Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen 4000 RENOIR APUs (Desktop)


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Nαι, με κάνιστρα ln2 κλπα :P 

4300c14 1t....καταρχάς ασχέτος degrade καλή τύχη να βρείς ram που να τρέχουν εκεί.

Τι κανιστρα και ln2 ρε? Γτ οι δικές σου με τέρμα τάση δεν παίζουν 4300c14?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Τι κανιστρα και ln2 ρε? Γτ οι δικές σου με τέρμα τάση δεν παίζουν 4300c14?

Σαφώς και όχι. Τι εννοείς βασικά τέρμα τάση, στις μνημες η στον imc? Με τάση στον imc ναι φαντάζομαι θα παίξουν, δεν ξέρω αν θα είναι stable, αλλά μιλάμε για 1.5 volts στον imc. Βέβαια όχι σε 1t, με καμία δύναμη. Ούτε στου babi την apex δεν θα τρέξουν. 

Μιλώντας για 24/7 τάσεις 4400c16 άμα σου έκατσαν top μνήμες και top imc. Άμα σου έκατσαν απλά καλά πας για 4400c17. Άμα σου έκατσαν normal πας για c18. 

Όλα αυτά σε top μητρική πάντα, οι περισσότερες δεν bootaroun καν σε τέτοιες ταχύτητες afaik. Τουλάχιστον από τα review που είδα. Και πάντα μιλάμε για 2t

Τώρα παιζω 4400 16 17 17 37 370. Αλλά μιλάμε για καλούτσικη μητρική και top binned kitaki θεωρητικά. 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Σαφώς και όχι. Τι εννοείς βασικά τέρμα τάση, στις μνημες η στον imc? Με τάση στον imc ναι φαντάζομαι θα παίξουν, δεν ξέρω αν θα είναι stable, αλλά μιλάμε για 1.5 volts στον imc. Βέβαια όχι σε 1t, με καμία δύναμη. Ούτε στου babi την apex δεν θα τρέξουν. 

Μιλώντας για 24/7 τάσεις 4400c16 άμα σου έκατσαν top μνήμες και top imc. Άμα σου έκατσαν απλά καλά πας για 4400c17. Άμα σου έκατσαν normal πας για c18. 

Όλα αυτά σε top μητρική πάντα, οι περισσότερες δεν bootaroun καν σε τέτοιες ταχύτητες afaik. Τουλάχιστον από τα review που είδα. Και πάντα μιλάμε για 2t

Τώρα παιζω 4400 16 17 17 37 370. Αλλά μιλάμε για καλούτσικη μητρική και top binned kitaki θεωρητικά. 

Στις μνημες ρε ασε τον Imc , οι δικες μου παιζουν 4466c17 1Τ με 1.5v κομπλε και δεν θεωρουνται και κανενα καλο κιτ ,ενα 4600c18 θα το εχει ανετα πιστευω το 4400c16 ,αλλα και παλι δεν μιλαω για 24/7

725346738_4466c17.png.36f983854acc4b71229989551bc9b474.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Στις μνημες ρε ασε τον Imc , οι δικες μου παιζουν 4466c17 με 1.5v κομπλε και δεν θεωρουνται και κανενα καλο κιτ ,ενα 4600c18 θα το εχει ανετα πιστευω το 4400c16 ,αλλα και παλι δεν μιλαω για 24/7

725346738_4466c17.png.36f983854acc4b71229989551bc9b474.png

Ναι ρε πριν γράφεις για 4300c14. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ναι ρε πριν γράφεις για 4300c14. 

ναι δεν μιλαω για 24/7 ρε για κανα Bench Μονο

εμενα πχ ποσταρουν στα 4333c14

4333c14.png.af7bb80a7f58f02731717b27191bf3d5.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ναι δεν μιλαω για 24/7 ρε για κανα Bench Μονο

εμενα πχ ποσταρουν στα 4333c14

4333c14.png.af7bb80a7f58f02731717b27191bf3d5.png

Α, για bench OK, αλλά πάλι θες σοβαρή μητρική imc και Ram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Α, για bench OK, αλλά πάλι θες σοβαρή μητρική imc και Ram. 

στα ρυζια οι b550 δεν εχουν θεμα τραβανε αρκετα οποτε δεν χρειαζεσαι πολυ ακριβη μητρικη ,τωρα θα δουμε πως θα τα παει ο imc των renoir  απο τασεις

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, αν μπορεί να τρέξει τις DDR4 στα 2133MHz(4266)  θα έχουμε καλές επιδόσεις στο GPU και ας τρέχει το fclk μόλις στα 1333MHz.

EbxzrDZXQAAHGFI?format=png&name=large

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πέσουν, όχι άμεσα, αλλά θα πέσουν.

