Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις με κάλεσε ο Σ και μου είπε ότι επιτέλους έφτασε το civic Ελλάδα (αμήν κάναμε... 6,5 μήνες).

Νεότερα και φώτο σε ~2 εβδομάδες για τα διαδικαστικά.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Kapws είπε

Μόλις με κάλεσε ο Σ και μου είπε ότι επιτέλους έφτασε το civic Ελλάδα (αμήν κάναμε... 6,5 μήνες).

Νεότερα και φώτο σε ~2 εβδομάδες για τα διαδικαστικά.

Θύμισε μας τι ακριβώς πήρες ? (χρώμα , κινητήρα κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras αναμενω εντυπώσεις απο civic.

Αν πας Σαρακάκη Αθηνών (αφού προσπεράσεις το γκρι type r που εχει και τρέξει λίγο το σάλιο) ζήτα και τα 2, εμας μας εκανε λίγο το δύσκολο αλλά τελικά τα έφερε και τα 2 και μας τα αφηνε κανα 2ωρο αν θελαμε να παίξουμε χαλαρά.

Και πάλι προσωπικά το 1000 θα το προσπερνούσα λόγω κραδασμών/ηχου μοτέρ κυρίως αλλά το 1.5 το γεμάτο όπως λες και συ φλερτάρει τα 30k επικίνδυνα και η αισθητική (μέσα-έξω) είναι υποκειμενικό θέμα. 

Με το cvt νομίζω απο μακριά και αγαπημένοι 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

είχα οδηγήσει το 1.5 CVT το καλοκαίρι, όταν δοκίμαζα αυτοκίνητα (για εταιρικό leasing), αν και κυρίως έβλεπα SUV λόγω οικογένειας με τράβηξε το design και ο turbo honda κινητήτας. 

το αυτοκίνητο είναι εντυπωσιακό στο δρόμο, μπαίνει παντού, φρένα..άγκυρα, κινητήρας πολύ ισχυρός που σε προδιαθέτει για...ανοίγματα (για γρήγορη οδήγηση δηλαδή). 'Εμεινα φοβερά ευχαριστημένος από την ανάρτηση και τους χώρους. Οι μόνες χλιαρές εντυπώσεις ήταν από το CVT, κυρίως λόγω προκατάληψης να πω την αλήθεια και από το εσωτερικό που δείχνει (χωρίς να είναι) περασμένης γενιάς... 

Δεν προχώρησα γιατί μπήκε στην εξίσωση το countryman (το ερωτεύτηκε η σύζυγος, οπότε...χάσαμε).  

 

Ναι και εγώ για το civic αυτά είχα διαβάσει και γιαυτό το έψαξα. Εγώ βέβαια έχω ένα τρελό μειονέκτημα για να πάρω γρήγορο αυτοκίνητο, τον γιο μου που σε 2-3 χρόνια θα πάρει δίπλωμα. Μάλλον για κανένα volvo tank με κόβω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsofras είπε

Τα έχω περάσει και αυτά τα σενάρια , δεν συμφέρουν 2 ασφάλειες , 2 τέλη , 2 service κτλ

Αν θα έπαιρνα κάτι για 2ο θα ήθελα RX-8 που μου έχει μείνει καημός.

Ακόμη θυμάμαι την ημέρα που το έκανα test drive και δεν το πήρα μόνο για το πορτ μπαγκαζ γιατί περιμέναμε το πρώτο παιδί τότε και με 250λ αντίο ζωή

Είχα πάρει το καρότσι στην αντιπροσωπεία και είχα πεί στην γυναίκα μου αν το χωρέσει το κλείσαμε ... δεν το χώρεσε

Γιατι δεν παιρνεις ενα?

Ειναι πολυ φτηνα πλεον, υπολογιζεις να παρεις και ενα μοτερ ακομα και εισαι καλυμενος. Πολυ πιο φτηνα θα σου βγει απο το λεον

Κρατησε και το ibiza για supermarket και σχολειο και εισαι μια χαρα.

