Προς το περιεχόμενο

Τον Σεπτέμβριο έρχονται οι κάρτες γραφικών Radeon RX RDNA2


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, darkwolf8 είπε

Εχω και εγω την 5600χτ sapphire.Οταν λυσανε τα θεματα με τους drivers,η καρτα πεταει.Δεν μασαει πουθενα και θερμοκρασιες αριστες.Εννοειται με τον καιρο παω και εγω σε αυτην την υλοποιηση ειτε 5700χτ ειτε την καινουργια.

Φίλε μου η κάρτα δεν περιγράφεται. Όποιος έχει εμπειρία sapphire δεν θα αλλάξει ποτέ ούτε κάρτα ούτε υλοποίηση. Η δικιά σου είναι η κορυφαία κάρτα για 1080p gaming.

Δεν υπάρχει κάρτα της Nvidia καλύτερη της sapphire RX 5600 XT pulse για όποιον ασχολείται για 1080p 250hz gaming

 Τις έχει όλες στον πάταρο . & _

3 ώρες πριν, TheStranger80 είπε

Η συγκριση 5700ΧΤ με 2080Τi πραγματικα με ξεπερνα.

Μου θυμισε μια εποχη που ειδα μια Mercedes SLR Roadster (ειχε και το 722 στα πλαγια οποτε ηταν η limited edition των 650+ αλογων - 334 τελικη ταχυτητα) στην παραλιακη και απο πισω ειχε κολησει ενα S2000 που αν και εκανε κρα οτι ηταν φιδι απο κατω (βελτιωμενο) και παλι δεν μπορουσες να μην γελασεις (η Mercedes εντωμεταξυ μεσαια λωριδα με 80 χιλιομετρα πχ).

Το κακο που εχουν οι ανθρωποι ειναι πως οταν δεν μπορουν η δεν θελουν να δωσουν περισσοτερα χρηματα για κατι προσπαθουν παντα να μειωσουν αυτο το κατι καλυτερο, ειτε μιλαμε για αυτοκινητα, ειτε για σπιτια, ειτε για καρτες γραφικων ειτε για το οτιδηποτε. 

Φαντάσου πως θα αισθανόταν αυτός που οδηγούσε την Mercedes αν έσκαγε στην δεξιά λωρίδα πρόσεξε, όχι στην αριστερή, στη δεξιά  και στο ρελαντί ο μίστερ με το chaos. 

Εσύ που θα το έβλεπες θα ήθελες να γελάσεις;

Νομίζω πως όχι, έστω και αν η διαφορά θα ήταν μεγάλη. Όπου μερσέντες η 5700xt  και όπου chaos ( άϊντε χαριστικά) η rtx2080ti. 

 

Εγώ αν το έβλεπα δεν θα γελούσα.

Μάλιστα αν ήμουν ο οδηγός της Μερσέντες θα εξακολουθούσα να είμαι χαρούμενος που κάθομαι στο τιμόνι της! Αν και θα ήθελα να ήταν Bugatti!

bugatti-la-voiture-noire-1.jpg

Έρχεται η Sapphire RX 5800 XT Nitro plus ή όπως αλλιώς λέγεται. Και θα είναι σίγουρα Bugatti μοντέλο του 2020! 

Υ. Γ. Αυτός με το Honda S2000 είναι μάλλον κάτοχος Nvidia gtx1660ti. Ή 2060super;

Ή 2070; Διάλεξε και πάρε. 

Αυτός μάλιστα είναι για γέλια και για κλάματα🤣😰😢

Επεξ/σία από Lfc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, Lfc είπε

Φίλε μου η κάρτα δεν περιγράφεται. Όποιος έχει εμπειρία sapphire δεν θα αλλάξει ποτέ ούτε κάρτα ούτε υλοποίηση. Η δικιά σου είναι η κορυφαία κάρτα για 1080p gaming.

