Προς το περιεχόμενο

Η Lenovo θα προσφέρει φέτος υπολογιστές ThinkPad με προεγκατεστημένο Linux


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekkli είπε

Αν δεν είσαι gamer ή θες εξειδικευμένα προγράμματα για να κάνεις την δουλειά σου, με linux θα κάνεις πολύ καλύτερα την δουλειά σου. Εξαιρούνται φυσικά και όσοι έχουν τόσο χρήμα και θέλουν να φαίνεται στα windows.

Αυτή την στιγμή γράφω από σταθερό, φτιαγμένος ο πύργος το 2012 και κόστισε 240€. Επεξεργαστή έχω έναν intel g530 με ενσωματωμένα γραφικά που είχα αγοράσει τότε περίπου 25€, είχα βάλει 8gb ram και έκτοτε έχω κάνει μια αναβάθμιση αγοράζοντας ssd. Λειτουργικό έχω mint cinnamon 19.3, την τελευταία έκδοση δηλαδή.

Ο υπολογιστής κάνει περίπου 40" να ανοίξει. Ο firefox πηγαίνει μια χαρά αν δεν του ανοίξω 452 καρτέλες, ο firefox dev πηγαίνει ακόμα μια χαρά που δεν έχει τα 8 πρόσθετα που έχει ο κανονικός. Μια χαρά σερφάρω, γράφω έγγραφα στο open office (χθες επικαιροποίησα το cv μου για να κάνω αίτηση για δουλειά, wish me luck), βλέπω netflix αν η κοπέλα μου θέλει να δει κάτι άλλο στην τηλεόραση, κατεβάζω torrents. Κάνω επεξεργασία ήχου με Audacity, γράφω καμιά βλακειούλα με sublime.
Και όταν με πιάσει η πάλαι ποτέ gaming καψούρα μου, οπλίζομαι με υπομονή, κάνω restart σε αυθεντικά windows 10, πηγαίνω κάνω καφέ, κάνω κάνα μπάνιο, διαβάζω καμιά εφημερίδα και επιστρέφω για να παίξω red alert 3, το οποίο τρέχει μια χαρά, μέχρι να φορτώσει το λειτουργικό είναι το θέμα.

Κι αν εγώ είμαι «χάκερ» (που μακάρι να ήμουν) η μάνα μου που στα 66 της θέλει αξιόπιστο μηχάνημα για την δουλειά της (που γίνεται όλη μέσω browser), μια χαρά έχει βολευτεί με linux.

Το ίδιο και ο πατέρας μου που το θέλει για να παίζει πόκερ στο facebook στο laptop του.

Το ίδιο και ξαδέλφια μου και φίλοι μου που αυτό που θέλουν είναι να σερφάρουν, να μπορούν να δουλέψουν ένα .doc αν χρειαστεί και να βλέπουν ταινίες.

Δηλαδή πάνω από το 50% του κόσμου.

Η μεγάλη δύναμη του linux είναι πως δουλεύει άνετα σε μηχανήματα που τα windows σέρνονται.
Και δυστυχώς ο πιο πολύς κόσμος, για να φτάσει να τα δοκιμάσει, πρώτα πρέπει να βαρεθεί την ζωή του με το μηχάνημα που αγόρασε 400€ πριν ένα εξάμηνο αλλά πλέον σέρνεται και λέει δεν πάει άλλο. Και δοκιμάζει linux και βρίσκει την υγειά του.

Δεν έχουμε όλοι λεφτά να αγοράζουμε μηχάνημα κάθε 2 χρόνια ή να σκάμε συνέχεια λεφτά για αναβαθμίσεις.
Και μια χαρά βολευόμαστε με linux.

Για το πότε θα το πάρει χαμπάρι ο κόσμος γενικά, γιατί ξέρω ότι ο κύκλος μου τον οποίο έχω επηρεάσει εγώ δεν είναι ο μέσος όρος, δεν ξέρω. Αλλά αν ανοίξουμε όλοι τα μυαλά μας, μπορεί να γίνει κάποτε.

Διάβασα ως εκεί που είπες ότι οπλίζεις την υπομονή σου για να φορτώσει τα δεκάρια... Εκεί λοιπόν βάζεις έναν SSD δισκάκι και θα φορτώνεις σε δευτερόλεπτα τα πάντα. Δεν θεωρώ ότι είναι εμπόδιο αυτό. Γιατί με την λογική αυτή γιατί να βάλεις linux και να μην βάλεις μια έκδοση Light windows 7 και να φορτώνεις ποιο γρήγορα και από linux και από win10? Βέβαια εκεί αν βάλεις και έναν SSD θα έχεις instant τα πάντα...

Όλα αυτά που διαβάζω περί λινουξ τα σέβομαι στο 101% αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο εφόσον οι συμβατότητες υπάρχουν που υπάρχουν για ποιο λόγο να είσαι σε linux Και όχι σε Windows (έστω και παλαιότερη έκδοση ρε παιδί μου για να φορτώνει γρήγορα μιας και αυτό είναι ένα εμπόδιο σεβαστό επίσης.

