Προς το περιεχόμενο

Certifications για Cybersecurity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω με αλλα δικτυακα Fw, routers, switches, load balancers το 80% ειναι excel.. Export για impact analysis απο το sophisticated tool σε excel.. CR, SR Σε excel, export απο Database excel. Ολα εκει. Vlookup, conditional formatting και αγιος ο θεος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

"By the way", για οσους ενδιαφερονται για CISSP, απο την επομενη εβδομαδα λενε οτι θα αλλαξει (δε ξερω κατα το ποσο θα αλλαξει η υλη) αλλα και θα ανεβει το κοστος.

Η πλακα ειναι οτι στην Ελλαδα η πιστοποιηση κοστιζει 800 ευρω, πιο πολυ απο το καθιερωμενο που ειναι στον υπολοιπο κοσμο (650), λογω φορολογικου καθεστως της PearsonVue ,κατι τετοιο. Ελεος, αν ανεβει το κοστος , ποσο πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Melinbonian είπε

"By the way", για οσους ενδιαφερονται για CISSP, απο την επομενη εβδομαδα λενε οτι θα αλλαξει (δε ξερω κατα το ποσο θα αλλαξει η υλη) αλλα και θα ανεβει το κοστος.

Η πλακα ειναι οτι στην Ελλαδα η πιστοποιηση κοστιζει 800 ευρω, πιο πολυ απο το καθιερωμενο που ειναι στον υπολοιπο κοσμο (650), λογω φορολογικου καθεστως της PearsonVue ,κατι τετοιο. Ελεος, αν ανεβει το κοστος , ποσο πια?

Όταν βγαίνουν άρθρα σαν αυτό: https://securityboulevard.com/2020/05/cissp-is-at-most-equivalent-to-a-2-year-associates-degree/ λογικό δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/4/2021 στις 8:53 ΜΜ, MiKe-Dee είπε

Όταν βγαίνουν άρθρα σαν αυτό: https://securityboulevard.com/2020/05/cissp-is-at-most-equivalent-to-a-2-year-associates-degree/ λογικό δεν είναι;

Μα εγω θα περιμενα το αναποδο, συμφωνα με το αρθρο, ειναι σα να λεει ενα πτυχιο βοηθα περισσοτερο απο ενα cissp,πραγμα αμφιλεγομενο, στη καλυτερη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα είμαι φοιτητής πληροφορικής,

Ποιές πιστοποιήσεις θα "χτυπάγατε" ως αρχικές για να ξεκινήσεις; Και ξέρω ότι η κάθε μια έχει άλλο περιεχόμενο αλλά έστω οτι θές κάτι αρχικό και ας είναι είτε offensive είτε defensive είτε και γενικές γνώσεις.

Σε Ελλάδα τι παίζει από κέντρα με πιστοποιήσεις; Ξέρουμε σταθερά καλά; Που να αξίζει με καλο training; Είτε και training πλατφόρμες γενικότερα τύπου coursera, plurals κλπ. Προσωπικά εχω δώσει πιστοποιήσεις της Microsoft μέσω της ACTA για κάποια fundamentals σε Sec & Net. Αλλά δεν έχω ακόμα κάποια δυνατή ακόμα και σκέφτομαι να αρχίσω.

Ευχαριστώ καλο καλοκαίρι να έχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2021 στις 8:19 ΜΜ, Psz_13 είπε

Καλησπέρα είμαι φοιτητής πληροφορικής,

Ποιές πιστοποιήσεις θα "χτυπάγατε" ως αρχικές για να ξεκινήσεις; Και ξέρω ότι η κάθε μια έχει άλλο περιεχόμενο αλλά έστω οτι θές κάτι αρχικό και ας είναι είτε offensive είτε defensive είτε και γενικές γνώσεις.

Σε Ελλάδα τι παίζει από κέντρα με πιστοποιήσεις; Ξέρουμε σταθερά καλά; Που να αξίζει με καλο training; Είτε και training πλατφόρμες γενικότερα τύπου coursera, plurals κλπ. Προσωπικά εχω δώσει πιστοποιήσεις της Microsoft μέσω της ACTA για κάποια fundamentals σε Sec & Net. Αλλά δεν έχω ακόμα κάποια δυνατή ακόμα και σκέφτομαι να αρχίσω.

Ευχαριστώ καλο καλοκαίρι να έχουμε

Εγώ έχω αρχίσει το CEH το οποίο είναι αρκετά θεωρητικό(υπάρχει και το practical το οποίο έχει να εξεταστεις και σε κάποια labs εξτρα όχι κάτι αξιόλογο από όσο έχω δει)και θεωρείται entry level,γενικά είναι λίγο pio offensive αλλά ξαναλέω θεωρητικό ,γενικά βλέπω το ζητάνε και έχει μια βαρύτητα άρα θα σου πρότεινα αυτό.Μιας και σπουδάζεις πληροφορική θα σου είναι πιο εύκολο εφόσον έχεις ήδη διδαχτεί λογικά κάποια μαθήματα δικτύων.Κεντρα υπάρχουν για τη συγκεκριμένη πιστοποίηση στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να αναφέρω κάποιο αφού μια αναζήτηση αρκεί για να βρεις αλλά υπάρχουν 2-3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2021 στις 10:16 ΜΜ, kostas98ath είπε

Εγώ έχω αρχίσει το CEH το οποίο είναι αρκετά θεωρητικό(υπάρχει και το practical το οποίο έχει να εξεταστεις και σε κάποια labs εξτρα όχι κάτι αξιόλογο από όσο έχω δει)και θεωρείται entry level,γενικά είναι λίγο pio offensive αλλά ξαναλέω θεωρητικό ,γενικά βλέπω το ζητάνε και έχει μια βαρύτητα άρα θα σου πρότεινα αυτό.Μιας και σπουδάζεις πληροφορική θα σου είναι πιο εύκολο εφόσον έχεις ήδη διδαχτεί λογικά κάποια μαθήματα δικτύων.Κεντρα υπάρχουν για τη συγκεκριμένη πιστοποίηση στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να αναφέρω κάποιο αφού μια αναζήτηση αρκεί για να βρεις αλλά υπάρχουν 2-3.

