Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 θερμοκρασία


alxnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, filsir11 είπε

Κάτι τελευταίο που παρατήρησα είναι ότι στο ryzen balance 2 cores φτάνουν 4616mhz ενώ οι υπόλοιποι 4589mgz είναι φυσιολογικο;δεν μπόρεσα να βρω απάντηση...

Στο σχέδιο ενέργειας της AMD που περνά μέσα στα windows δεν υπάρχει καθυστέρηση μεταξύ των εντολών ενώ στο προεπιλεγμένο σχέδιο των windows υπάρχει από εντολή σε εντολή μία μικρή καθυστέρηση (έτσι το έχει κάνει η Microsoft). Αν σου λύθηκε η απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, TStefanidis είπε

Στο σχέδιο ενέργειας της AMD που περνά μέσα στα windows δεν υπάρχει καθυστέρηση μεταξύ των εντολών ενώ στο προεπιλεγμένο σχέδιο των windows υπάρχει από εντολή σε εντολή μία μικρή καθυστέρηση (έτσι το έχει κάνει η Microsoft). Αν σου λύθηκε η απορία.

Δεν το ήξερα ευχαριστώ,η διαφορά στα MHz μεταξύ των πυρήνων είναι φυσιολογική;δεν θα έπρεπε να έχουν ίδια max ταχύτητα χρονισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα άγχος 

Ο Robert Hallock (DTM της AMD) είπε:

Θέλω να είμαι ξεκάθαρος με όλους και να πω πως η AMD βλέπει τις θερμοκρασίες των 90°C (5800X / 5900X / 5950X) και των 95°C (5600X) ως τυπικές. Έχοντας μια υψηλότερη μέγιστη θερμοκρασία που υποστηρίζεται από το πυρίτιο και το υλικολογισμικό, ο CPU επιτρέπει υψηλότερη και μεγαλύτερη απόδοση προτού ο αλγόριθμος την σταματήσει για λόγους θερμοκρασίας. Αυτά τα εξαρτήματα λειτουργούν ακριβώς όπως έχουν σχεδιαστεί, παράγοντας τα αποτελέσματα που σκοπεύουμε.

1 λεπτό πριν, filsir11 είπε

Δεν το ήξερα ευχαριστώ,η διαφορά στα MHz μεταξύ των πυρήνων είναι φυσιολογική;δεν θα έπρεπε να έχουν ίδια max ταχύτητα χρονισμού;

Την ίδια έχουν αλλά δεν δουλεύουν όλοι στην ίδια συχνότητα παράλληλα, πάνε βάσει του αλγορίθμου και ο ένας συμπληρώνει τον άλλον όπου χρειάζεται να το πω χονδρικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filsir11 είπε

τσουκ 73c τρόμαξα δεν είχα ξαναδεί τέτοια θερμοκρασία σε προηγούμενο pc

Oi 73 βαθμοί είναι απόλυτα φυσιολογικοί για ryzen 3000, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Για τους ανεμιστήρες καλά έκανες από άποψη θερμοκρασιών, αλλά και πιο κάτω να πας την καμπύλη για να βελτιωθεί ο θόρυβος πάλι καλά θα είσαι. Πιθανόν δηλαδή τσάμπα να υπομένεις τον θόρυβο, δεν κερδίζεις κάτι ουσιαστικό.

Είτε ryzen balanced βάλεις είτε windows balanced είναι πρακτικά το ίδιο σύμφωνα με τον robert και είναι ok.

"4) Now that Ryzen Balanced and OEM Balanced both disable Core Parking, the need for Ryzen Balanced is diminished. 99% of the time, these plans will offer equal performance.

4a) However, the Ryzen Balanced plan still sets a minimum clockspeed of 90% on a core that is actively under load. This eliminates some small latency penalties that occur when ramping a CPU from low clock to high clock. This will give the Ryzen Balanced plan a small edge in select cases. It's a few percent, and I've only seen it measured in synthetic workloads."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, raul7 είπε

Oi 73 βαθμοί είναι απόλυτα φυσιολογικοί για ryzen 3000, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Για τους ανεμιστήρες καλά έκανες από άποψη θερμοκρασιών, αλλά και πιο κάτω να πας την καμπύλη για να βελτιωθεί ο θόρυβος πάλι καλά θα είσαι. Πιθανόν δηλαδή τσάμπα να υπομένεις τον θόρυβο, δεν κερδίζεις κάτι ουσιαστικό.