Για θέμα ασφάλειας? Μα όπως είπες νετφλιξ σερφάρισμα και κείμενο... τι ασφάλεια δηλαδή θέλεις για τέτοια χρήση δεν το καταλαβαίνω :D

11 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

δεν υπάρχουν σοβαρές εφαρμογές για επαγγελματική χρήση .. χμμμ

Ardour

Βitwig

LMMS

Audacity

Qtractor 

KXStudio

Renoise

Helm

Zyn-Fusion

JACK (API)

u-he (blugins)

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με επαγγελματικό ήχο και τι μπορεί να γίνει απο πλευράς linux μπορείς να πας εδώ https://wiki.archlinux.org/index.php/Professional_audio

https://github.com/jackaudio/jackaudio.github.com/wiki

http://linux-sound.org/midi.html βασικά γενικά ολο το http://linux-sound.org/

https://alsa-project.org/wiki/Main_Page

και https://ubuntustudio.org/ και βασικά https://help.ubuntu.com/community/UbuntuStudio/AudioHandbook

Εδώ πάλι θα επέμβω και θα πω το εξής απλό. Έχει τεράστια βιβλιοθήκη ο κόσμος του λίνουξ. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο.. Αλλά γιατί όλοι οι επεγγελματίες έχουν Windows? Τόσο χαζοί είναι να μην θέλουν το τσαμπέ και την ταχύτητα? Και εδώ δεν τίθεται μόνο θέμα αλλαγής συνηθειών και από την αρχή να μάθει κάποιος πως λειτουργεί το λίνουξ, γιατί υπάρχουν και νέοι χρήστες που ξεκινούν τώρα και θέλουν να κάνουν την δουλειά τους. Αλλά όλοι παντού προτείνουν Windows... 

Και εδώ να κάνω μια εντελώς άσχετη ερώτηση για να καταλήξω τι θέλω να πω ακριβώς... Ας πούμε ubuntu... έχουν εξελίξει ως τώρα να μπορείς να κάνεις eject με γραφικό περιβάλλον ένα κλικ κάπου στην οθόνη να βγει το dvd από το drive? Η να βγει με ασφάλεια το στικάκι το usb? Και λέω αυτά που μου έχουν μείνει από τις τελευταίες εμπειρίες που είχα ασχοληθεί και που απουσίαζαν κάνοντάς μου μεγάλη εντύπωση... 

ΓΙΑΤΙ κάτι τόσο απλό δεν υπήρχε (δεν ξέρω αν υπάρχει τώρα για αυτό και ρωτάω) ... ήταν δύσκολο προγραμματιστικά να το προσθέσουν? Ήταν θέμα ασφάλειας και δεν το είχε καμία διανομή? Γιατί δεν ήταν εξίσου φιλικά με τα windows αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ... εδώ θέλω να καταλήξω...

Επεξ/σία από tsarouc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αλλη μια διαμαχη που μου αρεσει να διαβαζω κατα καιρους...

...

ναι καλο το λινουξ αλλα δεν εχει αυτο...δεν εχει εκεινο δεν εχει το αλλο...

αν τα ειχε θα ηταν Windows ή OS ...

εγω παντως για την καθημερινη μου χρηση , μια χαρα την βρισκω με το λινουξ...

οταν τρεχω στο ιδιο λαπτοπ windows (κανω ακριβως τα δια πραγματα με το ubuntu) το ανεμιστηρακι γυρναει σαν χαζο παρα την βαση...

οταν τρεχει ubuntu ...φεεεττααααα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Ωραία τα λες αλλά προσθέτεις και πολλά κλισέ που δε στέκουν και βέβαια δε ξέρω ποια είναι η ειδικότητα σου αλλά μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι ότι η οποιαδήποτε διανομή Linux ή θα κάνει για οικιακή / βασικότατη χρήση, ή για εξειδικευμένη με περιορισμούς πάντα στο software το οποίο δε βλέπω να ζούμε όταν θα φτάσει σε έστω καλά επίπεδα.

Αναλυτικά:

Οι μπλε οθόνες σε Windows έχουν σταματήσει να υπάρχουν εδώ και χρόνια. Λειτουργώ 2 υπολογιστές στο σπίτι, ο ένας 24/7 ανοιχτός ενώ και οι 2 έχουν τα προηγούμενα Windows (8.1) και εχω να δω μπλε οθόνη τουλάχιστον 3 χρόνια. Και αυτό δοκιμάζοντας στη χειρότερη μια 50ρια προγράμματα το μήνα από αμφιλεγόμενες πηγές μιας και μου αρεσει να δοκιμαζω προγραμματα απο καθε κατηγορια είτε σα χόμπυ, είτε ψάχνοντας το επομενο κρυμμενο διαμαντι. Είναι γεγονός πως σε εποχές Windows XP έκανα καθαρη εγκατάσταση 2 φορές το χρόνο αλλά πάνε κοντά στα 8 χρόνια από τότε που σταμάτησα να τα χρησιμοποιω και αρκετα περισσότερα από τότε που αντικαταστήθηκαν στην αγορά.

Σχετικά με τον πλήρη έλεγχο του συστήματος υπάρχουν μπόλικες επιλογές για power users που θα τις βρουν αν τις αναζητήσουν. Σε Linux πολλές φορες δεν υπάρχει καν γραφικό περιβάλλον για να πειράξεις κάτι σημαντικο. Είναι προφανές ότι οι διανομές δεν προσπαθούν καν να κερδίσουν τους οικιακούς χρήστες παρά μόνο όσους μεγαλώσαμε με RAM, οι οποίοι φυγαμε από Linux προ πολλού.

