Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πιστευω πως ειναι κακο κιτ. Αποκλείεται να μην παίζουν 3200 σε z490. Αν λέγαμε για 4000 ναι ,αλλα 3200 ... 

Για δες μια με tayphoon burner τι τσιπακια φοραα αν δεν σ κάνει κοπο. Ετσι για το info

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, ilos είπε

Τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα?😁 Ακόμα και σε t-topo μητρικές A2 B2 είναι το configuration που προτείνουν. Και να μη παίζει xmp σε 10900k που έχει από τους καλύτερους imc ήταν λίγο παράξενο.

 

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

με ένα άλλο κιτ ραμ θα ήξερε σίγουρα τι γίνεται....μπορεί να έχει φάει φλασιά το υπάρχων κιτ

Δεν υπάρχει πρόβλημα με τα kits. Είναι όλα ΟΚ. Μια άλλα βλακεία έκανα όπου έτρεξα για ελάχιστα δευτερόλεπτα το CPU με Vcore 1,44 σε handbrake γιατί ξέχασα να βάλω σωστό offset. Αυτό το είχα κάνει δοκιμαστικά και με τον 6700K σε heavy game χωρίς κανένα πρόβλημα μακροπρόθεσμα.

Στην παλιά(Z170-E Asus) είχα τρέξει σε A1B1 χωρίς πρόβλημα. Γι αυτό και δεν ασχολήθηκα. Τώρα βλέπω ότι και αυτή έχει το ίδιο recommendation. Θα 'πρεπε να σε προειδοποιούν για προβλήματα όμως.

Στην aorus σε A1B1 μόλις περάσεις τα 2933 βλέπεις σφάλματα στυλ error 0X00000WE300 dimm invalid configuration και τα σχετικά στο google stressapp.

51 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Εγω πιστευω πως ειναι κακο κιτ. Αποκλείεται να μην παίζουν 3200 σε z490. Αν λέγαμε για 4000 ναι ,αλλα 3200 ... 

Για δες μια με tayphoon burner τι τσιπακια φοραα αν δεν σ κάνει κοπο. Ετσι για το info

Samsung είναι ο κατασκευαστής. Δεν έφταιγε η RAM όπως προείπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Dragonitelvl100 είπε

Ναι αυτο δεν λεει κατι απο μόνο τ. Τεσπα.

Είναι παλιές οι RAM. E-die(Boltzmann 20nm) βγάζει το Typhoon.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Είναι παλιές οι RAM. E-die(Boltzmann 20nm) βγάζει το Typhoon.

Μια είναι οι μνήμες σου. Dual rank Samsung E-Die. Αν δεν είναι για το πέος bin μπορείς να τους κάνεις καλό tuning. Όχι σε συχνότητα αλλά σε timings. Χαμηλό tRFC, tRCD και tRRDS/L

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Μια είναι οι μνήμες σου. Dual rank Samsung E-Die. Αν δεν είναι για το πέος bin μπορείς να τους κάνεις καλό tuning. Όχι σε συχνότητα αλλά σε timings. Χαμηλό tRFC, tRCD και tRRDS/L

Καλές είναι σε timings αλλά προσπαθώ να το αποφύγω το σφίξιμο τώρα που σηκώνει το βάρος το ίδιο το CPU. Κάποια στιγμή που κατέβασα secondary timings ενώ ήμουν απόλυτα σταθερός σε διάφορα memtest είχα παγώματα στο δεύτερο λειτουργικό μου(encrypted partition). Η κρυπτογράφηση φαίνεται ότι δεν συγχωρεί λάθη. Αυτός είναι και ο λόγος που απέφυγα τα Ryzen. Ενώ ο 10900K την πάει τάπα την 2080 στο CP2077 ακόμα και με DLSS performance με απλές ram και χαλαρά timings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Κάποια στιγμή που κατέβασα secondary timings ενώ ήμουν απόλυτα σταθερός σε διάφορα memtest είχα παγώματα στο δεύτερο λειτουργικό μου(encrypted partition). Η κρυπτογράφηση φαίνεται ότι δεν συγχωρεί λάθη. Αυτός είναι και ο λόγος που απέφυγα τα Ryzen.

Οπότε η λύση ήταν να πάρεις σουρωτήρι cpu και πλατφόρμα που δεν υποστηρίζει ECC memory.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Herald είπε

Μαν το 1.404 παραείναι αρκετό, ούτε σε bench runs δεν δίνω τόσο. Αυστήρα κάτω από 1.40 για benches και 1.33 max για 24/7 για μένα. 

