Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen 4000 RENOIR APUs (Desktop)


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλησπέρα σε όλους,

Με ότι έχω διαβάσει μέχρι σήμερα, ακόμα δεν μπορώ να τοποθετήσω τι δυναμικότητας είναι η igpu των renoir.

Η εγώ αδημονω υπερβολικά ή βλέπω να δίνεται βαρύτητα στο ipc και όχι στο igpu, στις αναλύσεις και τα τεστ.

Εάν κάποιος φίλος έχει κάποια πηγή ή γνώμη, θα είναι της τάξης της gtx1650/ rx570?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, deismus είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Με ότι έχω διαβάσει μέχρι σήμερα, ακόμα δεν μπορώ να τοποθετήσω τι δυναμικότητας είναι η igpu των renoir.

Η εγώ αδημονω υπερβολικά ή βλέπω να δίνεται βαρύτητα στο ipc και όχι στο igpu, στις αναλύσεις και τα τεστ.

Εάν κάποιος φίλος έχει κάποια πηγή ή γνώμη, θα είναι της τάξης της gtx1650/ rx570?

Καμία σχέση, στο 50% των GTX 1650 και αν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα...θα περιμένω για την τιμή των όπλων το launch να δούμε αλλά εάν είναι τόσο αδύναμη η igpu ( <= 560 ) θα πάω στο κλασσικό 3600+ 5500ΧΤ/1650S και όλα καλά.

Επεξ/σία από deismus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν review για να δεις από τα mobile chip, η διαφορά που θα έχουν με τις desktop εκδόσεις δε θα είναι μεγάλη σε σχέση με τα mobile.

Ίσως η επόμενη γεννιά APUs με NAVI cores να είναι στα επίπεδα μιας 1650. Αλλά αυτή θα αργήσει τουλάχιστον 1 χρόνο από τώρα - πιθανόν και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tasosv1 είπε

Υπολόγιζε λίγο κάτω από gtx1050 απλή με χρήση ddr4400 και if στα 2200 ή κάπου εκεί (λίγο κάτω λογικά ανάλογα και με το παιχνίδι)

Νομίζω είσαι πολύ αισιόδοξος, μακάρι να έχει τέτοια απόδοση. Από την άλλη βέβαια DDR4 4400 είναι 100 ευρώ πάνω από τις κλασικές 3600 micron e-die, με αυτά τα λεφτά και την διαφορά του Renoir από κανονικό Ryzen παίρνεις πολύ δυνατή GPU.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πέρα από το δράμα που βάζουν στο βίντεο, αν κρατήσουμε την ουσία έχουμε και λέμε: οι Apu δεν δίνουν bottleneck η CPU στην CPU. Επομένως για βέλτιστη διαχείριση ενέργειας (άρα και oc  ΜΌΝΟ στην GPU αν μιλάμε για gaming) έχουμε: uv, oc, if-ddr=1:1, smt off και την ταχύτερη μνήμη + τα πιο σφιχτά timings. Οι καινούργιες Apu με αυτές τις ρυθμίσεις θα είναι ένα+25-30% από αυτό το βίντεο. Επομένως λίγο λιγότερο από μία 1050. 

 

Τώρα αν συμφέρει... όχι ποτέ δεν συνέφερε πλην του 2200g/3200g εκτός και αν δεν θέλουμε ξεχωριστή gpu για κάποιο λόγο...

 

Εγώ αν ήμουν στη θέση του ερωτωντος θα έπαιρνα σήμερα 3300x+5500xt.

Αν δεν το βιάζεται ο φίλος σώνει και ντε σήμερα η τεσπα εδώ κοντά, θα περίμενα τους ryzen 4000 +rdna2 την πιο οικονομική.

 

Τρίτη επιλογή (πάλι μιλώντας για σήμερα σώνει και ντε) είναι ένας 3200g σε b450 που να αναβαθμιστεί αργότερα το bios (με μία 5500xt για τώρα). Η λογική εδώ είναι να πάρεις κάτι σήμερα αν το θες οπωσδήποτε δίνοντας τα λιγότερα δυνατά χρήματα και περνώντας τα περισσότερα frames/euro. Σε λίγους μήνες που αλλάζει όλη η τεχνολογία ;ναβαθμιζεις με την ησυχία σου περιμένοντας π.χ black Friday.

 

Αυτά....

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, tasosv1 είπε

Πέρα από το δράμα που βάζουν στο βίντεο, αν κρατήσουμε την ουσία έχουμε και λέμε: οι Apu δεν δίνουν bottleneck η CPU στην CPU. Επομένως για βέλτιστη διαχείριση ενέργειας (άρα και oc  ΜΌΝΟ στην GPU αν μιλάμε για gaming) έχουμε: uv, oc, if-ddr=1:1, smt off και την ταχύτερη μνήμη + τα πιο σφιχτά timings. Οι καινούργιες Apu με αυτές τις ρυθμίσεις θα είναι ένα+25-30% από αυτό το βίντεο. Επομένως λίγο λιγότερο από μία 1050. 

