Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η πώληση των 10ης γενιάς επεξεργαστών Intel Core για desktop PCs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, countass είπε

Όλοι οι άσχετοι κι αυτοί που τα πετάνε κυριολεκτικα είτε το φυσάνε είτε όχι.εσυ που ανήκεις;

Εγώ δεν έχω παρωπίδες ... έχω και Intel & AMD !

Επεξ/σία από Ringo106
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να νοιάζει τον αγοραστή η λιθογραφία... Αφού οι καταναλώσεις και οι θερμοκρασίες είναι συγκεκριμένες και δημοσιευμένες, και το μέγεθος του επεξεργαστή που μπαίνει στο σόκετ, το ίδιο, ας είναι οχι 14 αλλά και 60... Kαι μην αρχίσουμε τα "άλλες θερμοκρασίες ανακοινώνουν κι άλλες βλέπουμε", γιατί αφενός τα στοιχεία του επεξεργαστή δεν μπορεί να παραποιηθούν - θα φανεί στις πρώτες εφαρμοργές και αφ'ετέρου, ένα κακοστημένο σύστημα θα ανεβάσει θερμοκρασίες - όπως γίνεται και με τους amd...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Eloy είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να νοιάζει τον αγοραστή η λιθογραφία... Αφού οι καταναλώσεις και οι θερμοκρασίες είναι συγκεκριμένες και δημοσιευμένες, και το μέγεθος του επεξεργαστή που μπαίνει στο σόκετ, το ίδιο, ας είναι οχι 14 αλλά και 60... Kαι μην αρχίσουμε τα "άλλες θερμοκρασίες ανακοινώνουν κι άλλες βλέπουμε", γιατί αφενός τα στοιχεία του επεξεργαστή δεν μπορεί να παραποιηθούν - θα φανεί στις πρώτες εφαρμοργές και αφ'ετέρου, ένα κακοστημένο σύστημα θα ανεβάσει θερμοκρασίες - όπως γίνεται και με τους amd...


Και οι Prescott/Smithfield/Presler  65 ως 130W TDP είχανε αλλά... guess what.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, roybatty είπε


Και οι Prescott/Smithfield/Presler  65 ως 130W TDP είχανε αλλά... guess what.

Την έζησα αυτην την φάση. 120W (Πρεσκοτ στα 3.2) για τα συστήματα εκείνα ήταν πολλά. Ηθελαν ψύκτρες - αλλά όλοι το πάλευαν με τις μαμίσιες. Aπλά η ψύκτρα δεν αρκούσε και η ζέστη συσσωρευόταν... Απο εκείνη την εποχή και μετά άρχισαν να εμφανίζονται οι εξωτικές ψύκτρες. Μέχρι τότε και οι after sales μια απο τα ίδια με τις μαμίσιες ήταν. Τα στοιχεία που έδινε η Intel δεν ήταν όμως λάθος, επειδή κλοκάριζε ο άλλος στα 4GHz...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο αφορά την intel δεν έχω πρόβλημα ούτε με τις θερμοκρασίες ούτε με τα nm ούτε με τις επιδόσεις , το μοναδικό πρόβλημα για μένα είναι η τσιμπημένες τιμές , στην Ελλάδα έρχονται πάντα 35-40% παραπάνω από τις τιμές χονδρικής που ανακοινώνονται , άρα μιλάμε για μεγάλο κέρδος από τους μεταπωλητές , και κλέβουνε και την ισοτιμία δολαρίου ευρώ που την κάνουνε σχεδόν ένα ,

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδες διαβαζω απο δω διαβαζω απο κει για βοηθηστε λιγο.Ειμαι ετοιμος να παρω ryzen 3600 με 3600mhz μνημες rtx 2080 super και τον 970evo nvme!Ωραια και καλα μεχρι εδω.Τωρα σε θεμα mobo.Με b450 ειμαι καλλυμενος η θελω χ570;Και η ερωτηση μου ειναι:Το pci express της gpu θα πεσει στα 8x απο 16x στην b450(msi tomahawk plus)Αυτοι που ψαχνονται καταλαβαινουν ακριβως τι εννοω.Δωστε μου μια απαντηση να καταλαβω.Γτ αν ειναι να γλυτωσω 200 ευρω μονο και μονο για το socket ας παω σε b450 αντι για x570..

