Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σημειώσω ότι το 4,5% είναι απο προσφορά που πήρα τον Σεπτέμβριο για το νέο Leon.

Επίσης το επιτόκιο της Ford είναι για προκαταβολή άνω του 40% αν δεν κάνω λάθος

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, jobous είπε

Δες κοιτάς το tech pack αντί του Parking ?? Αν είναι να βάλεις κάτι , πιστεύω ότι είναι καλύτερη επιλογή.

Δε με καινε ολα τα ψηφιακα βοηθηματα, οπως ξαναεγραψα ουσιαστικα θα βολευαν μονο τα προστατευτικα θυρων λογω στενου παρκινγκ, οπως και οι περιμετρικοι αισθητηρες για τον ιδιο λογο.Αλλα μπορω να ζησω και χωρις αυτο αν ειναι να παει 1000+ ακομα (καθε εξτρα που μπαινει τραβαει και το τελος ταξινομησης προς τα πανω οποτε διπλο το κακο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johny.keha είπε

Οδήγησε ένα f56 τελευταίας γενιάς και θα καταλάβεις για πια ποιότητα μιλάω. Τα πιο παλιά μινι είχαν προβλήματα. 

δεν μου ειπες απ'την αρχη οτι εχεις επιχειρηματα, ξεκαθαρος ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cloud13 είπε

Οι οποιοι πηραν το 307 το 2003 και ειχε φτασει τοτε 27000 (εβαλαν μεχρι και ξυλο τριανταφυλλιας στο ταμπλο) αν και στεκεται ακομα αξιοπρεπεστατα μεσα εξω.

Γουώτ; 14χιλιάρικα και κάτι ψιλά το 2001 ! Παίξατε double score 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cloud13 είπε

Επαιζε και αυτο αλλα η φαση με τη χαρτογραφηση δεν ειναι guarantee ποσο θα δωσει. Eναι ενα 500αρι αυτο το εξτρα και θα χρειαζεται καθε φορα αν γινει καποια επισκευη. Επισης η διαφορα 125 με 155 ειναι 1800 οποτε 1300 γλυτωνω ονομαστικα. Σιγουρα οχι λιγα αλλα οχι αρκετα για να μπω στο τριπακι αυτο. Στο μοτερ εχω κλειδωσει, τι θα κανω με τα υπολοιπα δε ξερω. Και εχω και τους γονεις να πρηζουν ''βαλτα ολα μεσα και θα τα βρουμε'' 🤣

Οι οποιοι πηραν το 307 το 2003 και ειχε φτασει τοτε 27000 (εβαλαν μεχρι και ξυλο τριανταφυλλιας στο ταμπλο) αν και στεκεται ακομα αξιοπρεπεστατα μεσα εξω.

μηπως να περιμενεις την ανοιξη, να παρεις το i20N που και ομορφο φαινεται να 'ναι & γρηγορο & στα 25Κ ;;; 😁

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, majnun είπε

Γουώτ; 14χιλιάρικα και κάτι ψιλά το 2001 ! Παίξατε double score 

Αστο κανανε τη τρελα τους, βεβαια ακομα το εχουμε, 1600 κυβικα μολις βγηκε με τα παντα ολα μεσα κυριολεκτικα ηταν παραγγελια-σουβλακι.

24 λεπτά πριν, mclein² είπε

μηπως να περιμενεις την ανοιξη, να παρεις το i20N που και ομορφο φαινεται να 'ναι & γρηγορο & στα 25Κ ;;; 😁

δε δινω 25 ουτε για Ford θα δωσω για Χιουνται? :P περα απο τη πλακα το Ν ειναι καγκουρικο και μια κατηγορια κατω θελω οικογενειακο hatch με αρκετη δυναμη και σχετικη οικονομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cloud13 είπε

δε δινω 25 ουτε για Ford θα δωσω για Χιουνται?

Δυστυχώς λόγω τεχνολογικού εξοπλισμού οι τιμές θα χειροτερέψουν και άλλο

το Κορεάτικο θα θέλει 20Κ με το καλημέρα και 25Κ αν το θες φορτωμένο

Αντιστοίχως και οι ευρωπαίοι θα ανέβουν ακόμη ένα τιμολογιακό σκαλί ποιο πάνω.