Είτε ryzen balanced βάλεις είτε windows balanced είναι πρακτικά το ίδιο σύμφωνα με τον robert και είναι ok.

"4) Now that Ryzen Balanced and OEM Balanced both disable Core Parking, the need for Ryzen Balanced is diminished. 99% of the time, these plans will offer equal performance.

4a) However, the Ryzen Balanced plan still sets a minimum clockspeed of 90% on a core that is actively under load. This eliminates some small latency penalties that occur when ramping a CPU from low clock to high clock. This will give the Ryzen Balanced plan a small edge in select cases. It's a few percent, and I've only seen it measured in synthetic workloads."

Με τον θόρυβο δεν έχω θέμα ούτως η άλλως οι 5 fan στο κουτί κάνουν θόρυβο, πήγα το pc στο υπόγειο και βάζω και ήχο ψηλά πλέον.

Απλά και για τους 7-8 βαθμούς που γλιτώνω θα το αφήσω για το lifespan του επεξεργαστή.

Πάντως αυτοί οι επεξεργαστές ακόμη και στο πρόγραμμα εξοικονόμησης πάνε σφαίρα στη μισή συχνότητα καμία σχέση με επεξεργαστές 5ετιας και πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, filsir11 είπε

Με τον θόρυβο δεν έχω θέμα ούτως η άλλως οι 5 fan στο κουτί κάνουν θόρυβο, πήγα το pc στο υπόγειο και βάζω και ήχο ψηλά πλέον.

Απλά και για τους 7-8 βαθμούς που γλιτώνω θα το αφήσω για το lifespan του επεξεργαστή.

Πάντως αυτοί οι επεξεργαστές ακόμη και στο πρόγραμμα εξοικονόμησης πάνε σφαίρα στη μισή συχνότητα καμία σχέση με επεξεργαστές 5ετιας και πριν.

Δεν θα κερδίζεις κάτι στο lifespan, απλά θα έχεις περισσότερο θόρυβο.

Ούτε πρόγραμμα εξοικονόμησης χρειάζεται, βάλτο στο ισορροπημένο.

Έχουν δικό τους σύστημα εξοικονόμησης οι επεξεργαστές αυτοί με sleep states, που ακόμα και min state 99% ή 95% να βάλεις πάλι θα εξοικονομεί ενέργεια. Ούτε να αλλάξεις το max state, δεν θα κερδίσεις κάτι. Ούτε ξερό undervolt να κάνεις επειδή το διάβασες κάπου από κάποιον χρήστη στο reddit έτσι στη ψύχρα!

Πάλι από τον robert της amd "Please do not undervolt the chip or set a maximum processor state of 99%. These are ineffective and/or detrimental changes."

Μπες να διαβάσεις και το λινκ που έβαλα (αν και παλιό, δίνει αρκετές εξηγήσεις για τη λειτουργία των ryzen, και με τα τελευταία updates λένε και για τα power profiles ότι και το 99 min δεν είναι θέμα, άλλωστε το default είναι 95 ή 99 ούτως ή άλλως.

Έχει πολλά άρθρα στο ίντερνετ από σοβαρά sites αλλά και πολλά θέματα στο φόρουμ που όλα αυτά έχουν συζητηθεί από μέλη με πολύ περισσότερες γνώσεις από μένα και έχει βγει πλέον ένα γενικό consensus, αν θέλεις να ψάξεις έχει αρκετό διάβασμα.