Οι μικρότερες απαιτήσεις σε όγκο δεν αποτελουν ιδιαιτερο πλεονεκτημα πια. Οι σκληροι δισκοι ειναι σχεδόν τσαμπα, τα φλασακια ειναι τσαμπα. Εξαλλου για αυτο ακριβως δεν υπαρχει plug n play σε linux, λογο του ογκου τους που δειχνει ξεκαθαρα πως πρεπει να πεσει δουλεια αν θελει ενας χρηστης να κανει κατι να δουλέψει. Ακομα και διανομες των 4.7gb σου πετανε μεσα 300 εφαρμογες αντι να κοιταξουν να αναγνωριζουν βασικα πραγματα. Και για τον ογκο των προγραμματων εκει ειναι αλλο ομορφο ευαγγελιο αφού το καθε ενα θα κατεβάσει μια 150αρια εξαρτησεις και αν θες κάτι παλιό παίζει να μην υπάρχει η εξάρτηση στο αποθετήριο και να πρέπει να προσθέσεις αποθετήριο από τις σκοτεινές γωνιες του διαδικτυου κατεβάζοντας ταυτόχρονα και ολο τον ογκο του αποθετηριου. Αν βρεις αποθετήριο με αυτό που θες βέβαια.

Το Linux είναι άχρηστο για διαχειριση των περισσότερων gadget και συσκευων στο σπίτι. Αγοράζεις εναν εκτυπωτη και δεν ειναι Canon / Brother / Lexmark / HP; Καλή τύχη. Καλή τύχη να rootαρεις το ιδιαιτερο κινητο σου μέσω Linux, καλή τύχη να τρέξεις homebrew σε οποιαδήποτε κονσόλα μέσω Linux. Και βέβαια τα παραθυρα ειναι μονοδρομος για υπολογιστες 10ετιας αφου το Linux ήταν κυριολεκτικα για κλάμματα, ένα πραγμα δουλευε σε μια διανομη και δεκα οχι, και εβρισκες αλλη διανομη που εκανε το ακριβως αντιθετο. (κάτι που ακομα συμβαινει, απλα σε μικροτερο βαθμο). 

Όσων αφορά το software, 12 χρόνια τις ιδιες free επιλογες διαβαζω. Blender, GIMP, Thunderbird, Open/LibreOffice. Μια επισκεψη σε σελιδες με freeware θα αποκαλυψει απειρες επιλογες για Windows και πολλες απο αυτες ιδιαιτερα εξειδικευμενες (εγω πχ ασχολουμαι με τεχνολογιες που εχουν να κανουν με την ανταλλαγή κλειδιων (πχ PGP ή κρυπτονομισματα) και το Linux μου ειναι παντελως αχρηστο για το ενδιαφερον μου πέρα από μερικα command line εργαλεία.) Ακομα και το Android περισσότερες επιλογές έχει, με χαοτική μαλιστα διαφορά.

Για χρονια αγοραζα linux περιοδικα δοκιμαζοντας μια προς μια τις διανομές και η αληθεια ειναι πως ποτέ δεν καταφερε να με κρατησει πανω απο μήνα (με αυτο να ηταν η μεγαλη εξαιρεση, οταν πχ βγηκε η Mint ή η Ubuntu 8.04, τοσα χρονια πισω ειναι οι τελευταιες καλες διανομες που βρηκα). Πάντα κάτι σημαντικό θα έλειπε το οποίο μόνο αν είσαι low level προγραμματιστής μπορείς να το λύσεις, 

Όσο για το "Τα linux λειτουργικά ειναι ολοκληρωμένα δεν είναι "under construction" είναι λίγο αστείο αφου ειναι αυτος ακριβως ο λογος που εχει τοσο λίγο κοινο, το οτι ειναι σα demo που πρεπει να πληρωσεις (σε χρονο) για να του δώσεις βασικες δυνατότητες.

Και δεν αντιπαθώ το Linux ούτε συμπαθώ τα παραθυρα, προσπαθησα πολυ να κολλησω με το πρώτο. Αλλά σε Linux ξεχνας την αλληλεπιδραση με καθε ειδους συσκευη, ξεχνας advanced εργαλεια για παρα πολλες δουλειες, ειναι φτιαγμενο για τυπικη home χρηση και τιποτα παραπανω. Και αν δεν ειχε virtualization προγραμματα ωστε να τρεχει προγραμματα Windows και αν τα περισσότερα site πλεον δε χτιζοντουσαν σε CMS (που τα τρεχεις με XAMPP και παλι καλα υπαρχει σε Linux), θα ειχε ακομα λιγοτερη χρηση σε εταιρικα περιβαλλοντα. Μόνο στον προγραμματισμο κατι κανει απο εργαλεια αλλα και εκει δε συγκρινεται με τα εργαλεια σε Windows, ειδικα στο game development που ειναι μια πικρη ιστορια.

Σε ευχαριστώ θερμά και εσένα φίλε γιατί νόμιζα ότι έχω κάποιο πρόβλημα λόγο ηλικίας και που δεν καταλαβαίνω γιατί τόσον καιρό δεν έχω γυρίσει σε λίνουξ! Θερμά επίσης παρακαλώ τα υπόλοιπα παιδιά που έχω κάνει παράθεση να μην ασχοληθούν να μου απαντήσουν γιατί φοβάμαι ότι θα χάσουν το χρόνο τους διότι με την απάντηση του εδώ φίλου αισθάνομαι ότι έχω καλυφθεί 100%.

Και κλείνοντας να πω κάτι πολύ σημαντικό για να μην υπάρξει συνέχεια και διαπληκτισμός.

