Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 θερμοκρασία


alxnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/6/2020 στις 11:21 ΠΜ, Dimkask8 είπε

Δεν τ εχω δοκιμασει στο cinebench 20 αλλα με το cpuz που εχει cpu stress μεχρι τους 80 μετα απο αρκετα λεπτά. Στο warzone που το λιωνω στοκ ειχε πιασει και 95 βαθμούς μετα το overclock πανω απο 80 δεν τον έχω δει να πηγαίνει

Φιλε αυτο βραζει ......

Στις 18/6/2020 στις 9:48 ΜΜ, Asylon είπε

Αν βρίσκει το πλαστικό που λέει amd στα heatsink βαλτο από την μεριά της ram δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα να το τοποθετήσεις έτσι.

Δες τι λέει μπορείς να το βάλεις το logo ειτε από την πλευρά της ram είτε από τα vrm χωρίς θέμα.Μηπως βρίσκει αυτό και δεν ακουμπάει καλά στο cpu.

Ετσι το ειχα βαλει και εγω αναποδα....

 

IMG_4339.JPG

Στις 20/6/2020 στις 3:54 ΜΜ, alxnt είπε

Απο χτες βραδυ με στοκ ψυκτρα απο cold boot. Δε θελω να φανταστω που θα φτασει με καμια ωρα in game.

Και μετα τα screenshot πηγε και 96 και το ρολοι επεσε στο 3,6κατι.

ac inst.png

image.jpeg.6c252c6c0979397df836ea7e3ce092c4.jpegimage.png.2c464f88fee3cb7f37b88244c29eb743.pngimage.png.c16f63a765139ffc7bdca4bf6afb6970.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να παραθέσω παρακάτω κάποια πράγματα μήπως και βοηθηθούν κάποιοι.

Λοιπόν παίδες καινούριος ο AMD 5 3600, μητρική GIGABYTE B550 DS3H, 64GB RAM στα 3600MHZ, SSD PCIE 4 GIGABYTE AORUS 1TB, κάρτα γραφικών GTX 1660 SUPER με clock στα 1845 (τελευταία έκδοση) μετά από πολύ ψάξιμο έχω να πω τα παρακάτω.

Προσπαθώντας να ρίξω θερμοκρασίες από επεξεργαστή με χαμηλή τάση και underclocking στα MHZ του επεξεργαστή και στην συχνότητα από τις μνήμες, απενεργοποιώντας το αυτόματο overclocking και το performance πέτυχα μία διαφορά 10-15 βαθμούς θερμοκρασία.

Ένας άλλος τρόπος που δοκίμασα όπως λένε κάποιοι είναι μέσα από τα windows στο σχέδιο ενέργειας όπου μετά την εγκατάσταση των drivers της AMD εμφανίζεται προεπιλεγμένο το σχέδιο Ryzen Balanced. Εκεί λοιπόν για να μην μπλέξετε με χειροκίνητες αλλαγές σε volt και συχνότητες απλά επιλέγετε στις μέγιστες επιδόσεις αντί του 100% σε 99% έως 95%. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο επεξεργαστής να μην πάει στο τέρμα και να μειώνει λίγο την θερμοκρασία του.

ΕΚΠΛΗΞΗ!!! Διαπίστωσα τελικά ότι ο ανεμιστήρας 8 cm που βγάζει τον αέρα έξω από το κουτί είναι καμένος αφού ήταν συνδεδεμένος με το τροφοδοτικό (molex σύνδεση) και δεν το πήρα χαμπάρι. ΑΚΟΥΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ.

Τοποθετώ άμεσα ένα ανεμιστηράκι της σειράς (δεν βρήκα άλλο στην ΄αγορά άμεσα) μέχρι να παραγγείλω ένα αθόρυβο και καλύτερο, αφήνω στα bios το αυτόματο overclocking και αλλάζω τις μνήμες στο προφίλ για 3600MHZ δλδ το μέγιστο και ΩΟΥΠΣ! η διαφορά θερμοκρασίας είναι τεράστια! Τώρα σε αναμονή δουλεύει στους 25-30 βαθμούς κελσίου και στο φουλ gaming ή render πάει μέχρι 35-40!