ΥΓ

Επίσης θα κυριαρχήσει η λογική "Να "τσιμπήσω" τα συμβατικά και να κάνω μια έξτρα έκπτωση στα ηλεκτρικά" οπότε μαζί με την κρατική επιδότηση να σπρώξω κόσμο προς τα εκεί. Γενικά βλέπω περαιτέρω επιδείνωση τιμών στα αυτοκίνητα μεσοπρόθεσμα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

 

Επίσης θα κυριαρχήσει η λογική "Να "τσιμπήσω" τα συμβατικά και να κάνω μια έξτρα έκπτωση στα ηλεκτρικά" οπότε μαζί με την κρατική επιδότηση να σπρώξω κόσμο προς τα εκεί. Γενικά βλέπω περαιτέρω επιδείνωση τιμών στα αυτοκίνητα μεσοπρόθεσμα.

Εγω λεω να σοβαρευτουν να κανουν τιποτα δυνατο για Black Friday να ψωνισουμε να ησυχασουμε 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cloud13 φίλε μου επειδή κοιτάζω για αυτοκίνητο εδώ και καιρό, αυτό που παρατήρησα είναι ότι κάθε φορά που έλεγα να περιμένω μήπως κάνουν καλύτερη τιμή, τελικά αυτές πάντα ανέβαιναν! Είτε επειδή η αντιπροσωπεία ήταν κάθετη και δεν έκανε κάποια έκπτωση είτε επειδή ανά τακτά πλέον χρονικά διαστήματα κάνουν αναπροσαρμογη στους τιμοκαταλογους ή αφαιρούν πράγματα από τον εξοπλισμό! Άποψή μου είναι να μην το "ψιριζεις" τόσο, γιατί καλώς ή κακώς εμείς θα σου πούμε το σκεπτικό μας με βάση τις δικές μας ανάγκες και την δική μας τσέπη, οπότε δώρον άδωρο. Εγώ από όσα μπόρεσα να καταλάβω από την κουβέντα είναι ότι έχεις αποφασίσει για το αυτοκίνητο! Και από την στιγμή που δεν σε καλύπτει κανένα άλλο, τότε χτύπα το να το χαρείς! Αν σε παίρνει οικονομικά πάρτο και με το χρώμα και με το πακέτο και ας είναι πολλά! Αν έχεις και σκοπό να το κρατήσεις καμιά 10ετια το αυτοκίνητο, θα τα βγάλει τα λεφτά του και από την στιγμή που δεν θα το αλλάξεις σύντομα, καλύτερα να το πάρεις όπως θέλεις να το χαρείς παρά να λες συνέχεια μετά "εε ρε γιατι δεν το βαλα"! Αν πάλι δεν σε παίρνει, τότε προσπάθησε να πάρεις τουλάχιστον 1 από τα 2! Αν δεν πάρεις καλύτερη τιμή μέχρι και τον Δεκέμβριο που πρέπει να κλείσουν πωλήσεις, δύσκολα πιστεύω ότι θα πάρεις αργότερα και ήδη την πάτησες 1 φορά που περίμενες... Μια φορά ζούμε (εκτός αν πιστεύεις στην μετενσάρκωση οπότε πάσο 😝)

Αν θα μπορούσα να προτείνω πάντως κάτι άλλο, το πιο φθηνό hatch που μπορώ να σκεφτώ να προτείνω πέραν του Fiat tipo, είναι το i30 και το ceed (που στην gt line έκδοση πιστεύω είναι πολύ τίμιο και από άποψη ομορφιάς και ποιότητας και είδα πρόσφατα ότι τρέχει 1000 ευρώ έκπτωση, 7 χρόνια εγγύηση και 5 χρόνια δωρεάν σέρβις)... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/11/2020 στις 7:09 ΜΜ, cloud13 είπε

Εγω λεω να σοβαρευτουν να κανουν τιποτα δυνατο για Black Friday να ψωνισουμε να ησυχασουμε 🤣