Αγόρασα πρόσφατα ένα λάπτοπ με celeron 4205U. 4 γίγα ραμ και 128άρι SSD. 1920χ1080 οθόνη και γενικά εκπληκτικής ποιότητας κατασκευή. Κόστος 207 ευρώ με την απαλλαγή ΦΠΑ. Ήρθε με linux... φυσικά το αγνόησα φορμάτ από το μηδέν και εγκατάσταση win10 pro 64bit... Μπήκαν οι αναβαθμίσεις και σε περίπου 5 λεπτά όλα είχα κάτσει και λειτουργούσαν τέλεια.. καμία 30αριά προγράμματα από ninite γνήσιο office 2016 Κλπ κλπ.. έμειναν περίπου 40 γίγα στο δισκάκι του ελεύθερα μετά από όλες τις αναβαθμίσεις κλπ..

ΚΑΤΑΛΗΓΩ... 

Έβαλα μέσα στον browser (chrome) και έπεξε peru 8K ανάλυση και με λίγο κόμπιασμα στα πρώτα δευτερόλεπτα (έχω 50άρα γραμμή) καθώς και ένα ελαφρύ λαγκάκι 1 δευτερολέπτου για να γυρίσει σε πλήρη οθόνη και είδα εκπληκτικής ποιότητας και ομαλότητας 8κ 60fps downscalled σε 4κ 60fps στην 4κ LG oled μου.. Με 70-90% cpu usage και κάποιες φορές και 100% αλλά δίχως να χάνει καρέ... Μέσα στον Edge είχα 20-40% το μαξ 50% cpu usage....

Παίζει ότι παιχνίδι του έχω βάλει (εγκατάσταση σε patriot 256άρι στικάκι) ακόμη και gta 5 σε low ρυθμίσεις σε σημείο να χτυπάει μέσο όρο 30-40 καρέ... 

Φορτώνει τα windows με ΟΛΑ τα γκατζετάκια που του έχω βάλει για θερμοκρασίες για υγεία δίσκου για ιντελ αυτόματη αναβάθμιση καθώς και λενόβο εργαλεία κλπ σε ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 15 δευτερόλεπτα... την πρώτη εικόνα των windows την έχω σε 3-4 δεύτερα.... 

Θα ήθελα λοιπόν αν είναι να συνεχίσουμε την οποιαδήποτε συζήτηση να μου πει κάποιος φίλος λινουξας αν μπορεί να το κάνει αυτό το λίνουξ (περισσότερο το βίντεο που είναι το ποιο απλό, αλλά μέσα σε html παράθυρο σύγχρονης σελίδας όπως είναι το youtube... Με 'ένα διπύρινο σέλερον η παρόμοιας ταχύτητας σύστημα έστω και παλαιότερης γενιάς.

Καταλαβαίνεται φυσικά που το πάω έτσι? 

 

17 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

αλλη μια διαμαχη που μου αρεσει να διαβαζω κατα καιρους...

...

ναι καλο το λινουξ αλλα δεν εχει αυτο...δεν εχει εκεινο δεν εχει το αλλο...

αν τα ειχε θα ηταν Windows ή OS ...

εγω παντως για την καθημερινη μου χρηση , μια χαρα την βρισκω με το λινουξ...

οταν τρεχω στο ιδιο λαπτοπ windows (κανω ακριβως τα δια πραγματα με το ubuntu) το ανεμιστηρακι γυρναει σαν χαζο παρα την βαση...

οταν τρεχει ubuntu ...φεεεττααααα ....

η τελευταία παράθεση που βάζω...διάβασε την παραπάνω που έκανα στον φίλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Σε ευχαριστώ θερμά και εσένα φίλε γιατί νόμιζα ότι έχω κάποιο πρόβλημα λόγο ηλικίας και που δεν καταλαβαίνω γιατί τόσον καιρό δεν έχω γυρίσει σε λίνουξ! Θερμά επίσης παρακαλώ τα υπόλοιπα παιδιά που έχω κάνει παράθεση να μην ασχοληθούν να μου απαντήσουν γιατί φοβάμαι ότι θα χάσουν το χρόνο τους διότι με την απάντηση του εδώ φίλου αισθάνομαι ότι έχω καλυφθεί 100%.

Και κλείνοντας να πω κάτι πολύ σημαντικό για να μην υπάρξει συνέχεια και διαπληκτισμός.

Αγόρασα πρόσφατα ένα λάπτοπ με celeron 4205U. 4 γίγα ραμ και 128άρι SSD. 1920χ1080 οθόνη και γενικά εκπληκτικής ποιότητας κατασκευή. Κόστος 207 ευρώ με την απαλλαγή ΦΠΑ. Ήρθε με linux... φυσικά το αγνόησα φορμάτ από το μηδέν και εγκατάσταση win10 pro 64bit... Μπήκαν οι αναβαθμίσεις και σε περίπου 5 λεπτά όλα είχα κάτσει και λειτουργούσαν τέλεια.. καμία 30αριά προγράμματα από ninite γνήσιο office 2016 Κλπ κλπ.. έμειναν περίπου 40 γίγα στο δισκάκι του ελεύθερα μετά από όλες τις αναβαθμίσεις κλπ..

ΚΑΤΑΛΗΓΩ... 