(καλα εκανες και δεν το πηρες τοτε γιατι για πρωτο αυτοκινητο δεν ειναι ιδανικο, για δευτερο-τριτο ομως ειναι οτι πρεπει)

 

 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Δηλώσανε ότι μετά το 21 καταργούνται, αλλά τα ίδια είχαν δηλώσει για μετά το 20, όποτε ας μην πετάμε και την σκούφια μας!

Έλα ντε , αξιώθηκαν και έβαλαν τούρμπο σχεδόν τελευταίοι (γκουχ γκουχ mazda) και τώρα είπαν μόνο ηλεκτρικά

 

27 λεπτά πριν, and_64 είπε

@tsofras αναμενω εντυπώσεις απο civic.

Αν πας Σαρακάκη Αθηνών (αφού προσπεράσεις το γκρι type r που εχει και τρέξει λίγο το σάλιο) ζήτα και τα 2, εμας μας εκανε λίγο το δύσκολο αλλά τελικά τα έφερε και τα 2 και μας τα αφηνε κανα 2ωρο αν θελαμε να παίξουμε χαλαρά.

Και πάλι προσωπικά το 1000 θα το προσπερνούσα λόγω κραδασμών/ηχου μοτέρ κυρίως αλλά το 1.5 το γεμάτο όπως λες και συ φλερτάρει τα 30k επικίνδυνα και η αισθητική (μέσα-έξω) είναι υποκειμενικό θέμα. 

Με το cvt νομίζω απο μακριά και αγαπημένοι 🤣

Κοίτα να δείς , είπαμε Ιάπωνας αξιοπιστία αλλά αν εξαιρέσεις Mazda δεν μπορώ να συγκρίνω τα υπόλοιπα με κανένα Ευρωπαϊκό .

Ναι έχει χαμηλή θέση οδήγησης , χώρους , μία χαρά κινητήρα , πολλαπλών, το εξωτερικό είναι υποκειμενικό οπότε δεν το σχολιάζω.

Εσωτερικά όμως είναι μία 10ετία μπορεί και παραπάνω πίσω απο τα Ευρωπαϊκά τουλάχιστον σε εμφάνιση. Ποιοτικά δεν ξέρω αλλά ακόμη και για το ακριβό διαβάζω για σκληρά πλαστικά

10 λεπτά πριν, imr είπε

Γιατι δεν παιρνεις ενα?

Ειναι πολυ φτηνα πλεον, υπολογιζεις να παρεις και ενα μοτερ ακομα και εισαι καλυμενος. Πολυ πιο φτηνα θα σου βγει απο το λεον

Κρατησε και το ibiza για supermarket και σχολειο και εισαι μια χαρα.

(καλα εκανες και δεν το πηρες τοτε γιατι για πρωτο αυτοκινητο δεν ειναι ιδανικο, για δευτερο-τριτο ομως ειναι οτι πρεπει)

 

 

Ακόμη και έτσι το Ibiza θα ήταν το οικογενειακό lol , λόγω μεγαλύτερων χώρων

Το θέμα είναι απολαμβάνω και το αμάξι στα λίγα ταξίδια που κάνω , δεν είμαι και 20 πλέον να βγαίνω το βράδυ βόλτα στα λιμανάκια και στη βούτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Kapws είπε

Μόλις με κάλεσε ο Σ και μου είπε ότι επιτέλους έφτασε το civic Ελλάδα

Όπως το διάβασα γρήγορα πέρασε η σκέψη από το μυαλό μου στιγμιαία

"καλά τον πήρε ο ΣΚΑΙ να του πει πως ήρθε το civic Ελλάδα ;;;;;;" 🤣

4 ώρες πριν, merkon είπε

Εισαι πολυ τυχερος που εχεις αυτην την δυνατοτητα να εισαι στην χωρα σου, με μια σταθερη δουλεια σε μεγαλη και αξιοπιστη εταιρειας οπως λες, με καλο μισθο, δικο σου σπιτι κλπ.
Αρα εν μερη καταλαβαινω τι εννουν εκεινοι που λενε "μακαρι να ειχα τα προβληματα σου".