ΥΓ. Το πρόβλημα ήταν ότι ο ζεστός αέρας που έμενε στο κουτί από την ψήκτρα του επεξεργαστή δεν μπορούσε να αποβληθεί έξω από το κουτί με αποτέλεσμα να ανακυκλώνεται και να πιάνει θερμοκρασίες τρελές, δλδ λειτουργούσε σαν φούρνος!

Στο cinebench της ΜΑΧΟΝ μου βγάζει βαθμολογία 9802 στο αυτόματο overclocking της μητρικής.

773449448_.PNG.49966e3b4b54d5d2e814fe2701cf7a7a.png.db9dcf0b8e915e18a174384cea91cb2a.png

Η ψήκτρα που χρησιμοποιώ είναι μία μέτρια ψήκτρα αλλά κάνει αρκετή δουλειά για τα λεφτά της.

Για όσους ενδιαφέρονται είναι αυτή εδώ

https://www.skroutz.gr/s/17624185/Arctic-Freezer-34-eSports-Duο-Red.html

 

Επεξ/σία από TStefanidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TStefanidis είπε

Ένας άλλος τρόπος που δοκίμασα όπως λένε κάποιοι είναι μέσα από τα windows στο σχέδιο ενέργειας όπου μετά την εγκατάσταση των drivers της AMD εμφανίζεται προεπιλεγμένο το σχέδιο Ryzen Balanced. Εκεί λοιπόν για να μην μπλέξετε με χειροκίνητες αλλαγές σε volt και συχνότητες απλά επιλέγετε στις μέγιστες επιδόσεις αντί του 100% σε 99% έως 95%. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο επεξεργαστής να μην πάει στο τέρμα και να μειώνει λίγο την θερμοκρασία του.

Αυτό είναι λάθος, τον έχεις ευνουχίσει τον επεξεργαστή σου γιατί του έκοψες το boost. Ξανά βάλε στο 100% το max performance.

Τις θερμοκρασίες σου τις έλυσες κυρίως επειδή ήταν χαλασμένος ο ανεμιστήρας και τον άλλαξες (και επειδή χάλασες το boost), όχι επειδή άλλαξες συχνότητα στις ραμ.

Το ότι πάει μέχρι 40c σε render και gaming δεν είναι φυσιολογικό ούτε καλό, πηγαίνει τόσο επειδή δεν λειτουργεί σωστά ο αλγόριθμος που ανεβάζει συχνότητα και επιδόσεις εκεί που πρέπει, και αυτό συμβαίνει όπως προείπα επειδή του έκοψες το max performance.

Για τις θερμοκρασίες πέρα από την ψύκτρα/airflow μπορεί να βοηθήσει το undervolt με offset όταν έχεις auto συχνότητα ή pbo, και το manual oc με πάλι με χαμηλότερη τάση (φυσικά μέχρι εκεί που είναι σταθερός).

Υπάρχουν πολλά θέματα και σε αυτή την ενότητα και στην ενότητα Overclocking αν θέλεις να διαβάσεις για να πετύχεις κάτι κοντά σε αυτό που θέλεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, raul7 είπε

Αυτό είναι λάθος, τον έχεις ευνουχίσει τον επεξεργαστή σου γιατί του έκοψες το boost. Ξανά βάλε στο 100% το max performance.

Τις θερμοκρασίες σου τις έλυσες κυρίως επειδή ήταν χαλασμένος ο ανεμιστήρας και τον άλλαξες (και επειδή χάλασες το boost), όχι επειδή άλλαξες συχνότητα στις ραμ.