Έβαλα μέσα στον browser (chrome) και έπεξε peru 8K ανάλυση και με λίγο κόμπιασμα στα πρώτα δευτερόλεπτα (έχω 50άρα γραμμή) καθώς και ένα ελαφρύ λαγκάκι 1 δευτερολέπτου για να γυρίσει σε πλήρη οθόνη και είδα εκπληκτικής ποιότητας και ομαλότητας 8κ 60fps downscalled σε 4κ 60fps στην 4κ LG oled μου.. Με 70-90% cpu usage και κάποιες φορές και 100% αλλά δίχως να χάνει καρέ... Μέσα στον Edge είχα 20-40% το μαξ 50% cpu usage....

Παίζει ότι παιχνίδι του έχω βάλει (εγκατάσταση σε patriot 256άρι στικάκι) ακόμη και gta 5 σε low ρυθμίσεις σε σημείο να χτυπάει μέσο όρο 30-40 καρέ... 

Φορτώνει τα windows με ΟΛΑ τα γκατζετάκια που του έχω βάλει για θερμοκρασίες για υγεία δίσκου για ιντελ αυτόματη αναβάθμιση καθώς και λενόβο εργαλεία κλπ σε ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 15 δευτερόλεπτα... την πρώτη εικόνα των windows την έχω σε 3-4 δεύτερα.... 

Θα ήθελα λοιπόν αν είναι να συνεχίσουμε την οποιαδήποτε συζήτηση να μου πει κάποιος φίλος λινουξας αν μπορεί να το κάνει αυτό το λίνουξ (περισσότερο το βίντεο που είναι το ποιο απλό, αλλά μέσα σε html παράθυρο σύγχρονης σελίδας όπως είναι το youtube... Με 'ένα διπύρινο σέλερον η παρόμοιας ταχύτητας σύστημα έστω και παλαιότερης γενιάς.

Καταλαβαίνεται φυσικά που το πάω έτσι? 

η τελευταία παράθεση που βάζω...διάβασε την παραπάνω που έκανα στον φίλο...

 

 

δεν εχω σκοπο να απαντησω τιποτα...

την γνωμη μου εγραψα..

ολα τα αλλα ειναι γουστα...τα εχουμε πει πολλες φορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το linux δουλευα παλια ubuntu απο οταν ειχα xp με dualboot ,αργοτερα για χρονια δεν ξανα ασχολήθηκα μεχρι καπου στο 2010 ξαναδουλεψα σε λαπτοπ ubuntu για λιγο καιρο μετα λογο αναγκης cad προγραμματων πηγα αναγκαστικα σε 7αρια στο λαπτοπ της σχολης που ηταν κυριο pc εκει που εμενα ,προσφατα σε media pc ετρεξα ubuntu σε media center ,mint και κανα δυο ακομα και κατέληξα σε manjaro λογο ταχυτητας.

Η εμπειρία μου μου εδειξε πως στο linux για απλα πραγματα πρεπει να κανεις μοντες ειδικα στο manjaro που δεν ειναι debian να κατεβασεις ενα deb και να ρο κανεις install και να πρεπει να κανεις aur κλπ για να βρεις εφαρμογες 

Ακομα δεν εχω καταφερει τα κανω install το team viewer και να δουλευει.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως ο αππλος ανθρωπος δεν θα τα παει καλα μαζι του,εδω μεσα ειμαστε σχεδον ολοι της τεχλογιας και την παλευουμε οπως εγω που εκατσα και με μερικα τσιγαρα,λιγο βρισιδακι κλπ το εκανα το manjaro να μου κανει αυτο που θελω.

Βεβαια η αγαπη μου θα ειναι παντα το ubuntu απο linux αλλα το pc στο σαλονι ειναι αργο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Ωραιο το linux δουλευα παλια ubuntu απο οταν ειχα xp με dualboot ,αργοτερα για χρονια δεν ξανα ασχολήθηκα μεχρι καπου στο 2010 ξαναδουλεψα σε λαπτοπ ubuntu για λιγο καιρο μετα λογο αναγκης cad προγραμματων πηγα αναγκαστικα σε 7αρια στο λαπτοπ της σχολης που ηταν κυριο pc εκει που εμενα ,προσφατα σε media pc ετρεξα ubuntu σε media center ,mint και κανα δυο ακομα και κατέληξα σε manjaro λογο ταχυτητας.

Η εμπειρία μου μου εδειξε πως στο linux για απλα πραγματα πρεπει να κανεις μοντες ειδικα στο manjaro που δεν ειναι debian να κατεβασεις ενα deb και να ρο κανεις install και να πρεπει να κανεις aur κλπ για να βρεις εφαρμογες 

Ακομα δεν εχω καταφερει τα κανω install το team viewer και να δουλευει.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως ο αππλος ανθρωπος δεν θα τα παει καλα μαζι του,εδω μεσα ειμαστε σχεδον ολοι της τεχλογιας και την παλευουμε οπως εγω που εκατσα και με μερικα τσιγαρα,λιγο βρισιδακι κλπ το εκανα το manjaro να μου κανει αυτο που θελω.

Βεβαια η αγαπη μου θα ειναι παντα το ubuntu απο linux αλλα το pc στο σαλονι ειναι αργο

οντως βαρυνε πολυ το ατιμο...για το ubuntu 20.04 λεω.

για να τρεξει αερατα θελει τουλαχιστον 8 gb ram και γρηγορο επεγεργαστη..και εννοειται ssd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

οντως βαρυνε πολυ το ατιμο...για το ubuntu 20.04 λεω.

