Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νιωθω βεβαιος οτι αν βγαλω το parking pack (που θα συμπαρασυρει προς τα κατω και τα τελη ταξινομησης) και παρω καμια 500αρα απο τον εμπορο στα 24500 με το χρωμα το καλο θα δεχτω. Να βαλουν τουλαχιστο δωρεαν σερβις κανα συναγερμο κλπ να νιωθει λιγοτερο πιασμενος ο πισινος μου. Επισης το θεμα 1000αρι η 1500αρι σε αυτη τη γενια τεχνολογιας λιγο με απασχολει, περισσοτερο ψυχολογικο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, cloud13 είπε

Εσεις προτεινετε οτι θελετε

Θα συμφωνήσω με τον tsofras, για το νέο leon, μιας  και διάβασα ότι θα κάνεις χρηματοδότηση, η seat έχει από τα χαμηλότερα επιτόκια, ριξτου μια καλή ματιά 😉 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cloud13 είπε

Νιωθω βεβαιος οτι αν βγαλω το parking pack (που θα συμπαρασυρει προς τα κατω και τα τελη ταξινομησης) και παρω καμια 500αρα απο τον εμπορο στα 24500 με το χρωμα το καλο θα δεχτω. Να βαλουν τουλαχιστο δωρεαν σερβις κανα συναγερμο κλπ να νιωθει λιγοτερο πιασμενος ο πισινος μου. Επισης το θεμα 1000αρι η 1500αρι σε αυτη τη γενια τεχνολογιας λιγο με απασχολει, περισσοτερο ψυχολογικο ειναι.

μην το βγαλεις το παρκαρισμα, απο εκει σιγουρα θα χασεις μεταπωλητικη & αριθμο υποψηφιων αγοραστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, terry308 είπε

Θα συμφωνήσω με τον tsofras, για το νέο leon, μιας  και διάβασα ότι θα κάνεις χρηματοδότηση, η seat έχει από τα χαμηλότερα επιτόκια, ριξτου μια καλή ματιά 😉 

Αν κανω οτι παω και το παιρνω και μου ξινιζει συνεχως η εμφανιση ξερω και σε ποιον Τσοφρα θα το πουλησω μετα 🤣

2 λεπτά πριν, mclein² είπε

μην το βγαλεις το παρκαρισμα, απο εκει σιγουρα θα χασεις μεταπωλητικη & αριθμο υποψηφιων αγοραστων.

Ε ενταξει δε ειναι selling point για μενα προσωπικα και αν ειναι να γλυτωσω ενα χιλιαρικο ας παει στο καλο. Ειλικρινα το μονο στο πακετο που γουσταρα ειναι τα προστατυετικα στις πορτες που ειναι μηχανικα και πανεξυπνα μιας και θα το εχω σε στενο γκαραζ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Νιωθω βεβαιος οτι αν βγαλω το parking pack (που θα συμπαρασυρει προς τα κατω και τα τελη ταξινομησης) και παρω καμια 500αρα απο τον εμπορο στα 24500 με το χρωμα το καλο θα δεχτω. Να βαλουν τουλαχιστο δωρεαν σερβις κανα συναγερμο κλπ να νιωθει λιγοτερο πιασμενος ο πισινος μου. Επισης το θεμα 1000αρι η 1500αρι σε αυτη τη γενια τεχνολογιας λιγο με απασχολει, περισσοτερο ψυχολογικο ειναι.

Δεν είναι μόνο ψυχολογικό μαν , αν το ψάξεις λίγο και δεν κοιτάξεις μόνο τα απόλυτα νούμερα σε άλογα και ροπή , θα δεις ότι παίζει ρόλο το φάσμα που τα αποδίδει ένας 1000αρης με έναν 1500αρη

Με μία γρήγορη ματιά

Focus 155/6000 και 23.5 ροπή /3000 / 100 άλογα

Leon 150/5000 και 25 ροπή / 1500-3500 / 125 άλογα

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Αν κανω οτι παω και το παιρνω και μου ξινιζει συνεχως η εμφανιση ξερω και σε ποιον Τσοφρα θα το πουλησω μετα 🤣

Ε ενταξει δε ειναι selling point για μενα προσωπικα και αν ειναι να γλυτωσω ενα χιλιαρικο ας παει στο καλο. Ειλικρινα το μονο στο πακετο που γουσταρα ειναι τα προστατυετικα στις πορτες που ειναι μηχανικα και πανεξυπνα μιας και θα το εχω σε στενο γκαραζ..

Κοιτα μετα απο 8-9 χρονια ολα αυτα τα εξτρα δεν προκειται να σου δωσουν μεγαλη διαφορα στην μεταπωλητικη αξια αντε να κερδισεις 300 ευρω παραπανω σε σχεση με ενα st-line χωρις τα εξτρα και 600 το πολυ σε σχεση με ενα business. Αυτο που κοιταει ενας αγοραστης περισσοτερο ειναι τα service που τα εχεις κανει δηλαδη οπως το ειπες παραπανω εαν ειχες ενεργη την οκταετη εγγυηση. Το ειδα με το δικο μου αυτοκινητο οταν εβαλα αγγελια παρολο που ηταν η πλουσια εκδοση με μεταλλικο χρωμα αυτοματο κλιματισμο κλπ σε σχεση με την απλη και με τον συμβατικο κινητηρα οταν το αγορασα η διαφορα ηταν πανω απο 2500 ευρω στην τιμη πωλησης μετα απο 9 χρονια  η διαφορα ειχε πεσει στα 600 ευρω και πολλα λεω.

