Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Με μια γρηγορη αναζητηση Σερρες

Mε μια γρήγορη αναζήτηση για Σέρρες, οτιδήποτε 20ετίας ξεκινάει από 800€ / τ.μ.

Άρα όντως, με 25 χιλιάρικα αγοράζεις σπιταρώνα 30 τετραγωνικών μέτρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Η γνώμη μου είναι ότι όταν ο λαός μιας χώρας δεν μπορεί να νοικιάσει σε λογικές τιμές (~30% του μηνιαίου εισοδήματος του) τότε αναγκαστικά πρέπει να γίνει διόρθωση. Τα ενοίκια είναι για τους Έλληνες και όχι για τους ξένους.

Δεν αναφέρομαι στον κατώτατο φυσικά αλλά για παράδειγμα σε καθαρό 1200€ τον μήνα το 30% είναι 360€ άντε 400€. Που υπάρχουν σπίτια με 400€ αξιοπρεπή (άνω των 30 ετών και σε νορμάλ περιοχή); Για να βγάζω 1200€ τον μήνα δουλεύω πάνω από 8 ώρες και θέλω να μην γυρίζω στο γκετο.

Τα ενοίκια δεν απευθύνονται στους ξένους αλλά στους Έλληνες.

Όταν λοιπόν θα μένουν ξενοικιαστα γιατί δεν θέλω να δίνω 600€ ενοίκιο γιατί δεν δουλεύω για τον ιδιοκτήτη αλλά για μένα, θα πάω να μείνω στους δικούς μου και ας το κρατήσει άδειο.

Κάποια στιγμή οι ιδιοκτήτες θα καταλάβουν ότι αυτά που ζητάνε δεν θα τα πάρουν και τότε 1-2-10 θα ρίξουν την τιμή. Σιγά σιγά και οι άλλοι θα το κάνουν αυτό και τότε κάποιοι θα δουν ότι η επένδυση τους θα αποδώσει όχι σε 5 χρόνια αλλά σε 20.

Δεν θα αρχίσουν να πουλάνε τώρα που είναι ακόμα πιθανό να πιάσουν καλή τιμή πριν πουλάνε περισσότεροι; Και σιγά σιγά όσο πιο πολλοί πουλάνε τόσο πιο πολύ θα πέφτουν οι τιμές λόγω αυξημένης προσφοράς...

Ένα σενάριο πιστεύω όχι εξωγήινο. Αυτή είναι η διόρθωση...

Υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν σπίτια για εκμετάλλευση εκτός από ιδιοκατοικιση. 

Το προβλημα ειναι οτι περα απο Αθηνα ολες οι υπολοιπες περιοχες δεν χαιρουν καμιας κρατικης αναπτυξης αρα οποιος θελει να κανει κατι παραπανω απο το να ασχοληθει με την επιχειρηση/δουλεια του πατερα του ή απλα να επιβιωσει ή αργοτικα πρεπει να παει ειτε στην αθηνα ή εξωτερικο.Αρα απευθειας σημαινει οτι τα σπιτια στην αθηνα ειναι πολυτιμα γιατι εισαι αναγκασμενος να πας εκει.

Το προβλημα σε ενα τεραστιο βαθμο προκειπτει απο την κρατικη παραμεληση της περιφερειας αν υπηρχε μια τυπικη αναπτυξη δεν θα μπορουσαν οι ιδιοκτητες ακινητων να "εκβιασουν/πιεσουν" τα νοικια τοσο ψηλα γιατι ο καθενας θα τα εβαζε κατω και θα ελεγε οτι αν ειναι να παιρνω 1000 και να πληρωνω 400-500 στο νοικι γιατι να παω αθηνα καθομαι και εδω με τα 800.

Εσυ μπερδευεσαι με την κριση, οταν ειχαν πεσει τρελα τα νοικια στην πρωτη κριση (και πολλοι μπορει να μην το θυμασται αλλα σπιτια που τα αγορασε κοσμος 250χιλ καπου στο 2012 φευγαν με το ζορι 100) αυτος ηταν ο λογος οχι η διορθωση και με το που υποχωρησε η κριση ξαναπηγαν στον θεο,στο δρομο για μια κριση v2.0 που πηγαινουμε τα νοικια μπορει να υποχωρησουν παλι για να ξαναπαρουν την ανιουσα αργοτερα.Διορθωση ειναι οταν σε μια σταθερη σχετικα οικονομια συμβαινει ενα γεγονος και επαναπροσαρμοζονται οι τιμες.