για να τρεξει αερατα θελει τουλαχιστον 8 gb ram και γρηγορο επεγεργαστη..και εννοειται ssd...

Ναι και εγω το τελευταιο ειχα κατεβασει,κανω κατι αποπειρες τωρα για lubuntu,παντως στο 2020 ειμαστε καλα κανουν αλλωστε distros μιλουνια εχει

image.png.5f2a0277e2896ab0a5965934dcbd75ce.png

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Ναι και εγω το τελευταιο ειχα κατεβασει,κανω κατι αποπειρες τωρα για lubuntu,παντως στο 2020 ειμαστε καλα κανουν αλλωστε distros μιλουνια εχει

Δοκίμασε το Peppermint.

 

Εν τω μεταξύ γλεντάει τους Linux users η Lenovo, καμία επιλογή για Linux στο customize του P53 😂

https://www.lenovo.com/us/en/laptops/thinkpad/thinkpad-p/P53/p/20QNCTO1WWENUS3/customize?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, gnsX είπε

Δοκίμασε το Peppermint.

Εν τω μεταξύ γλεντάει τους Linux users η Lenovo, καμία επιλογή για Linux στο customize του P53 😂

https://www.lenovo.com/us/en/laptops/thinkpad/thinkpad-p/P53/p/20QNCTO1WWENUS3/customize?

Σιγα τα λαχανα οι linux users δεν ειναι ο μεσος ανθρωπος που δεν ξεραν να κανουν shut down στα 8 επειδη τους πηρες το start κατεβαζεις οτι γουσταρεις και το περνας.

Αν δεν τα βρω με το lubuntu θα δω το peppermint

edit

σφαίρα πάει και άλλαξα και στα Ελληνικά και να αλλάζει με alt shift image.jpeg.c394175f0d8fd37b08d0697b7b17bf6d.jpeg

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Έβαλα μέσα στον browser (chrome) και έπεξε peru 8K ανάλυση και με λίγο κόμπιασμα στα πρώτα δευτερόλεπτα (έχω 50άρα γραμμή) καθώς και ένα ελαφρύ λαγκάκι 1 δευτερολέπτου για να γυρίσει σε πλήρη οθόνη και είδα εκπληκτικής ποιότητας και ομαλότητας 8κ 60fps downscalled σε 4κ 60fps στην 4κ LG oled μου.. Με 70-90% cpu usage και κάποιες φορές και 100% αλλά δίχως να χάνει καρέ... Μέσα στον Edge είχα 20-40% το μαξ 50% cpu usage....

Παίζει ότι παιχνίδι του έχω βάλει (εγκατάσταση σε patriot 256άρι στικάκι) ακόμη και gta 5 σε low ρυθμίσεις σε σημείο να χτυπάει μέσο όρο 30-40 καρέ... 

Φορτώνει τα windows με ΟΛΑ τα γκατζετάκια που του έχω βάλει για θερμοκρασίες για υγεία δίσκου για ιντελ αυτόματη αναβάθμιση καθώς και λενόβο εργαλεία κλπ σε ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 15 δευτερόλεπτα... την πρώτη εικόνα των windows την έχω σε 3-4 δεύτερα.... 

Θα ήθελα λοιπόν αν είναι να συνεχίσουμε την οποιαδήποτε συζήτηση να μου πει κάποιος φίλος λινουξας αν μπορεί να το κάνει αυτό το λίνουξ (περισσότερο το βίντεο που είναι το ποιο απλό, αλλά μέσα σε html παράθυρο σύγχρονης σελίδας όπως είναι το youtube... Με 'ένα διπύρινο σέλερον η παρόμοιας ταχύτητας σύστημα έστω και παλαιότερης γενιάς.

Καταλαβαίνεται φυσικά που το πάω έτσι? 

 

 

Έκανα το ίδιο βίντεο Peru 8K HDR 60FPS (FUHD) σε ryzen 2200g, 8 giga ram, r9 380 gpu σε windows 10 και στον καινουργιο το Edge....σε 24αρα γραμμη όμως (προφανως περιμενα να buffarei το βιντεο)..Αποτέλεσμα? 85% CPU usage μέσο όρο...Edge 75% usage μέσο επίσης, κολλήματα βιντεο...ναι, έχανε καρρέ...όχι μόνο έχανε αλλα στην εναλλαγή σε full screen η εικόνα κολλόσε και είχα μόνο ήχο...χρήση μνήμης 3.8 giga....

Πες και σε μας πως τα κατάφερες να τρέξει όλο αυτό τόσο καλά όπως λες  στο σάπιο celeron και μετά βλέπουμε αν θα τρέχει στο λινουξ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tsarouc είπε

Είναι σίγουρο ένα πάντως. Λατρεύεις το Linux και το διατυμπανίζεις ξεκάθαρα. Από την άλλη όσο ρόδινα και να τα παρουσιάζεις (δεν λέω ότι δεν είναι) γιατί άραγε δεν έχει διαδοθεί όσο του αξίζει? Λόγο μόνο directX gaming και γενικά επιδόσεων στα παιχνίδια? Η όλα αυτά που ευγενικά σχολίασα στα προηγούμενα ποστ της συζήτησης μας?