Το ότι πάει μέχρι 40c σε render και gaming δεν είναι φυσιολογικό ούτε καλό, πηγαίνει τόσο επειδή δεν λειτουργεί σωστά ο αλγόριθμος που ανεβάζει συχνότητα και επιδόσεις εκεί που πρέπει, και αυτό συμβαίνει όπως προείπα επειδή του έκοψες το max performance.

Για τις θερμοκρασίες πέρα από την ψύκτρα/airflow μπορεί να βοηθήσει το undervolt με offset όταν έχεις auto συχνότητα ή pbo, και το manual oc με πάλι με χαμηλότερη τάση (φυσικά μέχρι εκεί που είναι σταθερός).

Υπάρχουν πολλά θέματα και σε αυτή την ενότητα και στην ενότητα Overclocking αν θέλεις να διαβάσεις για να πετύχεις κάτι κοντά σε αυτό που θέλεις.

 

Μάλλον δεν διάβασες όλη την δημοσίευση.

Είπα ότι είχα πρόβλημα αρχικά με θερμοκρασία χωρίς να αντιληφθώ ότι ο ανεμιστήρας είναι καμένος και έκανα κάποιες προσπάθειες να πέσει η θερμοκρασία. Αυτό που λες δεν ισχύει για το ευνούχισμα γιατί πολύ απλά το Control Unit που έχει μέσα του ο επεξεργαστής δεν θα αλλάξει ούτε και βέβαια θα αλλάξει ο αλγόριθμος που είναι γραμμένος σε αυτό και σε μελλοντική ρύθμιση θα τρέχει κανονικά όπως και το κάνει τώρα.

Επίσης έγραψα την δημοσίευση για να δουν άλλοι χρήστες τι πετυχαίνεις με διάφορες τεχνικές στην μείωση θερμοκρασίας. Όταν λοιπόν αρχικά είδα το πρόβλημα όπως αναφέρω με την αλλαγή τροφοδοσίας, μείωση συχνότητας και απενεργοποίηση boost είχα διαφορά 10 με 15 βαθμούς. Χωρίς αυτά δούλευε idle 50 και full 80. Επίσης είχε μια μικρή διαφορά γύρω στους 5 βαθμούς η αλλαγή του ποσοστού ενέργειας για μέγιστες επιδόσεις μέσα από τις ρυθμίσεις ενέργειας των windows.

Όσο για το performance που λες :

Όταν ήταν απενεργοποιημένο η θερμοκρασία μειώθηκε.

Όσο για την συχνότητα στις μνήμες που λες :

Όταν δούλευαν default στα 2400 είχα idle 50 βαθμούς και μόλις τις άλλαξα στα 3600 η θερμοκρασία ανέβηκε στο idle 10 βαθμούς, όπως επίσης ανέβηκε και η θερμοκρασία στην μητρική κατά 5 βαθμούς. Άρα τι συμπέρασμα βγάζεις που λες ότι δεν ισχύει αυτό?

Τελικά είπα ότι όταν διαπίστωσα το πρόβλημα του ανεμιστήρα τα έβαλα πάλι όλα κανονικά :

Auto overclocking (πάει μέχρι 4.3 από 3.6)

Performance boost

RAM 3600

ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΕΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ.

Για το μη φυσιολογικό των χαμηλών θερμοκρασιών :
Έκανα τόσο stress test όσο και μέτρηση με λογισμικά διάφορα. Επίσης να σου αναφέρω ότι τον υπολογιστή τον χρησιμοποιώ για βαριές εφαρμογές όπως λογισμικά (προγραμματιστής είμαι) που σαρώνουν point clouds μεγάλα (αρχεία μέχρι 500 GB). Όταν σαρώνω αυτά τα αρχεία πάω 70 βαθμούς.

Δες από cinebench και ryzen αυτά που σου λέω

RYZENOVERCLOCK.PNG.3d857b9a3225f220ec8fc03992a3ac83.PNG

392098655_.PNG.8ea2aff6fa88d594b0ad2bb657146af1.PNG

Το αποτέλεσμα?

