Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Eσύ είσαι πλέμπουρας δεν μετράς. Bλέπω στην υπογραφή ψαγμένο ποντίκι και μου το παίζεις των 60 fps average :P 

Δεν ήμουν πάντα αμουντού 75hz master race, παλιά είχα 2500k.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, narta είπε

Ακη αγόριμ' ασε τα SOTR και πιασε κανα ελικοφτερο στο BF. Ανηκεις στο 1%. GTFO ❤️

Αυτό για το 1% ανήκει στο παρελθόν...Εαν μιλας για πίσω 2012-2014 ναι αλλά έχει αλλάξει..

Τώρα εάν δεις κ skroutz στα monitors και η κουτσή ΜΑΡΙΑ έχει 144hz++..Ακομη κ εδώ στο forum...

Csgo,Pubg,cod warzone, fortnite,Apex,battlefield χαχαχααχχααχ όχι αυτό..όλα έχουν το κοινό τους...

Η foto απο το reddit τα λέει ολα..οποιος δεν καταλαβαίνει το point της...κρίμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

Ρε παιδιά γιατι το ξεφτυλισαν τόσο πολύ με τις τιμές των μητρικών; Είδαν ανεβασμένες τιμές από απέναντι και βάρεσαν και αυτές; 

Έριξαν τις τιμές των επεξεργαστών νέας γενιάς 100€

και ανέβασαν 100€ τις μητρικές.

Είναι και τα VRM που πρέπει να αντέχουν, ειναι και οι ψύκτρες, τα PCI-E V4.0 lanes ...

Τι δεν καταλαβαίνεις ? 😜

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, sotirisxp είπε

Αυτό λέμε εγώ με 9700k έχω ήδη αλλάξει 2gpu από 1080 σε 2080S και με βλέπω για 3080 

Παρομοίως... έχω αλλάξει 3 gpu 580 -> vega 64 -> 5700xt

Παίζω σε qhd 144hz , Και απο fps gaming Pubg (intel & nvidia friendly game). Με 2700x ακόμα περιμένω την μπουκάλα του χαζό ryzen να εμφανιστεί. 

Διαθέτω 2 gaming συστήματα:

α) 8600k με nvidia 1080 (και σε αυτό qhd 144hz gsync)  

β) 2700x πλέον με 5700xt

To Β σύστημα, λόγο κόστους μου έδωσε τη δυνατότητα να αλλάξω σε καλύτερη κάρτα και να βελτιώσω τη gaming εμπειρία, απο την άλλη το Α σύστημα day1 εξάντλησα το budget μου (~1000€) και μένει όπως είναι.

Μάντεψε σε ποιο παίζω καλύτερα  

 

  

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ilos είπε

Ο μόνος που μπορεί να κράτησε pc δεκαετία για gaming είναι κάποιος που πήρε 2600k sandy bridge και του έσκισε την μ@ν@ σε oc. Καμία άλλη περίπτωση ever. Και αυτό γιατί υπήρξε η συγκυρία η Intel να δώσει πραγματικό performance bump και οι "next gen" (ps4,xbone) του να είναι με tablet cpu (jaguar). Τώρα όμως που ξέρεις από πριν ότι θα έχεις μονολιθικά 8core zen2 στα 3.5+ Ghz, έχεις ήδη προεξοφλήσει το coffin dance για κάτι kaby και προγενέστερους.😁

Κλείνει τα 5 χρόνια ο 6700K για κάποιον που τον αγόρασε day one. Κανένα coffin dance μέχρι στιγμής για single player ακόμα και για απαιτητικά multiplayer στα ~100fps και άνω. Μερικοί νομίζουν ότι δεν μπορείς να παίξεις με το Χ CPU επειδή στην αγορά μόλις βγήκε ένα με 10 φορές περισσότερα cores. Απλά καμία σχέση.

Αντίθετα όποιος έπεσε σε 1700/1600(ή και ακόμα σε 2600/2700) με μέτριο memory controller και χωρίς διδακτορικό σε ram subtimings tuning, τρώει κάτι θαυμάσια frame drops sub 60 fps στα ACO. Όχι frame-times που όλοι οι άσχετοι τα ταυτίζουν με frame drops και σου λένε ότι τα 4/8 πέθαναν και τα σχετικά. Πραγματικά frame drops κάτω από το refresh rate της οθόνης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Κλείνει τα 5 χρόνια ο 6700K για κάποιον που τον αγόρασε day one. Κανένα coffin dance μέχρι στιγμής για single player ακόμα και για απαιτητικά multiplayer στα ~100fps και άνω. Μερικοί νομίζουν ότι δεν μπορείς να παίξεις με το Χ CPU επειδή στην αγορά μόλις βγήκε ένα με 10 φορές περισσότερα cores. Απλά καμία σχέση.

Αντίθετα όποιος έπεσε σε 1700/1600(ή και ακόμα σε 2600/2700) με μέτριο memory controller και χωρίς διδακτορικό σε ram subtimings tuning, τρώει κάτι θαυμάσια frame drops sub 60 fps στα ACO. Όχι frame-times που όλοι οι άσχετοι τα ταυτίζουν με frame drops και σου λένε ότι τα 4/8 πέθαναν και τα σχετικά. Πραγματικά frame drops κάτω από το refresh rate της οθόνης. 