Μια ακόμα ερώτηση. Είμαι σταθερός στα 4,9 με 1,27 τάση υπό πλήρες φορτίο. Με EIST και Vcore offset όπως και στον 6700Κ. Μόλις όμως κατεβάσω λίγο ακόμα το offset δεν μπαίνει καν στα windows με WHEA error. Δοκίμασα με μεγαλύτερο LLC αλλά τα ίδια.

Είναι πιθανό αυτό να οφείλεται στο χαμήλωμα τάσης που κάνει το Vcore σε όλη την καμπύλη συχνοτήτων του EIST ή έχεις υπόψη κάτι άλλο; Είδα μέσα στο BIOS ότι ρυθμίζεις offset για κάθε σκαλοπάτι του EIST αλλά αν έχεις βρει κανέναν οδηγό για γρήγορο σετάρισμα θα το εκτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Μια ακόμα ερώτηση. Είμαι σταθερός στα 4,9 με 1,27 τάση υπό πλήρες φορτίο. Με EIST και Vcore offset όπως και στον 6700Κ. Μόλις όμως κατεβάσω λίγο ακόμα το offset δεν μπαίνει καν στα windows με WHEA error. Δοκίμασα με μεγαλύτερο LLC αλλά τα ίδια.

Είναι πιθανό αυτό να οφείλεται στο χαμήλωμα τάσης που κάνει το Vcore σε όλη την καμπύλη συχνοτήτων του EIST ή έχεις υπόψη κάτι άλλο; Είδα μέσα στο BIOS ότι ρυθμίζεις offset για κάθε σκαλοπάτι του EIST αλλά αν έχεις βρει κανέναν οδηγό για γρήγορο σετάρισμα θα το εκτιμούσα.

Δεν παίζω με offset, θα παιδευτείς πάρα πολύ για να βρείς σταθερότητα με offset. 

Είσαι σταθερός με κάτω από 1.27 για τα 4.9? Αν όχι τότε λογικά δεν θα είσαι ούτε με offset. 

Πάντως τζάμπα παιδεύεσαι με offset, σε idle καταναλώνει 25 με 30 watt ο CPU με 1.30 volts σταθερά. Πόσο να πέσεις, στα 20? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Οπότε η λύση ήταν να πάρεις σουρωτήρι cpu και πλατφόρμα που δεν υποστηρίζει ECC memory.😁

Δηλαδή, τόσες γενιές απλών χρηστών πώς και δεν είχαν σοβαρό πρόβλημα εδώ και τόσα χρόνια. Υπάρχει στην τελική ειδική έκδοση του memtest που τρέχει μετά το boot που κάνει πιο ενδελεχείς ελέγχους.

Δεν καταλαβάινεις που είναι το πρόβλημα. Πρώτον, δεν είχε νόημα να αγοράσω ΔΥΟ φορές RAM. Μια(ECC) για τη μετάβαση σε 5800X και άλλη μία μετά από χρόνια που οι τιμές των 32Gb DDR4 θα έπεφταν και θα υπήρχαν τα games να τις αξιοποιήσουν. Δεύτερον, το θέμα δεν μόνο είναι να βρεις τα σφάλματα των μνημών, αλλά το ατελείωτο μπρος πίσω για να καταλάβεις ποια subtimings δημιουργούν το πρόβλημα. Τρίτον, ο 10900K με OC σε κάποια cores κλείνει την ψαλίδα με τον 5800X σε STP και του περισσεύουν 4 threads.

Αυτά για την ασφάλεια είναι άκυρα γιατί το encrypted partition το έχω μόνο για συναλλαγές. Ούτε καν για mail. Δεν ξέρω τι σενάριο έχεις στο μυαλό σου όπου οι τελευταίες ευπάθειες θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Η κρυπτογράφηση φαίνεται ότι δεν συγχωρεί λάθη. Αυτός είναι και ο λόγος που απέφυγα τα Ryzen.

Δε κατάλαβα εδώ τι υπονοείς. Δουλεύω πάντα με encrypted disks (luks2 aes 512 bit στο Linux και το κλασικό encryption των Win 10 Pro στα Windows αλλά και Veracrypt παλιότερα) και έχω αλλάξει όλους τους Ryzen (1700X, 2700X, 3900X, 5900X), με κανέναν δεν είχα πρόβλημα στο encryption.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν παίζω με offset, θα παιδευτείς πάρα πολύ για να βρείς σταθερότητα με offset. 