Ο ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ ΠΕΤΑΕΙ. Στο cinebench έχει βαθμολογία 9592 με μέγιστη θερμοκρασία τους 70 βαθμούς.

ΥΓ. Οι επεξεργαστές αποτελούνται από 2 τμήματα, την Arithmetic Logic Unit που είναι το τμήμα που κάνει τους υπολογισμούς και το Control Unit που αποκρυπτογραφεί και εκτελεί οδηγίες βάσει ενός αλγορίθμου ο οποίος διαφέρει ανά κατασκευαστή. Μέσα σε αυτόν τον αλγόριθμο είναι ορισμένο το timing των πυρήνων, τα όρια ασφαλείας για την συχνότητα κλπ. Ότι και να κάνεις δεν αλλάζει κάτι στο Control Unit και όταν τον ρυθμίσεις ξανά τρέχει κανονικά πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, TStefanidis είπε

Μάλλον δεν διάβασες όλη την δημοσίευση.

Είπα ότι είχα πρόβλημα αρχικά με θερμοκρασία χωρίς να αντιληφθώ ότι ο ανεμιστήρας είναι καμένος και έκανα κάποιες προσπάθειες να πέσει η θερμοκρασία. Αυτό που λες δεν ισχύει για το ευνούχισμα γιατί πολύ απλά το Control Unit που έχει μέσα του ο επεξεργαστής δεν θα αλλάξει ούτε και βέβαια θα αλλάξει ο αλγόριθμος που είναι γραμμένος σε αυτό και σε μελλοντική ρύθμιση θα τρέχει κανονικά όπως και το κάνει τώρα.

Επίσης έγραψα την δημοσίευση για να δουν άλλοι χρήστες τι πετυχαίνεις με διάφορες τεχνικές στην μείωση θερμοκρασίας. Όταν λοιπόν αρχικά είδα το πρόβλημα όπως αναφέρω με την αλλαγή τροφοδοσίας, μείωση συχνότητας και απενεργοποίηση boost είχα διαφορά 10 με 15 βαθμούς. Χωρίς αυτά δούλευε idle 50 και full 80. Επίσης είχε μια μικρή διαφορά γύρω στους 5 βαθμούς η αλλαγή του ποσοστού ενέργειας για μέγιστες επιδόσεις μέσα από τις ρυθμίσεις ενέργειας των windows.

Όσο για το performance που λες :

Όταν ήταν απενεργοποιημένο η θερμοκρασία μειώθηκε.

Όσο για την συχνότητα στις μνήμες που λες :

Όταν δούλευαν default στα 2400 είχα idle 50 βαθμούς και μόλις τις άλλαξα στα 3600 η θερμοκρασία ανέβηκε στο idle 10 βαθμούς, όπως επίσης ανέβηκε και η θερμοκρασία στην μητρική κατά 5 βαθμούς. Άρα τι συμπέρασμα βγάζεις που λες ότι δεν ισχύει αυτό?

Τελικά είπα ότι όταν διαπίστωσα το πρόβλημα του ανεμιστήρα τα έβαλα πάλι όλα κανονικά :

Auto overclocking (πάει μέχρι 4.3 από 3.6)

Performance boost

RAM 3600

ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΕΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ.

Για το μη φυσιολογικό των χαμηλών θερμοκρασιών :
Έκανα τόσο stress test όσο και μέτρηση με λογισμικά διάφορα. Επίσης να σου αναφέρω ότι τον υπολογιστή τον χρησιμοποιώ για βαριές εφαρμογές όπως λογισμικά (προγραμματιστής είμαι) που σαρώνουν point clouds μεγάλα (αρχεία μέχρι 500 GB). Όταν σαρώνω αυτά τα αρχεία πάω 70 βαθμούς.