Στο θεμα του service μονο ο Παζαροπουλος σου δινει εκπτωση στο service 30% αλλα απο οτι καταλαβα ειναι αρκετα τσιμπημενες οι τιμες του στο συνεργειο σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

Επεξ/σία από fragsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, cloud13 είπε

Kυριοι εχουμε update απο Ford. To κοστουμι ανεβηκε πολυ με το χρωμα και το parking pack, συν οτι δεν ισχυει το 600αρι προωθητικης του Σεπτεμβρη και τα λιγο μεγαλυτερα τελη ταξινομησης..

Απογοητευτηκα να πω την αληθεια αλλα επειδη μου αρεσε πολυ οδηγικα σκεφτομαι την επαναεπαναεπανα υπερβαση (ναι τοσες εχω κανει) και να το κλεισω χωρις το parking pack ελπιζοντας να κοψει και κανα 500αρι απο κοντα.. Γνωμες?

image.png.b37d26bed8bf7bb0b57950955ab5bd0c.png

26,000 για να παρεις το focus σε 1000 αρακι τρικυλινδρο; Που φτασαμε ρε παιδια; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, terry308 είπε

Θα συμφωνήσω με τον tsofras, για το νέο leon, μιας  και διάβασα ότι θα κάνεις χρηματοδότηση, η seat έχει από τα χαμηλότερα επιτόκια, ριξτου μια καλή ματιά 😉 

Terry 4,5% + 0,6  (συν κρυφή χρεώση ασφαλίστρων) με προκαταβολή 60%

Ford : 1,99% + 0,6

Φυσικά δεν φτάνει Κορεάτες και κάτι λοιπούς με 7-8%.....

@cloud13 : Τελικά Velmar ήταν η προσφορά ??? Γιατί νόμιζα ότι ήταν της CarCenter στην αρχή !!!! Και οι δύο έχουν την προσθαφαίρεση του Ford Protect??

Αν ναι τότε έχει αλλάξει απο FMH.....

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jobous είπε

Terry 4,5% + 0,6  (συν κρυφή χρεώση ασφαλίστρων) με προκαταβολή 60%

Ford : 1,99% + 0,6

Φυσικά δεν φτάνει Κορεάτες και κάτι λοιπούς με 7-8%.....

Εγώ το είχα παραγγείλει με 3.9% με προκαταβολή 10.000ε

Το 1.99 που διαφημίζει συνέχεια η ford 3 φορές που ρώτησα ήταν για συγκεκριμένα ετοιμοπαράδοτα μοντέλα και δεν το έδιναν σε παραγγελίες , δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Δεν είναι μόνο ψυχολογικό μαν , αν το ψάξεις λίγο και δεν κοιτάξεις μόνο τα απόλυτα νούμερα σε άλογα και ροπή , θα δεις ότι παίζει ρόλο το φάσμα που τα αποδίδει ένας 1000αρης με έναν 1500αρη

Με μία γρήγορη ματιά

Focus 155/6000 και 23.5 ροπή /3000 / 100 άλογα

Leon 150/5000 και 25 ροπή / 1500-3500 / 125 άλογα

Οκ υπαρχει διαφορα εκει δεκτο, βεβαια αντιστοιχα θα υπαρχει διαφορα και σε τελη υποθετω και καταναλωση ομως που παιζει και αυτο το ρολο του. Παντως αν ειναι ακριβη αυτα ενας λογος παραπανω να παω στο 155αρι απο το 125. Να πω την αμαρτια μου παντως και απο τις χαμηλες το 125 μου φανηκε εηαιρετικα σπιρτοζικο.

6 λεπτά πριν, jobous είπε

Terry 4,5% + 0,6  (συν κρυφή χρεώση ασφαλίστρων) με προκαταβολή 60%

Ford : 1,99% + 0,6

Φυσικά δεν φτάνει Κορεάτες και κάτι λοιπούς με 7-8%.....

@cloud13 : Τελικά Velmar ήταν η προσφορά ??? Γιατί νόμιζα ότι ήταν της CarCenter στην αρχή !!!! Και οι δύο έχουν την προσθαφαίρεση του Ford Protect??

Αν ναι τότε έχει αλλάξει απο FMH.....

ναι απο Βελμαρ η αρχικη αλλα και car Center ιδια ηρθε. Επισης το 1,99 της Φορντ ειναι με μεγαλη προκαταβολη 50% νομιζω και το υπολοιπο μαξ 48 δοσεις. Στη δικη μου φαση παει με 5,9%.

PS ολοι τη γραφουν την προσθαφαιρεση αυτη ναι. Στον Λιαπη μου ειπαν οτι τους αναγκαζει η FMH σε αυτο και οτι δηθεν βγαινει και απο το μεριδιο τους ενα κομματι αλλα μαλλον φιδια μου ελεγε.

