Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 θερμοκρασία


alxnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alxnt είπε

Απο χτες βραδυ με στοκ ψυκτρα απο cold boot. Δε θελω να φανταστω που θα φτασει με καμια ωρα in game.

Και μετα τα screenshot πηγε και 96 και το ρολοι επεσε στο 3,6κατι.

ac inst.png

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός τα συγκεκριμένα "repacks" είναι κάργα συμπιεσμένα και ζητούν αβέρτα threads για αποσυμπίεση. Αλλά και πάλι οι temps δεν είναι φυσιολογικές. Μέχρι 70-80 έπρεπε να πας max.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alxnt είπε

Απο χτες βραδυ με στοκ ψυκτρα απο cold boot. Δε θελω να φανταστω που θα φτασει με καμια ωρα in game.

Και μετα τα screenshot πηγε και 96 και το ρολοι επεσε στο 3,6κατι.

ac inst.png

Ποια μητρική έχεις; Νομίζω ότι τα TDC & EDC είναι λίγο στα όρια. Σε μένα οι τιμές που με γράφει είναι 255Α και στα δύο. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός τα συγκεκριμένα "repacks" είναι κάργα συμπιεσμένα και ζητούν αβέρτα threads για αποσυμπίεση. Αλλά και πάλι οι temps δεν είναι φυσιολογικές. Μέχρι 70-80 έπρεπε να πας max.

Γι αυτο το εβαλα επειδη το ειχα ανεφερει κιολας αλλα δεν ειχα ανεβάσει φωτο. Τωρα εχω κανει το εξης: εχω βαλει 4,2Ghz με override 1,15v + offset -0,025v και στο soc offset -0,0125v. Δειχνει να πηγαινει πιο καλα κ φαινεται σταθερο. Αργησε να τσιμπησει 90αρι στο cb.το επιασε στο 2o run και μου εδωσε και 3800 μ.ο points. Και realbench καλα τα παει. Aida δεν το συζηταω τα δινει αμεσως και lagαρει κιολας αλλα χωρις throttling. Ολα αυτα που αναφερω με στοκ ψυκτρα.με dark rock μαλλον θα κερδιζα καποιους βαθμους αλλα επειδη πιστευω πως ειναι παραπανω ζεστος απ όσο πρέπει δεν μπηκα καν στον κοπο.

31 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Ποια μητρική έχεις; Νομίζω ότι τα TDC & EDC είναι λίγο στα όρια. Σε μένα οι τιμές που με γράφει είναι 255Α και στα δύο. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό

Την απλη tomahawk agesa 1.0.0.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Asylon είπε

Φίλε εκεί που λες οτι ο επεξεργαστής εχει περιεργο χρώμα γιατι έριξες ειδικό υγρό τι ακριβώς εννοείς?Εριξες κάτι από αυτή την πλευρά που το κοιτάμε στην φωτό?Απο τα pin δηλαδή?

ArctiClean Thermal material remover έριξα μεταξύ ψύκτρας και επεξεργαστή για να μαλακώσει την πάστα μέχρι να μπορέσω να ξεκολήσω τον επεξεργαστή από την ψύκτρα.

Από όλες τις πλευρές έριξα αλλά όπως είναι φυσικό πήγε και στο υπόλοιπο του επεξεργαστή αλλά εξατμίζεται μετά κάποια ώρα.

Επεξ/σία από MINDER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχθές εγκατέστησα το cinebench 20 το έτρεξα με την stock ψύκτρα και μου πήγε 94c 

Και έχω βάλει και την PK-3 την πάστα.

To xmp1 έχω ενεργοποιημένο και τα άλλα όλα default.

Κάνα μήνα που έπαιζα το euro track simulator 2 με φούλ τα γραφικά δεν μου έβγαλε ποτέ πρόβλημα.

Δεν ξέρω πάντως τι θερμοκρασίες ανεβάζει δεν το έχω δει την ώρα του παιχνιδιού.

Έχω περιέργεια πόσο θα κατέβει η θερμοκρασία με την noctua nh-d14

Eκτός από τον στρογγυλό ανεμιστήρα που έχει της βάζω άλλο ένα από την Noctua d12 που είχα σε παλαιότερο σύστημα να φεύγει γρηγορότερα ο ζεστός αέρας προς τα πίσω και βγαίνει από τoν τρίτο noctua ανεμιστήρα που έχω βιδώσει στο τέλος του κουτιού.

Μου αρέσουν πολύ αυτά τα ανεμιστήράκια της Noctua έχουν αντοχή στον χρόνο και δεν παρουσιάζουν προβλήματα όπως άλλα που αρχίζουν μετά από λίγο καιρό να κάνουν ενοχλητικό θόρυβο.

Διαβάζοντας τα παραπάνω σχόλια φίλων αυτό που έχω να σημειώσω είναι ότι δεν μου φαίνεται και ιδανική λύση αερόψυξης αυτού του επεξεργαστή μια ψύκτρα που διώχνει τον ζεστό αέρα προς τα πλάγια του κουτιού όπως η stock αλλά μια που τον κατευθύνει προς το πίσω μέρος του κουτιού.