Δες από cinebench και ryzen αυτά που σου λέω

RYZENOVERCLOCK.PNG.3d857b9a3225f220ec8fc03992a3ac83.PNG

392098655_.PNG.8ea2aff6fa88d594b0ad2bb657146af1.PNG

Το αποτέλεσμα?

Ο ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ ΠΕΤΑΕΙ. Στο cinebench έχει βαθμολογία 9592 με μέγιστη θερμοκρασία τους 70 βαθμούς.

ΥΓ. Οι επεξεργαστές αποτελούνται από 2 τμήματα, την Arithmetic Logic Unit που είναι το τμήμα που κάνει τους υπολογισμούς και το Control Unit που αποκρυπτογραφεί και εκτελεί οδηγίες βάσει ενός αλγορίθμου ο οποίος διαφέρει ανά κατασκευαστή. Μέσα σε αυτόν τον αλγόριθμο είναι ορισμένο το timing των πυρήνων, τα όρια ασφαλείας για την συχνότητα κλπ. Ότι και να κάνεις δεν αλλάζει κάτι στο Control Unit και όταν τον ρυθμίσεις ξανά τρέχει κανονικά πάλι.

Φιλε μου εγω θα πω οτι μπορεις χαλαρα να πας για συγγραφεας ή σκηνοθετης (καλοπροαιρετα στο λεω).

Οπως σε ειπε και ο raul7 ''τον ευνουχιζεις''

Το να παιρνεις καποια βαθμολογια με cinebench δεν ειναι παιχνιδι που το κανεις συνεχεια , του βγαζεις τα ματια , εχε σωστο airfow στο κουτι σου και δεν θα υπαρχει κανενα θεμα , πρωτα κοιτας τα αλλα και μετα το cpu.

Σε καμια περιπτωση δεν μπορει το cpu ''πειραγμενο'' να φτασει τις επιδοσεις του εργοστασιου με το boost ενεργοποιημενο.

Να πειραζεις οταν υπαρχει καποια ασταθεια στο συστημα και οχι στα καλα καθουμενα ειτε με συχνοτητα ειτε με βολταζ

Σε αλλη περιπτωση αν δεν μας ικανοποιει π.χ ο 3600 παμε σε 3800.

Το να παιξει καποιος ενα παιχνιδι στο ''τερμα'' μονο καλο δεν κανει , ειναι σαν να εχεις ενα μηχανακι που βγαζει τελικη 150χλμ παραδειγμα και καθε μερα το πας με 150 ......για ποσο καιρο;

Αυτη ειναι η δικη μου αποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Φιλε μου εγω θα πω οτι μπορεις χαλαρα να πας για συγγραφεας ή σκηνοθετης (καλοπροαιρετα στο λεω).

Οπως σε ειπε και ο raul7 ''τον ευνουχιζεις''

Το να παιρνεις καποια βαθμολογια με cinebench δεν ειναι παιχνιδι που το κανεις συνεχεια , του βγαζεις τα ματια , εχε σωστο airfow στο κουτι σου και δεν θα υπαρχει κανενα θεμα , πρωτα κοιτας τα αλλα και μετα το cpu.

Σε καμια περιπτωση δεν μπορει το cpu ''πειραγμενο'' να φτασει τις επιδοσεις του εργοστασιου με το boost ενεργοποιημενο.

Να πειραζεις οταν υπαρχει καποια ασταθεια στο συστημα και οχι στα καλα καθουμενα ειτε με συχνοτητα ειτε με βολταζ

Σε αλλη περιπτωση αν δεν μας ικανοποιει π.χ ο 3600 παμε σε 3800.

