Προς το περιεχόμενο

Ticket Restaurant και μετρητά


iazriel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, dtzgr είπε

Αν το ποσό αντιστοιχεί σε μέχρι 6 ευρώ ανά εργάσιμη μέρα, όχι.

 

όχι είναι πολύ παραπάνω τα διπλά σχεδόν αν υπολογίσουμε 25 εργάσιμες τον μήνα .

Μου το παρουσίασαν ως καθαρά λεφτά χωρίς κρατήσεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κρατήσεις με την κλασική έννοια (ΙΚΑ, παρακράτηση φόρου από τη μισθοδοσία) δεν έχουν. Όμως, στη δήλωση του χρόνου το επιπλέον ποσό θα εμφανίζεται ως φορολογητέο εισόδημα. Το αν θα πληρώσεις από την τσέπη σου κάτι για αυτό στη εκκαθάριση της δήλωσης του χρόνου, εξαρτάται από τα συνολικά σου εισοδήματα. 

Με λίγα λόγια δεν θα φαινεται μεν ως μισθοδοσία (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για δώρα, αποζημίωση απόλυσης, ασφαλιστέες αποδοχές κλπ) αλλά από την άλλη το υπερβάλλον ποσό από τα 6 ευρώ ανά εργάσιμη θα εμφανιστεί ως φορολογητέο εισόδημα του χρόνου και θα ληφθεί υπόψη κατά την εκκαθάριση εκείνης της δήλωσης σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2021 στις 8:09 ΜΜ, LEF13 είπε

όχι είναι πολύ παραπάνω τα διπλά σχεδόν αν υπολογίσουμε 25 εργάσιμες τον μήνα .

Μου το παρουσίασαν ως καθαρά λεφτά χωρίς κρατήσεις...

 

πρακτικά μπορούν να διαθέσουν μέχρι 6ευρώ/εργάσιμη ημέρα σε όλους τους εργαζόμενους. Αυτό δε σημαίνει ότι θα πάρουν όλοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Γνωρίζετε αν την κάρτα ticket restaurant την δέχονται μέσω internet sites όπως το box, wolt και e-food; Αν ναι, θέλει κάτι το ιδιαίτερο στην χρήση της ή χρησιμοποιείται όπως και οι "κανονικές" κάρτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kosmis είπε

Γνωρίζετε αν την κάρτα ticket restaurant την δέχονται μέσω internet sites όπως το box, wolt και e-food; Αν ναι, θέλει κάτι το ιδιαίτερο στην χρήση της ή χρησιμοποιείται όπως και οι "κανονικές" κάρτες;

efood oxi,sto box την καταχωρεις την αποθηκευεις και εχει φιλτρο ticket resturant λιγες επιλογες,στην wolt την δεχονται ολα τα καταστηματα πουτ εχει καθως ειναι συνεργατης με την wolt απλα την αποθηκευεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, με την edenred μπορείς να ψωνίσεις σε Σκλαβενίτη και Βασιλόπουλο (αυτά έχω κοντά μου και δεν την χρησιμοποίησα ακόμη);

Ρωτάω γιατί όταν ψάχνεις στο χάρτη μέσω της εφαρμογής για το ποιοι είναι συμβεβλημένοι, δεν εμφανίζεται κανένα απολύτως σουπερ μαρκετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Neoss είπε

Παιδιά, με την edenred μπορείς να ψωνίσεις σε Σκλαβενίτη και Βασιλόπουλο (αυτά έχω κοντά μου και δεν την χρησιμοποίησα ακόμη);

Ρωτάω γιατί όταν ψάχνεις στο χάρτη μέσω της εφαρμογής για το ποιοι είναι συμβεβλημένοι, δεν εμφανίζεται κανένα απολύτως σουπερ μαρκετ. 

Μπορεις στο 99% των σουπερ μαρκετ. Πριν 2-3 χρονια δεν μπορουσες στα Lidl δεν ξερω αν ισχυει ακομα ομως. Επισης δεν ισχυυουν σε καποια μικρα τυπου AB shop & GO 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα lidl ισχύει κανονικά εδώ και πάνω από 1-1,5 χρόνο.

