Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen 4000 RENOIR APUs (Desktop)


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό είχα στο μυαλό μου. Σε κάθε περίπτωση θα βγουν οι 4000 οι κανονικοί που θα είναι καλύτεροι έτσι και αλλιώς. Δεν ξέρω, ποτέ δεν κατάλαβα την χρησιμότητα των επεξεργαστών με κάρτα γραφικών μέσα εκτός αν θες να φτιάξεις το πιο φθηνό σύστημα possible απλά για internet και word/excel..

Εγώ νομίζω θα αργήσουν οι κανονικοί 4000 (Δεκέμβριο ίσως με ουσιαστική διαθεσιμότητα από το 2021) οπότε θα είναι ενδιαφέρον να δούμε πως θα συμπεριφέρονται αυτά τα τσιπάκια σε gaming workloads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Αυτό που μας ενδιαφέρει εμάς είναι πως συμπεριφέρονται με ξεχωριστή GPU. Η internal GPU γνωρίζαμε πάνω κάτω πως θα αποδίδει.

 

Χάλια, καλύτερα πάρε έναν 3300Χ για dGPU

spacer.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Χάλια, καλύτερα πάρε έναν 3300Χ για dGPU

spacer.png

Πόσο έγκυρος είναι αυτός ο reviewer; Δε περίμενα τέτοια απόδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Πόσο έγκυρος είναι αυτός ο reviewer; Δε περίμενα τέτοια απόδοση.

Δεν ξέρω για την εγκυρότητα του reviewer αλλά εγώ τόσο περίμενα από την στιγμή που έχει μόνο 6MB Cache (4350G) και μόλις 8x PCIe lanes gen 3.0.

Δεν είναι τυχαίο, αν ήταν καλύτερα τα APU από τα CPU θα έχανε πωλήσεις από τα Ryzen 3000.

 

https://videocardz.com/newz/amd-confirms-ryzen-7-pro-4750g-costs-309-usd
 

spacer.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Τι να περιμένεις ??? έχεις δεις τιμές και επιδόσεις ??? για τον π…..τσο είναι

https://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/first-official-and-third-party-gaming-benchmarks-of-amds-ryzen-4000g-series-of-desktop-cpus-have-surfaced/

spacer.png

Δηλαδή πρέπει να εμπιστευτώ αυτό το κινέζικο review; Αν είναι τόσο χάλια και η τιμολόγηση αδικαιολόγητα υψηλή, καλύτερα να περιμένω από την Nvidia μια GT 1630/2030 σε συνδυασμό με έναν 3600.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Δηλαδή πρέπει να εμπιστευτώ αυτό το κινέζικο review; Αν είναι τόσο χάλια και η τιμολόγηση αδικαιολόγητα υψηλή, καλύτερα να περιμένω από την Nvidia μια GT 1630/2030 σε συνδυασμό με έναν 3600.

 

Θα περιμένεις πολύ καιρό για μια GT1630/2030, δεν υπάρχει κάτι στον ορίζοντα για το 2020 σε τέτοια κατηγορία.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/7/2020 στις 2:34 ΜΜ, Aten-Ra είπε

Δεν ξέρω για την εγκυρότητα του reviewer αλλά εγώ τόσο περίμενα από την στιγμή που έχει μόνο 6MB Cache (4350G) και μόλις 8x PCIe lanes gen 3.0.

Δεν είναι τυχαίο, αν ήταν καλύτερα τα APU από τα CPU θα έχανε πωλήσεις από τα Ryzen 3000.

https://videocardz.com/newz/amd-confirms-ryzen-7-pro-4750g-costs-309-usd
 

spacer.png

 

Δεν έχουν 8-PCI-E V3.0 όπως τα Mobile, αλλά 16 .

Με την κομμένη Cache κάπου θα χάνει, αλλά με τον IMC εντός κάπου αλλού θα κερδίζει.

Μένει να δούμε αναλυτικά reviews.

Σαν τιμή ο 4700G μια χαρά φαίνεται για αυτούς που ψάχνουν ένα δυνατό CPU με καλά ενσωματωμένα γραφικά.

 

 

Screenshot_20200726_040559.png

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

τι διαφορά έχουν οι σκέτοι από τους pro;

https://www.amd.com/en/ryzen-pro

 

AMD Ryzen™ Desktop Processors with PRO technologies deliver modern performance, security features, and seamless management for the most demanding business environments. If your business requires power-efficient productivity, remote management of systems in-band and out-of-band, or if your business needs help protecting its sensitive data, Ryzen PRO processors are for you.

 

The Most Modern Security²

Through a modern, multi-layered approach to security, AMD processors help businesses protect data, avoid downtime, and reduce resource drain:

  • “Zen” processor architecture is designed from the ground up with security features as a priority to help address today’s more sophisticated attacks
  • An integrated security processor helps protect confidentiality and integrity of data
  • AMD works closely with Microsoft® and PC manufacturers to enable and complement their enterprise-level security features
  • Exclusive to AMD processors with PRO technologies, AMD Memory Guard7 provides real time encryption of system memory to help protect against physical attacks should your laptop be lost or stolen.

 

Help secure your entire system memory with AMD Memory Guard. AMD processors with PRO technologies are the world’s only processor family with AMD’s full memory encryption as a standard feature7. AMD Memory Guard helps protect data with full memory encryption should your PC be lost or stolen.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Base console settings @ 30fps μπορείς να παίξεις με τις APU;

Αν ειχαμε καλυτερη ram (π.χ ddr5 6400mhz) θα ηταν παραπανω απο base consoles , μιας και ο 4700g εχει 2.15 teraflops gpu. 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

APUs με zen2 δεν θα βγουν κανονικά; Γιατί αν δεν κάνω λάθος αυτοί που βγήκαν τώρα είναι μόνο για prebuilt συστήματα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...