Προς το περιεχόμενο

Τον Σεπτέμβριο έρχονται οι κάρτες γραφικών Radeon RX RDNA2


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Baspyrostse είπε

Μακάρι να ξαναδούμε και πιο λογικές τιμολογήσεις στις κάρτες γραφικών γιατί το καπέλο της εποχής bitcoin φαίνεται να μονιμοποιήθηκε τελικά.

Τώρα που πάμε στην εποχή του Ray Tracing ; Ούτε καν 😛

1 λεπτό πριν, thanosAIAS είπε

Ε καλά, όχι ακριβώς...κάποτε στο ανισοτροπικό φιλτράρισμα πχ η nVidia, έκοβε γωνίες..πολύ παλιά όμως.

Κάτι θυμάμαι αλλά μιλάμε για πολλά χρόνια πριν, αυτό είχε ξαναβγεί στην επιφάνεια πρόσφατα αλλά δεν ίσχυε. Νομίζω αυτό που αναφέρεις είναι όταν η Radeon Group ήταν ATI τόσο παλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nikos5800 said:

πες μας μην ντρεπεσε στα μαθηματικα ποσες φορες κοπηκες?😅

λογικά όσες και εσύ στην ορθογραφία;

😅

 

πέρα από την πλάκα εγώ έχω μια 5700ΧΤ σε eGPU enclosure πανω σε ενα Mac Mini και παίζει και στο macOS και στα Windows ωραιότατα. Ταλαιπωρήθηκα λίγο στα Windows με το error 12 (στις 1903 / 1909) αλλά στην τελευταία fast insider παίζει μια χαρά.

απίθανο να παίζεις 60fps σε 4Κ ανάλυση με το mini!

Επεξ/σία από Snolly
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Snolly είπε

λογικά όσες και εσύ στην ορθογραφία;

😅

πέρα από την πλάκα εγώ έχω μια 5700ΧΤ σε eGPU enclosure πανω σε ενα Mac Mini και παίζει και στο macOS και στα Windows ωραιότατα. Ταλαιπωρήθηκα λίγο στα Windows με το error 12 (στις 1903 / 1909) αλλά στην τελευταία fast insider παίζει μια χαρά.

απίθανο να παίζεις 60fps σε 4Κ ανάλυση με το mini!

Τώρα είσαι στα 2004 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Να στο πω και αλλιώς πιστεύεις ότι η ASUS που ανέφερες ειναι εταιρία με κακής ποιότητας κάρτες; όχι απλά έτυχε σε συγκεκριμένη υλοποίηση να κάνει την πατάτα εξαίρεση δηλαδή 

Δεν είναι εξαίρεση είναι ο κανόνας όσο αφορά την ASUS με AMD GPUs. Στις προσφάτες Navi οι TUF απλά έπιαναν 80/90αρια και στις Strix το PCB δεν καθόταν καλά με τη ψύξη γιατί δεν είχαν βιδωθεί με αρκετή δύναμη μεταξύ τους (!), φαινόταν και με το μάτι πως είχαν απόσταση κανά χιλιοστό. Δεν το είδαν καν, δεν το δοκίμασαν καν. Απλά πλάσαραν τον ίδιο cooler (Strix) που είχαν φτιάξει για τις Nvidia GPUs και τον εφάρμοσαν με προδιαγραφές Nvidia και το έβγαλαν στην αγορά.

Σοβαρή εταιρεία. Η εταιρεία που βγάζει πλέον τελευταία τα νεότερα BIOS στις AMD μητρικές με το στανιό με τρομερές καθυστερήσεις. Τουλάχιστον εκεί πέρα δεν ψήνονται οι μητρικές όπως οι GPU τους.

Το ίδιο είχαν κάνει και επί εποχή Vega. Δεν είναι απλά αστοχία αλλά αντιμετοπίζουν την AMD σαν τριτοκοσμική και δεν την παίρνουν στα σοβαρά με αποτέλεσμα όταν ένας χρήστης Nvidia πει "ε ας δοκιμάσω και την AMD" και πάρει π.χ. μία Asus ή μία MSI γιατί τις γνωρίζει από όταν αγόραζε Nvidia και δει πως έχει θέματα σε ποιον θα τα ρίξει ; Στην ASUS/MSI που δεν είχε θέματα με τις Nvidia ή στην AMD που είναι νέα για αυτόν ; Που να ήξερε.