Και το κύριο χαρακτηριστικό είναι το εξής: όχι, δεν δουλεύει όπως ο προηγούμενος cpu που είχες και τα κόλπα/λύσεις/εμπειρίες που είχες δεν εφαρμόζονται εδώ ακριβώς με τον τρόπο που τα ήξερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!! Κάτοχος κ γω πλέον του 3600 από 1700 που ήμουν...ερώτηση:είπα να τον κάνω ένα overclock οπότε τον ανέβασα στα 4.2 αλλά είναι stable μόνο με ρεύμα μόνο από 1,33 volt κ πάνω...είναι φυσιολογικό να θέλει τόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kwstasps είπε

Καλησπέρα!!! Κάτοχος κ γω πλέον του 3600 από 1700 που ήμουν...ερώτηση:είπα να τον κάνω ένα overclock οπότε τον ανέβασα στα 4.2 αλλά είναι stable μόνο με ρεύμα μόνο από 1,33 volt κ πάνω...είναι φυσιολογικό να θέλει τόσο;

Απο οσο ξερω μετα τα 4100 θελει πολυ ρευμα και μαλλον εισαι τυχερος αν παει 4200 σταθερα.Εγω εχω βαλει το1usmus και παει 4400 αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kwstasps είπε

Καλησπέρα!!! Κάτοχος κ γω πλέον του 3600 από 1700 που ήμουν...ερώτηση:είπα να τον κάνω ένα overclock οπότε τον ανέβασα στα 4.2 αλλά είναι stable μόνο με ρεύμα μόνο από 1,33 volt κ πάνω...είναι φυσιολογικό να θέλει τόσο;

Καλησπέρα φίλε και μεγειά!

Δεν είναι καλά τα 1.33v σε σταθερό oc σε ryzen 3600. Επίσης οι νέες φουρνιές είναι και καλύτερες στο oc σε σχέση με τις πρώτες, οπότε πιστεύω σίγουρα μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο.

Ο δικός μου που είναι ψιλοπαλιός, στα 4.2 ghz στην αρχή έβλεπα ότι ήθελε σίγουρα 1.275v αλλιώς δεν ήταν σταθερός, αλλά με σκάλισμα και δοκιμές κλπ τώρα είναι στα 1.244 και βλέπω max 1.25v και min 1.237v. Δεν έχω crashes, blue screens κλπ σε όποια χρήση κάνω που το πιο βαρύ είναι το gaming, και βγάζει cb23 με το καλύτερο σκορ και θερμοκρασίες σε σχέση με όποιες άλλες δοκιμές έχω κάνει στο παρελθόν τόσο σε single όσο και σε multi (stock, pbo, pbo/stock με offset, oc με 1.275v, oc με 1.25v σταθερό).

Σχετικά safe για σταθερό oc εγώ θα έλεγα περίπου μέχρι 1.25v (ανάλογα και τη χρήση που κάνεις), αλλά πρέπει να τσεκάρεις ότι είσαι οκ και από επιδόσεις.

Για να βρεις τις ιδανικές ρυθμίσεις για σένα θέλει ψάξιμο (υπάρχουν αρκετά θέματα και εδώ στο forum και σε αυτή την ενότητα και το Overclocking & case modding και μπορείς ίσως να δεις και για κάποιο ram oc που βοηθάει αρκετά στους ryzen), και παίζει ρόλο και η μητρική. Σε εμένα για παράδειγμα έχω βάλει 1.25 (το οποίο η μητρική μου το κάνει 1.26 πιθανόν για λόγους σταθερότητας) όμως με ευέλικτο llc το οποίο επιτρέπει να κατεβαίνει το voltage αν χρειαστεί.

Τώρα που δεν κάνει κάτι σοβαρό είναι στα 1.25 - 1.244v, αλλά μόλις βάλω cinebench που θα ζοριστεί θα τον πάει 1.237v. Σε αντίστοιχη περίπτωση αν το έχεις 1.33v σταθερό τον ζορίζεις πολύ και πιθανόν να φάει και κάποιο degrade με την πάροδο του χρόνου αν κάνεις κάτι απαιτητικό στο οποίο κανονικά από μόνος του θα έριχνε το voltage για να προστατευθεί.

Ψύκτρα βλέπω έχεις καλή οπότε από θερμοκρασίες δεν θα έχεις θέμα, οπότε κατέβασε hwinfo64, ryzen master και cinebench για τις δοκιμές, και δες τι αποτελέσματα θα έχεις.

