Προς το περιεχόμενο

Certifications για Cybersecurity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Rabican είπε

ειμαι κατοχος του CISSP και μπορω να πω οτι ναι μεν αφορα Information Security παρολαυτα ειναι αρκετα θεωρητικο. Αρκετα δυσκολη εξεταση επισης..

το ερώτημα είναι.. μπορεί να το δώσει ένας χωρίς εμπειρία? όχι λόγο δυσκολίας, αλλά αν θα του δωθεί ως χαρτί να το βάλει στο σιβι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Rabican είπε

ειμαι κατοχος του CISSP και μπορω να πω οτι ναι μεν αφορα Information Security παρολαυτα ειναι αρκετα θεωρητικο. Αρκετα δυσκολη εξεταση επισης..

Χαίρομαι που ξαναβρισκόμαστε συντοπίτη! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, merendachop είπε

το ερώτημα είναι.. μπορεί να το δώσει ένας χωρίς εμπειρία? όχι λόγο δυσκολίας, αλλά αν θα του δωθεί ως χαρτί να το βάλει στο σιβι

Από ό,τι έχω διαβάσει στις οδηγίες στον ίδιο τον πάροχο της πιστοποίησης, δεν γίνεται χωρίς την τεκμηριωμένη εμπειρία των 5 χρόνων.

Αν τυχόν γνωρίζει κάποιος κάτι διαφορετικό από αυτό, ας μάς διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήμουν μεταξύ ceh και εγκληματολογίας, γιατι το background μου ειναι θεωρητικό, αλλα πιστευέτε  ότι αυτα τα 2 θα συνεκτημηθούν ελλάδα και θα βοηθήσουν σε εργασία? τί εργασία? ... σε όλες που ασχολούνται με cyber έχω στείλει κ έχω πάρει άκυρο. (μην ξεχνάμε το ότι ειμαι γυναικα 30). οπότε σκεφτόμουν  μήπως προς risk, fraud κτλ

αλλιώς έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, merendachop είπε

το ερώτημα είναι.. μπορεί να το δώσει ένας χωρίς εμπειρία? όχι λόγο δυσκολίας, αλλά αν θα του δωθεί ως χαρτί να το βάλει στο σιβι

Η απάντηση στο ίδιο το site της (ISC)2 είναι ξεάθαρη: https://www.isc2.org/Certifications/CISSP/experience-requirements#

Μπορείς να δώσεις και αν το περάσεις να συμπληρώσεις την εμπειρία που απαιτείται σε 6 χρόνια ώστε μετά να θεωρηθείς Certified.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου, δεν πας πουθενά με αυτά τα certifications. Συν το ότι αυτές οι δουλειές απαιτούν και πολυετή προϋπηρεσία-εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το επιπρόσθετο ερώτημα.

Ακόμα κι αν έχεις αρκετά χρόνια εμπειρία σε τεχνολογικά αντικείμενα, ακόμα και τα «δυνατά» αυτά certifications, ανοίγουν πόρτες απασχόλησης χωρίς πρότερη εργασιακή εμπειρία στο cybersecurity;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2020 στις 5:38 ΜΜ, Dimer_85 είπε

Αν δεν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου, δεν πας πουθενά με αυτά τα certifications. Συν το ότι αυτές οι δουλειές απαιτούν και πολυετή προϋπηρεσία-εμπειρία.

η διαπίστωση ήταν για εμένα? αν ναι, τότε έχω άλλα 4. πανεπιστημιακά.

για ελλάδα δεν βλέπω να βρίσκω βέβαια κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, merendachop είπε

η διαπίστωση ήταν για εμένα? αν ναι, τότε έχω άλλα 4. πανεπιστημιακά.

για ελλάδα δεν βλέπω να βρίσκω βέβαια κάτι.

Όχι για σένα, γενικότερα. Αμα ανοίξεις τις αγγελίες για αντίστοιχες θέσεις στο cybersecurity (τεχνικοί δικτύων, pen testers, διαχειριστές, αναλυτές κλπ.) ζητούν όχι πτυχίο αλλα μεταπτυχιακή εξειδίκευση. Και στο εξωτερικό το ίδιο δύσκολο είναι, απλώς εκεί οι θέσεις είναι πολύ περισσότερες και ίσως να υπάρχει μια μικρή ελπίδα μόνο με πιστοποιήσεις και μια μικρή εμπερία. 

Η μόνη σίγουρη πορεία είναι: πτυχίο πληροφορικής, μεταπτυχιακό και μετά τα certifications, ίσως τότε να γίνει κάτι. Επίσης και τα certifications, το καθένα απαιτεί και 40 χρόνια εμπειρία, δεν θα το λένε έτσι για πλάκα φαντάζομαι.