Π.χ. το παλικάρι πιο πάνω που έχει μία Asrock blower reference design, δεν φταίει η Asrock δεν φταίει αυτός φταίει η AMD που πιάνει ~80C και του σβήνει. Ε δεν ήξερε καν τι είναι blower και τι συνεπάγεται με αυτό ούτε reviews είδε. Φταίει η AMD μεν γιατί και αυτοί έβγαλαν reference... blower αλλά και ο μέσος χρήστης είναι άσχετος πραγματικά.

Η υλοποίηση παίζει τρομερό ρόλο.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Phoenix4 said:

Τώρα είσαι στα 2004 ;

ναι. και μακάρι να ήμουν εκεί και χρονικά. μόλις απόφοιτος από το πανεπιστήμιο 22 χρονών και λίγο πριν το σηκώσει ο Ζαγοράκης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgepppo είπε

Την gtx470 μου την δουλευα undervolt ,με θερμικη παστα υγρου μετάλλου και 500 ανεμιστηρια να την βαρανε για να καθεται κατω απο 90....... Μεχρι που κάηκε και υσηχασα πριν κανα εξαμηνο

Μιλάς για μια κάρτα, πριν 10 χρόνια. Εδώ μιλάμε για το σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Δεν είναι εξαίρεση είναι ο κανόνας όσο αφορά την ASUS με AMD GPUs. Στις προσφάτες Navi οι TUF απλά έπιαναν 80/90αρια και στις Strix το PCB δεν καθόταν καλά με τη ψύξη γιατί δεν είχαν βιδωθεί με αρκετή δύναμη μεταξύ τους (!), φαινόταν και με το μάτι πως είχαν απόσταση κανά χιλιοστό. Δεν το είδαν καν, δεν το δοκίμασαν καν. Απλά πλάσαραν τον ίδιο cooler (Strix) που είχαν φτιάξει για τις Nvidia GPUs και τον εφάρμοσαν με προδιαγραφές Nvidia και το έβγαλαν στην αγορά.

Σοβαρή εταιρεία. Η εταιρεία που βγάζει πλέον τελευταία τα νεότερα BIOS στις AMD μητρικές με το στανιό με τρομερές καθυστερήσεις. Τουλάχιστον εκεί πέρα δεν ψήνονται οι μητρικές όπως οι GPU τους.

Το ίδιο είχαν κάνει και επί εποχή Vega. Δεν είναι απλά αστοχία αλλά αντιμετοπίζουν την AMD σαν τριτοκοσμική και δεν την παίρνουν στα σοβαρά με αποτέλεσμα όταν ένας χρήστης Nvidia πει "ε ας δοκιμάσω και την AMD" και πάρει π.χ. μία Asus ή μία MSI γιατί τις γνωρίζει από όταν αγόραζε Nvidia και δει πως έχει θέματα σε ποιον θα τα ρίξει ; Στην ASUS/MSI που δεν είχε θέματα με τις Nvidia ή στην AMD που είναι νέα για αυτόν ; Που να ήξερε.

Π.χ. το παλικάρι πιο πάνω που έχει μία Asrock blower reference design, δεν φταίει η Asrock δεν φταίει αυτός φταίει η AMD που πιάνει ~80C και του σβήνει. Ε δεν ήξερε καν τι είναι blower και τι συνεπάγεται με αυτό ούτε reviews είδε. Φταίει η AMD μεν γιατί και αυτοί έβγαλαν reference... blower αλλά και ο μέσος χρήστης είναι άσχετος πραγματικά.

Η υλοποίηση παίζει τρομερό ρόλο.

Δηλαδή καθαρό λάθος που συνδυάζω AMD επεξεργαστή και κάρτα γραφικών με μητρική Asus. Ίσως αυτός να ήταν ο λόγος που ο τύπος στο βίντεο που ακολουθεί επέμενε να χρησιμοποιήσω την Asrock x570 Steel Legend και όχι την Asus Prime x570 Pro που τελικά επέλεξα. Οι ερωτήσεις μου και οι απαντήσεις στα σχόλια... 