Το μονο δευτερο "εξωγηινο σεναριο" για να γινει διορθωση που γραφεις θα ειναι ξαφνικα να χτιστουν 3-4-5 καινουργιες περιοχες σε αυτες να σηκωνονται νυχθημερον οικοδομες οποτε να απαξιωθουν τα παλια.Πες μου ποσο πιθανο το βλεπεις?

Α και κατι ακομα το οποιο τωρα σιγα σιγα το μαθαινουμε στην ελλαδα τα σπιτια στο κεντρο πολεων,ξες αυτα τα συνηθως ριμαδια,οσοι αιωνες και να περασουν και οσο ειναι ορθια αποτελουν επενδυση τουριστικη το airbnb θα ανεβει και θα πεσει αλλα τα σπιτια θα παραμεινουν για τουριστικη εκμεταλλευση.Για αυτο αλλωστε και καμια 1000-2000 χιλιαδες σπιτια στην αθηνα αν δεν κανω λαθος μονο φευγανε σε χερια κινεζων το χρονο

17 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Mε μια γρήγορη αναζήτηση για Σέρρες, οτιδήποτε 20ετίας ξεκινάει από 800€ / τ.μ.

Άρα όντως, με 25 χιλιάρικα αγοράζεις σπιταρώνα 30 τετραγωνικών μέτρων

https://en.spitogatos.gr/property/1111163253

https://en.spitogatos.gr/property/1111306376

https://en.spitogatos.gr/property/1110143021

αν βαριεσαι να ψαξεις 2 λεπτα γιατι τοσο μου πηρε μην απαντας..Οσο για το 20ετιας διαμερισμα κατασκευης του 69 εδω στην περιοχη μου φευγει χαβαλε 1500-2000το τετραγωνικο

 

Επεξ/σία από chrisxkar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

https://en.spitogatos.gr/property/1111306376

https://en.spitogatos.gr/property/1110143021

αν βαριεσαι να ψαξεις 2 λεπτα γιατι τοσο μου πηρε μην απαντας..Οσο για το 20ετιας διαμερισμα κατασκευης του 69 εδω στην περιοχη μου φευγει χαβαλε 1500-2000το τετραγωνικο

 

Τρομερά σπίτια όλα, μια προσεκτική ματιά στα μπαλκόνια και θα καταλάβεις αμέσως...

Με μόνο κριτήριο το έτος κατασκευής:

image.png.893895c90b4df3f7abfe9f2d12820de9.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Τρομερά σπίτια όλα, μια προσεκτική ματιά στα μπαλκόνια και θα καταλάβεις αμέσως...

 

 

 

Τρομερα ξετρομερα υπαρχουν .Αν βρεθεις στην αναγκη κατοικιας και παρεις κατι απο αυτα σε συγκριση με το τι παιρνεις στην αθηνα θα πρεπει να νοιωθεις σουπερ χαπι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Τρομερα ξετρομερα υπαρχουν .Αν βρεθεις στην αναγκη κατοικιας και παρεις κατι απο αυτα σε συγκριση με το τι παιρνεις στην αθηνα θα πρεπει να νοιωθεις σουπερ χαπι

Aπό το "ωραιότατο διαμέρισμα με 25000", πήγαμε στο 

"Αν βρεθείς στην ανάγκη κατοικίας, παίρνεις διαμέρισμα 60 ετών στις Σέρρες με 630ευρώ / τ.μ. και θα πρέπει να νιώθεις Happy"

image.png.e854cf329e86daeeecf1e63e62f96f89.png

 

Οκ, πάμε παρακάτω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Aπό το "ωραιότατο διαμέρισμα με 25000", πήγαμε στο 

"Αν βρεθείς στην ανάγκη κατοικίας, παίρνεις διαμέρισμα 60 ετών στις Σέρρες με 630ευρώ / τ.μ. και θα πρέπει να νιώθεις Happy"

image.png.e854cf329e86daeeecf1e63e62f96f89.png

 

Οκ, πάμε παρακάτω...