Αν παίζει σε 1080p ναι.αν όχι απολαμβάνει τα περισσότερα fps που πήρε από την καλύτερη gpu που αγόρασε.παρολα αυτά έχουν βγει 10series και 3000 από πλευράς amd.και επίκειται η ισοπεδωτικη κυκλοφορια των 4000.Ας μιλήσουμε για αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Κλείνει τα 5 χρόνια ο 6700K για κάποιον που τον αγόρασε day one. Κανένα coffin dance μέχρι στιγμής για single player ακόμα και για απαιτητικά multiplayer στα ~100fps και άνω. Μερικοί νομίζουν ότι δεν μπορείς να παίξεις με το Χ CPU επειδή στην αγορά μόλις βγήκε ένα με 10 φορές περισσότερα cores. Απλά καμία σχέση.

Αντίθετα όποιος έπεσε σε 1700/1600(ή και ακόμα σε 2600/2700) με μέτριο memory controller και χωρίς διδακτορικό σε ram subtimings tuning, τρώει κάτι θαυμάσια frame drops sub 60 fps στα ACO. Όχι frame-times που όλοι οι άσχετοι τα ταυτίζουν με frame drops και σου λένε ότι τα 4/8 πέθαναν και τα σχετικά. Πραγματικά frame drops κάτω από το refresh rate της οθόνης. 

Ακόμα με τους summit ridge έχεις σκάλωμα.😁 Μια χαρά coffin dance ζεμπέκικο κιόλας χορευούν ήδη οι 6600k/7600κ μη τα ξαναλέμε. Όσο για το 5ετία στον 7700k όπως και το άλλο μαργαριτάρι ότι θα είναι σε καλύτερη μοίρα από κάποιον με 1700x τα λέμε από του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

Αυτό για το 1% ανήκει στο παρελθόν...Εαν μιλας για πίσω 2012-2014 ναι αλλά έχει αλλάξει..

Τώρα εάν δεις κ skroutz στα monitors και η κουτσή ΜΑΡΙΑ έχει 144hz++..Ακομη κ εδώ στο forum...

Csgo,Pubg,cod warzone, fortnite,Apex,battlefield χαχαχααχχααχ όχι αυτό..όλα έχουν το κοινό τους...

Η foto απο το reddit τα λέει ολα..οποιος δεν καταλαβαίνει το point της...κρίμα..

 

Τα 144Hz είναι σαν τα καλώδια ήχου των 1000€ ένα πράγμα, ε;  Όλοι καταλαβαίνουν τη διαφορά ας πούμε με τα 120Hz, μέχρι να τους ξεφτιλίσεις σε ένα blind test.

υ.γ.: Τώρα βγήκαν και 360Hz monitor. Άρα τα 144Hz είναι slide show με αυτή τη λογική. Μ... με περικεφαλαία όσοι έχουν 8700K και δεν μπορούν να τα πιάσουν πλην κάτι multi προ Χριστού εποχής(CSGO). Δεν μπορώ να διαφωνήσω.

6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Αν παίζει σε 1080p ναι.αν όχι απολαμβάνει τα περισσότερα fps που πήρε από την καλύτερη gpu που αγόρασε.παρολα αυτά έχουν βγει 10series και 3000 από πλευράς amd.και επίκειται η ισοπεδωτικη κυκλοφορια των 4000.Ας μιλήσουμε για αυτούς.

Καθένας έχει ένα frame rate στόχο και επιτυχία είναι να τον κρατήσει με το Χ CPU οσο περισσότερο μπορεί. Αρκεί να βγάζει λογική. Αν ας πούμε στοχεύεις στα 360 καρέ(λέμε τώρα) επειδή δεν γνωρίζεις τα όρια της ανθρώπινης αντίληψης και αντίδρασης και νομίζεις ότι θα σε κάνουν καλύτερο παίκτη, τότε όλα λίγα φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τα 144Hz είναι σαν τα καλώδια ήχου των 1000€ ένα πράγμα, ε;  Όλοι καταλαβαίνουν τη διαφορά ας πούμε με τα 120Hz, μέχρι να τους ξεφτιλίσεις σε ένα blind test.

υ.γ.: Τώρα βγήκαν και 360Hz monitor. Άρα τα 144Hz είναι slide show με αυτή τη λογική. Μ... με περικεφαλαία όσοι έχουν 8700K και δεν μπορούν να τα πιάσουν πλην κάτι multi προ Χριστού εποχής(CSGO). Δεν μπορώ να διαφωνήσω.

Καθένας έχει ένα frame rate στόχο και επιτυχία είναι να τον κρατήσει με το Χ CPU οσο περισσότερο μπορεί. Αρκεί να βγάζει λογική. Αν ας πούμε στοχεύεις στα 360 καρέ(λέμε τώρα) επειδή δεν γνωρίζεις τα όρια της ανθρώπινης αντίληψης και αντίδρασης και νομίζεις ότι θα σε κάνουν καλύτερο παίκτη, τότε όλα λίγα φαίνονται.