Το να παιξει καποιος ενα παιχνιδι στο ''τερμα'' μονο καλο δεν κανει , ειναι σαν να εχεις ενα μηχανακι που βγαζει τελικη 150χλμ παραδειγμα και καθε μερα το πας με 150 ......για ποσο καιρο;

Αυτη ειναι η δικη μου αποψη

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου, και γω της ίδιας λογικής είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TStefanidis είπε

Αυτό που λες δεν ισχύει για το ευνούχισμα γιατί πολύ απλά το Control Unit που έχει μέσα του ο επεξεργαστής δεν θα αλλάξει ούτε και βέβαια θα αλλάξει ο αλγόριθμος που είναι γραμμένος σε αυτό και σε μελλοντική ρύθμιση θα τρέχει κανονικά όπως και το κάνει τώρα.

Ο αλγόριθμος για να τρέξει σωστά και να ανεβοκατεβάζει συχνότητες (κυρίως σε single thread φορτία) χρειάζεται το max processor state να είναι στο 100%. Οτιδήποτε παρακάτω χαλάει το boost.

Τρέξε και ένα single στο cinebench και δες αν φτάνει η συχνότητα στα 4.1 ή 4.2 που θα έπρεπε κανονικά.

Αλλιώς έχεις έναν επεξεργαστή σχεδιασμένο να ανεβοκατεβαίνει συνέχεια μεταξύ 3.6 και 4.2 ghz σε όποιον πυρήνα χρειάζεται, να τρέχει μόνιμα στα 3.6 Αυτό θα φανεί κυρίως στο single βέβαια, αλλά είναι αρκετό μέρος της δύναμης του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, raul7 είπε

Ο αλγόριθμος για να τρέξει σωστά και να ανεβοκατεβάζει συχνότητες (κυρίως σε single thread φορτία) χρειάζεται το max processor state να είναι στο 100%. Οτιδήποτε παρακάτω χαλάει το boost.

Τρέξε και ένα single στο cinebench και δες αν φτάνει η συχνότητα στα 4.1 ή 4.2 που θα έπρεπε κανονικά.

Αλλιώς έχεις έναν επεξεργαστή σχεδιασμένο να ανεβοκατεβαίνει συνέχεια μεταξύ 3.6 και 4.2 ghz σε όποιον πυρήνα χρειάζεται, να τρέχει μόνιμα στα 3.6 Αυτό θα φανεί κυρίως στο single βέβαια, αλλά είναι αρκετό μέρος της δύναμης του.

 

Στο single Τρέχει σταθερά 4199 με μέγιστη θερμοκρασία 50 βαθμούς

0.PNG.ca53a7428c67f61ba54288fcfa41928e.PNG

Στην αξιολόγηση και δω τα πάει καλά

1.PNG.5be4c7e21b78248d20150a29dbb6cb04.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο αυτό που δείχνεις είναι σαν είναι στο 100% το max state και όχι πιο κάτω, μου φαίνεται πολύ παράξενο.

Έχουν πει εδώ και πολύ καιρό οτι για τα υψηλά voltages/θερμοκρασίες δεν είναι σωστή λύση το κατέβασμα του max state, γιατί χαλάει το boost.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/cbls9g/the_final_word_on_idle_voltages_for_3rd_gen_ryzen/

 

19 ώρες πριν, TStefanidis είπε

Τώρα σε αναμονή δουλεύει στους 25-30 βαθμούς κελσίου και στο φουλ gaming ή render πάει μέχρι 35-40!

Εγώ από αυτό σου απάντησα ότι κάτι δεν πάει καλά, είναι σαν κάποιος να έχει απενεργοποιήσει το core boost από το bios που όντως κάνει αυτά που σου είπα και ευνουχίζει το cpu.

Οι θερμοκρασίες αυτές δεν είναι φυσιολογικές πάντως, έχω κι εγώ την ίδια ψύκτρα και μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

Σε render ας πούμε να έχει 40 βαθμούς, και μετά πως γίνεται να έχει 70 στο cb.. ή στο gaming αντίστοιχα, αυτές φαίνονται θερμοκρασίες idle και όχι load, εκτός αν κάτι είναι off ή πχ έχει μπει φουλ undervolting και φαίνεται να ανεβαίνει η συχνότητα αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει επιδόσεις που θα έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, raul7 είπε

Όλο αυτό που δείχνεις είναι σαν είναι στο 100% το max state και όχι πιο κάτω, μου φαίνεται πολύ παράξενο.

