Προς το περιεχόμενο

Τον Σεπτέμβριο έρχονται οι κάρτες γραφικών Radeon RX RDNA2


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, emperor4her είπε

 

οταν πηγαινετε και αγοραζετε τις πιο φτηνες υλοποιησεις αυτα παθαινετε!

και nvidia εχουν βγει παμπολες υλοποιησεις με προβληματα κατα καιρους. εγω με nitro+ 5700xt δεν εχω ουτε ενα black screen στους 3 μηνες που την εχω.. 

Ούτε εγώ. Που τα ανακαλύπτουν αυτά με τα black screen.... ;

 Δεν αλλάζω την sapphire nitro+ rx5700xt με καμία άλλη υλοποίηση. Μόλις βγει η καινούργια η 5800  μόνο τότε.  Πάλι sapphire! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, exor είπε

πολυ καλυτερο hardware oi ati απο τις "κλεβω στα driver εχω κακη εικονα στο βιντεο nvidia" 

Για οσους ειναι προφανως νεοι στο θεμα καρτες γραφικων (η εστω πιο νεοι απο καποιους αλλους) η ΑΤΙ/AMD εχει πιαστει ουκ ο λιγες φορες να κοβει ποιοτητα εικονας στα παιχνιδια για να ανεβαζει frames. Κανεις δεν κερδιζει οταν καποιοι πατε στα 2 ακρα, relax.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ξαναδούμε και πιο λογικές τιμολογήσεις στις κάρτες γραφικών γιατί το καπέλο της εποχής bitcoin φαίνεται να μονιμοποιήθηκε τελικά.

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ICE-T είπε

γιατί πολλοί δεν θέλουν να βλέπουν μπλε οθόνες πάνω στο παιχνίδι και κρασαρισματα

ελα σπιτι μου, παιξε οσο αντεχεις και αν δεις εστω και ενα, στην χαριζω.

9 ώρες πριν, Zergoulini είπε

Σορυ ρε φιλε αλλα 340 ευρω ειναι φτηνη υλοποιηση? Και φτηνη υλοποιηση να παρεις τι σημαινει οτι ειναι αποδεκτα τα προβληματα? 

Μια ζωη AMD ειναι και μια ζωη προβληματα. Τελος η επομενη μελλοντικη καρτα  θα ειναι Nvidia και ας πληρωσω παραπανω.

εσυ αναιρεις τον ιδιο σου τον εαυτο.. προφανως ειναι φτηνη.. η πιο φτηνη για ην ακριβεια.

τα εχουμε πει 10000 φορες. οι καλυτερες υλοποιησεις ειναι η red devil και η nitro+. Γιαυτο και εχουν 100 ευρω πανω. 

γιατι λοιπον κοιτας να παρεις την amd κοψοχρονια αλλα δινεις παραπανω για την nvidia? δωσε οσα θα εδινες για την nvidia και παρε την αντιστοιχη amd. και μετα ελα πες μου αν θα εχεις προβληματα.

-------------

μα το λες και μονος σου. 

11 ώρες πριν, Shine_In_The_Night είπε

400 ευρω εδωσα και ειναι η καλυτερη υλοποιηση της MSI.

Κι ομως τρωω black screens και freezαριματα εδω και 6 μηνες που την αγορασα.

Οσο δηλαδη σεβονται και τον καταναλωτη.

η Amd βγαζει το chip, εκει πανω πατανε οι εταιριες και βγαζουν τη δικια τους.. αν λοιπον η msi και η καθε msi, ashrock Κλπ εχει κανει μαλακιες και δεν εχει κανει σωστη υλοποιηση δεν φταiει η amd. 

πχ διαβασε σχολια στην υλοποιηση της asus.  εδω

η Amd φταει για τις μαλακιες της asus? 

 

 

2 ώρες πριν, kostasSTi είπε

Αντιλαμβάνεσαι οτι και μόνο που κάνεις συζήτηση για φθηνές και ακριβές υλοποιήσεις, δεν είναι φυσιολογικό. Το φυσιολογικό είναι να λειτουργούν όλα ρολόϊ σε όλες τις υλοποιήσεις.

οπως στην nvidia παραδειγμα? 