Δεν διατυμπανίζω τίποτα απαντάω σε ερωτήσεις ή διορθώνω ανακρίβειες/λάθη που συνήθως είναι απο τύπους με ένα απόλυτο ύφος (πχ το linux είναι για τα μπάζα επειδή δεν κάνει το τάδε) που θεωρώ ότι πρέπει να σχολιάσω ειδικά αν μπορείς να κάνεις το "τάδε" 

 

Τελος το linux διαδίδεται είναι το μέλλον αργά η γρήγορα θα επικρατήσει καθολικά είναι αναπόφευκτο, τρέχει σε όλες τις συσκευές στο τηλέφωνο σου στο insomnia κατα πάσα πιθανότητα στους supercomputers και στο modem που χρησιμοποιείς για να συνδεθείς στο internet και σε πολλά πράματα πού ίσως να μην σου περνάνε απο το μυαλό ολα τρέχουν μια μορφή linux  είναι απλά θέμα χρόνου να γίνει το ίδιο και με το desktop, δεν είναι ότι έχει σταθερό userbase χρόνια τώρα, κάθε μέρα αυξάνεται και αυτό το καταλαβαίνεις και απο κινήσεις όπως αυτή της lenovo στην είδηση. 

 

Απλά πιστεύω ότι θα φτάναμε πολύ πιο γρήγορα εκει αν δεν υπήρχε το νομικό (γιατί δεν έχει κανέναν τεχνικό περιορισμό η δυσκολία το ίδιο το λειτουργικό) θέμα με το directX που αποτελεί εμπόδιο προς το παρόν σε εντελώς άνετη αλλά και καθολική (γιατί άνεση ήδη υπάρχει αλλά όχι καθολικά για όλα τα games τουλάχιστον όχι για άπειρους χρήστες) εμπειρία με το gaming.

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gnsX είπε

Εν τω μεταξύ κανένας απ τους "υπέρμαχους" δεν θα στηρίξει την προσπάθεια αγοράζοντας το ακόμα και αν αγοράσει κάποιο laptop σε αυτό το price range.

Το Linux, βασικά το GNOME(ίσως το δημοφιλέστερο DE), θα πρέπει πρώτα να λύσει τη νο1 του προτεραιότητα, είναι κάτι που προσπαθεί εδώ και χρόνια.

Να μην έχει εικονίδια το desktop!!!

Όλα τ άλλα τα χει λυμένα....

Με συγχωρείς αλλά να μην έχει εικονίδια στο desktop το Gnome είναι Feature ή όχι 😛 Να αναφέρεις για το Fractional Scalling και τα Extensions, που είναι πλέον όσο βαρύ όσο και τα Windows Vista σε Pentium 4 με 512Mb Ram, το πρόβλημα με το GTK και τα apps....κλπ. 

Κοίτα αν θες απλά να την πεις σε μερικούς που εκθειάζουν το Linux σαν να μην υπάρχει τίποτα άλλο στον κόσμο καλά κάνεις γιατί περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό. Αλλά εντάξει κάν'το με λίγο τακτ και διπλωματία. 

Το καλό του Linux είναι που μπορεί να παραμετροποιηθεί και να γίνει ότι λειτουργικό θέλει ο κάθε χρήστης και δεν αναφέρομαι μόνο για το interface αλλά και για τις δυνατότητες που μπορεί να σου δώσει.

Πχ τα τελευταία 4 χρόνια στο laptop του πατέρα μου του είχα ubuntu gnome με Dash to Panel για να έχει όμοια εμπειρία χρήσης με Windows. Μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν έχει ιδέα από υπολογιστές. Ξέρει από youtube, ειδήσεις, να βλέπει τα email (όχι να απαντάει αλλά δεν έχω παράπονο πρόσφατα μάθαμε να τα εκτυπώνει) και να βλέπει το House of Cards στο Netflix. Και επειδή ήθελα να αποφύγω το "πέρνα από εδώ γιατί δεν μου δουλεύει το τάδε" μπήκα σε αυτήν την διαδικασία.  Γιατί ένα από τα καλά του Linux είναι αν δουλέψει με την πρώτη δουλεύει πάντα και για πάντα. Δεν υπάρχει το πρόβλημα με τα updates και δεν υπάρχει περίπτωση ένα user space App που δεν έχει συγκατάθεση από τον χρήστη να επηρεάσει τις ρυθμίσεις του συστήματος.

Τώρα ένας πιτσιρικάς που θέλει Fortnite PubG και Lol δεν παίζει να ασχοληθεί. Γιατί όσο και απλό είναι να χρησιμοποιήσει κάποιος το Lutris ή το Steam Play δεν είναι το ίδιο με το να κατεβάζει τον installer του παιχνιδιού και να γίνεται η διαδικασία σχεδόν αυτόματα. Αντίστοιχα ένας επαγγελματίας μουσικός/τεχνικός ήχου/βιντεογράφος/γραφίστας, δεν είναι εύκολο να συντηρήσει ένα σύστημα Linux με προγράμματα που δεν δουλεύουν εγγενώς στο λειτουργικό παρά μόνο αν τυγχάνει τα προγράμματα που χρησιμοποιεί υπάρχουν για τη συγκεκριμένη διανομή.

Όσον αφορά την Lenovo που βγάζει τα συγκεκριμένα laptop με Linux λόγω του target group που στοχεύει σε sysAdmin, προγραμματιστές, operator ή επιχειρήσεις που δουλεύουν με Linux. Το ίδιο ισχύει και για την DELL με τα precision και XPS.  

4 ώρες πριν, thor.stormlord είπε

To Reaper για linux ξυριζει αν κ απο wine ισως να ναι καποιος πιο ανετος.

