Προς το περιεχόμενο

Τον Σεπτέμβριο έρχονται οι κάρτες γραφικών Radeon RX RDNA2


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, Lfc said:

RX 5700 XT vs RTX 2080ti

 Χίλια ευρώ διαφορά

Βλέπει κανείς αισθητή διαφορά στην επίδοση που να δικαιολογεί την σχεδόν τριπλάσια τιμή της Nvidia ;

Ξέρετε τι pc έστησα με τα χίλια ευρώ που γλίτωσα;

Στο ίδιο ακριβώς σύστημα θα φοράω μόνο την καινούργια AMD στην υλοποίηση της sapphire για τα επόμενα 10 χρόνια! 

Φίλε μου τα αποτελέσματα που δείχνεις αποτυπώνουν και όπως είναι λογικό 45% παραπάνω FPS στην nVidia/Intel. Αυτό επιλέγει να πληρώσει ο συγκεκριμένος αγοραστής.Καλώς ή κακώς οι εταιρείες θα κοστολογούν ακριβότερα τα προιόντα που είναι τα καλύτερα στο είδος τους.

Σε κάθε περίπτωση διάλεξες ένα πολύ αξιόλογο σύστημα και μέσα στο budget που ήθελες, οπότε enjoy it!! 

Όμως επέτρεψε μου να σου πώ, ότι δεν βλέπεις την διαφορά είναι γιατί πολύ απλά δεν έχεις μπροστά σου έναν i9/2080Τi και προσπαθείς να κάνεις σύγκριση και εμπερία gaming/χρήσης μέσα από το youtube. Να μου έβαζες κάποιο game που να βαράνε και τα 2 PC 200FPS+ τότε ΟΚ να συμφωνήσω αλλά αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά 55FPS με 80FPS τότε καλύτερα να έπαιρνες console. (σε πειράζω)

 

 

 

Επεξ/σία από nasos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, nasos74 είπε

Φίλε μου τα αποτελέσματα που δείχνεις αποτυπώνουν και όπως είναι λογικό 45% παραπάνω FPS στην nVidia/Intel. Αυτό επιλέγει να πληρώσει ο συγκεκριμένος αγοραστής.Καλώς ή κακώς οι εταιρείες θα κοστολογούν ακριβότερα τα προιόντα που είναι τα καλύτερα στο είδος τους.

Σε κάθε περίπτωση διάλεξες ένα πολύ αξιόλογο σύστημα και μέσα στο budget που ήθελες, οπότε enjoy it!! 

Όμως επέτρεψε μου να σου πώ, ότι δεν βλέπεις την διαφορά είναι γιατί πολύ απλά δεν έχεις μπροστά σου έναν i9/2080Τi και προσπαθείς να κάνεις σύγκριση και εμπερία gaming/χρήσης μέσα από το youtube. Να μου έβαζες κάποιο game που να βαράνε και τα 2 PC 200FPS+ τότε ΟΚ να συμφωνήσω αλλά αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά 55FPS με 80FPS τότε καλύτερα να έπαιρνες console. (σε πειράζω)

 

 

 

Δεν υπάρχει 45% διαφορά στην επίδοση. 

Η διαφορά είναι 20℅ σε ελάχιστα games και στα περισσότερα πολύ λιγότερο. 

Δες! 

Πως λοιπόν δικαιολογήται η τριπλάσια και παραπάνω τιμή;

Σαν να μην σου αρέσει η Πόρσε να πούμε και να θες Φεράρι;🤣

Επεξ/σία από Lfc
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Lfc said:

Δεν υπάρχει 45% διαφορά στην επίδοση. 

Η διαφορά είναι 20℅ σε ελάχιστα games και στα περισσότερα πολύ λιγότερο

Πως λοιπόν δικαιολογήται η τριπλάσια και παραπάνω τιμή;

Σαν να μην σου αρέσει η Πόρσε να πούμε και να θες Φεράρι;🤣

Φίλε μου απορώ που βλέπεις το μόνο 20%, που αναφέρεις, επίσης στις πιο δύσκολες/φορτωμένες στιγμές η διαφορά αγγίζει και το 80%. Δεν μιλούσα για FPS αλλά για %, το 67FPS ειναι 45% πιο γρήγορο από το 45FPS.

 

Σε κάθε περίπτωση αδικείται την πράγματι αξιόλογη 5700XT όταν της συγκρίνεται με την 2080TI. Για αυτό υπάρχει η 2070 Super.

