Προς το περιεχόμενο

Certifications για Cybersecurity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/6/2020 στις 1:05 ΜΜ, Dimer_85 είπε

Κοίταξα το syllabus του συγκεκριμένου προγράμματος. Για γέλια είναι. Και είναι και μεταπτυχιακό!

Επειδη σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο στο Αιγαιο, οχι το συγκεκριμενο, τι εχει και σου φαινεται για γελια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/6/2020 στις 2:28 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Από ό,τι έχω διαβάσει στις οδηγίες στον ίδιο τον πάροχο της πιστοποίησης, δεν γίνεται χωρίς την τεκμηριωμένη εμπειρία των 5 χρόνων.

Αν τυχόν γνωρίζει κάποιος κάτι διαφορετικό από αυτό, ας μάς διαφωτίσει.

επισης, μπορεις να περασεις ως 1 ετος προυπηρεσιας καποια professional certification σχετικη με security. Πχ εγω που δεν ειχα τα 5 χρονια προυπηρεσιας πανω στα Security Domains, περασα το CCNP Security που εχω και επιασα τα requirements :)

Στις 10/6/2020 στις 2:13 ΜΜ, MiKe-Dee είπε

Χαίρομαι που ξαναβρισκόμαστε συντοπίτη! :)

Καλως τον SOC engineer!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Rabican είπε

επισης, μπορεις να περασεις ως 1 ετος προυπηρεσιας καποια professional certification σχετικη με security. Πχ εγω που δεν ειχα τα 5 χρονια προυπηρεσιας πανω στα Security Domains, περασα το CCNP Security που εχω και επιασα τα requirements :)

Ενδιαφέρον αυτό! Δεν το ήξερα ότι μπορείς να καλύψεις το eligibility χωρίς εργασιακή εμπειρία 5 χρόνων.

Υπάρχουν κι άλλες παρόμοιες πιστοποιήσεις που καλύπτουν το eligibility;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Ενδιαφέρον αυτό! Δεν το ήξερα ότι μπορείς να καλύψεις το eligibility χωρίς εργασιακή εμπειρία 5 χρόνων.

Υπάρχουν κι άλλες παρόμοιες πιστοποιήσεις που καλύπτουν το eligibility;

Σιγουρα οτιδηποτε ειναι security related απο vendors. Πχ εγω μπορουσα να χρησιμοποιησω και το CheckPoint CCSE που ειχα τοτε active. Η CCNA Security και φανταζομαι ολες τις πιστοποιησεις απο Fortinet, Symantec, TrendMicro etc.

σου δινουν αυτην την επιλογη. Φυσικα, για τα υπολοιπα 4 ετη που απαιτουνται, πρεπει να εχεις το working experience :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που έχω σχετικό μεταπτυχιακό το ανάγω σε 2-3 μήνες. χωρίς δουλεια. 

ξέρω ότι αυτά δεν είναι certs αλλά πώς σας φαίνονται? 

πχ. το κυβερνοέγκλημα εξαποστάσεως του καποδιστριακού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/6/2020 στις 6:29 ΜΜ, kostasgr78 είπε

To CEH πόσο καιρό μελέτης/προετοιμασίας εκτιμούμε ότι θέλει μεσοσταθμικά, πάντα με καθημερινότητα εργασίας τουλάχιστον 8ωρου;

Μέσω της Infolabs ξεκίνησα προσφάτως το CEH.

 

Έχοντας τελειώσει πληροφορική, και έχοντας κάνει μεταπτυχιακό στο information security and computer forensics, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι αξίζει κάθε ευρώ, σε σημείο που το θεωρώ απαραίτητο για κάποιον ο οποίος θέλει να ασχοληθεί με αυτό τον κλάδο.

 

Η Infolabs, παρέχει τα εξής.