ενταξει μερακλη μου δεν εκατσα να ψαξω ολα τα μερη της ελλαδος να δω αν υπαρχει το 20ετιας διαμερισμα που μου λες Για εσενα δεν μετραει το οτι υπαρχει σε αυτην την τιμη?Δεν εχει να πει κατι το οτι στα ιδια λεφτα αθηνα παιρνεις μια υπογεια τρωγλη διπλα σε χοιροστασιο?

Επειδη η συζητηση θα καταλειξει τυπου διαφωνια τρολ και να μιλαμε εκτος θεματος δηλαδη γιατι οι τιμες στην αθηνα ειναι αυξημενες συμφωνα με τα επισημα δεδομενα του σπιτογατου στην αθηνα οι κατοικιες στο κεντρο(δεν πιανουμε βορεια νοτια προαστια που φευγουν εκτος συναγωνισμου) παιζουν στα 1700ευρω ανα τμ ενω στις σερρες(επειδη την αναφεραμε) και λοιπη περιφερεια απο 2 μεχρι 2μιση φορες κατω.Αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει ενδιαφερον στην περιφερεια για αγορα κατοικιας κατσε να μεταφρασεις εσυ τι σημαινει αυτο.Εγω την αποψη μου την ειπα παραπανω καθως και ειπα γιατι διαφωνω με την θεωρεια της διορθωσης.

Παμε παρακατω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

οι κατοικιες στο κεντρο(δεν πιανουμε βορεια νοτια προαστια που φευγουν εκτος συναγωνισμου) παιζουν στα 1700ευρω ανα τμ

https://www.xe.gr/property/poliseis|katoikies|peristeri-kentro|729085973.html

35 τ.μ. στο Περιστέρι, 39 χιλιάρικα, αξιοπρεπέστατο 

Αν σε πάω και κέντρο Αθήνας, εκεί πάμε εύκολα κάτω από 1000 €/τ.μ.

image.png.25bd1f061d1e46c7ab54e963aa266e4d.png

image.png.aeb03d4dc689c81461cbad63aab816f2.png

Και επειδή είμαι και μερακλής, έβαλα από 2ο και πάνω, αν το άφηνα ελεύθερο να δεις πόσα θα βγαζε... 

Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι είναι γαμώ τα σπίτια ένα διαμέρισμα 60 ετών επειδή έκαναν μια ανακαίνιση της πλάκας αυτό είναι άλλο θέμα 

Συμφωνώ ότι η επαρχία έχει πολύ χαμηλότερες τιμές από την Αθήνα, αλλά το "ωραιότατο διαμέρισμα στην επαρχία με 25 χιλιάρικα" είναι αρλούμπα, και θα παραμείνει, όσο και αν προσπαθείς να ανακατευθύνεις την κουβέντα 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτα τα διαμερισματα θελουν σιγουρα 20κ ανακαινιση για να γινουν ανθρωπινα, βλεπεις τα μπαλκονια και καταλαβαινεις τι θα γινεται και μεσα. Και το περιστερι δεν ειναι και καμια καλη περιοχη, γενικα. 

Επεξ/σία από efib
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, efib είπε

Αυτα τα διαμερισματα θελουν σιγουρα 20κ ανακαινιση για να γινουν ανθρωπινα, βλεπεις τα μπαλκονια και καταλαβαινεις τι θα γινεται και μεσα. Και το περιστερι δεν ειναι και καμια καλη περιοχη, γενικα. 

20 χιλιάρικα για σπίτια 35-40 τ.μ. ;

Δηλαδή ένα σπίτι 100 τ.μ. θέλει 50 χιλιάδες ανακαίνιση ; 

Δε νομίζω...

Btw αυτό στο Περιστέρι έχει πόρτα ασφαλείας, πλακάκια, ψιλό καινούργια αλουμίνια, και αξιοπρεπή κουζίνα και μπάνιο, όπως το κόβω είναι άμεσα κατοικήσιμο

Το point μου είναι ότι με 1000, 1000 και κάτι ευρώ / τ.μ. μπορείς και Αθήνα να βρεις κάτι αξιοπρεπές

Το Περιστέρι είναι μια μέση γειτονιά της Αθήνας, ούτε στις πιο ακριβές ούτε στις πιο φτηνές

Τώρα αν πάμε να συγκρίνουμε την τελευταία κωμόπολη της Ελλάδας με το Παλαιό Ψυχικό, ε ΟΚ, δε θα καταλήξουμε και πουθενά...