Χωρίς να έχω όλο το παζλ δεν μπορούσα να βρω, να κατανοήσω γιατί πρότεινε την Asrock. Αν ισχύουν όσα λές τότε εξηγήται καθαρά. Λυπάμαι γιατί δεν είχα όλες τις πληροφορίες όσον αφορά την απόδοση στο συνδιασμό των parts και την συμπεριφορά των εταιρειών μεταξύ τους... 

Ελπίζω το σαμποτάζ της Asus στην AMD να αφορά μόνο την υλοποίηση στις κάρτες γραφικών και να μην επεκτείνεται γενικότερα.... 

Επεξ/σία από Lfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lfc είπε

Δηλαδή καθαρό λάθος που συνδυάζω AMD επεξεργαστή και κάρτα γραφικών με μητρική Asus. Ίσως αυτός να ήταν ο λόγος που ο τύπος στο βίντεο που ακολουθεί επέμενε να χρησιμοποιήσω την Asrock x570 Steel Legend και όχι την Asus Prime x570 pro που τελικά επέλεξα. Οι ερωτήσεις μου και οι απαντήσεις στα σχόλια... 

Χωρίς να έχω όλο το παζλ δεν μπορούσα να βρω γιατί πρότεινε την Asrock. Αν ισχύουν όσα λές τότε εξηγήται καθαρά. Λυπάμαι γιατί δεν είχα όλες της πληροφορίες όσον αφορά την απόδοση στο συνδιασμό των parts και την συμπεριφορά των εταιρειών μεταξύ τους... 

Ελπίζω αυτό να αφορά μόνο την υλοποίηση στις κάρτες γραφικών και να μην επεκτείνεται γενικότερα το σαμποτάζ της Asus στην AMD

Στις μητρικές τα πάει καλύτερα η ASUS, γενικά για εμένα η ASUS είναι κυρίως εταιρεία μητρικών σε όλα τα άλλα είναι δεύτερη και καταϊδρωμένη. Σε AMD GPUs καλύτερη είναι η Sapphire, σε Nvidia GPUs η EVGA. Σε modem router ; Πας για Fritz. Laptop ; Έχει ένα σωρό εναλλακτικές...

Στις μητρικές π.χ. στην σειρά B450 η Tomahawk (MAX) και η Gaming Pro AC ήταν τρομερές, πολύ καλά VRM για τα χρήματα τους και το τελευταίο BIOS σχετικά γρήγορα. ASUS ~2/3 μήνες καθυστέρηση, μπορεί κάποιος να μην έχει θέμα και να πει τουλάχιστον βγαίνει η ενημέρωση, καλός. Αλλά τα σφάλματα που κάνουν στις GPU δεν διορθώνονται με ένα update.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Phoenix4 είπε

Στις μητρικές τα πάει καλύτερα η ASUS, γενικά για εμένα η ASUS είναι κυρίως εταιρεία μητρικών σε όλα τα άλλα είναι δεύτερη και καταϊδρωμένη. Σε AMD GPUs καλύτερη είναι η Sapphire, σε Nvidia GPUs η EVGA. Σε modem router ; Πας για Fritz. Laptop ; Έχει ένα σωρό εναλλακτικές...

Στις μητρικές π.χ. στην σειρά B450 η Tomahawk (MAX) και η Gaming Pro AC ήταν τρομερές, πολύ καλά VRM για τα χρήματα τους και το τελευταίο BIOS σχετικά γρήγορα. ASUS ~2/3 μήνες καθυστέρηση, μπορεί κάποιος να μην έχει θέμα και να πει τουλάχιστον βγαίνει η ενημέρωση, καλός. Αλλά τα σφάλματα που κάνουν στις GPU δεν διορθώνονται με ένα update.

Δεν με αφορά τότε; 

Στον ψάξιμο των καλύτερων parts δεν νομίζω να έχει κανείς θέμα. Αν αφιερώσεις χρόνο βρίσκεις τα πάντα. Το πρόβλημα είναι ο συνδυασμός. Εγώ ενώ είχα αγοράσει την sapphire έψαχνα τα καλύτερα parts για αυτή. Ο τύπος επέμενε ότι για την κάρτα γραφικών μου η Asrock είναι η καλύτερη μητρική. Τώρα τον κατανοώ. Αν είχα αυτές τις πληροφορίες θα πήγαινα στην steel legend ακόμα κι αν ήξερα ότι η Asus είναι αορίστως καλή στις μητρικές. Η απόδοση στο συνδιασμό μετράει. Και το αν η Asrock στήνει όλη τη μητρική για να βάλεις πάνω την sapphire nitro+. Και το ανάποδο. Αυτό το ξέρεις μόνο αν ασχολείσαι χρόνια. Και ο Laurent σίγουρα ήξερε. Κρίμα που δεν τον εμπιστεύθηκα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasSTi είπε

Μιλάς για μια κάρτα, πριν 10 χρόνια. Εδώ μιλάμε για το σύνολο.