Σε όσα συνεργαζόμενα ΑΒ shop and go έχει τύχει να δοκιμάσω τα τελευταία χρόνια έχει περάσει κανονικά, αλλά ίσως δεν περνάει σε όλα (είναι franchise και ως τέτοια μπορεί να έχουν δικές τους πολιτικές για διάφορα θέματα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtzgr είπε

Σε όσα συνεργαζόμενα ΑΒ shop and go έχει τύχει να δοκιμάσω τα τελευταία χρόνια έχει περάσει κανονικά, αλλά ίσως δεν περνάει σε όλα (είναι franchise και ως τέτοια μπορεί να έχουν δικές τους πολιτικές για διάφορα θέματα).

ειχε τυχει σε συναδελφο και μας το ειχε αναφερει. Μαλλον ειναι οπως τα λες, καποιοι το δεχονται καποιοι οχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Πράγματι, την δέχτηκαν. Όσο για τα Lidl, δεν δοκίμασα ακόμη αλλά απ όσο ξέρω και εκεί γίνεται.

Ίδια ερώτηση θα ήθελα να κάνω και για τα βενζινάδικα. Σε ένα της ΕΚΟ που έβαλα βενζίνη, η κάρτα απορρίφθηκε. Οπότε ερωτώ, είναι γενικά που δεν την δέχεται η εταιρία τους ή διαφέρει από πρατήριο σε πρατήριο;

Π.χ. στην εφαρμογή, μου δείχνει ένα της Shell (μακρυά πολύ) που την δέχεται. Άρα μόνο εκείνο το πρατήριο ή και όλη η αλυσίδα της Shell οπουδήποτε; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ticket restaurant είναι διατακτικές σίτισης και ως τέτοιες περνάνε μόνο για φαγητό/εστίαση/σουπερμάρκετ με τρόφιμα, όχι πρακτικέρ και λερου, ας πούμε, χωρίς όμως να εξετάζεται τι ψωνησες (πχ μπορείς από τον Σκλαβενίτη να πάρεις απορρυπαντικά ή από το Λίντλ ένα εργαλείο κλπ).

Σίγουρα δεν περνάνε σε καταστήματα που δεν έχουν σχέση με τρόφιμα όπως βενζινάδικα ή χρωματοπωλεια, καταστήματα παιχνιδιων κλπ.

Υπάρχουν και τα ticket compliments, που είναι δωροκαρτες γενικής χρήσης και περνάνε σε όλα τα είδη καταστημάτων (σε επιχειρήσεις που τα δέχονται, όχι παντού). Αλλά αυτά είναι διαφορετικά.

Νομίζω ότι ο λόγος που υπάρχουν διατακτικές σίτισης και άλλες γενικής χρήσης είναι φορολογικός. Αυτές της σίτισης έχουν πολύ ευνοϊκότερο καθεστώς για τον λήπτη (εσένα) αφού ένα μεγάλο ποσό ανά μήνα είναι αφορολογητο και ίσως και για την εταιρεία. Τα άλλα πρέπει να φορολογουνται ως εταιρικές παροχές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια απορία γιατί μας είναι φρέσκο. Μας δόθηκαν κάρτες Ticket Restaurant τις οποίες ενεργοποίησαμε μέσω my edenred. 

Αυτή ισχύει και για shel, hondos κτλ ή μόνο για φαγητό? Στην εφαρμογή έχει ξεχωριστη επιλογή για Restaurant, Car κτλ για αυτό ρωτάω. 

Επεξ/σία από eko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, eko13 είπε

Μια απορία γιατί μας είναι φρέσκο. Μας δόθηκαν κάρτες Ticket Restaurant τις οποίες ενεργοποίησαμε μέσω my edenred. 

Αυτή ισχύει και για shel, hondos κτλ ή μόνο για φαγητό? Στην εφαρμογή έχει ξεχωριστη επιλογή για Restaurant, Car κτλ για αυτό ρωτάω. 

Αν πας στο https://www.myedenred.gr/ σου βγάζει χάρτη που μπορείς να φιλτράρεις μεταξύ Restaurant, Compliments, και Car και σου βγάζει τα συνεργαζόμενα καταστήματα.

Σε κάποια μπορείς να κάνεις και online αγορές ανάλογα την Edenred κάρτα που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...