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω για αυτα με τα 50τμ. Τελος παντων, μαλλον εχω διαφορετικη αντιληψη για το πως πρεπει να ειναι ενα σπιτι, ειδικα αν το θελεις για να το νοικιασεις για ιδιοκατοικηση ανεχεσαι περισσοτερα, βεβαια. 

Αγιος Λουκας, Πλατεια Αμερικης ειναι απο τις κακοφημες περιοχες, παντως. Βρισκεις με 1000ε/τμ αλλα δεν το λες και κελεπουρι.

Εχουν ανεβει παρα πολυ οι τιμες Αθηνα.. 1000ε/τμ για περιοχη ετσι και ετσι, σε οικοδομη του 1970 (ισως και πιο παλια), μακρια απο μετρο, δεν τα λες και λιγα, ειδικα απο την στιγμη που θα θελει και ανακαινιση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, efib είπε

Λεω για αυτα με τα 50τμ. Τελος παντων, μαλλον εχω διαφορετικη αντιληψη για το πως πρεπει να ειναι ενα σπιτι, ειδικα αν το θελεις για να το νοικιασεις για ιδιοκατοικηση ανεχεσαι περισσοτερα, βεβαια. 

Αγιος Λουκας, Πλατεια Αμερικης ειναι απο τις κακοφημες περιοχες, παντως. Βρισκεις με 1000ε/τμ αλλα δεν το λες και κελεπουρι.

Εχουν ανεβει παρα πολυ οι τιμες Αθηνα.. 1000ε/τμ για περιοχη ετσι και ετσι, σε οικοδομη του 1970 (ισως και πιο παλια), μακρια απο μετρο, δεν τα λες και λιγα, ειδικα απο την στιγμη που θα θελει και ανακαινιση.. 

Εντελώς φιλικά, νομίζω ότι έχεις χάσει το νόημα των όσων έχω γράψει :)

Συμφωνώ ότι αυτά τα σπίτια είναι σαβούρες, αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι με 25 χιλιάρικα σαβούρα θα πάρεις είτε είναι στην Αθήνα, είτε στη Θεσσαλονίκη είτε στη Λαμία, εκτός αν μιλάμε για κάνα στουντιάκι 20-25 τ.μ. σε καμιά πόλη που έχει ξεμείνει από φοιτητές

Ναι η Αθήνα προφανώς και είναι πολύ πιο ακριβή από την επαρχία, αλλά αυτό είναι απόλυτα λογικό και συμβαίνει σε όλο τον πλανήτη  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 25κ παιρνεις studio, οχι σπιτι. Δεν μιλαω για τετοια, ρε συ. Απλως ειδα τις αγγελιες που ανεβασες και σχολιασα το εξτρα κοστος που εχει για ανακαινιση, ακομα και σε περιοχες που δεν ειναι και τοσο καλες για να δωσω εμφαση στις τιμες που εχουν παρει τα πανω τους στην Αθηνα, και πολλες φορες χωρις να δινουν κατι ποιοτικο πχ διαμερισμα εξαρχεια 350ε με κουφωματα ξυλινα, παλιο μπανιο/κουζινα, 2ο οροφο.. ε ειναι ξεφτιλα λιγο να ζητας τοσα χρηματα για τετοια τρυπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Τρίκαλα τουλάχιστον δεν υπάρχει κάτι αξιοπρεπες και οικονομικο..ποτέ δεν έπεσαν τα ακίνητα..Μάλιστα τα περισσότερα είναι 30ετιας με μια ανακαίνιση της πλάκας και πωλούνται πάνω από 1200 το τ.μ. Νεόδμητο διαμέρισμα ξεκινά από 1600 το τμ στον πρώτο όροφο και μάλιστα αχτιστο και ζητάνε τα μισά χρήματα Μπροστα...μόνο στα σχέδια η πολυκατοικία... Παράνοια λέμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοκατοικιες στην παραθαλασσια Κορινθια εχουν πολυ νορμαλ τιμες, παντως.. Και μιλαμε για περιοχες που ειναι 1 ωρα απο την Αθηνα, και εχουν και προαστικο κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisxkar είπε

Το προβλημα ειναι οτι περα απο Αθηνα ολες οι υπολοιπες περιοχες δεν χαιρουν καμιας κρατικης αναπτυξης αρα οποιος θελει να κανει κατι παραπανω απο το να ασχοληθει με την επιχειρηση/δουλεια του πατερα του ή απλα να επιβιωσει ή αργοτικα πρεπει να παει ειτε στην αθηνα ή εξωτερικο.Αρα απευθειας σημαινει οτι τα σπιτια στην αθηνα ειναι πολυτιμα γιατι εισαι αναγκασμενος να πας εκει.

