Προς το περιεχόμενο

Certifications για Cybersecurity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατήρησα αυτό χτες: https://www.facebook.com/Interlei.gr/posts/3166757230058440.

Λέτε να δούμε S+, CySA+, PenTest+ μαθήματα στην Ελλάδα;

Επεξ/σία από MiKe-Dee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

Παρατήρησα αυτό χτες: https://www.facebook.com/Interlei.gr/posts/3166757230058440.

Λέτε να δούμε S+, CySA+, PenTest+ μαθήματα στην Ελλάδα;

Αν ξεκίνησε επίσημη συνεργασία, σίγουρα θα ξεκινήσουν μαθήματα για αρκετά certifications της CompTIA.

To Security+ είναι κλασικό entry level στο Cybersecurity, αλλά δεν το βλέπω σε ιδιαίτερη ζήτηση στην αγορά εργασίας στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχουν αρκετές πολύ αναγνωρισμένες πιστοποιήσεις Cybersecurity, που απαιτούν εργασιακή εμπειρία για να μπορείς να συμμετάσχεις στις εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ήμουν μεταξύ ceh και cissp, αλλά οι καθηγητές μας προτείνουν cissp και oscp. θεσνικη όμως δεν έχω δει φροντιστήριο? ή έστω ονλάιν μαθήματα από αθήνα γιαυτα τα 2? ξέρει κανείς?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο αυτά, από αυτά που ερευνώ, είναι έτσι κι αλλιώς όμως πολύ προχωρημένα. Το CEH είναι καλό και έχει αναγνώριση και σίγουρα είναι μια καλή αρχική πιστοποίηση για κάποιον που δεν έχει εμπειρία στον κλάδο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, συγγνώμη κιόλας αλλά συγκρίνετε δυο τελείως διαφορετικού επιπέδου certifications.

Το CEH είναι τεχνικό, έχει hands-on είναι περισσότερο για τεχνικούς, πιο entry-level, δείτε εδώ το outline: https://www.eccouncil.org/wp-content/uploads/2016/07/CEHv10-Brochure.pdf. Online πάντως το προσφέρουν σίγουρα η Interlei και η Infolab.

Το CISSP από την άλλη θέλει εμπειρία, δεν είναι τυχαίο που ζητείται προϋπηρεσία 5 ετών σε κάποιο από τα domain του course. Η πιστοποίηση απευθύνεται περισσότερο σε "προχωρημένους" στον κλάδο παρά σε κάποιον που ξεκινάει τώρα. Η (ISC)2 πάντως προσφέρει και το SSCP, είναι πιο κοντά στο CEH, είναι πιο entry-level. Το επίσημο και μοναδικό CISSP training γίνεται στην Ote Academy αλλά γενικά από κριτικές σε forum αξίζει να δείτε τα Udemy videos του Thor, όπως επίσης και τα video του Chapple στο Linkedin Training, είναι και ο ίδιος που έγραψε το επίσημο βιβλίο για την (ISC)2.

Πάρτε υπογλώσσια για τις τιμές, αν απευθυνθείτε σε training center, όπως επίσης και για τα voucher των εξετάσεων.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω εμπειρία στον κλάδο. Ξεκινάω τώρα. Ωστόσο ο καθηγητής μου επέμενε να δώσω για το CISSP. Δεν ξέρω κατα πόσο θα με βοηθήσει..αφού δεν έχω 5 χρόνια προυπηρεσίας.

Οπότε το σκέφτομαι σοβαρά να πάω για το CEH το φθινόπωρο. Έχω δει και για το comptia αλλά...μιας και θα φύγω έξω μάλλον, δεν το βλέπω να τους πολυσυγκινεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές υπάρχουν καθηγητές που δεν έχουν δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα και λένε πράγματα που απέχουν από την αγορά. 😀

Δεν μπορεί να έρχεται να λέει σε entry level να δώσουν το CISSP. Με την καμία όμως. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Πολλές φορές υπάρχουν καθηγητές που δεν έχουν δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα και λένε πράγματα που απέχουν από την αγορά. 😀

Δεν μπορεί να έρχεται να λέει σε entry level να δώσουν το CISSP. Με την καμία όμως. 😁

είμαι entry level στο καθαρό cyber. 

πριν ήμουν σε business analysis. το είπε μάλλον γιατί σου λέει θα πάει για θέσεις μάνατζερ.

θέλω να πιστεύω δλδ ότι γιαυτο το πρότεινε........ ή να ελπίζω 😅😅

εγώ λέω να δώσω στο CEH το φθινόπωρο πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To CEH με ενδιαφέρει κι εμένα, και είδα ότι χωρίς πρότερη εμπειρία (όπως κι εγώ, καθώς έρχομαι από άλλο τεχνολογικό αντικείμενο), χρειάζεται να πάρεις πρώτα το επίσημο course του EC-Council για να μπορείς να δώσεις τις εξετάσεις.

Course + Exam voucher = 1800$ !

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

To CEH με ενδιαφέρει κι εμένα, και είδα ότι χωρίς πρότερη εμπειρία (όπως κι εγώ, καθώς έρχομαι από άλλο τεχνολογικό αντικείμενο), χρειάζεται να πάρεις πρώτα το επίσημο course του EC-Council για να μπορείς να δώσεις τις εξετάσεις.

Course + Exam voucher = 1800$ !

ειναι πολλα..κ γω στο κοστος κολλαω.. δεν θελει ομως προαπαιτουμενα και βλεπω το ζητανε. κ εδω και εξω. εδω εχασα μια δουλεια γιατι δεν τοχα π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κατοχος του CISSP και μπορω να πω οτι ναι μεν αφορα Information Security παρολαυτα ειναι αρκετα θεωρητικο. Αρκετα δυσκολη εξεταση επισης..

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...