γενικά οι fermi ήταν για κλάματα σε κατανάλωση σε σχέση με την AMD τότε και όταν άλλαξε σχεδιασμό με περισσότερους μικρούς πυρήνες άρχισε να στρώνει τότε η nvidia.

πάντως με 180w οι RX 5700 δεν είναι τόσο μη ελέγξιμο το tdp και αν μιλάμε για δυνατό PC θα έχεις και ένα καλό κουτί με σωστό air flow , τώρα άμα μου πας σε mini tower με ένα ανεμιστηράκι τότε θα έχεις θέμα.

με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα κάπου 85 βαθμούς δουλεύει στο φουλ μετά απο ώρα

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η συγκριση 5700ΧΤ με 2080Τi πραγματικα με ξεπερνα.

Μου θυμισε μια εποχη που ειδα μια Mercedes SLR Roadster (ειχε και το 722 στα πλαγια οποτε ηταν η limited edition των 650+ αλογων - 334 τελικη ταχυτητα) στην παραλιακη και απο πισω ειχε κολησει ενα S2000 που αν και εκανε κρα οτι ηταν φιδι απο κατω (βελτιωμενο) και παλι δεν μπορουσες να μην γελασεις (η Mercedes εντωμεταξυ μεσαια λωριδα με 80 χιλιομετρα πχ).

Το κακο που εχουν οι ανθρωποι ειναι πως οταν δεν μπορουν η δεν θελουν να δωσουν περισσοτερα χρηματα για κατι προσπαθουν παντα να μειωσουν αυτο το κατι καλυτερο, ειτε μιλαμε για αυτοκινητα, ειτε για σπιτια, ειτε για καρτες γραφικων ειτε για το οτιδηποτε. 

Επεξ/σία από TheStranger80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, kostasSTi είπε

Φαντάζομαι δεν έχεις διαβάσει το νήμα του φόρουμ με τις 5600-5700 που κάθε ποστ αφορά προβλήματα, έτσι;

Φιλος εχω 5600χτ.Και ναι ηταν μια μικρη περιοδο που ειχα θεμα.Η καρτα εβγαζε artifacts και νομιζα οτι χαλασε και ημουν ετοιμος να την παω στο πλαισιο.Φτιαξανε τους drivers ομως και οσο περνα ο καιρος τους βελτιωσανε.Τωρα τρεχει μια χαρα αρκει να μην κανουν παλι πειραματα.Ενα πραγμα που ειδα επισης ειναι οτι οι θερμοκρασιες ειναι super.Και τοτε που την πηρα στα 300 ευρω σαν αποδοση τα παιχνιδια τα γονατιζει ολα για πλακα.Τωρα ρολο θα παιξει η τιμη,Αν κοστιζουν της NVIDIA 150-200 ευρω παραπανω απο την αντιστοιχη της AMD συγνωμη αλλα δεν θα παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πόσο συχνά σκάει ο μέσος insomniac PC enthusiast λεφτά στον υπολογιστή του για αναβαθμίσεις των 400€ και βάλε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lfc είπε

Ούτε εγώ. Που τα ανακαλύπτουν αυτά με τα black screen.... ;

 Δεν αλλάζω την sapphire nitro+ rx5700xt με καμία άλλη υλοποίηση. Μόλις βγει η καινούργια η 5800  μόνο τότε.  Πάλι sapphire! 

Εχω και εγω την 5600χτ sapphire.Οταν λυσανε τα θεματα με τους drivers,η καρτα πεταει.Δεν μασαει πουθενα και θερμοκρασιες αριστες.Εννοειται με τον καιρο παω και εγω σε αυτην την υλοποιηση ειτε 5700χτ ειτε την καινουργια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...