Είσαι σταθερός με κάτω από 1.27 για τα 4.9? Αν όχι τότε λογικά δεν θα είσαι ούτε με offset. 

Πάντως τζάμπα παιδεύεσαι με offset, σε idle καταναλώνει 25 με 30 watt ο CPU με 1.30 volts σταθερά. Πόσο να πέσεις, στα 20? 

Το offset δημιουργεί προβλήματα στις χαμηλές συχνότητες του EIST γιατί ρίχνει τάσεις σε όλη την καμπύλη συχνοτήτων. Με EIST έχω κατανάλωση 8-12watt σε idle.

Νταξει πάντως θα δω τι μπορώ να κάνω με αυτό όπως σου είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δηλαδή, τόσες γενιές απλών χρηστών πώς και δεν είχαν σοβαρό πρόβλημα εδώ και τόσα χρόνια. Υπάρχει στην τελική ειδική έκδοση του memtest που τρέχει μετά το boot που κάνει πιο ενδελεχείς ελέγχους.

Δεν καταλαβάινεις που είναι το πρόβλημα. Πρώτον, δεν είχε νόημα να αγοράσω ΔΥΟ φορές RAM. Μια(ECC) για τη μετάβαση σε 5800X και άλλη μία μετά από χρόνια που οι τιμές των 32Gb DDR4 θα έπεφταν και θα υπήρχαν τα games να τις αξιοποιήσουν. Δεύτερον, το θέμα δεν μόνο είναι να βρεις τα σφάλματα των μνημών, αλλά το ατελείωτο μπρος πίσω για να καταλάβεις ποια subtimings δημιουργούν το πρόβλημα. Τρίτον, ο 10900K με OC σε κάποια cores κλείνει την ψαλίδα με τον 5800X σε STP και του περισσεύουν 4 threads.

Αυτά για την ασφάλεια είναι άκυρα γιατί το encrypted partition το έχω μόνο για συναλλαγές. Ούτε καν για mail. Δεν ξέρω τι σενάριο έχεις στο μυαλό σου όπου οι τελευταίες ευπάθειες θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Είναι εύκολο να βρείς σταθερότητα σε μνήμες σε bdie kitakia. Υπάρχουν στανταρ νούμερα και για τους Intel λίγο πολύ σε όλα τα subs και tertiary. Για τα μη bdie δεν υπάρχει κάτι ανάλογο αλλά δνε έχει νόημα, δεν παίρνουν τόσο σφίξιμο. Τα bdies είναι από μαμά τους εντελώς loose. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Δηλαδή, τόσες γενιές απλών χρηστών πώς και δεν είχαν σοβαρό πρόβλημα εδώ και τόσα χρόνια. Υπάρχει στην τελική ειδική έκδοση του memtest που τρέχει μετά το boot που κάνει πιο ενδελεχείς ελέγχους.

Δεν καταλαβάινεις που είναι το πρόβλημα. Πρώτον, δεν είχε νόημα να αγοράσω ΔΥΟ φορές RAM. Μια(ECC) για τη μετάβαση σε 5800X και άλλη μία μετά από χρόνια που οι τιμές των 32Gb DDR4 θα έπεφταν και θα υπήρχαν τα games να τις αξιοποιήσουν. Δεύτερον, το θέμα δεν μόνο είναι να βρεις τα σφάλματα των μνημών, αλλά το ατελείωτο μπρος πίσω για να καταλάβεις ποια subtimings δημιουργούν το πρόβλημα. Τρίτον, ο 10900K με OC σε κάποια cores κλείνει την ψαλίδα με τον 5800X σε STP και του περισσεύουν 4 threads.

Αυτά για την ασφάλεια είναι άκυρα γιατί το encrypted partition το έχω μόνο για συναλλαγές. Ούτε καν για mail. Δεν ξέρω τι σενάριο έχεις στο μυαλό σου όπου οι τελευταίες ευπάθειες θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Σου απάντησε πιστεύω ο @malakudi από πάνω. Μη το συνεχίσουμε. Unstable ram settings λίγο πολύ υπάρχουν σε όλες τις πλατφόρμες. Όσο πιο πολύ το πιέζεις, τόσο πιο πολύ θα τα βρεις μπροστά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...