Επεξ/σία από gripoulas1983
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

345 ευρώ ο 10600k???!!!

Λέγαμε μακάρι η intel δώσει επιδόσεις i7 8700κ στον επερχόμενο i5, αλλά τελικά έδωσε τιμή i7 σε i5..!!

Καταντήσαμε να θέλουμε 500 ευρώ απλά για έναν επεξεργαστή intel της προκοπής και μια αξιοπρεπή μητρική. 

Καλά για τα σκουπίδια τους i3 ούτε καν θα ανεφερθώ....

 

Επεξ/σία από maou1991
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε 650€ για επεξεργαστή 100€ για water coller μητρική από 250€ αλλά έχουμε ένα θετικό σε όλα αυτα δεν θα χρειαστείς θέρμανση το χειμώνα με τα 300wat θερμότητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gripoulas1983 είπε

Ρε παιδες διαβαζω απο δω διαβαζω απο κει για βοηθηστε λιγο.Ειμαι ετοιμος να παρω ryzen 3600 με 3600mhz μνημες rtx 2080 super και τον 970evo nvme!Ωραια και καλα μεχρι εδω.Τωρα σε θεμα mobo.Με b450 ειμαι καλλυμενος η θελω χ570;Και η ερωτηση μου ειναι:Το pci express της gpu θα πεσει στα 8x απο 16x στην b450(msi tomahawk plus)Αυτοι που ψαχνονται καταλαβαινουν ακριβως τι εννοω.Δωστε μου μια απαντηση να καταλαβω.Γτ αν ειναι να γλυτωσω 200 ευρω μονο και μονο για το socket ας παω σε b450 αντι για x570..

γιατί δεν πας σε ένα άλλο topic που συζητάνε για amd να ακούσεις γνώμες , όλος ο διάλογος που θα δημιουργηθεί γύρο από το θέμα σου θα είναι άσχετο spam όσο αφορά αυτό το topic

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τσαμπα πραμα!!!

θα τους παρουν απο περιεργεια αυτη τη φορα!!!να δουν αν λιωνουν.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από hondakkias31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, gripoulas1983 είπε

Ρε παιδες διαβαζω απο δω διαβαζω απο κει για βοηθηστε λιγο.Ειμαι ετοιμος να παρω ryzen 3600 με 3600mhz μνημες rtx 2080 super και τον 970evo nvme!Ωραια και καλα μεχρι εδω.Τωρα σε θεμα mobo.Με b450 ειμαι καλλυμενος η θελω χ570;Και η ερωτηση μου ειναι:Το pci express της gpu θα πεσει στα 8x απο 16x στην b450(msi tomahawk plus)Αυτοι που ψαχνονται καταλαβαινουν ακριβως τι εννοω.Δωστε μου μια απαντηση να καταλαβω.Γτ αν ειναι να γλυτωσω 200 ευρω μονο και μονο για το socket ας παω σε b450 αντι για x570..

Άσχετο με το θέμα και πήγαινε στα φόρουμ.

Προσωπικά θεωρώ οτι με μια asrock fatality b450 θα σαι καλυμμένος.

Για περισσότερα υπαρχει ειδικο τοπικ.

Επεξ/σία από Yeroplatanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μεγάλες θερμοκρασίες παραπονούνται πολλοί και στις 2 πλατφόρμες. Μέχρι και για τον ryzen 3600... Ορεξη να έχει κανείς να διαβάζει...

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=ryzen+3600+temperatures

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...