Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Τα Ταξι είναι ένα fast forward του τι να περιμένεις στα 2-3-5-10 χρόνια. Όταν ήταν να πάρω το gtec έπιασα κ ρώτησα ταρίφες για να βεβαιωθώ ότι αξίζει κ δε βγάζει ζημιές. Τώρα αν είναι dsg 6 ή 7 αυτά που βρίζουν δε ξέρω. Σίγουρα παντως είναι μαξ διετίας κ έχουν γίνει επισκευές εντός εγγύησης αλλά ουδεμία αντικατάσταση κιβωτίου το οποίο ρητά αναφέρουν ότι είναι προβληματικό κ παλι. Μιλάμε τα διάβαζα κ έβριζα από μέσα μου τη Vw 

Μαζί σου για το βρισίδι (την εχω γλυτώσει απο το dsg αλλά πλήρωσα ολο το κιτ χρονισμού στο golf απο την τσέπη μου γιατί η vw ποτέ δεν έκανε ανάκληση για ενα part που λέει οτι είναι maintance free!) αλλά η καταπόνηση που τρώει ενα ταξί σε σχεση με νορμάλ χρήση με μικτά χιλιόμετρα για μένα δεν είναι ακριβώς ενδεικτική.

Κάποιες βλάβες σίγουρα θα βγουν πιο γρήγορα, άλλες όμως ίσως και ποτέ.

Για τα κιβώτια το 90% των παραπόνων είναι για το 7αρι, έκανε (άλλη μια) π@π@ρια η vw και έβγαλε ενα κιβώτιο που θα έπρεπε στην πράξη να το φοράει μέχρι 120 αλογα και πάλι για να κυκλοφορεί Γερμανία το αυτοκίνητο, οχι να τηγανίζεται στην κίνηση στους 40c στην Ελλάδα. Το 7αρι το καταλαβαίνεις να πατινάρει 1ες-2ες μετά απο λίγο σε τέτοιες συνθήκες δυστυχώς

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Οπότε δεν θεωρώ ότι έχουμε γίνει πιο απαιτητικοί , όλα τα μοντέλα που είδα θεωρώ ότι έχουν αρπάξει περίπου 2000€ επάνω λόγω των υποχρεωτικών συστημάτων ασφαλείας.

Μάλλον λόγω των προστίμων που τρώνε για τις εκπομές ρύπων απο ΕΕ κλπ, κάποιος πρέπει να πληρώσει! 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειχα αφησει το θεμα για καμια βδομαδα και μολις μου πηρε καμια ωρα να κανω ενα update τοσων σελιδων

Μην κανεις βιαστικες κινησεις, το λεον δεν θα φυγει, και σε εναν χρονο και σε 2 εκει θα ειναι. 

Εφοσον εχεις αυτοκινητο που καλυπτει τις βασικες σου αναγκες μαζεψε χρηματα και κανε υπομονη.  Πηγαινε και κανε test drive σε ολα, καλο το leon αλλα πολυ ακριβο

Δες και το ibiza σαν long term test drive, κανε 2-3000 χιλιομετρα και δες αν σου κανουν οι χωροι αν σου λειπει τοσο πολυ το dsg η ηλιοροφη. Ακομα δεν το εχεις βγαλει για ταξιδι

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηχανικο κιβωτιο με τεχνολογια ΙΜΤ, 300 αλογα, μια κανονικη οθονη χωρις fancy πραγματα και διαπλατα χαμογελα.. 😄

 

 

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Shyn είπε

Μηχανικο κιβωτιο με τεχνολογια ΙΜΤ, 300 αλογα, μια κανονικη οθονη χωρις fancy πραγματα και διαπλατα χαμογελα.. 😄

 

 

Πώς είναι IMT όμως ενώ έχει κανονικά συμπλέκτη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Shyn είπε

Αν δεν κανω λαθος το "ΙΜΤ" τους ειναι να κανει revmatching στα downshifts! 

Προσπαθώ να βρώ καμία αναφορά αλλά δεν βρίσκω :D

Τουλάχιστον όταν το πάρω απόφαση ελπίζω να έχει καναν Ασιάτη της προκοπής που λέω τόσο καιρό να πάρω :P

Edit: Μπήκα μία στη toyota απο περιέργεια να δώ αν έχουν το GR yaris

Μα καλά 42.000ε ?

Και λέγατε για το Leon :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tsofras είπε

Προσπαθώ να βρώ καμία αναφορά αλλά δεν βρίσκω :D

Τουλάχιστον όταν το πάρω απόφαση ελπίζω να έχει καναν Ασιάτη της προκοπής που λέω τόσο καιρό να πάρω :P

Edit: Μπήκα μία στη toyota απο περιέργεια να δώ αν έχουν το GR yaris

Μα καλά 42.000ε ?