Έχουν πει εδώ και πολύ καιρό οτι για τα υψηλά voltages/θερμοκρασίες δεν είναι σωστή λύση το κατέβασμα του max state, γιατί χαλάει το boost.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/cbls9g/the_final_word_on_idle_voltages_for_3rd_gen_ryzen/

 

Εγώ από αυτό σου απάντησα ότι κάτι δεν πάει καλά, είναι σαν κάποιος να έχει απενεργοποιήσει το core boost από το bios που όντως κάνει αυτά που σου είπα και ευνουχίζει το cpu.

Οι θερμοκρασίες αυτές δεν είναι φυσιολογικές πάντως, έχω κι εγώ την ίδια ψύκτρα και μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

Σε render ας πούμε να έχει 40 βαθμούς, και μετά πως γίνεται να έχει 70 στο cb.. ή στο gaming αντίστοιχα, αυτές φαίνονται θερμοκρασίες idle και όχι load, εκτός αν κάτι είναι off ή πχ έχει μπει φουλ undervolting και φαίνεται να ανεβαίνει η συχνότητα αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει επιδόσεις που θα έπρεπε.

Τώρα όπως είπα όλα είναι όπως ήταν από τις αρχικές ρυθμίσεις του εργοστασίου. Το θέμα είναι η ψύξη που άσχετα αν έχεις την ίδια ψήκτρα ίσως να μην έχεις καλό ανεμιστηράκι που βγάζει τον ζεστό αέρα ή το κουτί σου έχει άλλον σχεδιασμό στην διαφυγή του αέρα με αποτέλεσμα να δουλεύει σε υψηλότερες θερμοκρασίες ο δικός σου. Οι Θερμοκρασίες με αυτόματο το boost που πάει τον επεξεργαστή μέχρι τα 4200 και τις μνήμες στα 3600 είναι οι παρακάτω :

0-500 MHZ           : 25-30 °C

500-2500 MHZ    : 30-45 °C

2500-4200 MHZ : 45-70 °C

Πάντα μιλάμε για multithread μέτρηση

Επεξ/σία από TStefanidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, TStefanidis είπε

Τώρα όπως είπα όλα είναι όπως ήταν από τις αρχικές ρυθμίσεις του εργοστασίου. Το θέμα είναι η ψύξη που άσχετα αν έχεις την ίδια ψήκτρα ίσως να μην έχεις καλό ανεμιστηράκι που βγάζει τον ζεστό αέρα ή το κουτί σου έχει άλλον σχεδιασμό στην διαφυγή του αέρα με αποτέλεσμα να δουλεύει σε υψηλότερες θερμοκρασίες ο δικός σου. Οι Θερμοκρασίες με αυτόματο το boost που πάει τον επεξεργαστή μέχρι τα 4200 και τις μνήμες στα 3600 είναι οι παρακάτω :

0-500 MHZ           : 25-30 °C

500-2500 MHZ    : 30-45 °C

2500-4200 MHZ : 45-70 °C

Πάντα μιλάμε για multithread μέτρηση

Δεν έχω πρόβλημα με το airflow μου, είναι σε νορμάλ επίπεδα. Γύρω στα 70 πιάνει και ο δικός μου σε load, είτε cinebench είτε gaming (στο gaming πολλές φορές παίζει πιο χαμηλά ανάλογα το παιχνίδι και πόσο ζόρικο είναι).

Γι'αυτό μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες παραπάνω, άλλο 35-40 βαθμοί max σε rendering και gaming και άλλο 70 max!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, raul7 είπε

Δεν έχω πρόβλημα με το airflow μου, είναι σε νορμάλ επίπεδα. Γύρω στα 70 πιάνει και ο δικός μου σε load, είτε cinebench είτε gaming (στο gaming πολλές φορές παίζει πιο χαμηλά ανάλογα το παιχνίδι και πόσο ζόρικο είναι).

