Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης 2 πράματα, τα έχω ξαναγράψει αλλά δεν τα καταλαβαίνετε. Πρώτον, οι διαφορές μεταξύ low / medium / high / ultra στα περισσότερα παιχνίδια είναι μικρές. Μόνο τα textures κάνουν διαφορά και κανα hbao που ζωντανεύει το χώρο. Τα shadows πολλές φορές χωρίς εμφανή διαφορά στην εικόνα σου καταστρέφουν τις επιδόσεις. Κατεβάζοντας 2-3 από αυτα τα settings παίρνεις επιδόσεις 2080ti από mid range κάρτες. Σε κάποιες περιπτώσεις παίρνεις και 250% επιδόσεις από την μετάβαση max σε ultra.   Ξαναλέω, narta εσύ παιχνίδια απο οσο κατάλαβα δεν παίζεις, λογικό να μη το ξέρεις. Οι υπόλοιποι που παίζουν μάλλον επιλέγουν να το αγνοούν γιατι χαλάει το narrative. Δεν χρείαζεται να πας σε ultra low κλπα τραβηγένα σενάρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Προβληματικός επεξεργαστής ο 10900.Θα χει πολυ ενδιαφέρον η όλη κατάσταση με τις καμμένες μητρικές και το throttle.Και μηνύσεις προβλέπω να πέφτουν από Αμέρικα μεριά.καλου κακού ας δίνει η ιντελ και έναν πυροσβεστήρα μαζι.αλλά τι λέω.εδω ούτε ψυκτρα δε βαζει

Δεν είναι προβληματικός. Απλά για να πιάσεις τα 4.8 all core που διαφημίζει περήφανα η intel για πάνω από 30 δευτερόλεπτα, θα χρειαστείς καλή μητρική, υδρόψυξη και να βγάλεις τα power limits από το bios. Είναι η ίδια ιστορία με το st boost των ryzen μόνο που εκεί κλαιγόμασταν για 25-50 MHz, ενώ εδώ κάνει βούτα από τα 4.8 στα 4.1-4.2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, narta είπε

H απλη λογικη που ακολουθουν οι gamers ολα τα χρονια ειναι η αλλαγη μονο της gpu για 1-2 γενεές και η ολικη αλλαγη πλατφορμας στα 4-5. Αν δεν ισχυε αυτο δεν θα υπηρχαν 2600k να παιζουν σχετικα καλα σημερινα παιχνιδια 9 χρονια μετα το λανσαρισμα τους 

To πες και μόνο σου όσο περνάει ο καιρός αλλάζοντας και gpu τόσο μεγαλώνει η μπουκαλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ξαναλέω, narta εσύ παιχνίδια απο οσο κατάλαβα δεν παίζεις, λογικό να μη το ξέρεις.

Πως το καταλαβες αυτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Δεν είναι προβληματικός. Απλά για να πιάσεις τα 4.8 all core που διαφημίζει περήφανα η intel για πάνω από 30 δευτερόλεπτα, θα χρειαστείς καλή μητρική, υδρόψυξη και να βγάλεις τα power limits από το bios. Είναι η ίδια ιστορία με το st boost των ryzen μόνο που εκεί κλαιγόμασταν για 25-50 MHz, ενώ εδώ κάνει βούτα από τα 4.8 στα 4.1-4.2.

Είναι εκρηκτικός από όλες τις απόψεις 😛 

1 λεπτό πριν, narta είπε

Πως το καταλαβες αυτο;

Φαντάζομαι από αυτά που γράφεις κατα καιρούς. Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν έχει σημασία επί του θέματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, sotirisxp είπε

To πες και μόνο σου όσο περνάει ο καιρός αλλάζοντας και gpu τόσο μεγαλώνει η μπουκαλα

Εγω δεν ειπα κατι τετοιο. Ειπα οτι στα 4-5 χρονια αλλαζει ο αλλος πλατφορμα. Συνεπως οι πιπες για longevity και λοιπες αρλουμπες λες και κραταμε τα pc 15 χρονια ειναι ακριβως αυτο: πιπες

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Είναι εκρηκτικός από όλες τις απόψεις 😛 

Φαντάζομαι από αυτά που γράφεις κατα καιρούς. Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν έχει σημασία επί του θέματος. 

Ειναι λογικο οταν απο τις 12 ωρες που παιρνω μπροστα στο work pc, η 1 που περναω στο gaming pc να ειναι αμελλητεα. Αλλα οχι ανυπαρκτη 😉

Επεξ/σία από narta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Επίσης 2 πράματα, τα έχω ξαναγράψει αλλά δεν τα καταλαβαίνετε. Πρώτον, οι διαφορές μεταξύ low / medium / high / ultra στα περισσότερα παιχνίδια είναι μικρές. Μόνο τα textures κάνουν διαφορά και κανα hbao που ζωντανεύει το χώρο. Τα shadows πολλές φορές χωρίς εμφανή διαφορά στην εικόνα σου καταστρέφουν τις επιδόσεις. Κατεβάζοντας 2-3 από αυτα τα settings παίρνεις επιδόσεις 2080ti από mid range κάρτες. Σε κάποιες περιπτώσεις παίρνεις και 250% επιδόσεις από την μετάβαση max σε ultra.   Ξαναλέω, narta εσύ παιχνίδια απο οσο κατάλαβα δεν παίζεις, λογικό να μη το ξέρεις. Οι υπόλοιποι που παίζουν μάλλον επιλέγουν να το αγνοούν γιατι χαλάει το narrative. Δεν χρείαζεται να πας σε ultra low κλπα τραβηγένα σενάρια. 