Δεν υπάρχει κάρτα της Nvidia καλύτερη της sapphire RX 5600 XT pulse για όποιον ασχολείται για 1080p 250hz gaming

 Τις έχει όλες στον πάταρο . & _

Σωστος.Κορυφαια υλοποιηση  με πολυ καλες θερμοκρασιες.Σε 1080p ναι δεν το συζητω βαζω ενα παραδειγμα Ac Odyssey ολα ultra με 2600χ 57 fps.Και Ac Origins επισης γυρω στα 70 fps.Σκυλι η καρτα και γενικα αθορυβη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2020 στις 12:03 ΠΜ, gripoulas1983 είπε

Αναρωτηθηκες γτ τα τρως;Το επιασες το θεμα ενα ενα η απλα λες φταιει αυτο;Τα ρευματα σου ειναι κομπλε;Τροφοδοτικο εχει την δυναμη να τα σηκωσει;Αλλαξες καλωδια στα ρευματα;Το ξερεις οτι ακομα και μια τριχα καταλαθος να εχει μπει στην pci εχεις προβλημα;Αλλα το βασικο για μενα απο ολα .Το τροφοδοτικο σου ειναι ικανο να σηκωσει ολα αυτα που εχεις πανω;Αν και δεν ξερω τι εχεις;Εκανες clean install τους drivers η απλα εβαλες πανω απο αλλους;Αν ειχες nvidia και πηγες στην amd καθαρισες τους drivers?Και το ξαναλεω:CLEAN INSTALL!Εχω την saphire και πραγματικα δεν εχω ουτε ειχα ποτε κανενα προβλημα.Αλλα πιο παλια με εναν υπολογιστη που ειχα μαυρες οθονες το βασικο προβλημα παντα ειναι το τροφοδοτικο.Ειχα sli και ετρωγα μαυρες οθονες και ο λογος ηταν γτ δεν φταναν τα ρευματα και εκλανε πανω του το pc.Ψαξτο λιγο αδερφε.

To σύστημα είναι ολοκαίνουριο δν είχε ποτέ άλλη κάρτα.

Τροφοδοτικο650 watt corsair rmx.

Ότι έχουν όλοι στο thread των Navi αυτά έχω και εγώ. Τυχαίο θα είναι 😛

Aπό soc 478 στήνω pc αυτά δεν τα έχω ξαναδει.

Δυνατή κάρτα  αλλά αναξιοπιστη.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω για τους παλιους drivers αλλα εδω και ενα μηνα κατοχος sapphire RX 5700XT NITRO+ δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα.

Σε seasonic m12ii evo 520 B)

Ψαχτειτε λιγο καλυτερα στα Windows και κανετε disable το fast start-up. DDU οπως και δηποτε

Επεξ/σία από shot00
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2020 στις 10:53 ΜΜ, emperor4her είπε

 

οταν πηγαινετε και αγοραζετε τις πιο φτηνες υλοποιησεις αυτα παθαινετε!

και nvidia εχουν βγει παμπολες υλοποιησεις με προβληματα κατα καιρους. εγω με nitro+ 5700xt δεν εχω ουτε ενα black screen στους 3 μηνες που την εχω.. 

μπορείς να μην λες βλακείες , όλες οι υλοποίησης το ίδιο chip φοράνε όταν μιλάμε για την ίδια κάρτα , οποτε αν υπάρχει πρόβλημα στους drivers αφορά όλες τις υλοποίησης , τα έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου λίγο , αυτό που λες το δέχομαι μονο όσο αφορά την αντοχή και τις θερμοκρασίες τίποτα άλλο , προφανώς δεν σου έτυχε ακόμα στα παιχνίδια που παίζεις αλλα θα έρθει και η σειρά σου όμως μην αγχώνεσαι , εδώ έχει βρωμίσει ο τόπος στα forum με διαφορα προβλήματα , μονο εσύ και από άπω πάνω είσαστε η εξαίρεση , και ο άλλος μάλιστα έχει και 30 χρονια εμπειρία με τι τεχνολογία και δεν συνάντησε ποτε προβλήματα με drivers στα AMD , το ανέκδοτο τις ημέρας , αλλα δεν κατάφερα να γελάσω

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Lfc είπε

Φίλε μου η κάρτα δεν περιγράφεται. Όποιος έχει εμπειρία sapphire δεν θα αλλάξει ποτέ ούτε κάρτα ούτε υλοποίηση. Η δικιά σου είναι η κορυφαία κάρτα για 1080p gaming.