 

  • Επίσημα PDC (Προστατευμένα PDF) / διαφάνειες τα οποία ξεπερνάνε τις 2000 σελίδες.
  • Πρόσβαση στα iLabs τα οποία είναι virtual machines, με ασκήσεις ώστε να πραγματοποιήσεις επιθέσεις σε προστατευμένο περιβάλλον, με σκοπό να εμπεδώσεις την ύλη και να μάθεις τα διάφορα tools.
  • Τα μαθήματα τα οποία πραγματοποιούνται εξ αποστάσεως, από Certified EC-Council Instructor. (46 ώρες. 40 προβλέπει το EC Council, άλλα έχουν προσθέσει και άλλες) 
  • Καθώς και το voucher για να δώσεις την πιστοποίηση.

 

Τα μαθήματα συνολικά διαρκούν 12 μέρες (3 φορές την εβδομάδα για 4 εβδομάδες), από τις 6μμ μέχρι και τις 9:15μμ (Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή).

 

Αν και τα iLabs έχουν ένα hands on experience, η πιστοποίηση είναι κυρίως θεωρητική, 125 ερωτήσεις σε 4 ώρες. Υπάρχουν Online κάποια Mock Exams τα οποία μπορεί κάποιος να πάρει μια πρόγευση για το πως είναι η πιστοποίηση (CEH Evaluation).

 

Αν κάποιος δεν έχει βασικές γνώσεις δε δίκτυα, καλό θα ήταν να έκανε έστω κάποια αντίστοιχα μαθήματα. Να γνωρίζει να κάνει subnetting, καθώς να γνωρίζει πως λειτουργούν οι βασικές συσκευές (Router, Switch, hub).

 

Προσωπικά θεωρώ ότι αν κάποιος το βάλει στόχο, μπορεί σε 2 μήνες να είναι έτοιμος να δώσει για την πιστοποίηση. Αλλά καλό θα ήταν να κάνει και μερικά Mock Exam πριν δώσει για να μπει στο κλίμα.

 

 

 

Επεξ/σία από BLACK_IERAX
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχει καποια ενημερωση για το ποτε θα βγει το CEH v11;
Με αλλα λογια, αξιζει να περιμενει κανεις για τη νεα εκδοση ή να τα ακουμπησει στη v10;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έκανα το μεταπτυχιακό "Ασφάλεια Ψηφιακών συστημάτων" στο ΠαΠει είχα δυνατότητα και για συμμετoχή σε εξετάσεις πιστοποίησης ISO27000 με χαμηλότερο κόστος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, WoodSell3r είπε

Υπαρχει καποια ενημερωση για το ποτε θα βγει το CEH v11;
Με αλλα λογια, αξιζει να περιμενει κανεις για τη νεα εκδοση ή να τα ακουμπησει στη v10;
 

Το ίδιο έψαξα κι εγώ λίγο πριν από λίγες εβδομάδες και δεν βρήκα κάποια αναφορά για το v11, οπότε θεωρώ ότι για έναν που θέλει να ξεκινήσει τη μελέτη, θα περιμένει πολύ για να περιμένει να αλλάξει. Άρα καλύτερα να προχωρήσει με το παρόν.

Επεξ/σία από kostasgr78
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πετύχει κανένας κάποιας μορφής έκπτωση για τα online μαθήματα του CEH;

Βλέπω ότι μαθήματα και εξέταση πιστοποίησης, ανεβαίνει σχεδόν στα 2000 δολάρια το σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπερα, επειδη με ενδιαφερει το θεμα του cybersecurity μπορει καποιος χωρις καποιο προπτυχιακο να βρει δουλεια entry level μονο με certs(ακομα και αν δεν ειναι cybersecurity αλλα γενικα στο IT  να μαζεψεις εμπειρια και να πας μετα στο cybersecurity.  Βλεπω σε γκρουπ στο φμπ και reddit οτι ατομα στο εξωτερικο π.χ Αμερικη, Αγγλια βρισκουν θεσεις στο cybersecurity και χωρις πτυχιο παρα μονο με certs. Ειναι εφικτο αυτο εδω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...