Έλα μαν εδώ είσαι

 

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Christos Vvs είπε

@cloud13 φίλε μου επειδή κοιτάζω για αυτοκίνητο εδώ και καιρό, αυτό που παρατήρησα είναι ότι κάθε φορά που έλεγα να περιμένω μήπως κάνουν καλύτερη τιμή, τελικά αυτές πάντα ανέβαιναν! Είτε επειδή η αντιπροσωπεία ήταν κάθετη και δεν έκανε κάποια έκπτωση είτε επειδή ανά τακτά πλέον χρονικά διαστήματα κάνουν αναπροσαρμογη στους τιμοκαταλογους ή αφαιρούν πράγματα από τον εξοπλισμό! Άποψή μου είναι να μην το "ψιριζεις" τόσο, γιατί καλώς ή κακώς εμείς θα σου πούμε το σκεπτικό μας με βάση τις δικές μας ανάγκες και την δική μας τσέπη, οπότε δώρον άδωρο. Εγώ από όσα μπόρεσα να καταλάβω από την κουβέντα είναι ότι έχεις αποφασίσει για το αυτοκίνητο! Και από την στιγμή που δεν σε καλύπτει κανένα άλλο, τότε χτύπα το να το χαρείς! Αν σε παίρνει οικονομικά πάρτο και με το χρώμα και με το πακέτο και ας είναι πολλά! Αν έχεις και σκοπό να το κρατήσεις καμιά 10ετια το αυτοκίνητο, θα τα βγάλει τα λεφτά του και από την στιγμή που δεν θα το αλλάξεις σύντομα, καλύτερα να το πάρεις όπως θέλεις να το χαρείς παρά να λες συνέχεια μετά "εε ρε γιατι δεν το βαλα"! Αν πάλι δεν σε παίρνει, τότε προσπάθησε να πάρεις τουλάχιστον 1 από τα 2! Αν δεν πάρεις καλύτερη τιμή μέχρι και τον Δεκέμβριο που πρέπει να κλείσουν πωλήσεις, δύσκολα πιστεύω ότι θα πάρεις αργότερα και ήδη την πάτησες 1 φορά που περίμενες... Μια φορά ζούμε (εκτός αν πιστεύεις στην μετενσάρκωση οπότε πάσο 😝)

Αν θα μπορούσα να προτείνω πάντως κάτι άλλο, το πιο φθηνό hatch που μπορώ να σκεφτώ να προτείνω πέραν του Fiat tipo, είναι το i30 και το ceed (που στην gt line έκδοση πιστεύω είναι πολύ τίμιο και από άποψη ομορφιάς και ποιότητας και είδα πρόσφατα ότι τρέχει 1000 ευρώ έκπτωση, 7 χρόνια εγγύηση και 5 χρόνια δωρεάν σέρβις)... 

Tα λες ωραια και καπως ετσι θα γινει αν και απο Car Center μου εριξε στο τραπεζι την προταση να βγαλω το parking pack,να παρω το 125αρι και να κανω εκει τη χαρτογραφηση για 160 καθολα εγγυημενη και λειτουργικη οπως μου ειπε. γλυτωνω 2μισι με 3 ετσι και μου μοιαζει προσιτο σεναριο και ισως προχωρησω αυτο μολςι μαθω περισσοτερες λεπτομερειες (πχ ειχα ακουσει οτι το 125αρι πισω εχει ταμπουρα που ειναι γελοιο).

ps δε μου αρεσει το ceed ουτε στη Gt line κατι δε μου παει καλα με τη μουρη. Το i30 fastback ειναι ομορφο εμφανισιακα αλλα μικες διαφορες σε τιμη για να μη παω σε ανωτερη μαρκα με καλυτερη αξια (κατ εμε παντα)

 

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Έλα μαν εδώ είσαι

ΡΕ ΣΑΤΑΝΑ!! Καθε 2-3 μερες κοιταω για να βρω ελληνικο Review και το πετυχες πριν απο μενα 🤣

Επεξ/σία από cloud13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...