Δεν υπάρχει κάρτα της Nvidia καλύτερη της sapphire RX 5600 XT pulse για όποιον ασχολείται για 1080p 250hz gaming

 Τις έχει όλες στον πάταρο . & _

Φαντάσου πως θα αισθανόταν αυτός που οδηγούσε την Mercedes αν έσκαγε στην δεξιά λωρίδα πρόσεξε, όχι στην αριστερή, στη δεξιά  και στο ρελαντί ο μίστερ με το chaos. 

Εσύ που θα το έβλεπες θα ήθελες να γελάσεις;

Νομίζω πως όχι, έστω και αν η διαφορά θα ήταν μεγάλη. Όπου μερσέντες η 5700xt  και όπου chaos ( άϊντε χαριστικά) η rtx2080ti. 

Εγώ αν το έβλεπα δεν θα γελούσα.

Μάλιστα αν ήμουν ο οδηγός της Μερσέντες θα εξακολουθούσα να είμαι χαρούμενος που κάθομαι στο τιμόνι της! Αν και θα ήθελα να ήταν Bugatti!

Έρχεται η Sapphire RX 5800 XT Nitro plus ή όπως αλλιώς λέγεται. Και θα είναι σίγουρα Bugatti μοντέλο του 2020! 

Υ. Γ. Αυτός με το Honda S2000 είναι μάλλον κάτοχος Nvidia gtx1660ti. Ή 2060super;

Ή 2070; Διάλεξε και πάρε. 

Αυτός μάλιστα είναι για γέλια και για κλάματα🤣😰😢

Νομιζα πως εχω να κανω με ενηλικες, τωρα πραγματικα αναρωτιεμαι τι ισχυει, δεν μπορω αλλιως να εξηγησω πως καποιοι δεν θελετε να δεχτειτε πως η AMD δεν μπορει Τωρα να κονταροχτυπηθει στα ισια με την NVIDIA.
Μιλαμε για μια 5700ΧΤ (πολυ καλη καρτα για μεχρι 1440p gaming) που ισα ισα που χτυπιεται με την 2070 Super (σε καποιους τιτλους παιχνιδιων βγαινει επανω μεχρι και η 2060 ποσο μαλλον η Super) οταν υπαρχουν 2080, 2080 Super και 2080Ti (ναι οι διαφορες δεν ειναι τεραστιες αλλα υπαρχουν απο μοντελο σε μοντελο).
Αυτη η κατασταση δεν θα αλλαξει συντομα οποτε οποιος θελει κορυφαια καρτα με κορυφαιες επιδοσεις και εχει να τα σκασει φυσικα παει σε NVIDIA.
Χωρια θερμοκρασιες και θορυβος που ειναι αισθητα ανεβασμενα στην 5700ΧΤ σε σχεση με τις RTX (ναι ναι ναι αυτα δεν νοιαζουν τους περισσοτερους αλλα υπαρχουν και οταν συγκρινουμε προιον Α με προιον Β συγκρινουμε συνολικα, οπως πολλοι μιλατε για τιμες πχ).

Επεξ/σία από TheStranger80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα! Η AMD δεν είχε μεγάλο τσιπάκι μέχρι τώρα, συνειδητά.

Η δε αρχιτεκτονική της, ήταν κοινή και για την επαγγελματική αγορά, όπου ήταν καλύτερη και για τα παιχνίδια, εξου και η υστέρηση στις επιδόσεις σε σχέση με την Nvidia η οποία είχε το budget για διαφορετικά τσιπακια σε κάθε αγορά.

Όταν θα βγάλει σε λιγο και αυτή μεγάλο τσιπάκι, τότε θα τα πούμε.

Κάτι μου λέει, ότι φέτος θα αγοράσουμε AMD. 

Δε θα αξίζει η μικρή διαφορά στις επιδόσεις σε σχέση με τη διαφορά στην τιμή.