Κάνε πρώτα μια δοκιμή με stock ή pbo, και δες σκορ, θερμοκρασίες, συχνότητα που πιάνει. Μετά ξεκίνα δοκιμές με oc και άλλες ρυθμίσεις και σύγκρινε αποτελέσματα για να πας σιγά σιγά εκεί που θέλεις (προσοχή με το voltage όμως, αυτό κράτησε το χαμηλά όσο μπορείς και σίγουρα κάτω από 1.3v). Μπορεί ακόμα και με stock/pbo να έχεις μια χαρά αποτελέσματα και να μην αξίζει να μπεις στον κόπο για oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, bilythekid είπε

Απο οσο ξερω μετα τα 4100 θελει πολυ ρευμα και μαλλον εισαι τυχερος αν παει 4200 σταθερα.Εγω εχω βαλει το1usmus και παει 4400 αυτοματα.

Γενικά με τα προφίλ των win δεν έχω δει διαφορά μιας κ το έχω βάλει κ εγώ εκτός από κολλήματα για κάποια δευτερόλεπτα μου που προκαλούν όλα τα προφίλ εκτός από τα performance προφίλ... σκέφτομαι ότι φταίει το ότι δεν έκανα φορμάτ στα win απλά άλλαξα μητρική κ επεξεργαστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kwstasps είπε

Γενικά με τα προφίλ των win δεν έχω δει διαφορά μιας κ το έχω βάλει κ εγώ εκτός από κολλήματα για κάποια δευτερόλεπτα μου που προκαλούν όλα τα προφίλ εκτός από τα performance προφίλ... σκέφτομαι ότι φταίει το ότι δεν έκανα φορμάτ στα win απλά άλλαξα μητρική κ επεξεργαστή...

Το oc του 1usmus δεν ειναι προφιλ των win,ειναι power plan.....

1usmus Custom Power Plan for Ryzen 3000 Download v1.1 (guru3d.com)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, raul7 είπε

Καλησπέρα φίλε και μεγειά!

Δεν είναι καλά τα 1.33v σε σταθερό oc σε ryzen 3600. Επίσης οι νέες φουρνιές είναι και καλύτερες στο oc σε σχέση με τις πρώτες, οπότε πιστεύω σίγουρα μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο.

Ο δικός μου που είναι ψιλοπαλιός, στα 4.2 ghz στην αρχή έβλεπα ότι ήθελε σίγουρα 1.275v αλλιώς δεν ήταν σταθερός, αλλά με σκάλισμα και δοκιμές κλπ τώρα είναι στα 1.244 και βλέπω max 1.25v και min 1.237v. Δεν έχω crashes, blue screens κλπ σε όποια χρήση κάνω που το πιο βαρύ είναι το gaming, και βγάζει cb23 με το καλύτερο σκορ και θερμοκρασίες σε σχέση με όποιες άλλες δοκιμές έχω κάνει στο παρελθόν τόσο σε single όσο και σε multi (stock, pbo, pbo/stock με offset, oc με 1.275v, oc με 1.25v σταθερό).

Σχετικά safe για σταθερό oc εγώ θα έλεγα περίπου μέχρι 1.25v (ανάλογα και τη χρήση που κάνεις), αλλά πρέπει να τσεκάρεις ότι είσαι οκ και από επιδόσεις.

Για να βρεις τις ιδανικές ρυθμίσεις για σένα θέλει ψάξιμο (υπάρχουν αρκετά θέματα και εδώ στο forum και σε αυτή την ενότητα και το Overclocking & case modding και μπορείς ίσως να δεις και για κάποιο ram oc που βοηθάει αρκετά στους ryzen), και παίζει ρόλο και η μητρική. Σε εμένα για παράδειγμα έχω βάλει 1.25 (το οποίο η μητρική μου το κάνει 1.26 πιθανόν για λόγους σταθερότητας) όμως με ευέλικτο llc το οποίο επιτρέπει να κατεβαίνει το voltage αν χρειαστεί.

Τώρα που δεν κάνει κάτι σοβαρό είναι στα 1.25 - 1.244v, αλλά μόλις βάλω cinebench που θα ζοριστεί θα τον πάει 1.237v. Σε αντίστοιχη περίπτωση αν το έχεις 1.33v σταθερό τον ζορίζεις πολύ και πιθανόν να φάει και κάποιο degrade με την πάροδο του χρόνου αν κάνεις κάτι απαιτητικό στο οποίο κανονικά από μόνος του θα έριχνε το voltage για να προστατευθεί.