συγκρινεις παραδειγμα ολες τις υλοποιησεις μεταξυ τους στο ιδιο μοντελο και ολες δουλευουν ρολοι? ολοι εκεινοι που γραφουν σχολια στο skroutz τυπου χαλια, θερμοκρασια στο θεο, δε δουλευει σωστα κλπ κλπ τρολαρουν μαλλον ε? 

δεν θα πεισω κανεναν, ουτε προσπαθω. οπως φιλος που θεωρει οτι το iphone ειναι μεχρι και σημερα το καλυτερο κινητο. παραιτουμαι!

ΥΓ. οσο περισσοτερα ειναι τα fan boys της nvidia και τα σκανε, τοσο καλυτερες τιμες και πιο ανταγωνιστικη γινεται η amd. keep up the good work, all the amd choosers we love you and appreciate it

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, exor είπε

πολυ καλυτερο hardware oi ati απο τις "κλεβω στα driver εχω κακη εικονα στο βιντεο nvidia" 

Αυτό και αν είχα χρόνια να το ακούσω σαν επιχείρημα από τις φουσκέξ.😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, QuadDamage είπε

amd drivers για κλαματα,κατοχος 5700xt

Βλεπεις τι εχει 3/5 αστερια  αλλα την αγοραζεις. και μετα παραπονιεσαι...

 ποτε θα καταλαβετε οτι δεν φταει η amd αλλα η asrock??

 

ας το δουμε αλλιως, δηλαδη τοσες υλοποιησεις που βγαινουν για καποιο socket Μητρικης ειναι ολες καλες? 

πχ η Asus ROG Strix X570-E Gaming είναι η καλύτερη επιλογή σε αύτο το price range των x570 χωρίς τα αρκετά προβλήματα που παρουσιάστηκαν στις ASRock, MSI. 

ολες παραδειγμα οι χ570 ειναι καλες? εδω επωνυμες εταιριες και βγαλανε προβληματα.. το socket φταιει δηλαδη? η μηπως η υλοποιηση της καθε εταιριας? δεν ειδα ομως να κραζετε το socket εκει. 🤪

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

οπως στην nvidia παραδειγμα? 

συγκρινεις παραδειγμα ολες τις υλοποιησεις μεταξυ τους στο ιδιο μοντελο και ολες δουλευουν ρολοι? ολοι εκεινοι που γραφουν σχολια στο skroutz τυπου χαλια, θερμοκρασια στο θεο, δε δουλευει σωστα κλπ κλπ τρολαρουν μαλλον ε? 

δεν θα πεισω κανεναν, ουτε προσπαθω. οπως φιλος που θεωρει οτι το iphone ειναι μεχρι και σημερα το καλυτερο κινητο. παραιτουμαι!

ΥΓ. οσο περισσοτερα ειναι τα fan boys της nvidia και τα σκανε, τοσο καλυτερες τιμες και πιο ανταγωνιστικη γινεται η amd. keep up the good work, all the amd choosers we love you and appreciate it

Στο φόρουμ δε βλέπω νήμα με προβλήματα nvidia. Επίσης δεν υπάρχει σε κανένα φόρουμ νήμα με σκοπό το undervolt και underclock για να δουλέψει σωστά μια κάρτα (συνέβαινε και αυτό αν θυμάσαι στην ati, ήταν ο λόγος που δεν πήρα 5700xt). Καλώς ή κακώς όταν αποφασίζεις να πάρεις κάρτα από την ati το κάνεις με τη λογική οτι είναι πολύ πιθανό να έχεις διάφορα προβλήματα. Η amd έχει κάνει τρομερή δουλειά στους επεξεργαστές, αλλά στις κάρτες ακόμα το παλεύει. Και όταν το καταφέρει θα κερδίσει πολύ κόσμο, όπως και με τους cpu της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Βλεπεις τι εχει 3/5 αστερια  αλλα την αγοραζεις. και μετα παραπονιεσαι...

 ποτε θα καταλαβετε οτι δεν φταει η amd αλλα η asrock??

 

ας το δουμε αλλιως, δηλαδη τοσες υλοποιησεις που βγαινουν για καποιο socket Μητρικης ειναι ολες καλες? 

πχ η Asus ROG Strix X570-E Gaming είναι η καλύτερη επιλογή σε αύτο το price range των x570 χωρίς τα αρκετά προβλήματα που παρουσιάστηκαν στις ASRock, MSI. 

