Προς το περιεχόμενο

*** SOSO FIAT QUBO 1.4 DIESEL 2008 MULTIJET (χαμηλή πίεση λαδιου στο ρελαντί)


blacknik321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχουν γνησια(που κατασκευαζονται απο ενα εργοστασιο για το Χ κατασκευαστη αυτοκινητων),ΟΕΜ(προτεινομενα 2α απο τον κατασκευαστη) και τα ιμιτασιον. Στην τελευταία περίπτωση υπαρχει πιθανότητα το φιλτρο να ειναι μικροτερο ή μακρυτερο ή να μην παταει καλα στο σπειρωμα και να δημιουργει θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H περίπτωση σου μου θυμίζει αντίστοιχη στο πρώην δικό μου που έκανε ακριβώς το ίδιο. Η λύση ήταν Αλλαγή αισθητήρα πίεσης λαδιού και βαλβίδας λαδιού (είναι δίπλα δίπλα συνήθως) προφανως μόνο με γνήσια ανταλλακτικα

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsipakis είπε

αν εγω ασχετε παρω ποδηλατο εσυ καβαλα ενα πατινι 

δε σου φταιω εγω εαν εισαι ασχετος με τον χωρο του αυτοκινητου 

Πήγαινε πάρε εσύ ανταλλακτικά από το ali express "σχετικέ"🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsipakis είπε

εισαι οτι νανε

κριμα 

Αδερφέ κάνε μας την χάρη και άσε τους χαρακτηρισμούς ,επειδή είμαστε και off topic δεν θα κάτσω να εξηγήσω γιατί μόνο γνήσια σε critical parts που αφορούν την σωστή λειτουργία ενός κινητήρα,βάλε εσύ και ο καθένας ότι ανταλλακτικό γουστάρει στο αυτοκίνητό του end of story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Αδερφέ κάνε μας την χάρη και άσε τους χαρακτηρισμούς ,επειδή είμαστε και off topic δεν θα κάτσω να εξηγήσω γιατί μόνο γνήσια σε critical parts που αφορούν την σωστή λειτουργία ενός κινητήρα,βάλε εσύ και ο καθένας ότι ανταλλακτικό γουστάρει στο αυτοκίνητό του end of story.

ποιο γνησιο σου λεω και παλι ; το ιδιο φιλτρο λαδιου σου δινει η εταιρεια το ιδιο και ο μπαμπης στη γωνια με ανταλακτικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε έλεγχο και στη σιτα του Κάρτερ ή κατέβασε το για καθάρισμα . Αφού τα υπόλοιπα τα έχεις δει.

Αλλά δες να μπει σωστό φίλτρο λαδιού , και επίσης και τους αισθητήρες πίεσης λαδιού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Κάνε έλεγχο και στη σιτα του Κάρτερ ή κατέβασε το για καθάρισμα . Αφού τα υπόλοιπα τα έχεις δει.

Αλλά δες να μπει σωστό φίλτρο λαδιού , και επίσης και τους αισθητήρες πίεσης λαδιού .

+ να σιγουρέψει ότι η ένδειξη είναι σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsipakis είπε

ποιο γνησιο σου λεω και παλι ; το ιδιο φιλτρο λαδιου σου δινει η εταιρεια το ιδιο και ο μπαμπης στη γωνια με ανταλακτικα 

Δεν ισχυει παντα αυτο.Π.χ για το δικο μου μοτερ υπαρχουν ενα σωρο συμβατα.Το γνησιο που γραφει Toyota και εχει μελετηθει για το κυκλωμα και τις πιεσεις αυτου του κινητηρα το φτιαχνει η Denso.Κορυφαια εταιρεια.Για πιο λογω να πειραματιστω με ενα αλλο αμφιβολου και ποιοτητας αλλα κυριως χαρακτηριστικων λειτουργιας.Ξερεις, λιγο εαν μεινει απο πιεση σε κρισιμο φασμα λειτουργιας τον ηπιες.Δεν ειναι αναγκη να κολλησει, αλλα να "αρπαξουν" κουζινετα στροφαλου.Μια αλλη εταιρεια αρκετα αξιοπιστη θεωρειται η Γερμανικη Mann Filter.Τετοιο εβαλα τωρα, μιας και ο μηχανικος δεν ειχε το συμβατο toyota για το δικο μου.Εντυπωση μου εκανε το made in Germany και ηταν ο λογως προτιμησης και οχι Κινα-μπαγκλαντες-Σιγκαπουρη-Ινδονησια κ.α Μπραβο στην Mann  μιας και σε τετοια προιοντα δινει σημασια στην ποιοτητα καθως ειναι κρισιμο part  του κινητηρα.Προφανως κανενας Ασιατης oem δεν θα πετυχενε τα ποιοτικα προτυπα της.