Ψύκτρα βλέπω έχεις καλή οπότε από θερμοκρασίες δεν θα έχεις θέμα, οπότε κατέβασε hwinfo64, ryzen master και cinebench για τις δοκιμές, και δες τι αποτελέσματα θα έχεις.

Κάνε πρώτα μια δοκιμή με stock ή pbo, και δες σκορ, θερμοκρασίες, συχνότητα που πιάνει. Μετά ξεκίνα δοκιμές με oc και άλλες ρυθμίσεις και σύγκρινε αποτελέσματα για να πας σιγά σιγά εκεί που θέλεις (προσοχή με το voltage όμως, αυτό κράτησε το χαμηλά όσο μπορείς και σίγουρα κάτω από 1.3v). Μπορεί ακόμα και με stock/pbo να έχεις μια χαρά αποτελέσματα και να μην αξίζει να μπεις στον κόπο για oc.

Ευχαριστώ φίλε μου!!! Κάτω από 1.3 volt δεν μπαίνει καν στα win...δεν έχω πειράξει κάτι άλλο βέβαια κ τα έχω όλα στο auto πλην του pbo που το έχω disable.Η μητρική είναι μια msi b550 tomahawk...τις μνήμες κατάφερα κ τις πήγα στα 3600 από 3200 με timings 16-15-15-15-30-46 αν θυμάμαι καλά γτ δεν είμαι κ στο pc τώρα.

17 λεπτά πριν, bilythekid είπε

Το oc του 1usmus δεν ειναι προφιλ των win,ειναι power plan.....

1usmus Custom Power Plan for Ryzen 3000 Download v1.1 (guru3d.com)

Ναι φίλε μου το γνωρίζω κ το έβαλα αλλά δεν είδα καμία διαφορά...το μόνο προφίλ που είδα διάφορα ήταν το ultra performance κ η μόνη διαφορά που είδα είναι ότι μου κατεβάζει τα ρολόγια κ τα ρεύματα σε κατάσταση ηρεμίας πολύ χαμηλά για λόγους οικονομίας κ ψύξης φαντάζομαι.

Επεξ/σία από kwstasps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, θα ήθελα να παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου σχετικά με τον 3600 ως προς τις θερμοκρασιες και την έρευνα που έκανα. Αρχικά να τονίσω ότι το κουτί μου είναι 7ετίας με όχι και τόσο ιδανικό airflow αλλά έιπα να μην αλλάξω προς τ παρόν. Είναι ένα coolermaster rc k280 με ένα fan intake. Με την αρχική εγκατάσταση του r5 3600 και τη stock ψύκτρα ήθελα να τσεκάρω θερμοκρασίες. Βάζω λοιπόν aida και φτάνω σε 3 λεπτά 93C. Εκεί με ζώνουν τα φίδια και αρχίζω να διαβάζω αυτό το thread. Παράλληλα βλέπω υπεράριθμα ποστ σε πολλα σαιτ να λένε για παρόμοιες η και λίγο πιο χαμηλές θερμοκρασίες ανάλογα το bemchmarking tool. Παρόλα αυτά αποφασίζω να βγάλω και να ξαναβάλω τη stock ψύκτρα και αυτή τη φορά βάζω την mx-4 που είχα ήδη και θέτω τα fans σε full speed απ'το bios. Είχα μια διαφορά της τάξης των 2-3 βαθμών,  πάλι μη ανεκτές όμως θερμοκρασίες. Στη συνέχεια διαβάζω πολλοί έθεταν τα volt σταθερά στα 1.2 και τη συχνότητα στα 4 με 4.1 Ghz και είπα να το δοκιμάσω. Εδώ είχα αισθητή μείωση καθώς μαξαρα περίπου στους 85 βαθμούς. Παράλληλα είδα αρκετά βίντεο στο youtube για τον επεξεργαστή αυτόν σε σχέση με τον 3600X και διαπίστωσα ότι η stock ψύκτρα του είναι χειρότερη από αυτή του 3600X (μικρότερο ύψος heatsink, αλλά ίδιο φανακι πάνω). Στη συνέχεια για να βελτιώσω το airflow πήρα έναν ακόμη ανεμιστήρα (μείωση 2  βαθμούς περίπου). Σε αυτή τη κατάσταση είμαστε στους 83 περίπου μαξ βαθμούς. Αποφασίζω εν τέλει να δοκιμάσω και με aftermarket ψύκτρα και πήρα την 212 της coolermaster. Long story short, με όλες τις stock ρυθμίσεις χωρίς undervolting, χωρίς full speed στα φανάκια συνέχεια κλπ idle 37-38 βαθμους και max με aida stress testing στα 78. Με cinebench R20 max 69 βαθμούς.

