Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Shyn είπε

9.2s τα 0-100 με 155 αλογα? 

Ομορφο εξωτερικο, αρκετα μετριο εσωτερικο. 

Συμφωνώ για το εξωτερικό και το εσωτερικό.

Εμένα κάτι με ξενίζει μέσα και δεν μου αρέσει

Για το 0 -100 φαντάζομαι ότι όλο το θέμα με χιλιάρη + ηλεκτροκινητήρα και συνδυασμένα άλογα - ροπές δείχνει ότι είναι στα χαρτιά και σε συγκεκριμένο φάσμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο το εξωτερικό αν και δεν καταλαβαίνω γιατί έχει διπλή θέση για μπούκα εξάτμισης ενώ το αυτοκίνητο έχει μόνο μια😂. Το εσωτερικό δεν με τρέλανε σε αντίθεση με το εξωτερικό.

Επεξ/σία από johny.keha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εσωτερικο του ειναι στιβαρο αλλα μετριο αισθητικα, οχι ασχημο απλα δε περιμενεις αυτο το 2020, ειδικα χωρις ψηφιακο καντραν (που δε με καιει εμενα) και τη θεση της οθονης που μοιαζει σαν ταμπλετ κολλημενο εκει. παντως η αισθηση παντου σαν υλικα ειναι πανω του μετριου με εξαιρεση τις πισω πορτες που λεει και ο φιλος στο review αλλα αυτο ειναι πλεον κανονας σε ολα.

Παραδοξως αυτο το χρωμα ειναι ανωμαλο. Απο μακρια και σε βιντεο φαινεται τελειο, απο κοντα μου φαινεται ποντικι κακασχημο :P  Δεν εγινα σοφοτερος αλλα ηταν χρησιμο και αυτο. Για να δουμε τι θα παρουμε τελικα.

12 λεπτά πριν, tsofras είπε

Για το 0 -100 φαντάζομαι ότι όλο το θέμα με χιλιάρη + ηλεκτροκινητήρα και συνδυασμένα άλογα - ροπές δείχνει ότι είναι στα χαρτιά και σε συγκεκριμένο φάσμα

Ειναι βαρυ και η ροπη του ηλεκτροκινητηρα παιζει στις χαμηλες 1500 με 3000 αν δε κανω λαθος. Οποτε στο 0-100 που εισαι μονιμα απο 4500 δεν παιζει καποιο ρολο αν μου τα εχουν εξηγησει καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cloud13 είπε

Tα λες ωραια και καπως ετσι θα γινει αν και απο Car Center μου εριξε στο τραπεζι την προταση να βγαλω το parking pack,να παρω το 125αρι και να κανω εκει τη χαρτογραφηση για 160 καθολα εγγυημενη και λειτουργικη οπως μου ειπε. γλυτωνω 2μισι με 3 ετσι και μου μοιαζει προσιτο σεναριο και ισως προχωρησω αυτο μολςι μαθω περισσοτερες λεπτομερειες (πχ ειχα ακουσει οτι το 125αρι πισω εχει ταμπουρα που ειναι γελοιο).

Ωπα αυτα ειναι καλα νέα και δεν εχει γραφτει πουθενα γιατί ακόμα δεν έχει βγει επίσημη χαρτογράφηση για το focus mhev απο τη Rica(αντιπροσωπος Καρανικολας) αλλά υπάρχει για το Puma 125 αλογα που το πηγαινει στα 160. Το focus 125αρι εχει κανονικα δισκοφρενα πισω απο την απλη εκδοση.Λοιπόν βιντεάκι απο trcoff.gr

 

πανω απο τις 3000 στροφες στο 0-100 βοηθαει ο ηλεκτροκινητηρας στο 11:11 λεπτο.

 

Επεξ/σία από fragsp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, fragsp είπε

Ωπα αυτα ειναι καλα νέα και δεν εχει γραφτει πουθενα γιατί ακόμα δεν έχει βγει επίσημη χαρτογράφηση για το focus mhev απο τη Rica(αντιπροσωπος Καρανικολας) αλλά υπάρχει για το Puma 125 αλογα που το πηγαινει στα 160. Το focus 125αρι εχει κανονικα δισκοφρενα πισω απο την απλη εκδοση.Λοιπόν βιντεάκι απο trcoff.gr

πανω απο τις 3000 στροφες στο 0-100 βοηθαει ο ηλεκτροκινητηρας στο 11:11 λεπτο.

Ισως ειναι λογω του sport mode αυτο οποτε να δουλευει ψηλοτερα για ευνοητους λογους. Το προγραμμα ειναι της Rica σωστα θα εχω περισσοτερες πληροφοριες μετα τις 8 θα μιλησω τηλεφωνικα με τον μαν εκει. Οσο για τους δισκους ισως ισχυε για το Φιεστα αυτο δεν παιρνω και ορκο αλλα θα το τσεκαρω.

Επεξ/σία από cloud13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τι δεν σου αρεσε?