Και πάντα όταν αγοράζαμε AMD, για τους παλαιότερους ΑΤΙ, οι καλύτερες και ποιοτικότερες υλοποιήσεις ήταν της sapphire.

Ούτε gigabyte ούτε Asus. Από την εποχή που η ποιότητα των χρωμάτων στην 19αρα Trinitron ήταν συνάρτηση των αναλογικών κυκλωμάτων της κάρτας γραφικών για όσους θυμούνται.

Άλλο κόκκινο έβγαζε η sapphire, άλλο η gigabyte και άλλο η MSI 😁

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα! Η AMD δεν είχε μεγάλο τσιπάκι μέχρι τώρα, συνειδητά.

Η δε αρχιτεκτονική της, ήταν κοινή και για την επαγγελματική αγορά, όπου ήταν καλύτερη και για τα παιχνίδια, εξου και η υστέρηση στις επιδόσεις σε σχέση με την Nvidia η οποία είχε το budget για διαφορετικά τσιπακια σε κάθε αγορά.

Όταν θα βγάλει σε λιγο και αυτή μεγάλο τσιπάκι, τότε θα τα πούμε.

Κάτι μου λέει, ότι φέτος θα αγοράσουμε AMD. 

Δε θα αξίζει η μικρή διαφορά στις επιδόσεις σε σχέση με τη διαφορά στην τιμή.

Και πάντα όταν αγοράζαμε AMD, για τους παλαιότερους ΑΤΙ, οι καλύτερες και ποιοτικότερες υλοποιήσεις ήταν της sapphire.

Ούτε gigabyte ούτε Asus. Από την εποχή που η ποιότητα των χρωμάτων στην 19αρα Trinitron ήταν συνάρτηση των αναλογικών κυκλωμάτων της κάρτας γραφικών για όσους θυμούνται.

Άλλο κόκκινο έβγαζε η sapphire, άλλο η gigabyte και άλλο η MSI 😁

Με έφτιαξες φίλε! 

Μου θύμισες εποχές μαγικές!

600px-Atari_logo.svg.png

Στημένος 12 ώρα  να κάνω τον Jedi! Σκοτωμός με τη μάνα μου. 🤣

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Star_Wars_video_games

Μαγεία AMD! Μαγεία Sapphire!

Μαγεία Star Wars

Ώρα να παίξουμε ως μπαμπάδες πλέον με sapphire RX 5700 XT nitro + το Fallen Order

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Star_Wars_Jedi:_Fallen_Order

Επεξ/σία από Lfc
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Lfc είπε

Με έφτιαξες φίλε! 

Μου θύμισες εποχές μαγικές!

600px-Atari_logo.svg.png

Στημένος 12 ώρα  να κάνω τον Jedi! Σκοτωμός με τη μάνα μου. 🤣

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Star_Wars_video_games

Μαγεία AMD! Μαγεία Sapphire!

Μαγεία Star Wars

Ώρα να παίξουμε ως μπαμπάδες πλέον με sapphire RX 5700 XT nitro + το Fallen Order

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Star_Wars_Jedi:_Fallen_Order

Θυμάμαι μια φορά, που μου κάηκε μια Nvidia 500 κάτι, που είχα πάρει από Κοτσόβολο και μου δώσανε για αντικατάσταση μια sapphire ΑΤΙ all in wonder γιατί δεν είχαν άλλη, support τρέχα γύρευε...

Τότε η ΑΤΙ ήταν τρίτη δύναμη στα γραφικά και περισσότερο πούλαγε κάρτες που κάνανε επεξεργασία βίντεο κλπ.

Ε, λέω δε βαριέσαι, την έβαλα μέχρι να μάσω κάνα φράγκο να πάρω καμιά άλλη.

Έπαθα σοκ από την ποιότητα των χρωμάτων (αναλογικά κυκλώματα) και την ποιότητα του ανισοτροπικού φιλτραρίσματος!!!

Γραφικά κρυστάλλινα!!!