Προσωπικα θα προτεινα το VirtualBox για καποιον Noob στο linux. μονο κ μονο γιατι ειναι πολυ απλο.

Το Reaper απλά είναι το καλύτερο σε ότι έχει σχέση με το engine του. Στο ui όμως εμένα δεν μου αρέσει θεώρησε με αρκετά μιλένιαλ για να το υποστώ. 

Για το virtual box όταν το είχα δοκιμάσει εδώ και 2 χρόνια όταν το μηχάνημα ήταν με τον i7 6950x δεν δούλευε όπως το περίμενα, είχα πάρα πολλά audio glitches και dropouts όταν το δούλευα με χαμηλό latency (256/384 samples μην φανταστείς κάτι τρελό). Δοκίμασα και το VM Ware Workstation στο Linux που δούλευε ικανοποιητικά, αλλά αποφάσισα να ασχοληθώ με το KVM λόγο Level1Techs και Wendel. Που και το virtual Machine των Windows που τρέχει είναι τα Server χωρίς gui με έναν launcher που έγραψα σε C# και μερικά κομμάτια του explorer για να μπορούν να δουλέψουν τα dialog boxes. Δουλεύει σαν container.

Επεξ/σία από Xzidique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To KVM είναι σαφώς ανώτερο σε όλα.μιλαω καθαρά για ευκολία χρησης. Προσωπικά το Reaper μου έκατσε καλά κ η uphoria που έχω δουλεύει άψογα δόξα στους θεούς του computing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, thor.stormlord είπε

To KVM είναι σαφώς ανώτερο σε όλα.μιλαω καθαρά για ευκολία χρησης. Προσωπικά το Reaper μου έκατσε καλά κ η uphoria που έχω δουλεύει άψογα δόξα στους θεούς του computing

Η κάρτα σου δουλεύει γιατί είναι Usb class compliant. Όσες κάρτες δεν χρειάζονται drivers στο MacOs για να δουλέψουν είναι μια χαρά και στο Linux. Διάβαζα στο Phoronix που στον καινούργιο πυρήνα (5.8 νομίζω) θα συμπεριλάβουν οδηγούς για τις μεγάλες RME Motu και Focusrite....Μάλλον θα είναι για τα πιο παλιά μοντέλα με firewire δεν ξέρω αν θα δουλεύουν και οι thunderbolt εκδόσεις. 

Επεξ/σία από Xzidique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsarouc είπε

Εδώ πάλι θα επέμβω και θα πω το εξής απλό. Έχει τεράστια βιβλιοθήκη ο κόσμος του λίνουξ. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο.. Αλλά γιατί όλοι οι επεγγελματίες έχουν Windows? Τόσο χαζοί είναι να μην θέλουν το τσαμπέ και την ταχύτητα? Και εδώ δεν τίθεται μόνο θέμα αλλαγής συνηθειών και από την αρχή να μάθει κάποιος πως λειτουργεί το λίνουξ, γιατί υπάρχουν και νέοι χρήστες που ξεκινούν τώρα και θέλουν να κάνουν την δουλειά τους. Αλλά όλοι παντού προτείνουν Windows... 

Αυτό το λες εσύ επειδή το λες εσύ δεν σημαίνει πως ισχύει εννοείται ότι Linux υπάρχει και χρησιμοποιείται σε εταιρίες τόσο γενικά όσο στον καλλιτεχνικό χώρο (πχ ταινίες όπως το shrek ή τιτανικός γίνανε με linux )  ανα τον κόσμο ακόμη και για τα desktop τους 

 

  

3 ώρες πριν, tsarouc είπε

Και εδώ να κάνω μια εντελώς άσχετη ερώτηση για να καταλήξω τι θέλω να πω ακριβώς... Ας πούμε ubuntu... έχουν εξελίξει ως τώρα να μπορείς να κάνεις eject με γραφικό περιβάλλον ένα κλικ κάπου στην οθόνη να βγει το dvd από το drive? Η να βγει με ασφάλεια το στικάκι το usb? Και λέω αυτά που μου έχουν μείνει από τις τελευταίες εμπειρίες που είχα ασχοληθεί και που απουσίαζαν κάνοντάς μου μεγάλη εντύπωση... 

πάλι μιλάμε για θέμα δικό σου και οχι καθολικό απλά δεν μπόρεσες για κάποιο λόγο να βρεις πως γίνεται να το κάνεις ή η συγκεκριμένη διανομή που διάλεξες το κάνει αλλιώς δεκαετίες τώρα γίνεται αυτό που λες... όχι Μονο eject αλλά και insert όταν θες. 

 

 

Βασικά ποτέ δεν θυμάμαι να μην μπορείς να κάνεις eject....και μετά λες διατυμπανίζω είναι δυνατόν δηλαδή να λέγονται τεράστιες ανακρίβειες και να χρησιμοποιούνται ως επιχειρήματα κατα του linux και να μην τις διορθώσω απο την στιγμή που είναι φως φανάρι λάθος;

 

εδώ ένα clip 9 χρόνια πριν μια δεκαετία σχεδόν

 

 

και 3 δεκαετίες πίσω να πάμε στην χειρότερη αυτό που είχες να κάνεις είναι να κάνεις click στο shell και να πληκτρολογήσεις eject ή eject-t (αν ήθελες να κάνει insert to tray )  και αν βαριόσουν να το κάνεις αυτό ακόμη και τότε μπορούσες να κάνεις συντομεύσεις. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...