Το προβλημα σε ενα τεραστιο βαθμο προκειπτει απο την κρατικη παραμεληση της περιφερειας αν υπηρχε μια τυπικη αναπτυξη δεν θα μπορουσαν οι ιδιοκτητες ακινητων να "εκβιασουν/πιεσουν" τα νοικια τοσο ψηλα γιατι ο καθενας θα τα εβαζε κατω και θα ελεγε οτι αν ειναι να παιρνω 1000 και να πληρωνω 400-500 στο νοικι γιατι να παω αθηνα καθομαι και εδω με τα 800.

Εσυ μπερδευεσαι με την κριση, οταν ειχαν πεσει τρελα τα νοικια στην πρωτη κριση (και πολλοι μπορει να μην το θυμασται αλλα σπιτια που τα αγορασε κοσμος 250χιλ καπου στο 2012 φευγαν με το ζορι 100) αυτος ηταν ο λογος οχι η διορθωση και με το που υποχωρησε η κριση ξαναπηγαν στον θεο,στο δρομο για μια κριση v2.0 που πηγαινουμε τα νοικια μπορει να υποχωρησουν παλι για να ξαναπαρουν την ανιουσα αργοτερα.Διορθωση ειναι οταν σε μια σταθερη σχετικα οικονομια συμβαινει ενα γεγονος και επαναπροσαρμοζονται οι τιμες.

Το μονο δευτερο "εξωγηινο σεναριο" για να γινει διορθωση που γραφεις θα ειναι ξαφνικα να χτιστουν 3-4-5 καινουργιες περιοχες σε αυτες να σηκωνονται νυχθημερον οικοδομες οποτε να απαξιωθουν τα παλια.Πες μου ποσο πιθανο το βλεπεις?

Α και κατι ακομα το οποιο τωρα σιγα σιγα το μαθαινουμε στην ελλαδα τα σπιτια στο κεντρο πολεων,ξες αυτα τα συνηθως ριμαδια,οσοι αιωνες και να περασουν και οσο ειναι ορθια αποτελουν επενδυση τουριστικη το airbnb θα ανεβει και θα πεσει αλλα τα σπιτια θα παραμεινουν για τουριστικη εκμεταλλευση.Για αυτο αλλωστε και καμια 1000-2000 χιλιαδες σπιτια στην αθηνα αν δεν κανω λαθος μονο φευγανε σε χερια κινεζων το χρονο

https://en.spitogatos.gr/property/1111163253

https://en.spitogatos.gr/property/1111306376

https://en.spitogatos.gr/property/1110143021

αν βαριεσαι να ψαξεις 2 λεπτα γιατι τοσο μου πηρε μην απαντας..Οσο για το 20ετιας διαμερισμα κατασκευης του 69 εδω στην περιοχη μου φευγει χαβαλε 1500-2000το τετραγωνικο

 

Το ότι τα νέα θα απαξιωσουν τα παλιά είναι απλά μια υπόθεση, ο άλλος άνετα θα σου πει αφού το διαμέρισμα του 70 έχει τόσα ευρώ ανά τμ, του 2021 θα το βάλω x2 και x3. 4 - 5 περιοχές δεν πρόκειται να χτίσει κανένας εφόσον δεν υπάρχει εκείνο το καταναλωτικό κοινό με εκείνη την οικονομική δύναμη για να αγοράσει όλα αυτά σε ένα εύλογο διάστημα και να μην μείνουν απουλητα στον κατασκευαστή. 

Μία πιθανότητα να έπεφταν σημαντικά οι τιμές ήταν να βγουν μαζικά προς αγορά ή ενοικίαση χιλιάδες ακίνητα κατασχεμενα από τράπεζες και δημόσιο σε πολύ χαμηλές τιμές και με παρόμοια χαρακτηριστικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...