Από επιδόσεις βέβαια αξιόλογη, αλλά όχι σαν τον ανταγωνισμό. Ήταν για άλλη δουλειά η κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2020 στις 7:42 ΠΜ, QuadDamage είπε

amd drivers για κλαματα,κατοχος 5700xt

Γίνει λίγο πιο συγκεκριμένος, γιατί και εγώ την 5700XT έχω και εδώ και 5 μήνες όλα πάνε μια χαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα! Η AMD δεν είχε μεγάλο τσιπάκι μέχρι τώρα, συνειδητά.

Η δε αρχιτεκτονική της, ήταν κοινή και για την επαγγελματική αγορά, όπου ήταν καλύτερη και για τα παιχνίδια, εξου και η υστέρηση στις επιδόσεις σε σχέση με την Nvidia η οποία είχε το budget για διαφορετικά τσιπακια σε κάθε αγορά.

Όταν θα βγάλει σε λιγο και αυτή μεγάλο τσιπάκι, τότε θα τα πούμε.

Κάτι μου λέει, ότι φέτος θα αγοράσουμε AMD. 

Δε θα αξίζει η μικρή διαφορά στις επιδόσεις σε σχέση με τη διαφορά στην τιμή.

Και πάντα όταν αγοράζαμε AMD, για τους παλαιότερους ΑΤΙ, οι καλύτερες και ποιοτικότερες υλοποιήσεις ήταν της sapphire.

Ούτε gigabyte ούτε Asus. Από την εποχή που η ποιότητα των χρωμάτων στην 19αρα Trinitron ήταν συνάρτηση των αναλογικών κυκλωμάτων της κάρτας γραφικών για όσους θυμούνται.

Άλλο κόκκινο έβγαζε η sapphire, άλλο η gigabyte και άλλο η MSI 😁

Καθολου συνειδητα, το προσπαθησε καποιες φορες, δεν τις βγηκε και δεν εχει και το Budget της NVIDIA ωστε να μπορει να "σπαταλαει" χρημα δεξια και αριστερα (και κακα τα ψεματα η AMD ριχνει περισσοτερο χρημα ως λογικο στην αναπτυξη επεξεργαστων).
Ασχετα με το γιατι ομως το γεγονος ειναι πως δεν εχουν κατι που να μπορει να συγκριθει με τις μεγαλες σειρες της NVIDIA και οταν με το καλο βγαλουν το "μεγαλο" τσιπακι που λες θα βγαλει κατι ακομα μεγαλυτερο η NVIDIA. Ετσι παει τα τελευταια 20 χρονια σχεδον, αυτο δεν θα αλλαξει (τουλαχιστον αν υπαρχει πραγματικος ανταγωνισμος στις επιδοσεις - και οχι μονο στην τιμη - θα δουμε καλυτερα προιοντα).
Οσο για την Sapphire συμφωνω αν και για καποια εποχη μετα το 2010 τα ειχε φορτωσει στον κοκορα και δεν ασχολιοταν σχεδον καθολου (παλι καλα τωρα ειναι πισω στο παιχνιδι).

7 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Θυμάμαι μια φορά, που μου κάηκε μια Nvidia 500 κάτι, που είχα πάρει από Κοτσόβολο και μου δώσανε για αντικατάσταση μια sapphire ΑΤΙ all in wonder γιατί δεν είχαν άλλη, support τρέχα γύρευε...

Τότε η ΑΤΙ ήταν τρίτη δύναμη στα γραφικά και περισσότερο πούλαγε κάρτες που κάνανε επεξεργασία βίντεο κλπ.

Ε, λέω δε βαριέσαι, την έβαλα μέχρι να μάσω κάνα φράγκο να πάρω καμιά άλλη.

Έπαθα σοκ από την ποιότητα των χρωμάτων (αναλογικά κυκλώματα) και την ποιότητα του ανισοτροπικού φιλτραρίσματος!!!

Γραφικά κρυστάλλινα!!!

Από επιδόσεις βέβαια αξιόλογη, αλλά όχι σαν τον ανταγωνισμό. Ήταν για άλλη δουλειά η κάρτα.

Επειδη ακριβως δεν ηταν για παιχνιδια ειδες τις διαφορες που ειδες, καλες και κακιες. Αναλογα και οι Matrox προς τα τελη του 90' εσκιζαν τα παντα σε θεμα ποιοτητας εικονας (NVIDIA, ATI και 3DFX), αλλα σε παιχνιδια καμια ελπιδα.

