Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η πώληση των 10ης γενιάς επεξεργαστών Intel Core για desktop PCs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, elpenor είπε

Μόλις πάρει χαμπάρι η ΔΕΗ ότι ο 10core φτάνει 320 watt στο prime θα τους αγοράσει όλους για να τους κάνει δωρεά για αυτό τρέξτε όσο προλαβαίνετε και σας παρακαλώ συνεχίστε να μας διασκεδάζετε με τα επιχειρήματα σας περί ανωτερότητας.

Η ναυαρχίδα της Intel σε σχέση με τον 3700X είναι 10% με 20% πιο γρήγορη σε παιχνίδια και real life applications, 27% πιο γρήγορη στο rendering ενώ καταναλώνει 250% περισσότερο ρεύμα, όσο ακριβώς είναι η διαφορά στο κόστος των δύο επεξεργαστών.

Πραγματικά ελπίζω το χειμώνα η Intel να καταφέρει να περάσει την AMD για να υπάρχει ανταγωνισμός γιατί αλλιώς βλέπω την AMD να γίνεται Intel και αντί για Zen4 να δούμε Zen3+, ++, +++.

Καλά όλα αυτά και εγώ συμπληρώνω... ΟΤΑΝ δουλεύει... Με όλα δεν το συζητώ. Όλο και κάτι (τα περισσότερα) θα παρουσιάσει πρόβλημα. Με τα υπόλοιπα είτε θα υπολειτουργεί είτε δε θα δουλεύει. 

Πάντως στα Benchmarks πάει τρένο. Πάρτε εσείς AMD για να χαίρεστε τα μετρητηρια.... Τι να πω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Καλά όλα αυτά και εγώ συμπληρώνω... ΟΤΑΝ δουλεύει... Με όλα δεν το συζητώ. Όλο και κάτι (τα περισσότερα) θα παρουσιάσει πρόβλημα. Με τα υπόλοιπα είτε θα υπολειτουργεί είτε δε θα δουλεύει. 

Πάντως στα Benchmarks πάει τρένο. Πάρτε εσείς AMD για να χαίρεστε τα μετρητηρια.... Τι να πω ...

Ε ναι είναι γνωστό ότι οι Zen2 έχουν άπειρα προβλήματα και έχουν μία ειδική λειτουργία που εντοπίζει ποιος τους χρησιμοποιεί και όταν δουν ότι είναι reviewer, IT ή εταιρεία hosting τα κρύβουν για αυτό δεν έχει γραφτεί τίποτα έξω από το r/intel.

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το covid 19 εζησα να ακουσω και να δω οτι η intel κανει cpu σομπες και η AMD ειναι καλυτερη.

Πριν μερικά να μην πω χρόνια πολλοι εδω μέσα μόλις ακουγαν amd το πρωτο που αναφέρανε ηταν για τις τρελές θερμοκρασίες στις amd cpus και να που γύρισαν ολα τούμπα.

Θα συμφωνήσω ότι ευτυχώς παναγία μου ξυπνησε η amd και δεν μας τον φοράει ακόμα η intel με 4 cores 8 threats στα 1000 ευρώ εν έτη 2020

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και ειναι ακριβες οι μητρικες. Αφου τις καναν σα διαστημοπλοια για να αντεξουν τον 10900. Με τετοια ρευματα και θερμοκρασιες θα εχουμε καρβουνιασματα αλα πρεσχοτ. 2 χρονακια στην καλυτερη να αντεχουν οι μητρικες. Τρελο paper launch η ιντελα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδω δεν μπορω να παρω την 7η γενια ποια 10η :D :D 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsarouc είπε

Ότι και να τραγουδάτε οι φανατικοί της AMD όποιος έχει τα φράγκα σε intel πήγαινε θα πάει και θα πηγαίνει για πάντα. 

Βασικά όποιος θέλει σταθερότητα έλλειψη προβλημάτων κλπ κλπ κλπ κλπ και δεν έχει τα φράγκα θα πάει σε μικρούς επεξεργαστές τις ιντελ η σε μια γενιά πίσω και αυτοί που έχουν φράγκα και τα θέλουν όλα θα πάνε στους μεγάλους και ακριβούς. 

Πάνω από όλα ποιότητα ασφάλεια και αίσθηση ότι δεν έχεις πετάξει τα λεφτά σου. Δίχως κόλπα δίχως σκέψη ότι μπορεί κάτι να στραβωσει. 

Intel = εγγύηση. 

 

 

Κάθε CEO εταιρείας όταν διαβάζει κάτι τέτοια του έρχεται να βροντοφωνάξει

 

ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ!!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γεγονός ότι πάλι αλλάζουν το motherboard socket δεν το σχολίασε κανείς από αυτούς τους reviewers?

Εδώ η AMD έλεγε για τους νέους Ryzen να μην υποστηρίξει στα Β450 & Χ470 και όλοι έπεσαν να την φάνε και ανακάλεσε.

Ενώ η Intel αλλάζει πάλι motherboard για κανένα λόγο, και η επόμενη γενιά πάλι θα θέλει άλλο Motherboard και δεν ανοίγει ρουθούνι. Αυτό είναι μάρκετινγκ. Πεταχτε λεφτά για την τοστερια. Άσε που οι νέοι Ryzen θα εχουν 15 με 20% βελτίωση στο IPC.

Το desktop κομμάτι το έχει χάσει η Intel για τα επόμενα 3-4 χρονια. Το laptop κομμάτι λόγω συμφωνιών με τους κατασκευαστές θα αργήσουμε να δούμε ουσιώδες αλλαγές.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, georgepppo είπε

150 ευρώ δεν είναι στραγάλια και για τετραπύρηνο είναι πολλά για τα σημερινά δεδομένα με τόσα παίρνεις 3600 με 50% πάνω δύναμη!