Ναι τα ξέρω και εγώ. Απλά εάν κάποιος είχε ακούσει κάτι αρκετά vfm. Το CEH είναι 1600 ευρώ που πήρα μια τιμή από ένα κέντρο. Πολύ γνωστό αν και έχω ακούσει και άλλη πλευρά πως δεν έχει τόσο αξία παρά όνομα.
Σκευτόμουν για κανα Security+ αν και έχω δει η COMPTIA λεει να έχεις κανει πρώτα το Network+ (νμζ ετσι λεγεται).
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να τα δώσω και τα δύο. Λογω οικονομικού κυρίως.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω τελευταία αρκετούς industry experts, να αναφέρονται στο ίδιο εξής πράγμα.

Ότι το CEH ανοίγει κάποιες πόρτες κυρίως όταν το βλέπουν από τα HR τμήματα, αλλά δεν τυγχάνει σοβαρής αποδοχής από τους Hiring Managers που ψάχνουν πιο πρακτικές γνώσεις. Λόγω του HR το βλέπει κανείς να το ζητάνε συχνά στα job descriptions.

Το είχα κι εγώ στο μυαλό μου, αλλά μετά από όλα αυτά που παρακολουθώ, το θεωρώ πλέον ακριβό γι' αυτά που προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Βλέπω τελευταία αρκετούς industry experts, να αναφέρονται στο ίδιο εξής πράγμα.

Ότι το CEH ανοίγει κάποιες πόρτες κυρίως όταν το βλέπουν από τα HR τμήματα, αλλά δεν τυγχάνει σοβαρής αποδοχής από τους Hiring Managers που ψάχνουν πιο πρακτικές γνώσεις. Λόγω του HR το βλέπει κανείς να το ζητάνε συχνά στα job descriptions.

Το είχα κι εγώ στο μυαλό μου, αλλά μετά από όλα αυτά που παρακολουθώ, το θεωρώ πλέον ακριβό γι' αυτά που προσφέρει.

Δεν είχα σε εκτίμηση την εν λόγω πιστοποίηση, μετά ήρθε αυτό: https://portswigger.net/daily-swig/security-training-org-ec-council-pulls-blog-over-copyright-violations-promises-editorial-improvements οπότε επιβεβαίωσε πως καλά έκανα και δεν τους χώνευα γενικά εκεί στην EC-Council :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2021 στις 6:27 ΜΜ, Psz_13 είπε

Για κάτι πιο πρακτικό που να μετράει γενικά και είναι πιο starting point τι είναι καλύτερο;
Ένα Security+ σκεφτόμουν. Έχω ακούσει καλά λόγια.

NSE 4 ή CCNA. Αν επιλέξεις CCNA,συμβουλή μου αφού το πάρεις άρχισε καπάκι CCNP. Αν καταφέρεις και πάρεις το CCNP και είσαι "μπόμπιρας" πάρε τα μπογαλακια σου και φύγε έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελλάδα όταν ξεκινησεις, αν βρεις, κανα 800; Στην 3τια αν το αξιζεις κανα 1200; Παντα για μο.. Παιζουν λογω της φυσης της δουλειας αρκετα OT αλλα ειναι αναλογα που εργαζεσαι.

Εξω αναλογα που πας αλλα η αυξηση μισθου ειναι αναλογικα μεγαλύτερη όπως και οι συνθηκες εργασίας αλλα δεν θα παρεις την εργασιακη εμπειρία που θα παρεις στην Ελλαδα τοσο γρήγορα. Παντως ειναι πολυ safe επιλογη για καλα λεφτα χωρίς πολύ πιεση, αναλογα τη θεση και την εταιρία παντα. Επίσης δεν κοιτανε ηλικία, ειδικα αν εισαι κατω των 50ξερωγω.. 

Επίσης CCNP χωρις εργασιακή εμπειρία δεν θα το πληρωθείτε ουτε θα εκτιμηθει παραπανω απο το CCNA. Δλδ αν εισαι νεος, δεν παιζει και με CCNP δεν παιζει να σου πουνε αντε ελα φτιαξε μας policy based routing μιας και το διαβασες.. Απλως θα σου δωσει μια μεγαλύτερη ανεση να καταλαβαινεις καποια πράγματα και ίσως να ανεβεις πιο γρήγορα. 

Επεξ/σία από Chrisxxx
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/8/2021 στις 1:27 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Έχει πάρει κανείς μέσα στο 2021 τα τελευταία μαθήματα της Offensive Security πάνω στο OSCP;

Είδα ότι είχε βγάλει και με μηνιαία συνδρομή.

Υπενθύμιση, αν τυχόν έχει ασχοληθεί κάποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...