Το Noroff Νορβηγίας, δίνει εξ αποστάσεως πτυχίο στο cybersecurity καθώς και μερικά άλλα πανεπιστημιακά ιδρύματα δεξιά και αριστερά, αλλά είναι πανάκριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει και το πανεπ. αιγαίου εξαποστάσεως cybersecurity μεταπτυχιακό. 

Στο εξωτερικό το διαπιστώνω αυτό που λές. Φυσικά σε κάποιες πιο entry level θέσεις θέλουν απλά ένα πτυχίο ή μεταπτυχιακό cybersec.

Αυτό όμως που διαπίστωσα Ελλάδα, είναι ότι δεν παίζουν ρόλο τόσο για κάποιες εταιρίες. Έχω χάσει π.χ. θέση γιατί ο άλλος είχε το CEH και το προτίμησαν. Σεβαστό. Αλλά έχω χάσει θέσεις cyebrsec από πτυχίο διοίκησης επιχ/σεων. 2 φορές. Τα παιδιά δεν είχαν ούτε ceh, ούτε msc cyber, ούτε τπτ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, merendachop είπε

έχει και το πανεπ. αιγαίου εξαποστάσεως cybersecurity μεταπτυχιακό. 

Κοίταξα το syllabus του συγκεκριμένου προγράμματος. Για γέλια είναι. Και είναι και μεταπτυχιακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω πτυχία και μεταπτυχιακά, η εκτίμησή μου είναι ότι αν το δούμε σαν επένδυση εργατοωρών μελέτης, είναι πολύ καλύτερο να επενδύσει κάποιος το χρόνο του σε καλές πιστοποιήσεις παρά σε ένα μεταπτυχιακό.

Αποκλειστικά αναλύοντας τις ανάγκες της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ' αποστάσεως μεταπτυχιακό σε cyber security με καλύτερο syllabus από του Παν. Αιγαίου έχει το IHU: https://www.tech.ihu.edu.gr/index.php/en/msc-in-communications-and-cybersecurity#the-programme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, merendachop είπε

έχει και το πανεπ. αιγαίου εξαποστάσεως cybersecurity μεταπτυχιακό. 

Στο εξωτερικό το διαπιστώνω αυτό που λές. Φυσικά σε κάποιες πιο entry level θέσεις θέλουν απλά ένα πτυχίο ή μεταπτυχιακό cybersec.

Αυτό όμως που διαπίστωσα Ελλάδα, είναι ότι δεν παίζουν ρόλο τόσο για κάποιες εταιρίες. Έχω χάσει π.χ. θέση γιατί ο άλλος είχε το CEH και το προτίμησαν. Σεβαστό. Αλλά έχω χάσει θέσεις cyebrsec από πτυχίο διοίκησης επιχ/σεων. 2 φορές. Τα παιδιά δεν είχαν ούτε ceh, ούτε msc cyber, ούτε τπτ... 

 

Αν μπορείς φύγε εξω έστω για κάποια χρόνια...  Ειναι κρίμα να έχεις τόσα προσόντα και να ταλαιπωρείσαι σε μια αγορά που ειναι γεμάτη με παθογένειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prometheas είπε

Αν μπορείς φύγε εξω έστω για κάποια χρόνια...  Ειναι κρίμα να έχεις τόσα προσόντα και να ταλαιπωρείσαι σε μια αγορά που ειναι γεμάτη με παθογένειες 

Αυτό ξεκινάω σιγά σιγά..Να στέλνω έξω. Είναι κ αυτός ο ιός και ταχει κάνει πολύ δύσκολα έξω τα πράματα. Δεν παίρνουν κάποιον από άλλη πόλη εύκολα τώρα. Θα ήθελα να μείνω εδώ για τους δικούς μου, αλλά είναι δύσκολο να συμβαδίσεις με την σαπίλα, την αναξιοκρατία και όλα :(

20 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Αν και έχω πτυχία και μεταπτυχιακά, η εκτίμησή μου είναι ότι αν το δούμε σαν επένδυση εργατοωρών μελέτης, είναι πολύ καλύτερο να επενδύσει κάποιος το χρόνο του σε καλές πιστοποιήσεις παρά σε ένα μεταπτυχιακό.

Αποκλειστικά αναλύοντας τις ανάγκες της αγοράς.

Ναι ξεκινάω το CEH. Και θα με ενδιέφερε και ένα MSc σε crime science. ( εδώ ελλάδα αυτό βέβαια δεν νομίζω να έχει καμία applicability χαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...