Αν δεν το έχετε καταλάβει η τεχνολογία προχώρησε , αν θέλετε καθίστε να κάνετε παρέα στην ιντελα 

 

καλά μην σου πω και 100% πάνω σε δύναμη , μας τρολλαρεις ρε ψιλέ , 7700k και 3600 πάνε μαζί σε επίδοσης όσο αφορά το gaming δες όσα test θέλεις , από τι στιγμή που ο 10320 θα είναι λίγο καλύτερος από 7700k σύμφωνα με τα λεγόμενα τους , θεωρώ ότι ίδιος με τον 3600 θα είναι σε gaming , απλά ok να δεχτώ ότι ο 3600 ίσως να είναι λίγο πιο futureproof , στον 3600 όμως θα βάλεις το χέρι λίγο πιο βαθιά στη τζέπι για μητρική και μνήμες για να πάρεις το 100% του , οποτε θεωρώ ότι ο cpu τις intel ίσως να βγαίνει λίγο φθηνότερα σαν set

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, loukoumakos είπε

i5 10600k στα ποσαααα ? 345Ε στην ελληνική αγορά ? Παίρνω ryzen 5 3600x 190E και μου μένουν κάμποσα λεφτά στην τσέπη να αγοράσω άλλα πράγματα για το pc, και ναι οκ θα έχω μια απώλεια 7-9 fps αλλά χαλάλι  για τόσο μεγάλη διαφορά .  κρίμα ιντελ δεν βαζεις μυαλό τελικά  και όσο σκέφτομαι ότι αν δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός ακόμα θα πούλαγες 4 cores 8 threads επεξεργαστές και μπορεί να λέω και πολλά τι να λεμέ σε 3-4 γενιές και οταν ξεμπερδέψετε με τα 14+++++++ nm τα ξαναλέμε !  

50 ευρώ δλδ διάφορα για 10 Fps δεν το λες άσχημο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο i5-10600 φαίνεται καλή περίπτωση και σίγουρα θα τον έχω στα υπόψιν μου. .  Οι "K" όμως πολύ μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση.Μιλαω πάντα για τους i5 που σε ένα ποσοστό 90% καλύπτουν όλες τις ανάγκες ενός μέσου χρήστη.  Τώρα τις παραπάνω σειρές η ιντελ τις έχει κάνει premium για φουσκωμένα πορτοφόλια! 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα αξιζουν συγχαρητηρια στους μηχανικους της intel που καταφεραν τετοιες επιδοσεις/συχνοτητες στα 14nm.

Αλλα δεν αξιζουν τα χρηματα τους. Και gamer να εισαι, δεν υπαρχει περιπτωση σε τετοια τιμη να μη βρεις κατι απο AMD που να καλυπτει καθε αναγκη και να ειναι ανωτερο σε οτιδηποτε αλλο.

Αν καποιος παντως δεν χρειαζεται αμεσα συστημα, ακομα αξιζει να περιμενει. Τελος του χρονου οι zen3 με αυξημενα λενε IPC και συχνοτητες αλλα και βελτιωσεις στο multi-core λογω αλλαγων σχεδιασμου.

Φετος σταθηκαν επαξια δεδομενης της καταστασης, αλλα αν η Intel δεν αλλαξει τα nm ουτε του χρονου ειλικρινα δεν βλεπω να τη βγαζουν καθαρη στο consumer segment

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10700Κ : 9900Κ is that you ???

10600K : 8700K is that you ???

10300 : 7700K is that you ??? 

Πάντως χωρίς πλάκα νταξει μια χαρά αποδίδουν για refresh και στάνταρ θα κρατήσουν την ιντελ στο παιχνίδι  , αν δεν έπρεπε να αλλάξεις και μόμπο θα ήταν σε πολύ καλύτερη φάση . 

Κατά τη γνώμη μου το θέμα με τις μόμπο , πιο πολύ τους ιντελακιδες απογοήτευσε , γιατί πόσοι κάτοχοι θα αναβάθμισαν σε 10η γενιά αν δεν έπρεπε να αλλάξουν και μόμπο . 

Πχ εγώ τώρα ψάχνω μεταχειρισμένο 9900Κ να πετάξω πάνω στην Ζ370 Hero γιατί θέλω κάτι παραπάνω από τον 6/12 8700Κ για το πλεξ σέρβερ μου . Αν γινόταν θα έβαζα στάνταρ έναν 10900Κ . 

Από την άλλη για την amd είναι σαν να μην άλλαξε τπτ , καμμία απειλή στο lineup της αφού ο 10πυρινος δεν κατάφερε να απειλήσει τον 3900Χ . Και προφανώς όσοι έχουν η σκέφτονται να πάρουν 3η ή 4η (όταν βγει) γενιά ryzen δεν νομίζω να τους είπε κάτι αυτό το release.  

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εμένα οι επεξεργαστές γενικά είναι ακριβοί, αλλα μιλάω για εμένα με ένα παλιό pc του 2009 με Intel dual-core. Με καλύπτει σε αυτά που κάνω, πλέον περισσότερο χρησιμοποιώ το κινητό για να σερφαρω παρα τo pc. Από τιμές επεξεργαστών και pc βλέπω πως οτιδήποτε πανω από i5 είναι ακριβό. Βέβαια εγώ δεν χρησιμοποιώ βαριές εφαρμογές ούτε gaming. Άλλες κατηγοριες χρηστών μπορεί να πουν οτι ειναι ικανοποιημένοι. Συμπεράσματα θα μπορούμε να βγάλουμε όταν ανακοινώσουν πως πήγαν οι πωλήσεις όταν κυκλοφορησουν στην αγορά. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...