Γι'αυτό μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες παραπάνω, άλλο 35-40 βαθμοί max σε rendering και gaming και άλλο 70 max!

Σε gaming έχει σημασία και η κάρτα γραφικών που έχεις, όσο πιο καλύτερη τόσο ο επεξεργαστής πάει στο τέρμα και αντίστροφα. ίσως να έχεις καλύτερη κάρτα γραφικών από την δικιά μου με αποτέλεσμα ο επεξεργαστής σου να πηγαίνει φουλ ενώ σε μένα με βάση τα δεδομένα που την στέλνει ο επεξεργαστής αργεί (GTX 1660 SUPER) κι έτσι ο επεξεργαστής έχει το χρονικό περιθώριο να "ξεκουραστεί".

Επίσης έχει σημασία η σύνδεση του ανεμιστήρα που βγάζει τον αέρα αν δλδ είναι πάνω στην μητρική ή στο τροφοδοτικό και λειτουργεί συνέχεια. Εγώ έχω πάνω στο τροφοδοτικό molex σύνδεση και δουλεύει συνέχεια στις 2000 στροφές μέχρι να ρθει αυτό που παρήγγειλα για σύνδεση στην μητρική, οπότε ναι δεν μένει καθόλου ζεστός αέρας μέσα στο κουτί.

Σε gaming όπως είπες αλλά όχι σε πολύ βαριά πχ στο world of warships δεν πάει πάνω από 50 ο επεξεργαστής. Εκεί που πάει 70 είναι στους υπολογισμούς και στους αλγορίθμους που τρέχω για να σαρώσω τα point cloud αρχεία. Στα βαρύτερα game πάει μέχρι 60 βαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, TStefanidis είπε

Όταν δούλευαν default στα 2400 είχα idle 50 βαθμούς και μόλις τις άλλαξα στα 3600 η θερμοκρασία ανέβηκε στο idle 10 βαθμούς, όπως επίσης ανέβηκε και η θερμοκρασία στην μητρική κατά 5 βαθμούς. Άρα τι συμπέρασμα βγάζεις που λες ότι δεν ισχύει αυτό?

https://www.11888.gr/rantevou-me-texnikous/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ, είναι η πρώτη φορά που γράφω απλά επειδή με έχει απασχολήσει πολύ κι εμένα αυτό το θέμα!

Έχω ένα σύστημα με τον 3600xt επάνω με μαμά wraith stealth νομίζω λέγεται,και στο κουτί 5 fans.Το έχω 4 μήνες και έπαιζα παιχνίδια μέχρι που μπήκα στο τρυπάκι να δω θερμοκρασία πριν 2 μήνες...τσουκ 73c τρόμαξα δεν είχα ξαναδεί τέτοια θερμοκρασία σε προηγούμενο pc. Αφού το έψαξα με πολύ ξενύχτι και εξοικονόμηση ενέργειας (2.2ghz 46c) βλέπω πως έχει max temperature 90 αποφάσισα ωστόσο να παίξω με την ψυκτρα κι ανακαλυπτω στο bios (ashrock b550) ότι ξεκινούσε από 50c και η μεγαλύτερη ταχύτητα ήταν μετά τους 80!!! Άλλαξα το σχέδιο με peak στους 70 και τις άλλες 5 θέσεις πιο χαμηλά.

Αποτέλεσμα να φτάνει από 72 πριν στους 65 τώρα με λίγο παραπάνω θόρυβο.δεν ενοχλεί. Ελπίζω να βοήθησα.

Κάτι τελευταίο που παρατήρησα είναι ότι στο ryzen balance 2 cores φτάνουν 4616mhz ενώ οι υπόλοιποι 4589mgz είναι φυσιολογικο;δεν μπόρεσα να βρω απάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...