Και λέγατε για το Leon :D

Ειναι παρα πολλα για Yaris. Βεβαια δεν ξερω ποσο κοστολογουν την WRC "τεχνολογια" που εχει πανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και τα 17.600 για μια σκέτη έκδοση του υβριδικού πολλά είναι.

Παντως Θωμά επειδή είπες για ανακαίνιση/αγορά σπιτιού όντως αξίζει να περιμένεις μήπως μαζέψεις λεφτά ώστε να βελτιώσεις και το επίπεδο ζωής σου καπως (γιατί δε νομίζω το να έχεις Leon αντί για Ibiza σου κανει τεράστια διαφορά).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, john1987 είπε

Καλα και τα 17.600 για μια σκέτη έκδοση του υβριδικού πολλά είναι.

Παντως Θωμά επειδή είπες για ανακαίνιση/αγορά σπιτιού όντως αξίζει να περιμένεις μήπως μαζέψεις λεφτά ώστε να βελτιώσεις και το επίπεδο ζωής σου καπως (γιατί δε νομίζω το να έχεις Leon αντί για Ibiza σου κανει τεράστια διαφορά).

Καλά και στο σπίτι που είμαι τώρα δεν έχω παράπονο. Περισσότερο για αλλαγή λέμε να πάμε σε άλλο σπίτι γιατί και εγώ σε αυτό έχω μεγαλώσει.

Οπότε είναι 35 ετών αλλά είναι όλο ανακαινισμένο πλέον μέσα απο μπάνιο , ντουλάπες , κουζίνα , πατώματα , έχω αρκετά μεγάλες βεράντες στον 5ο με υπέροχη για τα δικά μου δεδομένα θέα με τα παπαγαλάκια μου , τα βατράχια , τους κόκορες , το ποτάμι και τα κουνούπια :D

Επίσης έχω καταπληκτικούς γείτονες που αρκετούς τους ξέρω απο μικρός

Οπότε αν φύγω απο αυτό και παώ σε ένα αντίστοιχο αλλά καινούριο , την ίδια θέα δύσκολα θα την βρώ , άπλα σε μπαλκόνι πάλι δεν ξέρω , γείτονες ότι κάτσει

Απλά απο την μία έχω συνηθίσει στο σπίτι και δεν ξέρω αν θα ήθελα να φύγω , απο την άλλη δεν μου αρέσει και η ιδέα να πεθάνω στο σπίτι που γεννήθηκα :D

Για ουσιαστική βελτίωση θα έπρεπε να πάω σε μονοκατοικία με πισίνα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλά και στο σπίτι που είμαι τώρα δεν έχω παράπονο. Περισσότερο για αλλαγή λέμε να πάμε σε άλλο σπίτι γιατί και εγώ σε αυτό έχω μεγαλώσει.

Οπότε είναι 35 ετών αλλά είναι όλο ανακαινισμένο πλέον μέσα απο μπάνιο , ντουλάπες , κουζίνα , πατώματα , έχω αρκετά μεγάλες βεράντες στον 5ο με υπέροχη για τα δικά μου δεδομένα θέα με τα παπαγαλάκια μου , τα βατράχια , τους κόκορες , το ποτάμι και τα κουνούπια :D

Επίσης έχω καταπληκτικούς γείτονες που αρκετούς τους ξέρω απο μικρός

Οπότε αν φύγω απο αυτό και παώ σε ένα αντίστοιχο αλλά καινούριο , την ίδια θέα δύσκολα θα την βρώ , άπλα σε μπαλκόνι πάλι δεν ξέρω , γείτονες ότι κάτσει

Απλά απο την μία έχω συνηθίσει στο σπίτι και δεν ξέρω αν θα ήθελα να φύγω , απο την άλλη δεν μου αρέσει και η ιδέα να πεθάνω στο σπίτι που γεννήθηκα :D

Για ουσιαστική βελτίωση θα έπρεπε να πάω σε μονοκατοικία με πισίνα :D

Διακρινω την ιδια αναποφασιστικοτητα οπως ακριβως και με τα αυτοκινητα; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ προσωπικά δεν έχω σκοπό για αγορά καινουριου αμαξιού αφού κάνω λίγα χιλιόμετρα και το jazzaki κρατιέται ακόμα,τα οικονομικά πάνε κάθε χρόνο και χειρότερα οπότε δεν το ρισκάρω να δώσω ένα παλιό αξιόπιστο αμάξι Γιανα πάρω ένα καινούριο και να έχω άγχος για δόσεις και μην πάθει τπτ κτλπ

αν και όταν χτυπα ξύλο χρειαστεί να πάρω , θα πάρω προσφορές από σχεδόν όλες τις αντιπροσωπείες και θα κοιτάξω την πιο συμφέρουσα την δεδομένη χρονική στιγμή.