ολες παραδειγμα οι χ570 ειναι καλες? εδω επωνυμες εταιριες και βγαλανε προβληματα.. το socket φταιει δηλαδη? η μηπως η υλοποιηση της καθε εταιριας? δεν ειδα ομως να κραζετε το socket εκει. 🤪

 

 

 

Σωστά. Να μη μιλήσουμε για τα καραγκιοζιλίκια των Asus και Gigabyte με τα VRM στις B450....

Όποιος θέλει να είναι σίγουρος και να προχωρήσει με κλειστά μάτια σε gpu, θα πάει σε Sapphire για AMD και EVGA για nvidia. Asus, Gigabyte κ.α. μεγάλοι μόνο με ψαξιμο της υλοποίησης ανα μοντελο.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια θα συμφωνησω εν μερη. και το λεω αυτο για τον εξης λογο.

5 λεπτά πριν, kostasSTi είπε

Στο φόρουμ δε βλέπω νήμα με προβλήματα nvidia. Επίσης δεν υπάρχει σε κανένα φόρουμ νήμα με σκοπό το undervolt και underclock για να δουλέψει σωστά μια κάρτα (συνέβαινε και αυτό αν θυμάσαι στην ati, ήταν ο λόγος που δεν πήρα 5700xt).

οταν πηρα την Nitro + επαιζα περιπου 10 ωρες την ημερα Pubg. σε 2κ. η καρτα εφτανε 70 βαθμους. αυτο δεν ειναι προβληαμα για την amd, αλλωτε λεει οτι μεχρι 90++ ειναι κομπλε. 

δικη μου ηταν η αποφαση να την κραταω πιο κρυα και εκανα undervolt. οχι ομως οτι ειχα καποιο θεμα με την καρτα..

επισης, το καλοκαιρι δεν βαζω aircondition (καπνιζω μεσα στο σπιτι) οποτε καταλαβαινεις οτι θα φτανει 80 για πλακα χωρις undervolt. Και παλι ομως δεν εχει θεμα.

 

Καλώς ή κακώς όταν αποφασίζεις να πάρεις κάρτα από την ati το κάνεις με τη λογική οτι είναι πολύ πιθανό να έχεις διάφορα προβλήματα.

μπααα, εγω δεν ξερω αν ειμαι απ τους ελαχιστους την επελεξα γιατι μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε προβλημα. ειναι η 5η ή 6ή Saphire που παιρνω και με ολες ημουν απολυτα ευχαριστημενος. 

Η amd έχει κάνει τρομερή δουλειά στους επεξεργαστές, αλλά στις κάρτες ακόμα το παλεύει. Και όταν το καταφέρει θα κερδίσει πολύ κόσμο, όπως και με τους cpu της.   😍

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ilos είπε

Αυτό και αν είχα χρόνια να το ακούσω σαν επιχείρημα από τις φουσκέξ.😁

φιλε μου ειναι η πραγματικοτητα

σε προτζεκτορα και καλη 65αρα 4κ αν δεις βεγκα και 1080 να παιζουν (ειχα και τις δυο) θα μου πεις μονος σου 

σε παιχνιδια η 1080 οκ σε καποια καλη αλλα γενικα πιο smooth η βεγκα ακομα και αν λεει πιο λιγα frames 

σε 2070-2080 και 5700 τα ιδια συμπερασματα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει το παραπανω. Τα FPS ειναι ιδια στην αισθηση και σε nvidia και σε amd. 1.5 χρονο επαιζα με 1070ti και κοντα 10 μηνες με 5700xt. Η αισθηση ειναι ακριβως ιδια με freesync και στις 2 περιπτωσεις εφοσον παιζουμε με σταθερα frametimes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RX 5700 XT vs RTX 2080ti

 Χίλια ευρώ διαφορά

 

Βλέπει κανείς αισθητή διαφορά στην επίδοση που να δικαιολογεί την σχεδόν τριπλάσια τιμή της Nvidia ;

Ξέρετε τι pc έστησα με τα χίλια ευρώ που γλίτωσα;

Στο ίδιο ακριβώς σύστημα θα φοράω μόνο την καινούργια AMD στην υλοποίηση της sapphire για τα επόμενα 10 χρόνια! 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...