To <σαλιο> σου χαλάς...Δεν καταλαβαινουν...Και εαν παίζουν είναι στα 60hz..

6 fps διαφορά στα 1080p ultra....

😁

Spoiler

m2g1zroyh6051.png.5f941bbb101d547528f28ddef740d9bd.png

 

Επεξ/σία από ShooterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, narta είπε

Εγω δεν ειπα κατι τετοιο. Ειπα οτι στα 4-5 χρονια αλλαζει ο αλλος πλατφορμα. Συνεπως οι πιπες για longevity και λοιπες αρλουμπες λες και κραταμε τα pc 15 χρονια ειναι ακριβως αυτο: πιπες

Αυτό λέμε εγώ με 9700k έχω ήδη αλλάξει 2gpu από 1080 σε 2080S και με βλέπω για 3080 

Επεξ/σία από sotirisxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, narta είπε

Σωστο. Επισης δεν εχουν 2080ti και δεν παιζουν competitive fps 1080p/240Hz

Λάθος. Μην μπερδεύεις το productivity με τη διασκέδαση.

Οι άσχετοι θα πάρουν και pc με 2080Ti αν έχουν τα λεφτά. Θα στο διατυπώσουν ως "Βρες μου κάτι που να παίζει με max settings τα τάδε games σε όσο το δυνατόν περισσότερα καρέ". Εσύ ως φίλος ή ως πωλητής που ξέρει θα τους κατευθύνεις σε τέτοια συστήματα, τα components των οποίων δεν θα έχει ίσως ακούσει ποτέ στη ζωή του. Πολλά ετοιματζίδικα pc έχουν τέτοια specs. Ποτέ όμως δεν θα σου πει ο 28ρης νέος να του βρεις κάτι που να κάνει compiling, encoding κτλ. στον Χ χρόνο αν δεν είναι του επαγγέλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sotirisxp είπε

Αυτό λέμε εγώ με 9700k έχω ήδη 2gpu από 1080 σε 2080S και με βλέπω για 3080 

Ενω αν ειχες 3600x @1440p/144Hz θα ειχες θεμα, ως μεσος non competitive τα παντα ολα gamer? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, narta είπε

Εγω δεν ειπα κατι τετοιο. Ειπα οτι στα 4-5 χρονια αλλαζει ο αλλος πλατφορμα. Συνεπως οι πιπες για longevity και λοιπες αρλουμπες λες και κραταμε τα pc 15 χρονια ειναι ακριβως αυτο: πιπες

Ο μόνος που μπορεί να κράτησε pc δεκαετία για gaming είναι κάποιος που πήρε 2600k sandy bridge και του έσκισε την μ@ν@ σε oc. Καμία άλλη περίπτωση ever. Και αυτό γιατί υπήρξε η συγκυρία η Intel να δώσει πραγματικό performance bump και οι "next gen" (ps4,xbone) του να είναι με tablet cpu (jaguar). Τώρα όμως που ξέρεις από πριν ότι θα έχεις μονολιθικά 8core zen2 στα 3.5+ Ghz, έχεις ήδη προεξοφλήσει το coffin dance για κάτι kaby και προγενέστερους.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ShooterX είπε

To <σαλιο> σου χαλάς...Δεν καταλαβαινουν...Και εαν παίζουν είναι στα 60hz..

6 fps διαφορά στα 1080p ultra....

😁

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

m2g1zroyh6051.png.5f941bbb101d547528f28ddef740d9bd.png

Ακη αγόριμ' ασε τα SOTR και πιασε κανα ελικοφτερο στο BF. Ανηκεις στο 1%. GTFO ❤️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, narta είπε

Ενω αν ειχες 3600x @1440p/144Hz θα ειχες θεμα, ως μεσος non competitive τα παντα ολα gamer? 

Nα σε ρωτήσω. Τα bdie που όλοι έχουν και από ένα πλέον, τι διαφορές έχουν από κοινές μνήμες στα 1440p ultra ας πούμε? Παίζει και 0. Παίζει και κάτω από 0. Όποιος έχει ρύζι χωρίς bdie ή έστω edie σφιγμένο στο θεό να σηκώσει το χέρι του. 

Το καταλαβαίνεις το point

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Nα σε ρωτήσω. Τα bdie που όλοι έχουν και από ένα πλέον, τι διαφορές έχουν από κοινές μνήμες στα 1440p ultra ας πούμε? Παίζει και 0. Παίζει και κάτω από 0. Όποιος έχει ρύζι χωρίς bdie ή έστω edie σφιγμένο στο θεό να σηκώσει το χέρι του. 

Το καταλαβαίνεις το point

Εγώ είμαι ανώμαλος τις έχω μεν 3733C16 αλλά έχω κλείσει το boost από τον 3700x.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Εγώ είμαι ανώμαλος τις έχω μεν 3733C16 αλλά έχω κλείσει το boost από τον 3700x.😁

Eσύ είσαι πλέμπουρας δεν μετράς. Bλέπω στην υπογραφή ψαγμένο ποντίκι και μου το παίζεις των 60 fps average :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...