ΟΚ...αλλά θα είναι και ανάλογα ικανός.

Δε λέω πως τον λες ανίκανο...μη παρεξηγηθώ.

Απλά προσθέτω μια σκέψη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, el00019 είπε

ΟΚ...αλλά θα είναι και ανάλογα ικανός.

Ενω αντιστοιχα τοσος κοσμος που ειναι στο εξωτερικο πχ ειναι ειτε ανικανος ειτε λιγοτερο ικανος με βαση την λογικη αυτη και για αυτο δεν ειναι στην χωρα του;

Το γεγονος οτι πολλα επαγγελματα δεν υπαρχουν καν στην Ελλαδα με την μορφη και υπο τις συνθηκες που θα επρεπε κανονικα να υπαρχουν δε σου περναει απο το μυαλο;

Προς θεου, δε λεω τον tsofra και τον οποιοδηποτε tsofra ανικανο ή οτιδηποτε, γιατι τα λεγομενα μου μπορει να γυρισουν εναντιον μου μπουμερανγκ οπως γινεται σε πολλες τετοιες περιπτωσεις.

Αλλα το γεγονος οτι ολοι ξερουμε πως ειναι η κατασταση στην αγορα εργασιας στην Ελλαδα και γενικα στην χωρα την τελευταια δεκαετια και οχι μονο δεν ειναι και αυτος ενας παραγοντας πιστευεις;

Εγω απλα ειπα πως ειναι πολυ τυχερος που μπορει να προβληματιζεται για το τι αυτοκινητο να αγορασει μεχρι τις 30κ ευρω και εχει την δυνατοτητα να το κανει αυτο στην χωρα του, δεν σχολιασα τιποτα αλλο και σιγουρα οχι με οποιαδηποτε κακεντρεχια.

Επεξ/σία από merkon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, merkon είπε

Ενω αντιστοιχα τοσος κοσμος που ειναι στο εξωτερικο πχ ειναι ειτε ανικανος ειτε λιγοτερο ικανος με βαση την λογικη αυτη και για αυτο δεν ειναι στην χωρα του;

Το γεγονος οτι πολλα επαγγελματα δεν υπαρχουν καν στην Ελλαδα με την μορφη και υπο τις συνθηκες που θα επρεπε κανονικα να υπαρχουν δε σου περναει απο το μυαλο;

Προς θεου, δε λεω τον tsofra και τον οποιοδηποτε tsofra ανικανο ή οτιδηποτε, γιατι τα λεγομενα μου μπορει να γυρισουν εναντιον μου μπουμερανγκ οπως γινεται σε πολλες τετοιες περιπτωσεις.

Αλλα το γεγονος οτι ολοι ξερουμε πως ειναι η κατασταση στην αγορα εργασιας στην Ελλαδα και γενικα στην χωρα την τελευταια δεκαετια και οχι μονο δεν ειναι και αυτος ενας παραγοντας πιστευεις;

Εγω απλα ειπα πως ειναι πολυ τυχερος που μπορει να προβληματιζεται για το τι αυτοκινητο να αγορασει μεχρι τις 30κ ευρω και εχει την δυνατοτητα να το κανει αυτο στην χωρα του, δεν σχολιασα τιποτα αλλο και σιγουρα οχι με οποιαδηποτε κακεντρεχια.

Δεν σε παρεξηγώ κατάλαβα πως το γράφεις και έχεις δίκιο.

Και εγώ το έχω πεί ότι η ικανότητα μπορεί να σε κρατήσει σε μία δουλειά και να προχωρήσεις σε αυτή , αλλά για να ξεκινήσεις θεωρώ ότι θέλει αρκετή τύχη.

Εγώ ήμουν τυχερός που ξεκίνησα στον κλάδο μου , ήταν και 15 χρόνια πριν και υπήρχαν περισσότερες ευκαιρίες βέβαια.