Επεξ/σία από toyo73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Δεν ισχυει παντα αυτο.Π.χ για το δικο μου μοτερ υπαρχουν ενα σωρο συμβατα.Το γνησιο που γραφει Toyota και εχει μελετηθει για το κυκλωμα και τις πιεσεις αυτου του κινητηρα το φτιαχνει η Denso.Κορυφαια εταιρεια.Για πιο λογω να πειραματιστω με ενα αλλο αμφιβολου και ποιοτητας αλλα κυριως χαρακτηριστικων λειτουργιας.Ξερεις, λιγο εαν μεινει απο πιεση σε κρισιμο φασμα λειτουργιας τον ηπιες.Δεν ειναι αναγκη να κολλησει, αλλα να "αρπαξουν" κουζινετα στροφαλου.Μια αλλη εταιρεια αρκετα αξιοπιστη θεωρειται η Γερμανικη Mann Filter.Τετοιο εβαλα τωρα, μιας και ο μηχανικος δεν ειχε το συμβατο toyota για το δικο μου.Εντυπωση μου εκανε το made in Germany και ηταν ο λογως προτιμησης και οχι Κινα-μπαγκλαντες-Σιγκαπουρη-Ινδονησια κ.α Μπραβο στην Mann  μιας και σε τετοια προιοντα δινει σημασια στην ποιοτητα καθως ειναι κρισιμο part  του κινητηρα.Προφανως κανενας Ασιατης oem δεν θα πετυχενε τα ποιοτικα προτυπα της.

δλδ θες να πεις δεν μπορεις να βρεισ σε μαγαζι με ανταλλακτικα  το ιδιο φιλτρο που θα σου πουλησει η τογιοτα ; ολα υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Κάνε έλεγχο και στη σιτα του Κάρτερ ή κατέβασε το για καθάρισμα . Αφού τα υπόλοιπα τα έχεις δει.

Αλλά δες να μπει σωστό φίλτρο λαδιού , και επίσης και τους αισθητήρες πίεσης λαδιού .

Η Σίτα του κάρτερ δηλαδή της πάπιας αλλάχθηκε μαζί με την αντλία καθώς επίσης καθαρίστηκε και το κάρτερ μιας και λύθηκε για να αντικαταστήσω την αντλία με καινούργια, ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σας. Θα μιλήσω με το συνεργείο αρχικά να παραγγείλει το γνήσιο φίλτρο για να το αντικαταστήσω και μετέπειτα αν παραμείνει το error να αλλάξω  αισθητήρα πίεσης λαδιού και βαλβίδας λαδιού..... γνωρίζει κανείς ποίο ακριβώς είναι το φίλτρο λαδιού mama της fiat;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsipakis είπε

δλδ θες να πεις δεν μπορεις να βρεισ σε μαγαζι με ανταλλακτικα  το ιδιο φιλτρο που θα σου πουλησει η τογιοτα ; ολα υπαρχουν

Denso με τις ιδιες προδιαγραφες δεν υπαρχει.Τουλαχιστον Ελλαδα εγω δεν εχω βρει.Εαν ειναι για 5-10 ευρω για καθε 10.000-15.000 χιλιομετρα να ξεσηκωσω τον κοσμο ολο να ψαχνω net για παραγγελια, δεν αξιζει ουτε χρηματικα, αλλα κυριως ψυχολογικα.Τα μπουζι τις toyota που τα φτιαχνει η Denso υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...