Επεξ/σία από cloud13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Οκ υπαρχει διαφορα εκει δεκτο, βεβαια αντιστοιχα θα υπαρχει διαφορα και σε τελη υποθετω και καταναλωση ομως που παιζει και αυτο το ρολο του. Παντως αν ειναι ακριβη αυτα ενας λογος παραπανω να παω στο 155αρι απο το 125. Να πω την αμαρτια μου παντως και απο τις χαμηλες το 125 μου φανηκε εηαιρετικα σπιρτοζικο.

Ε είναι τώρα και τα mHybrid που έχουν και συνδυαστική ροπή  - άλογα , οπότε αν δεν τα οδηγήσεις δεν βγάζεις και πολύ άκρη απο τα χαρτιά

Και όπως έχουμε ξαναπεί δεν γνωρίζουμε και αξιοπιστία ή κόστος σε μελλοντικά προβλήματα του ηλεκτροκινητήρα και της μπαταρίας

Ξαναλέω , εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στα 125 άλογα, θα έδινα και 400ε να μου βάλουν το πρόγραμμα που το πάει 140 και κρατάς εγγύηση , γλυτώνεις 3.000ε και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο για τα παραπάνω που έγραψα

Μπορεί να σου γράφω για το mHev DSG Leon αλλά προσωπικά δεν θα το αγόραζα και εγώ για τους παραπάνω λόγους , αν θα κάνω κίνηση με βλέπω για να κρατήσω το αμάξι 10ετία + , οπότε θα κοιτάξω κάποιο αυτόματο που να έχει δύναμη με όσα λιγότερα μπλιμπλίκια γίνεται (αν υπάρχει τίποτα τέτοιο σε λίγο καιρό :D  )

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Ε είναι τώρα και τα mHybrid που έχουν και συνδυαστική ροπή  - άλογα , οπότε αν δεν τα οδηγήσεις δεν βγάζεις και πολύ άκρη απο τα χαρτιά

Και όπως έχουμε ξαναπεί δεν γνωρίζουμε και αξιοπιστία ή κόστος σε μελλοντικά προβλήματα του ηλεκτροκινητήρα και της μπαταρίας

Ξαναλέω , εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στα 125 άλογα, θα έδινα και 400ε να μου βάλουν το πρόγραμμα που το πάει 140 και κρατάς εγγύηση , γλυτώνεις 3.000ε και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο για τα παραπάνω που έγραψα

Επαιζε και αυτο αλλα η φαση με τη χαρτογραφηση δεν ειναι guarantee ποσο θα δωσει. Eναι ενα 500αρι αυτο το εξτρα και θα χρειαζεται καθε φορα αν γινει καποια επισκευη. Επισης η διαφορα 125 με 155 ειναι 1800 οποτε 1300 γλυτωνω ονομαστικα. Σιγουρα οχι λιγα αλλα οχι αρκετα για να μπω στο τριπακι αυτο. Στο μοτερ εχω κλειδωσει, τι θα κανω με τα υπολοιπα δε ξερω. Και εχω και τους γονεις να πρηζουν ''βαλτα ολα μεσα και θα τα βρουμε'' 🤣

Οι οποιοι πηραν το 307 το 2003 και ειχε φτασει τοτε 27000 (εβαλαν μεχρι και ξυλο τριανταφυλλιας στο ταμπλο) αν και στεκεται ακομα αξιοπρεπεστατα μεσα εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

Α. λαθος αυτοκινητα συγκρινεις.

Β. μπορεις να μου εξηγησεις την αιωνιοτητα διαφορας στην ποιοτητα που προσφερει η μινι ; (γιατι τα ψυγεια, τα ψαλιδια & οι αναρτησεις ερχονται σε χιλιαδες στον Σπανο οχι σε 100αδες :D

Οδήγησε ένα f56 τελευταίας γενιάς και θα καταλάβεις για πια ποιότητα μιλάω. Τα πιο παλιά μινι είχαν προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jobous είπε

Terry 4,5% + 0,6  (συν κρυφή χρεώση ασφαλίστρων) με προκαταβολή 60%

Ford : 1,99% + 0,6

Φυσικά δεν φτάνει Κορεάτες και κάτι λοιπούς με 7-8%.....

@cloud13 : Τελικά Velmar ήταν η προσφορά ??? Γιατί νόμιζα ότι ήταν της CarCenter στην αρχή !!!! Και οι δύο έχουν την προσθαφαίρεση του Ford Protect??

Αν ναι τότε έχει αλλάξει απο FMH.....

Τον δικό μου (ibiza) το πήρα με 3.9% και 40% προκαταβολή, μπράβοοο δεν ήξερα ότι η ford έχει 1,9%, 😎

Edit: @cloud13 Μέχρι τα 26Κ , θα κοιτούσα και το ds3 crossback, μου αρέσει πολύ η ξεχωριστή σχεδίαση τους ... και το ΕΑΤ κιβώτιο τους ...  

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...