Μην κάνεις προσωπικές αναφορές.το τι κάνω εγώ το ξέρω καλύτερα από σένα.πιο πολλά frames εχω στα μηχανήματα μου από εσενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Μην κάνεις προσωπικές αναφορές.το τι κάνω εγώ το ξέρω καλύτερα από σένα.πιο πολλά frames εχω στα μηχανήματα μου από εσενα 

Δεν είναι καμία προσωπική αναφορά αυτό που είπα για τα 360Hz. Δεν ξέρω καν τι έχεις. Τα ανέφερα γιατί είναι η τελευταία λέξη του μάρκετινγκ.

Έχω προλάβει πάντως τα CRT monitors υψηλού refresh rate με πραγματικά καλό smoothness και ευκρίνεια σε κίνηση χωρίς τα τρυκ(overdrive, εναλλαγή με μαύρα καρέ, strobing κτλ.) των 144HZ+ monitors.

υ.γ.: Παλιότερα μας τα ζάλιζαν audiophiles με την ανωτερότητα των καλωδίων των ΧΧ.ΧΧΧ€. Μέχρι που τα blind tests τα έβγαλαν όλα μούφα. Με αποκορύφωμα έπαθλο 1.000.000$ σε όποιον μπορούσε αξιόπιστα σε DBT να αποδείξει ότι αντιλαμβάνεται διαφορές. Πρόκληση που κανένας δεν τόλμησε να δεχτεί έστω και αν δεν είχε λεφτά να χάσει. Πιστεύω ότι πρέπει κάτι ανάλογο να γίνει κάποια στιγμή και με τα monitors για να μην διαβάζουμε συνέχεια πίπες και να δούμε τι πραγματικά χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεν είναι καμία προσωπική αναφορά αυτό που είπα για τα 360Hz. Δεν ξέρω καν τι έχεις. Τα ανέφερα γιατί είναι η τελευταία λέξη του μάρκετινγκ.

Έχω προλάβει πάντως τα CRT monitors υψηλού refresh rate με πραγματικά καλό smoothness και ευκρίνεια σε κίνηση χωρίς τα τρυκ(overdrive, εναλλαγή με μαύρα καρέ, strobing κτλ.) των 144HZ+ monitors.

υ.γ.: Παλιότερα μας τα ζάλιζαν audiophiles με την ανωτερότητα των καλωδίων των ΧΧ.ΧΧΧ€. Μέχρι που τα blind tests τα έβγαλαν όλα μούφα. Με αποκορύφωμα έπαθλο 1.000.000$ σε όποιον μπορούσε αξιόπιστα σε DBT να αποδείξει ότι αντιλαμβάνεται διαφορές. Πρόκληση που κανένας δεν τόλμησε να δεχτεί έστω και αν δεν είχε λεφτά να χάσει. Πιστεύω ότι πρέπει κάτι ανάλογο να γίνει κάποια στιγμή και με τα monitors για να μην διαβάζουμε συνέχεια πίπες και να δούμε τι πραγματικά χρειάζεται.

Δείξε μου ένα 1440p 360hz monitor να πάω να το αγοράσω.εδω σε 1440 και δεν έχει διαφορά ο 9700 μου στα 5.1 με τον 3900 με την ti oced στα τερματα.όσο γίνονται περισσότερα τα hz δεν αλλάζουν και τα fps ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεν είναι καμία προσωπική αναφορά αυτό που είπα για τα 360Hz. Δεν ξέρω καν τι έχεις. Τα ανέφερα γιατί είναι η τελευταία λέξη του μάρκετινγκ.

Έχω προλάβει πάντως τα CRT monitors υψηλού refresh rate με πραγματικά καλό smoothness και ευκρίνεια σε κίνηση χωρίς τα τρυκ(overdrive, εναλλαγή με μαύρα καρέ, strobing κτλ.) των 144HZ+ monitors.

υ.γ.: Παλιότερα μας τα ζάλιζαν audiophiles με την ανωτερότητα των καλωδίων των ΧΧ.ΧΧΧ€. Μέχρι που τα blind tests τα έβγαλαν όλα μούφα. Με αποκορύφωμα έπαθλο 1.000.000$ σε όποιον μπορούσε αξιόπιστα σε DBT να αποδείξει ότι αντιλαμβάνεται διαφορές. Πρόκληση που κανένας δεν τόλμησε να δεχτεί έστω και αν δεν είχε λεφτά να χάσει. Πιστεύω ότι πρέπει κάτι ανάλογο να γίνει κάποια στιγμή και με τα monitors για να μην διαβάζουμε συνέχεια πίπες και να δούμε τι πραγματικά χρειάζεται.

Tα blind tests δεν δείχνουν τίποτα όσον αφορά το framerate. Πρέπει να κάτσεις να παίξεις κάποιες ώρες στο 240 ας πούμε και μετα να πας πίσω στο 120 ή στο 60 και θα δείς διαφορές. 

Πάντως άμα έχει έπαθλο στη μέση δέχομαι blindtest 120/144 με 60 :P 

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...