Το όλο στοίχημα εκτός από τους early adopters είναι τί ισοδύναμο igpu θα έχουν τα τσιπάκια αυτά. Εκεί παίζονται πολλές αποφάσεις. Το cpu θα είναι από επαρκεστατο μέχρι τούμπανο για κάποιον που θέλει apu.

Όταν βλέπεις τώρα να έχει δύναμη cpu ουσιαστικα από ryzen 3600 και πάνω, ε νταξ δεν υπάρχει θέμα cpu.

Άσε που ποια είναι τόσο δυνατή κατά τα φαινόμενα η cpu που και πολύ καλή dedicated να πάρεις μετά δεν υπάρχει θέμα bottleneck.

Το όλο στοίχημα θα ειναι η igpu σε φάση plug n play. Εάν η τοπ έκδοση είναι της τάξης 1050ti/ ή λίγο πιο κάτω από rx 570 θα γίνει πανηγύρι μόλις ξεφουσκωσουν λίγο οι τιμές.

Κουτιά  μαζεμενα θα ζήσουν κι άλλες μεγάλες στιγμές. Με  ένα καλό και ησυχο intake fan και cpu cooler χωρίς άλλα μπλιμπλκια και φουρφουρια.

 

 

Επεξ/σία από deismus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Wild guess, μόλις υπάρξει σκρουτζ στοκ (δηλαδή όχι day1 price):

8c16t 349€, 6c12t 249€, 4c8t 169€
Με ξερή λογική αν το δούμε, θα είναι ταχύτεροι από τους υπάρχοντες με ίδιους πυρήνες, θα έχουν λιγότερο latency και ενσωματωμένη GPU που θα παίζει και κάνα casual παιχνιδάκι. Άρα δικαιωματικά θα είναι, αρχικά τουλάχιστον, αρκετά ακριβότεροι από τα υφιστάμενα μοντέλα που υπάρχουν καιρό στην αγορά, στα οποία ως γνωστόν η τιμή έχει κατρακυλήσει ήδη από λίγο έως πολύ.

Τώρα το θέμα είναι τι θα γίνει με τις μητρικές, γιατί προφανώς ως απλός mainstream καταναλωτής, ακόμα κι αν δεν παίζω παιχνίδια, όταν με 170 παίρνω 3600 και με 70 μια Β450, δηλαδή το σετ με 240€ και πες ότι βάζω και μία GT1030 με 70€ γιατί δε θέλω να πάρω μεταχειρισμένη GTX960 με τα ίδια λεφτά που τις κάνει σκόνη όλες τις iGPU ή GT710 με 35€ απλά για να έχω εικόνα, πάμε στα 310€ η τριπλέτα.

Αν όμως πούμε ότι παίρνω το αντίστοιχο "νέας τεχνολογίας 2020" σετάκι VFM, θέλω αμέσως αμέσως 140€ για Β550 και 250 για 6c12t APU με επιδόσεις γραφικών σαν GT1030, έχω ήδη πάει στα 390€... Γιατί; Κυρίως οι μητρικές χαλάνε το VFM της πλατφόρμας αυτή τη στιγμή. Κατά την ταπεινή μου άποψη ΟΚ δεκτό να μου δίνεις AX wifi με πολλά κανάλια, πολλές γρήγορες USB και 2.5G LAN, αλλά στα απλά μοντέλα βάλε ό,τι και στις βασικές Β450, απλά με 2 θύρες pci-e v4.0, πούλα και με 80 αντί για 65 και είμαστε καλά... Δε μπορείς από την πιο φθηνή ΙΤΧ Β450 πρόταση στα 110€ να μου χρεώνεις ακριβώς το ίδιο πράγμα με pci-e v4.0 στα 200€, δεν είναι λογικό. Δεν συνέβη στη μετάβαση σε pci-e 3.0 ούτε σε καμία προηγούμενη, δεν μπορώ να καταλάβω πώς τους έχει περάσει και έχουμε αρχίσει και το χωνεύουμε.

Δέχομαι δηλαδή να "σπρώξουν" την καλύτερη τεχνολογία πιο κάτω στην πλατφόρμα και σε περισσότερους χρήστες, αλλά για κάποιον που συνειδητά δεν τις θέλει, μην του διαλύεις την ψυχούλα με τις τιμές στις βασικές προτάσεις.

Πάντως σαν CPU οι τιμές φαίνονται τόσο-όσο, όσο ψηλά δηλαδή θα μπορούσαν βάσει λογικής να τιμολογήσουν για launch. Είδωμεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ ότι έκανε πάρα πολύ δρόμο η AMD στα προιόντα της για να αυτοσαμποταριστεί με τέτοιες μόνιμες τιμές.

Με τις νεες release dedicated gpu που γίνονται και άλλες που θα γίνουν όπως επίσης και τους νέους cpu 4000 series σύντομα θα πέσουν οι τιμές.

 

 

Επεξ/σία από deismus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...