Λιγο πολυ οτι ειπαν τα παιδια για το εσωτερικο! Επισης κατι δεν μου καθεται καλα με την θεση της οθονης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cloud13 είπε

Ισως ειναι λογω του sport mode αυτο οποτε να δουλευει ψηλοτερα για ευνοητους λογους. Το προγραμμα ειναι της Rica σωστα θα εχω περισσοτερες πληροφοριες μετα τις 8 θα μιλησω τηλεφωνικα με τον μαν εκει. Οσο για τους δικους ισως ισχυε για το Φιεστα αυτο δεν παιρνω και ορκο αλλα θα το τσεκαρω.

Κοιτα εχω αγορασει εδω και 1 μηνα το focus 125 connected τοτε δεν ειχα ασχοληθει με το ποσους ιππους δινει απλως μου ειχε πει ο Αχιλλεας οτι το κανουν εδω. Αυτο που βλέπω στο δικό μου δεν ξερω αν ισχύει και στο St-line mhev (οχι στο x) δεν μου βγαζει μεσο ορο ταχυτητας και χρονο της διαδρομης στο trip computer ειναι απενεργοποιημενα και δεν ενεργοποιουνται στο configuration απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fragsp είπε

Κοιτα εχω αγορασει εδω και 1 μηνα το focus 125 connected τοτε δεν ειχα ασχοληθει με το ποσους ιππους δινει απλως μου ειχε πει ο Αχιλλεας οτι το κανουν εδω. Αυτο που βλέπω στο δικό μου δεν ξερω αν ισχύει και στο St-line mhev (οχι στο x) δεν μου βγαζει μεσο ορο ταχυτητας και χρονο της διαδρομης στο trip computer ειναι απενεργοποιημενα και δεν ενεργοποιουνται στο configuration απο εμενα.

Με αυτον μιλαω και εγω. Αν σε ενδιαφερει θα γραψω εδω η σε pm οτι μαθω αν και παραμενω λιγο επιφυλακτικος με βελτιωση μη εργοστασιακη οσο επισημη και αν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Shyn είπε

9.2s τα 0-100 με 155 αλογα? 

Ομορφο εξωτερικο, αρκετα μετριο εσωτερικο. 

Απο φίλο που  εχει το 1.5 150 θα συμφωνήσω, το εσωτερικό δεν είναι και οτι καλύτερο χωρίς να ειναι και μάπα όμως, συνηθίζεται μετα απο λίγο και το infotainment δουλεύει αρκετά ωραία.

 

Το 0-100 θα ήταν σίγουρα καλύτερο πάντως με antispin off και κάποιον που ξέρει να ξεκινάει! 

 

Πιο ενδιαφέρον θα ήταν να έδειχνε ενα 80-110και 100-140 που είναι οι προσπεράσεις που κάνεις παρα το 0-100

Επεξ/σία από and_64
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, and_64 είπε

Απο φίλο που  εχει το 1.5 150 θα συμφωνήσω, το εσωτερικό δεν είναι και οτι καλύτερο χωρίς να ειναι και μάπα όμως, συνηθίζεται μετα απο λίγο και το infotainment δουλεύει αρκετά ωραία.

Το 0-100 θα ήταν σίγουρα καλύτερο πάντως με antispin off και κάποιον που ξέρει να ξεκινάει! 

Πιο ενδιαφέρον θα ήταν να έδειχνε ενα 80-110 πάντως και 100-140 που είναι οι προσπεράσεις που κάνεις παρα το 0-100

Ο φιλος το εχει χειροκινητο ? Ειδα και εγω διαφορα οταν κλεινω το ESP στην Aclass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Shyn είπε

Ο φιλος το εχει χειροκινητο ? Ειδα και εγω διαφορα οταν κλεινω το ESP στην Aclass

Ναι χειροκίνητο δεν τον επεισα να παρει αυτοματο 😛 

Σε ολα τα 2κινητα εφοσον τα λαστιχα είναι σε καλή κατάσταση (ιδανικά και ζεσταμενα) και νιώθεις λιγο στην εκκίνηση θα κάνεις καλύτερους χρόνους απο στάση με antispin off, είναι νομος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cloud13 είπε

Με αυτον μιλαω και εγω. Αν σε ενδιαφερει θα γραψω εδω η σε pm οτι μαθω αν και παραμενω λιγο επιφυλακτικος με βελτιωση μη εργοστασιακη οσο επισημη και αν ειναι.

Παιδιά ένα παλικάρι στο clubford.gr έβαλε το πρόγραμμα απο τον εν λόγω πωλητή. Μπορείτε να μπείτε και να διαβάσετε τι έχει γράψει. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, johny.keha είπε

Ωραίο το εξωτερικό αν και δεν καταλαβαίνω γιατί έχει διπλή θέση για μπούκα εξάτμισης ενώ το αυτοκίνητο έχει μόνο μια😂. Το εσωτερικό δεν με τρέλανε σε αντίθεση με το εξωτερικό.

Πταίσμα μπροστά στις ψεύτικες εξατμίσεις που βάζουν σε άλλα αυτοκίνητα πιο premium  Q3,GLA πχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...