Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, narta είπε

Αυτα λεγαμε με τον 7700k για longevity και κοιτα 3 χρονια μετα που ειμαστε. Επενδυση σε βαθος χρονου στην τεχνολογια δεν υφισταται εκτος ΠΟΛΥ εξειδικευμενων περιπτώσεων. Και ξεκολλα με τα ισοπυρηνα. Οταν αγοραζει το 99% των καταναλωτων ρωταει τιμη, οχι ποσους πυρηνες εχει.

Αντε παλι με τον αστυνομικο και το μπουζουκι. Δεν κανουμε γενικευσεις βαση ενος αποτελεσματος. Με την ιδια λογικη θα επιλεξει ο Μπουμπης ο AMDακιας ΕΝΑ παιχνιδι που παει καλα η κοκκινη και θα τα βγαλει ισα ΠΑΝΤΟΥ. Καταλαβαινεις ποσο γελοια στρεβλο ειναι αυτο;

Το ipc δειχνει αποδοτικοτητα μArch. Οταν και εφοσον κατεβει η Intel σε nm τοτε θα δειξει τι αξιζει η μArch μιας και ρολογια σε κατω απο 10nm της ταξης του 5GHz+ με τα μεχρι σημερα δεδομενα δεν προκειται να δουμε εκτος αν παμε σε καποιου ειδους επαναστατικη λιθογραφια.

Δεν ξέρω ποιος τα έλεγε αυτά με τον 7700k, εγώ πάντως όχι.  Εγώ σαπάκι τον θεωρούσα, οπότε μη το λές σε μένα. 

Γιαυτο συγκρίνω ισοπύρηνα, γιατί δεν υπάρχει το longevity στη μέση. Είπαμε, οι τιμές οταν στρώσει η διαθεσιμότητα θεωρώ θα εναι ίδιες, ή τουλάχιστον πολύ κοντά (10400 / 3600). 

Δεν κάνω γενικεύσεις, λέω η διαφορά είναι 20%, εκτός από περιπτώσεις που φτάνει 40% Το ανάποδο συμβαίνει όμως ποτέ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή έχει γραφτεί αρκετές φορές για την επεξεργασία "ήχου" και το low lat των Intel, αν δεν είναι πολύ off και κάποιος μπορεί, ας γράψει επιγραμματικά 1-2 πληροφορίες να μαθαίνουμε και τίποτα καινούριο.

Ευχαριστώωω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, narta είπε

Στα 1440p εισαι gpu limited αρα δεν παιζει ρολο ο επεξεργαστης οπως επανελλημενα εχει διατυπωθει εδω μεσα. Αρα παιρνεις τον πιο φθηνο που κανει την δουλεια σου.

Καλημερα

 

Λάθος και στα 2k υπάρχουν διαφορές αλλά μικρότερες όταν ρίχνεις settings μεγαλονουν και κει

Εγώ δεν χαραμίζω fps για να πάρω cpu που είναι καλύτερος σε κάτι που δεν με ενδιαφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sotirisxp είπε

Εγώ δεν χαραμίζω fps

Και πολυ σωστα κανεις ειδικα αν ειναι κατι το οποιο σου αποφερει εσοδα. Αν δεν κανω λαθος εισαι competitive gamer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, narta είπε

Και πολυ σωστα κανεις ειδικα αν ειναι κατι το οποιο σου αποφερει εσοδα. Αν δεν κανω λαθος εισαι competitive gamer?

Gamer απλά τα πάντα ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Επειδή έχει γραφτεί αρκετές φορές για την επεξεργασία "ήχου" και το low lat των Intel, αν δεν είναι πολύ off και κάποιος μπορεί, ας γράψει επιγραμματικά 1-2 πληροφορίες να μαθαίνουμε και τίποτα καινούριο.

Ευχαριστώωω...

Spoiler

Dawbench-VI-Chart-2019Q3-2.jpg

Dawbench-DSP-Chart-2019Q3-2.jpg

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου απαντήσει κάποιος .τι προσέφερε παραπάνω η σειρά 10 από τις προυπαρχουσες 8 και 9? Ίδια ipc και single.ιδια nm και ίδια αρχιτεκτονική. Eol είναι αυτή η σειρά για το 99% του πλανήτη .ο 9900 κλοκαρεται πιο εύκολα και είναι κρύος (τι να τον κάνουμε τον 10900 με παραπάνω πυρήνες.εμεις gaming θεμε) .ακόμη και ο 9700 είναι πιο συμφέρων.o 10700 είναι πιο Άργος από τον 9900 και για τον 10600 υπήρχε ο 8700 ήδη.αν και ο 9700 συμφέρει καλύτερα καθώς μπαίνει σε φθηνή μομπο και έτσι ισοστάθμιζει τη διαφορά κόστους με τον 10600.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Δεν ξέρω ποιος τα έλεγε αυτά με τον 7700k, εγώ πάντως όχι.  Εγώ σαπάκι τον θεωρούσα, οπότε μη το λές σε μένα. 