 

(φιλικά, όποιος σκέφτεται να πάρει ferrari, θα την συγκρίνει με την mclaren και την lambo, η porsche δεν είναι άμεσος ανταγωνιστής της έχει διαφορετική φιλοσοφία και άλλο κοινό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι κάρτες και τα τέστ επιδόσεων που καλοπληρώνονται αλλά για τους χρήστες φορητών μάλλον περιμενουμε νεώτερα αφού όλοι το καλοκαίρι δεν κάθονται σε σταθερό υπολογιστή πλέον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasSTi είπε

Στο φόρουμ δε βλέπω νήμα με προβλήματα nvidia. Επίσης δεν υπάρχει σε κανένα φόρουμ νήμα με σκοπό το undervolt και underclock για να δουλέψει σωστά μια κάρτα (συνέβαινε και αυτό αν θυμάσαι στην ati, ήταν ο λόγος που δεν πήρα 5700xt). Καλώς ή κακώς όταν αποφασίζεις να πάρεις κάρτα από την ati το κάνεις με τη λογική οτι είναι πολύ πιθανό να έχεις διάφορα προβλήματα. Η amd έχει κάνει τρομερή δουλειά στους επεξεργαστές, αλλά στις κάρτες ακόμα το παλεύει. Και όταν το καταφέρει θα κερδίσει πολύ κόσμο, όπως και με τους cpu της.

Την gtx470 μου την δουλευα undervolt ,με θερμικη παστα υγρου μετάλλου και 500 ανεμιστηρια να την βαρανε για να καθεται κατω απο 90....... Μεχρι που κάηκε και υσηχασα πριν κανα εξαμηνο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lfc είπε

Δεν υπάρχει 45% διαφορά στην επίδοση. 

Η διαφορά είναι 20℅ σε ελάχιστα games και στα περισσότερα πολύ λιγότερο. 

Δες! 

Πως λοιπόν δικαιολογήται η τριπλάσια και παραπάνω τιμή;

Σαν να μην σου αρέσει η Πόρσε να πούμε και να θες Φεράρι;🤣

πες το μην ντρεπεσαι στα μαθηματικα ποσες φορες κοπηκες?😅

Επεξ/σία από nikos5800
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, emperor4her είπε

Βλεπεις τι εχει 3/5 αστερια  αλλα την αγοραζεις. και μετα παραπονιεσαι...

 ποτε θα καταλαβετε οτι δεν φταει η amd αλλα η asrock??

ας το δουμε αλλιως, δηλαδη τοσες υλοποιησεις που βγαινουν για καποιο socket Μητρικης ειναι ολες καλες? 

πχ η Asus ROG Strix X570-E Gaming είναι η καλύτερη επιλογή σε αύτο το price range των x570 χωρίς τα αρκετά προβλήματα που παρουσιάστηκαν στις ASRock, MSI. 

ολες παραδειγμα οι χ570 ειναι καλες? εδω επωνυμες εταιριες και βγαλανε προβληματα.. το socket φταιει δηλαδη? η μηπως η υλοποιηση της καθε εταιριας? δεν ειδα ομως να κραζετε το socket εκει. 🤪

τα drivers τα φτιαχνει η amd οχι η asrock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Lfc είπε

Δεν υπάρχει 45% διαφορά στην επίδοση. 

Η διαφορά είναι 20℅ σε ελάχιστα games και στα περισσότερα πολύ λιγότερο. 

Δες! 

Πως λοιπόν δικαιολογήται η τριπλάσια και παραπάνω τιμή;

Σαν να μην σου αρέσει η Πόρσε να πούμε και να θες Φεράρι;🤣

Εγω απορω με την συγκριση,400 ευρω η μια 1400 η αλλη και μιλανε για διαφορες .......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

πες μας μην ντρεπεσε στα μαθηματικα ποσες φορες κοπηκες?😅

Καμιά! Ήμουν άριστος! Και στα μαθηματικά και στα οικονομικά στο πανεπιστήμιο! 🤣

Πες μου πως κοστολογείς  με τριπλάσια τιμή κάτι που έχει 15℅ μεγαλύτερη επίδοση. 

Αν έχεις τελειώσει μάρκετινγκ πες το και σε μας. Μόνο με τη λογική που πωλούνται τα έργα τέχνης να πούμε. Οκ! Εδώ όμως δεν μιλάμε για πίνακες ζωγραφικής αλλά για προϊόντα τεχνολογίας... 

37 λεπτά πριν, nasos74 είπε

(φιλικά, όποιος σκέφτεται να πάρει ferrari, θα την συγκρίνει με την mclaren και την lambo, η porsche δεν είναι άμεσος ανταγωνιστής της έχει διαφορετική φιλοσοφία και άλλο κοινό)

Εγώ αν είχα τη δυνατότητα να πάρω Ferrari θα την συνέκρινα μόνο με 

😇😂😍🤣

37 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Εγω απορω με την συγκριση,400 ευρω η μια 1400 η αλλη και μιλανε για διαφορες .......

Αυτό ακριβώς λέμε!

Δεν δικαιολογήται τέτοια διαφορά στην τιμή. 