Τώρα αν συμφέρει... όχι ποτέ δεν συνέφερε πλην του 2200g/3200g εκτός και αν δεν θέλουμε ξεχωριστή gpu για κάποιο λόγο...

Εγώ αν ήμουν στη θέση του ερωτωντος θα έπαιρνα σήμερα 3300x+5500xt.

Αν δεν το βιάζεται ο φίλος σώνει και ντε σήμερα η τεσπα εδώ κοντά, θα περίμενα τους ryzen 4000 +rdna2 την πιο οικονομική.

Τρίτη επιλογή (πάλι μιλώντας για σήμερα σώνει και ντε) είναι ένας 3200g σε b450 που να αναβαθμιστεί αργότερα το bios (με μία 5500xt για τώρα). Η λογική εδώ είναι να πάρεις κάτι σήμερα αν το θες οπωσδήποτε δίνοντας τα λιγότερα δυνατά χρήματα και περνώντας τα περισσότερα frames/euro. Σε λίγους μήνες που αλλάζει όλη η τεχνολογία ;ναβαθμιζεις με την ησυχία σου περιμένοντας π.χ black Friday.

Αυτά....

Ευχαριστώ για τις ιδέες. Πολύ ενδιαφέρουσες.

Το θέμα είναι ότι πούλησα σε καλή τιμή τον A8 -7650K τον οποίο είχα καταευχαριστηθεί και καλομάθει για την ησυχία του, τη λιτότητα και τη δροσιά του συστήματος γενικά.

Είμαι αναγκασμένος μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου το αργότερο να έχω καινούργιο pc και πίστευα  ότι οι Renoir εκτός από δυνατότερη cpu θα έδιναν και πολύ καλύτερη igpu πχ τουλάχιστον 560rx ++++ ή και gtx1650.

Προφανώς υπολόγισα λάθος. Κι επειδή δεν υπάρχει περίπτωση μετά να αλλάξω αυτό που θα πάρω για τουλάχιστον 3 χρόνια...μάλλον θα με δείτε ν ανοίγω θέμα για pc build και να ανεβάζω λίγο to budget.

Επεξ/σία από deismus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tasosv1 είπε

3200g+5600xt τοτες.

Τι νόημα έχει να συνδυάσει 3200g με 5600xt; Δεν είναι καλύτερα να πάρει έναν used 2600; Θα έλεγα για 3300Χ αλλά βλέπω πολύ ψηλά την τιμή του. Ο 3600 με MSRP 199$ πωλείται 160 ευρώ ενώ ο 3300X με 120$ MSRP πωλείται 140 ευρώ!!! 2600 used θα βρει στα 100 ευρώ εύκολα, μπορεί και στα 90.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/7/2020 στις 12:37 ΜΜ, tasosv1 είπε

3200g+5600xt τοτες.

Δεν θες να βάλεις 3200G με κάτι παραπάνω απο RX 570, trust me.
Όσο για τα υπόλοιπα που λέγονται, @malakudi δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο φαντάζει να κάνεις ένα βασικό OC των ballistix (ακόμα και των 3000) στα 4200-4600MHz, χωρίς να πειράξεις subtimings.

Kαι ναι η RAM δίνει πολλά. Με τον 3200G έχω TimeSpy και Firestrike record με κάτι τρελά tuned 3200MHz CL12 γιατί το σκατοτσίπ δεν έπαιρνε ούτε Hz παραπάνω από τα 3200.... Πρέπει όμως η γρήγορη RAM να συνδιαστεί και με γρήγορο πυρήνα γιατί αλλιώς δεν βλέπεις τόσο καλά gains. Στα 1800-1900MHz έτρεχα εγώ, στο όριο του safe VSoC πράγμα νομίζω ότι οι 7nm Vega το έχουν πολύ πιο άνετα. Τα στοκ τους αν θυμάμαι καλά κάπου εκεί θα είναι. 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://wccftech.com/amd-ryzen-7-4700g-8-core-renoir-desktop-apu-4-8-ghz-overclock-ddr4-4400-if-2200-mhz-achieved/

Τρέχοντας πάει η cpu .... βάλτε και μια μέτρια παλιοκάρτα στο die ρεεεεεεεε

Επεξ/σία από deismus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 minutes ago, deismus said:

https://wccftech.com/amd-ryzen-7-4700g-8-core-renoir-desktop-apu-4-8-ghz-overclock-ddr4-4400-if-2200-mhz-achieved/

Τρέχοντας πάει η cpu .... βάλτε και μια μέτρια παλιοκάρτα στο die ρεεεεεεεε

Με DDR5, τώρα ξέχνα το, δεν τους φτάνει το bandwidth ούτε για ζήτω για επιδόσεις καν κοντά σε GTX 1050.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...