Επεξ/σία από MINDER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμένα με υδροψυξη aerocool pulse 120 με ανοικτό pbo μου παει 89 με κλειστό μου παει 66 και με overclock 4.2 στα 1.3v μου παει 92 σε 7 λεπτα έχω πάστα noctua επησεις σε idle είμαι 38 σε όλες τις περιπτωσεις παντα με prime95

Πάντως ανυσηχω για το cpu πριν είχα τον 2600 και δεν είχα θέμα κανενα

Επεξ/σία από kosgreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, kosgreece είπε

Πάντως ανυσηχω για το cpu πριν είχα τον 2600 και δεν είχα θέμα κανενα

Εγώ πάντως ηρέμησα διαβάζοντας οτι δεν ήμουν ο μόνος. Παρότι entry-level ο 3600, φαίνεται ότι είναι θερμοσίφωνο. Το idle σου συγκριτικά δε μου φαίνεται πολύ ψηλό.

Κάτι μπορεί να κρατά το Vcore κάπως ψηλά, π.χ. σε μένα το iCUE της Corsair δε το άφηνε να πέσει κάτω από 1.1V (ένδειξη από RyzenMaster). Μολις το απεγκατέστησα εντελώς

και έβαλα και το 1usmus Universal για Power Plan πέφτει μέχρι 0.49V. O alxnt μου έχει δείξει τον 3600 του σε ακόμα χαμηλότερο Vcore.

Περί Prime95, δε ξέρω πόσο μπορεί να αποδώσει μια AIO με μικρό rad και έναν 120αρη ανεμιστήρα.

Επεξ/σία από Thrall7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thrall7 είπε

Εγώ πάντως ηρέμησα διαβάζοντας οτι δεν ήμουν ο μόνος. Παρότι entry-level ο 3600, φαίνεται ότι είναι θερμοσίφωνο. Το idle σου συγκριτικά δε μου φαίνεται πολύ ψηλό.

Κάτι μπορεί να κρατά το Vcore κάπως ψηλά, π.χ. σε μένα το iCUE της Corsair δε το άφηνε να πέσει κάτω από 1.1V (ένδειξη από RyzenMaster). Μολις το απεγκατέστησα εντελώς

και έβαλα και το 1usmus Universal για Power Plan πέφτει μέχρι 0.49V. O alxnt μου έχει δείξει τον 3600 του σε ακόμα χαμηλότερο Vcore.

Περί Prime95, δε ξέρω πόσο μπορεί να αποδώσει μια AIO με μικρό rad και έναν 120αρη ανεμιστήρα.

Σε σινεμπενζ είναι όλα οκ σε παιχνίδια είναι όλα οκ δεν ανεβάζει παραπάνω από 55 βαθμούς αλλά σε prime95 είναι το θέμα μόνο γιατί τόσο ψηλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kosgreece είπε

Σε σινεμπενζ είναι όλα οκ σε παιχνίδια είναι όλα οκ δεν ανεβάζει παραπάνω από 55 βαθμούς αλλά σε prime95 είναι το θέμα μόνο γιατί τόσο ψηλα

μικρή ποσότητα υγρού/μικρή επιφάνεια rad, φτάνει πολύ γρήγορα σε equilibrium και δεν προλαβαίνει να κρυώσει το νερό. cb20 σκορ? 

 

η καλύτερη 120αρα (liquid freezer ii 120) σε 100% fan speed με push pull. Η δικιά σου με τόσο λεπτό rad, έχει θερμοκρασίες σε gaming σαν αερόψυξη των 30 ευρώ, αλλά σε max δεν προλαβαίνει αν κρυώσει το νερό/cpu οπότε το max σε avx load είναι λες και έχεις στοκ ψύκτρα

5 arctic liquid freezer 3950x 100pct

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

μικρή ποσότητα υγρού/μικρή επιφάνεια rad, φτάνει πολύ γρήγορα σε equilibrium και δεν προλαβαίνει να κρυώσει το νερό. cb20 σκορ? 

η καλύτερη 120αρα (liquid freezer ii 120) σε 100% fan speed με push pull. Η δικιά σου με τόσο λεπτό rad, έχει θερμοκρασίες σε gaming σαν αερόψυξη των 30 ευρώ, αλλά σε max δεν προλαβαίνει αν κρυώσει το νερό/cpu οπότε το max σε avx load είναι λες και έχεις στοκ ψύκτρα

5 arctic liquid freezer 3950x 100pct

Λες να είναι αυτό και να πάω σε αεροψηξη αναγκαστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kosgreece είπε

Λες να είναι αυτό και να πάω σε αεροψηξη αναγκαστικα

βάλτα όλα auto τα ρεύματα και τρέξε prime 95 για 10-15 λεπτά και γράψε πόσο φτάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kosgreece είπε

Με ανοιχτό το pbo η όχι? Με ανοιχτό φτάνει τους 89 με 90 και παίζει με κλειστό φτάνει 66 με 67 και παιζει

και με ανοιχτό και κλειστό. Απλά θέλει σίγουρα 10-15 λεπτά το κάθε run, για να σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία. Αν παίζει δεν έχει σταθεροποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθεροποιείται μετά από 20 λεπτά σου λέω και όταν σου λέω παίζει μην φανταστείς παίζει σε φάσεις μικρές μετά από πολύ ώρα

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τρέξω το prime95 σε overclock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...