Συμπέρασμα που έβγαλα : Πάρτε aftermarket ψύκτρα, η stock ψύκτρα του 3600 είναι σάπια.

 

Edit: Στο αρχικό ποστ το πρόβλημα που υπήρχε ήταν με aftermarket ψύκτρα αλλα αφού μιλάμε για θερμοκρασίες του 3600 είπα να γραψω την εμπειρία μου μηπώς βοηθήσω κάποιον απο τα παιδιά που απάντησαν στο ποστ.

Επεξ/σία από Redmanshadow
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, υπάρχει επιλογή σε Ryzen 3600 να χαμηλώσω το peak voltage χωρίς τα ρολόγια να είναι fixed σε μία συχνότητα;  Σε default (offset) χτυπάει 1.4v για 4.2Ghz αλλά δοκιμάζοντας τα 1.25 είναι σταθερός και 7-8c κάτω σε Cinbenech R20. 

Θέλω δηλαδή να κρατήσω την λειτουργία offset (και σε voltage αλλά και σε ταχύτητα επεξεργαστή) και απλά να μειώσω το peak voltage. Στο bios υπάρχει επιλογή για Dynamic Vcore (DVID) και το έβαλα στα -1.0v αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Επεξ/σία από SlackulatoR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SlackulatoR είπε

Καλημέρα, υπάρχει επιλογή σε Ryzen 3600 να χαμηλώσω το peak voltage χωρίς τα ρολόγια να είναι fixed σε μία συχνότητα;  Σε default (offset) χτυπάει 1.4v για 4.2Ghz αλλά δοκιμάζοντας τα 1.25 είναι σταθερός και 7-8c κάτω σε Cinbenech R20. 

Θέλω δηλαδή να κρατήσω την λειτουργία offset (και σε voltage αλλά και σε ταχύτητα επεξεργαστή) και απλά να μειώσω το peak voltage. Στο bios υπάρχει επιλογή για Dynamic Vcore (DVID) και το έβαλα στα -1.0v αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Καλημέρα, δεν νομίζω να υπάρχει αυτό ακριβώς που ζητάς δηλαδή και offset και max limit, ουσιαστικά πρέπει να παίξεις ή με το offset ή με το LLC το οποίο επιτρέπει τις αυξομειώσεις σε voltage και να δεις ανάλογα με τις ρυθμίσεις που θα βάλεις το ταβάνι που πιάνει.

Πχ εγώ έχω βάλει 1.25v χωρίς offset, και LLC Mode 7 (ανάλογα με τη μητρική δουλεύουν κάπως διαφορετικά τα modes, πχ κάποια κρατάνε το voltage σταθερό και άλλα αφήνουν αέρα για διακυμάνσεις) και πηγαίνει μεταξύ 1.244v και 1.25v. Τα sleep states και τα χαμηλότερα πραγματικά ρολόγια που σου δείχνει μόνο το ryzen master δουλεύουν κανονικά όταν κάθεται σε idle, και η κατανάλωση επίσης πέφτει αναλόγως.

1586030584_4.2ocidle.jpg.13d0e2e7c05c8b16ccb222d79ff33c27.jpg

Δεν σημαίνει δηλαδή ότι επειδή θα βάλεις 4.2 Ghz σε 1.25v ότι ο επεξεργαστής είναι μαξαρισμένος συνέχεια, δουλεύουν κανονικά οι λειτουργίες εξοικονόμησης που έχει αλλά όταν χρειαστεί έχει και τις καλές ταχύτητες/χαμηλό voltage/καλές θερμοκρασίες που δίνει το oc σε σχέση με το stock. Το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να έχει λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση σε idle σε σχέση με το στοκ, οπότε βλέπεις τη διαφορά και κρίνεις αν σε ενοχλεί.

1879788095_4.2ocvoltagetemps.jpg.9b16c5a9358139214ee497848a562cb8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...