Γενικο σχολιο για το λεγοταν στο forum, δεν απευθυνεται σε εσενα προσωπικα, αν ισχυε κατι τετοιο θα ελεγα "ελεγες" και οχι το "λεγαμε"

7 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Είπαμε, οι τιμές οταν στρώσει η διαθεσιμότητα θεωρώ θα εναι ίδιες, ή τουλάχιστον πολύ κοντά (10400 / 3600). 

Αυτην την στιγμη υπαρχουν σημαντικες διαφορες στην αποκτηση της πλατφορμας. Οταν και εφοσον βρεθουν στα ιδια επιπεδα το ξαναβλεπουμε

8 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Δεν κάνω γενικεύσεις, λέω η διαφορά είναι 20%, εκτός από περιπτώσεις που φτάνει 40%

Αρα η μεση διαφορα ειναι 20% (ανεξαρτητα απο αναλυση, settings και παιχνιδι) και σε ορισμενες περιπτωσεις (συγκεκριμενη αναλυση, συγκεκριμενα settings και συγκεκριμενα παιχνδια) φτανει 40%?

Γιατι το παρπανω ισχυει μονο για το δευτερο μισο της προτασης μονο. Η διαφορα του 20% εις ολο (αναλυση, settings, παιχνιδια) ειναι απλα ψεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά απ' τη στιγμή που πας σε 1440P ακόμα και με 2080Ti δεν αξίζει να ασχοληθείς ιδιαίτερα με ακριβούς CPUs(Εφόσον σε νοιάζει μόνο το gaming). Από 1440P και άνω είσαι GPU limited και αν θες μεγαλύτερες επιδόσεις πρέπει να τα σκάσεις στον πέτσινο για Ampere κατά το Σεπτέμβρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Ας μου απαντήσει κάποιος .τι προσέφερε παραπάνω η σειρά 10 από τις προυπαρχουσες 8 και 9? Ίδια ipc και single.ιδια nm και ίδια αρχιτεκτονική. Eol είναι αυτή η σειρά για το 99% του πλανήτη .ο 9900 κλοκαρεται πιο εύκολα και είναι κρύος (τι να τον κάνουμε τον 10900 με παραπάνω πυρήνες.εμεις gaming θεμε) .ακόμη και ο 9700 είναι πιο συμφέρων.o 10700 είναι πιο Άργος από τον 9900 και για τον 10600 υπήρχε ο 8700 ήδη.αν και ο 9700 συμφέρει καλύτερα καθώς μπαίνει σε φθηνή μομπο και έτσι ισοστάθμιζει τη διαφορά κόστους με τον 10600.

Το μόνο που προσέφερε είναι ότι για πρώτη φορά εδώ και μια 5ετία οι i5 δεν είναι σαπάκια πια, και μη σου πω κανένας 10400f θα είναι και vfm στα κλειδωμένα chipset και ότι μπορείς να πάρεις 9900k 100 ευρώ φτηνότερα (10700κ). Ο 10900κ αν δεν είσαι επαγγελματίας ocer/epeener είναι η πιο φούσκα cpu όλων των εποχών. Εξαιρούνται βεβαίως όλοι οι επαγγελματίες gamer που συμμετέχουν σε αυτό το thread.😁

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γενικά απ' τη στιγμή που πας σε 1440P ακόμα και με 2080Ti δεν αξίζει να ασχοληθείς ιδιαίτερα με ακριβούς CPUs(Εφόσον σε νοιάζει μόνο το gaming). Από 1440P και άνω είσαι GPU limited και αν θες μεγαλύτερες επιδόσεις πρέπει να τα σκάσεις στον πέτσινο για Ampere κατά το Σεπτέμβρη.

To 2k 144 έχει αρχίσει και γίνετε mainstream περίμενε και την 3080 να δεις που θα πηγενει η μπουκαλα

Επεξ/σία από sotirisxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Επειδή έχει γραφτεί αρκετές φορές για την επεξεργασία "ήχου" και το low lat των Intel, αν δεν είναι πολύ off και κάποιος μπορεί, ας γράψει επιγραμματικά 1-2 πληροφορίες να μαθαίνουμε και τίποτα καινούριο.

Ευχαριστώωω...

Αυτο που γνωριζω ειναι οτι υπηρχαν αρκετες ασυμβατοτητες μεταξυ plugins και AMD. Δεν το εχω ψαξει διεξοδικα, αλλα οπου και αν ρωτησα αυτο φερνανε σαν διακιολογια. Ισως να μην ισχυει πλεον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sotirisxp είπε

To 2k 144 έχει αρχίσει και γίνετε mainstream περίμενε και την 3080 να δεις που θα πηγενει η μπουαλα

Δυστυχώς οι reviewers δεν τεστάρουν competitive settings ακόμα και σε 1440P. Δηλαδή για να έχεις 1440P/144Hz συνήθως πρέπει να ρίξεις τα settings και όχι να είσαι καρφωμένος στα ultra, και εκεί θα φαίνονται καλύτερα κάποιες διαφορές μεταξύ των CPUs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, sotirisxp είπε

To 2k 144 έχει αρχίσει και γίνετε mainstream περίμενε και την 3080 να δεις που θα πηγενει η μππυκαλα

Και ps5 κ one x series ryzen φοράνε.καλη τύχη 

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...