Απο την άλλη βλέπω την γυναίκα μου (που όχι επειδή είναι γυναίκα μου) είναι πάρα πολύ ικανή στον δικό της τομέα , μορφωμένη , τελείωσε το πανεπιστήμιο στην ώρα της και με καλό βαθμό , και εδώ και 15 χρόνια δεν έχει καταφέρει να βρεί δουλειά της προκοπής , δουλεύει βάρδιες Σ/Κ , υπερωρίες και όλα αυτά για 700ε

Οπότε ναι καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που λές και συμφωνώ , αλλά και @el00019

έγραψε το σχόλιο του προς υπεράσπισή μου (για να μην διαστρεβλώσει κάποιος το δικό σου σχόλιο που ξαναλέω ήταν κατανοητό ότι δεν εννόησες κάτι άσχημο)

Οπότε όλα καλά παίδες

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, geomos είπε

Το mazda 3 sedan πιστεύω ότι είναι από τα πιο όμορφα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν (σε λογικές τιμές προφανώς). Από την άλλη το hatchback μου φαίνεται ασχημουλι,σαν να ξεχάστηκαν στο σχεδιασμό και να πρόσθεσαν το κομμάτι πίσω από την πόρτα των επιβατών αργότερα.

Ναι, είχα ξετρελαθεί με το mazda 3 sedan. Και στο χρώμα mechanic grey είναι φοβερό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να συνεισφέρω κι εγω 😀

Άλλο πραγμα τα suv! Αυτή η θέση οδήγησης σε συνδυασμό με το πιο ανετο πέρασμα από τους κατσικοδρομους με έχουν κερδίσει.

Το συγκεκριμένο δε (1.0 βενζινη) είναι και ιδανικό μέγεθος για πόλη. 

Τα πάμε άριστα 

20201217-114413.jpg

20210119-165419.jpg

20210119-165537.jpg

20210119-165559.jpg

 

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Αντε να συνεισφέρω κι εγω 😀

Άλλο πραγμα τα suv! Αυτή η θέση οδήγησης σε συνδυασμό με το πιο ανετο πέρασμα από τους κατσικοδρομους με έχουν κερδίσει.

Το συγκεκριμένο δε (1.0 βενζινη) είναι και ιδανικό μέγεθος για πόλη. 

Τα πάμε άριστα 

Να το χαίρεσαι και καλοτάξιδο. Ωραίο χρώμα και μου αρέσει ο συνδυασμός που κάνει με τα μαύρα πλαστικά

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Αντε να συνεισφέρω κι εγω 😀

Άλλο πραγμα τα suv! Αυτή η θέση οδήγησης σε συνδυασμό με το πιο ανετο πέρασμα από τους κατσικοδρομους με έχουν κερδίσει.

Το συγκεκριμένο δε (1.0 βενζινη) είναι και ιδανικό μέγεθος για πόλη. 

Τα πάμε άριστα 

20201217-114413.jpg

20210119-165419.jpg

20210119-165537.jpg

20210119-165559.jpg

 

Να σου πώ χειρότερη και απο εμένα σε κόβω :D

Leasing ή δικό σου ?

Όπως και να έχει καλοτάξιδο να είναι ωραίο χρώμα , βάλε και κανένα εσωτερικό

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Αντε να συνεισφέρω κι εγω 😀

Άλλο πραγμα τα suv! Αυτή η θέση οδήγησης σε συνδυασμό με το πιο ανετο πέρασμα από τους κατσικοδρομους με έχουν κερδίσει.

Το συγκεκριμένο δε (1.0 βενζινη) είναι και ιδανικό μέγεθος για πόλη. 

Τα πάμε άριστα 

20201217-114413.jpg

20210119-165419.jpg

20210119-165537.jpg

20210119-165559.jpg

 

Καλοτάξιδο με υγεία και χαρές :)
 

Spoiler

Πως και δεν το πήρατε με LPG?!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...