Επεξ/σία από Lfc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Lfc said:

Καμιά! Ήμουν άριστος! Και στα μαθηματικά και στα οικονομικά στο πανεπιστήμιο! 🤣

Πες μου πως κοστολογείς  με τριπλάσια τιμή κάτι που έχει 15℅ μεγαλύτερη επίδοση. 

Αν έχεις τελειώσει μάρκετινγκ πες το και σε μας. Μόνο με τη λογική που πωλούνται τα έργα τέχνης να πούμε. Οκ! Εδώ όμως δεν μιλάμε για πίνακες ζωγραφικής αλλά για προϊόντα τεχνολογίας... 

Εγώ αν είχα τη δυνατότητα να πάρω Ferrari θα την συνέκρινα μόνο με 

😇😂😍🤣

 

Πληρώνεις το τίμημα για να έχεις το καλύτερο στο είδος του που κυκλοφορεί (bragging rights) , αυτό ισχύει σε όλες τις αγορές παγκοσμίως (ίσως και στις γυναίκες...)

Σοβαρά τώρα μόνο σε hardware η 2080ΤI είναι χαλαρά 40-50% ταχυτέρη και εξαιρετική κάρτα. Αν αξίζει την τριπλή τιμή, ΌΧΙ θα σου πω. Αν θα την αγόραζα όμως ΝΑΙ. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nasos74 είπε

Πληρώνεις το τίμημα για να έχεις το καλύτερο στο είδος του που κυκλοφορεί (bragging rights) , αυτό ισχύει σε όλες τις αγορές παγκοσμίως (ίσως και στις γυναίκες...)

Σοβαρά τώρα μόνο σε hardware η 2080ΤI είναι χαλαρά 40-50% ταχυτέρη και εξαιρετική κάρτα. Αν αξίζει την τριπλή τιμή, ΌΧΙ θα σου πω. Αν θα την αγόραζα όμως ΝΑΙ. :-)

Είσαι αρχηγός! Με έστειλες! 🤩

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, QuadDamage είπε

amd drivers για κλαματα,κατοχος 5700xt

Σε ποια έκδοση είσαι ;

7 ώρες πριν, kostasSTi είπε

Αντιλαμβάνεσαι οτι και μόνο που κάνεις συζήτηση για φθηνές και ακριβές υλοποιήσεις, δεν είναι φυσιολογικό. Το φυσιολογικό είναι να λειτουργούν όλα ρολόϊ σε όλες τις υλοποιήσεις.

H υλοποίηση δεν έχει καν να κάνει με το τσιπάκι αλλά με τον ΟΕΜ. Αυτό ισχύει σε όλα, σε μητρικές, σε κάρτες γραφικών. Για κάποιο λόγο υπάρχουν reviewers και συγκρίνουν διαφορετικές υλοποιήσεις μεταξύ τους στα ίδια χρήματα για να βρεθεί η καλύτερη.

Έχει 2080Ti στα 1.083€ έχει και 2080Ti στα 1.360€ , ίδιες είναι ακριβώς ;

Βέβαια επειδής μιλάμε για πανάκριβες GPU όπως και να γίνει δεν θα έχουν το θέμα που είχε η XFX π.χ. με τις THICC II που ήταν γύφτοι και έκαναν ένα σωρό λάθη + οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Σε ποια έκδοση είσαι ;

stock εκδοση πολλα κολληματα και κρασαρισματα σε διαφορα παιχνιδια,το witcher κασαρει λογο θερμοκρασιων λογικα και το league of legends κρασαρει δεν ξερω γιατι εχω δοκιμασει διαφορες ρυθμισεις δεν σταματουν τα προβληματα.Επισης χανεται το control panel της amd μερικες φορες πρεπει να κανω επανεκκινηση του pc.Αναμενω ampere.

Επεξ/σία από QuadDamage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, exor είπε

πολυ καλυτερο hardware oi ati απο τις "κλεβω στα driver εχω κακη εικονα στο βιντεο nvidia" 

Αυτό ήταν μύθος δεν ισχύει

3 λεπτά πριν, QuadDamage είπε

stock εκδοση πολλα κολληματα και κρασαρισματα σε διαφορα παιχνιδια,το witcher κασαρει λογο θερμκ

Α είσαι με την blower ; rip αυτή πρέπει να κάνει τρομερό θόρυβο και να πιάνει ~80C για πλάκα εκτός άμα έχει καλό cooling το tower.

Άθλια επιλογή της AMD οι stock να είναι blower, design για το 5% της αγοράς με το ζόρι.

Τώρα όσο αφορά τους driver προσωπικά με 20.2.2 WHQL είμαι stable εδώ και μήνες, με 20.4.2 είχα θέμα.

5700XT Nitro+ 

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Αυτό ήταν μύθος δεν ισχύει

Ε καλά, όχι ακριβώς...κάποτε στο ανισοτροπικό φιλτράρισμα πχ η nVidia, έκοβε γωνίες..πολύ παλιά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...