινή (ανεξαρτήτως ζημίας), οπότε αν απαιτήσει την ποινή αφενός μεν οφείλει την αντιπαροχή, αφετέρου δε αποκλείεται να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση ή να ζητήσει την εκπλήρωση της παροχής (ΕφΑθ 3264/2003 ΝΟΜΟΣ)."

δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό που λέω. Μπορείς να με κατευθύνεις κάπου συγκεκριμένα;

 

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m3ltd0wn είπε

Το είχα ήδη διαβάσει το παρατιθέμενο και βλέπω με bold:

"Με άλλα λόγια, αυτός που δίδει τον αρραβώνα, σε περίπτωση άρνησης του αντισυμβαλλόμενου του προς σύμπραξη για την κατάρτιση της οριστικής συμβάσεως δικαιούται είτε να αξιώσει την επιστροφή διπλασίου του δοθέντος αρραβώνος (ΑΚ 403), αν είναι δότης, ή να αρκεσθεί σ΄ αυτόν, αν είναι λήπτης. Η αρραβωνική σύμβαση, ως παρεπόμενη της κυρίας συμβάσεως, υποβάλλεται στον ίδιο συστατικό τύπο, ο οποίος προβλέπεται για την κύρια σύμβαση. Επίσης ο διδόμενος αρραβώνας, ο οποίος σκοπεί στην κάλυψη της ζημίας στην περίπτωση υπαιτίου ματαιώσεως της συμβάσεως, διαφέρει από την προκαταβολή, την οποία σκοπούσαν τα μέρη, κατά την κατάρτιση της συμβάσεως. Την προκαταβολή κάμνει ο ένας εκ των συμβαλλομένων προς τον άλλο όχι προς κάλυψη της ζημίας αλλ` έναντι της παροχής και σε εγγύηση αυτής (ΑΠ 1500/2008). "

και παρακάτω:

"Περαιτέρω κατά τις διατάξεις των άρθρων 404 και 405 του ΑΚ ο οφειλέτης μπορεί να υποσχεθεί στο δανειστή ως ποινή χρηματικό ποσό ή κάτι άλλο (ποινική ρήτρα) για την περίπτωση που δεν θα εκπλήρωνε ή που δεν θα εκπλήρωνε προσηκόντως την παροχή (άρθρο 404)."

δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό που λέω. Μπορείς να με κατευθύνεις κάπου συγκεκριμένα;

 

Όχι, θα πρέπει να διαβάζεις όλο το άρθρο και όχι να απομονώνεις μερικές μόνο προτάσεις αγνοώντας τα συμφραζόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, charilaos είπε

οτι θέλεις υπάρχει!

Ποιότητα κελύφους/μονώσεων/κουφωμάτων/έχει παρκινγκ;/τζάκι;/ποιότητα κουφωμάτων/αριθμός υπνοδωματίων/προσανατολισμός κτηρίου/θέα/κτλ. Όλα αυτά επηρεάζουν την τιμή. Επιπλέον προσοχή σε ορόφους εκτεθιμένους ή σε δωμάτια που συνορεύουν με μη θερμαινόμενους χώρους.

Προφανως αυτα που  συγκρινω ειναι παρομοια σε τμ, παροχες και αναφερομαι σε προς κατασκευη, υπο κατασκευη ή ολοκληρωμενες κατασκευες, οχι αντιπαροχες. Τι εννοεις με το bold κειμενο; γιατι χρειαζονται προσοχη αυτοι οι χωροι;

 

12 λεπτά πριν, charilaos είπε

"Έκπτωση στην ποιότητα";;;;;; Αν μιλάμε για αντιπαροχή, μην το δεις μόνος σου πριν την τελική απόφαση αλλά πάρε και έμπειρο μηχανικό μαζί σου που να κόβει το μάτι του στις προχειρο-τεχνίες.

 

Εχω τη δυνατοτητα να βαλω επιβλεπων μηχανικο στην κατασκευη ωστε να δω αν τηρουνται τα συμφωνηθεντα ή μονο  να δει την προσφορα μηχανικος ωστε να εχω μια γνωμη αν αξιζει ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι, θα πρέπει να διαβάζεις όλο το άρθρο και όχι να απομονώνεις μερικές μόνο προτάσεις αγνοώντας τα συμφραζόμενα.

Όλο το διάβασα... αλλά δεν θα συνεχίσω γιατί: α) είμαστε offtopic και β) περιμένεις να αποδείξω μόνος μου σε σένα ότι εγώ κάνω λάθος...

Η ποινική ρήτρα είναι κάτι παρεμφερές αλλά δεν είναι αρραβώνας, είναι μεταξύ τους διαφορετικές έννοιες.

Και πάντως ο αρραβώνας είναι συγκεκριμένο πράγμα και είναι ακριβώς αυτό που έγραψα: σε περίπτωση αθέτησης της συμφωνίας ο μεν υποψήφιος αγοραστής μπορεί να ζητήσει το διπλάσιο ποσό από αυτό που έδωσε, ο δε πωλητής κρατάει το ποσό που έδωσε ο υποψήφιος αγοραστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bjj-p είπε

Προφανως αυτα που  συγκρινω ειναι παρομοια σε τμ, παροχες και αναφερομαι σε προς κατασκευη, υπο κατασκευη ή ολοκληρωμενες κατασκευες, οχι αντιπαροχες. Τι εννοεις με το bold κειμενο; γιατι χρειαζονται προσοχη αυτοι οι χωροι;

Εάν από θέμα παροχών είναι ολόιδια τότε κοιτάς δομικά στοιχεία σπιτιού. Ανοίγματα, αλουμίνια και ποιότητα αυτών και των κλειδαριών τους, ποιότητα θυρών, εαν έχει καθόλου παρκέ ή είναι παντού το κλασσικό πλακάκι αντιπαροχής 1κιλό=1€(τρόπος του λέγειν), είδη υγιεινής,κουζίνα, προσανατολισμός, συνολικός αιρθμός διαμερισμάτων στην πολυκατοικία, κτλ.

Ό,τι συνορεύει με χώρους διαφορετικών θερμοκρασιών, έχει απώλειες. Και με πιθανή ελλειπή θερμομόνωση, την έχεις κάτσει. Είτε αφορά θερμοκρασία είτε σχετική υγρασία.

Όσον αφορά ρετιρέ με ταράτσα πάνω, πέρα από τις απώλειες που ανέφερα, είναι και τα επίσης πιθανά λιμνάζοντα νερά από κακοτεχνία σε κλίση/υδρορροές κτλ που θα δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα.

Όμως φυσικά δεν είμαι απόλυτος, δε λέω μην κοιτάζεις/μην αγοράζεις τέτοια διαμερίσματα. Γι' αυτό και είπα "πιθανά" προβλήματα. Απλά λόγω μεγιστοποίησης του κέρδους από πλευράς κατασκευαστών πάρα πολλά κτήρια έχουν τέτοια προβλήματα.

 

1 λεπτό πριν, bjj-p είπε

Εχω τη δυνατοτητα να βαλω επιβλεπων μηχανικο στην κατασκευη ωστε να δω αν τηρουνται τα συμφωνηθεντα ή μονο  να δει την προσφορα μηχανικος ωστε να εχω μια γνωμη αν αξιζει ή οχι;

Αυτό δεν το γνωρίζω αν θα το δεχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...