 

παντως δεν ξέρω γιατί κανεις σας δεν προτιμάει τα Μazda.

επειδή δεν έχουν Τούρμπο φανταζομαι και λίγο τσιμπημένες τιμές.

εγω πάντως θα τα είχα ψηλά στην λίστα μου αφού εκτός ότι είναι made in Japan  στοιχείο  πολύ θετικό,

και πανέμορφα και αξιόπιστα τα ατμοσφαιρικά σύνολα τους δείχνουν ότι πρέπει γ τους Έλληνες π συνήθως κρατάνε ένα αμάξι πολλά χρόνια.

 

θα πρότεινα κ εγώ στον τσοφρα

να μην δώσει 29 χιλιαρικα όχι μόνο για το leon

αλλά γ κανένα αμάξι αν δεν το χρειάζεται πολυ

μακάρι όμως αν έχει την άνεση όπως και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα να το αγορασει,κουμάντο στην τσέπη του δεν θα κάνω,

εγω χαίρομαι πραγματικά οποιος καταφέρνει και κάνει το όνειρο του πραγματικότητα , καθένας π αγοράζει ένα καινούριο αμάξι μου φεύγει και εμένα  το θέλω να αγοράσω ένα αμάξι!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το λεον που σε ενδιαφέρει, διαβασα στην εκθεση που μας στελνει η IHS Markit στην εταιρεια, οτι οι ισπανοι εριξαν σε 2 τις βαρδιες στο εργοστάσιο και υπολογίζουν να αναπληρώσουν τα κενα παραγωγής στο τελευταιο τριμηνο του 21. Αρα η αναμονή αυτή, δεδομένης της αυξησης της ζητησης μετα τον ιο μαλλον θα οδηγησει και σε αλλες αυξησεις τιμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, h3342 είπε

Παιδιά εγώ προσωπικά δεν έχω σκοπό για αγορά καινουριου αμαξιού αφού κάνω λίγα χιλιόμετρα και το jazzaki κρατιέται ακόμα,τα οικονομικά πάνε κάθε χρόνο και χειρότερα οπότε δεν το ρισκάρω να δώσω ένα παλιό αξιόπιστο αμάξι Γιανα πάρω ένα καινούριο και να έχω άγχος για δόσεις και μην πάθει τπτ κτλπ

αν και όταν χτυπα ξύλο χρειαστεί να πάρω , θα πάρω προσφορές από σχεδόν όλες τις αντιπροσωπείες και θα κοιτάξω την πιο συμφέρουσα την δεδομένη χρονική στιγμή.

 

παντως δεν ξέρω γιατί κανεις σας δεν προτιμάει τα Μazda.

επειδή δεν έχουν Τούρμπο φανταζομαι και λίγο τσιμπημένες τιμές.

εγω πάντως θα τα είχα ψηλά στην λίστα μου αφού εκτός ότι είναι made in Japan  στοιχείο  πολύ θετικό,

και πανέμορφα και αξιόπιστα τα ατμοσφαιρικά σύνολα τους δείχνουν ότι πρέπει γ τους Έλληνες π συνήθως κρατάνε ένα αμάξι πολλά χρόνια.

 

θα πρότεινα κ εγώ στον τσοφρα

να μην δώσει 29 χιλιαρικα όχι μόνο για το leon

αλλά γ κανένα αμάξι αν δεν το χρειάζεται πολυ

μακάρι όμως αν έχει την άνεση όπως και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα να το αγορασει,κουμάντο στην τσέπη του δεν θα κάνω,

εγω χαίρομαι πραγματικά οποιος καταφέρνει και κάνει το όνειρο του πραγματικότητα , καθένας π αγοράζει ένα καινούριο αμάξι μου φεύγει και εμένα  το θέλω να αγοράσω ένα αμάξι!

 

 

‘’παντως δεν ξέρω γιατί κανεις σας δεν προτιμάει τα Μazda’’.Την έδωσες μόνος σου την απάντηση. Ακριβά και χωρίς Τούρμπο με μεγάλες μηχανές για αυτό και τελευταία στις πωλήσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, calenter2003 είπε

‘’παντως δεν ξέρω γιατί κανεις σας δεν προτιμάει τα Μazda’’.Την έδωσες μόνος σου την απάντηση. Ακριβά και χωρίς Τούρμπο με μεγάλες μηχανές για αυτό και τελευταία στις πωλήσεις 

δε ξερω γιατι ο σαλιγκαρος θεωρειται απαραιτητος αλλα περι ορεξεως... το δικο μου mazda παντως με εχει αφησει απολυτα ευχαριστημενο. και το 3 που εχω οδηγησει αρκετες φορες, αν εξαιρεσεις τον χωρο στα πισω καθισματα, το βρισκω πολυ καλη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...