6 ώρες πριν, kostika80 είπε

Οπότε τι αγοράζουμε τελικά;

Αν εχεις budget γυρω στα 400ε απλα περιμενεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, TheStranger80 είπε

Αν εχεις budget γυρω στα 400ε απλα περιμενεις.

Λάθος. Τρέχεις με τα πόδια στο πλαίσιο όπως έκανα εγώ όταν την είχε 399 να την παραλάβεις. Αυτοπροσώπως. Δεν περιμένεις στιγμή. Αν σκεφτείς έστω και δευτερόλεπτο το πουλάκι πέταξε. Όπως ακριβώς θα έκανες στο πρώτο σου ραντεβού.

 

 

8 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Θυμάμαι μια φορά, που μου κάηκε μια Nvidia 500 κάτι, που είχα πάρει από Κοτσόβολο και μου δώσανε για αντικατάσταση μια sapphire ΑΤΙ all in wonder γιατί δεν είχαν άλλη, support τρέχα γύρευε...

Τότε η ΑΤΙ ήταν τρίτη δύναμη στα γραφικά και περισσότερο πούλαγε κάρτες που κάνανε επεξεργασία βίντεο κλπ.

Ε, λέω δε βαριέσαι, την έβαλα μέχρι να μάσω κάνα φράγκο να πάρω καμιά άλλη.

Έπαθα σοκ από την ποιότητα των χρωμάτων (αναλογικά κυκλώματα) και την ποιότητα του ανισοτροπικού φιλτραρίσματος!!!

Γραφικά κρυστάλλινα!!!

Από επιδόσεις βέβαια αξιόλογη, αλλά όχι σαν τον ανταγωνισμό. Ήταν για άλλη δουλειά η κάρτα.

Δεν υπάρχει! Το περιβάλλον και τα χρώματα, η λεπτομέρεια. Σκέτη μαγεία. Δεν περιγράφεται με λόγια. Ίσως η Sapphire να το περιέγραψε καλύτερα με μια  μόνο λέξη. 

Την επωνυμία της! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheStranger80 είπε

Καθολου συνειδητα, το προσπαθησε καποιες φορες, δεν τις βγηκε και δεν εχει και το Budget της NVIDIA ωστε να μπορει να "σπαταλαει" χρημα δεξια και αριστερα (και κακα τα ψεματα η AMD ριχνει περισσοτερο χρημα ως λογικο στην αναπτυξη επεξεργαστων).

Και όμως σε παλιότερες εποχές η AMD είχε πολύ καλές top of the line κάρτες, ειδικότερα κιόλας την εποχή που το Crossfire/SLI στο ίδιο board ήταν της μόδας. Δε νομίζω ότι η AMD δεν έχει τα χρήματα για να παράξει ένα halo product - η Radeon VII είναι ένα καταπληκτικό παράδειγμα ως προς το αντίθετο - αλλά περισσότερο ότι η AMD έχει ψυχολογήσει το market που θέλει να στοχεύσει.

Ο μέσος PC enthusiast κοιτάει περισσότερο το VFM factor και δεν πρόκεται να πάει να πετάξει τόσα πολλά λεφτά σε ένα halo product. Εγώ μπορώ να σου πώ πχ από προσωπική εμπείρια ότι ενώ μπορούσα να πάω σε 2080 από οικονομικής άποψης δε το έκανα γιατί δεν βρήκα κάτι να μου το δικαιλογεί. Αντιθέτως η 5700ΧΤ που τσίμπησα με 399 από το Πλαίσιο έβγαζε πολύ περισσότερο νοήμα. Σε αυτό το mentality πατάει η AMD, στα middle tier products που έχουν καλό VFM/performance ratio, κάτι που φαίνεται ακόμη περισσότερο από το καλά πουλάνε οι Polaris based κάρτες ακόμα.

Προσωπικά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα πετάξουν ένα halo product που θα είναι πολύ καλό αλλά σε τιμές που θα είναι NVidia equivalent.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...