Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, onelonelystar είπε

δεν δοκιμάζεις να συνδεθείς και στο 2,4GHz?

Μονο εκεί είμαι συνδεδεμένη λόγω των υπολοίπων συσκευών που έχω και δεν το δέχονται το 5αρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, onelonelystar είπε

είναι και 2 συσκευές συνδεδεμένες στο 2.4?

Ναι και το purifier και η xiaomi camera 360. Γενικά το κινητό μου μόνιμα είναι στο 2,4 λόγω του συναγερμού του σπιτιού που κολλάει αν μπεις στο 5... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Mal είπε

Καλησπέρα σας, κάτοχος από χθες της εν λόγω σκούπας και εγώ! Αλλά δεν συνδέεται με τίποτα με το app της Xiaomi! Τα ίδια είχα περάσει όταν προσπαθούσα να συνδέσω το air purifier αλλα με τα χίλια ζόρια μπήκε.. έχω αλλάξει όνομα στο 5ghz ίντερνετ για να μην μπερδεύεται, έχω αλλάξει από wpa/wpa2 σε wpa2 μονο, αλλαζω χώρα στην εφαρμογή (έχω δοκιμάσει διάφορες, είναι αγορασμενη από media markt,έχει ακόμα εγγύηση, και μετά την αγόρασα εγώ μεταχειρισμένη), έχετε κάποια άλλη ιδέα μήπως;; (Έχω κάνει και factory reset)

To Xiaomi Home έχει ως χώρα την Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, βρήκα λύση μετά από 2 μέρες.. Το γράφω εδώ μήπως μπει και κάποιος αλλος και το ψάχνει.. στον κωδικό του WiFi έβγαλα τις " / " που είχα και το άφησα σκέτο μόνο με γράμματα και αριθμούς.. Τώρα πρέπει να ξανασυνδεσω όλες τις άλλες συσκευές όμως 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα είχα κέφι κι αποφάσισα να προχωρήσω στο χειρουργείο . Η φουκαριάρα είχε γεμίσει παντού τρίχες από τον σκύλο . Απορώ πραγματικά πως σκούπιζε . Μετά την επέμβαση ακόμα και ο θόρυβος που κάνει άλλαξε.

@samtwo αν πιάνουν τα χέρια σου είναι πολύ εύκολο .

IMG_20210909_181047.jpg

IMG_20210909_180338.jpg

IMG_20210909_181043.jpg

Επεξ/σία από Kostasm45
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξαναρωτήσω μιας και δεν έχω επαφή με το θέμα, αγοράζεται ακόμα η συγκεκριμένη ; Υπάρχει κάτι νεότερο, καλύτερο ή αποτελεί ακόμα καλή αγορά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dis83 είπε

Ας ξαναρωτήσω μιας και δεν έχω επαφή με το θέμα, αγοράζεται ακόμα η συγκεκριμένη ; Υπάρχει κάτι νεότερο, καλύτερο ή αποτελεί ακόμα καλή αγορά ; 

Η σκούπα του νήματος έχει ηλικία δύο ετών τουλάχιστον.

Οπότε ναι , υπάρχουν και νεότερα και καλύτερα μοντέλα . Σε διπλή και παραπάνω τιμή όμως . 

Άποψη μου είναι ότι τίμια για τα λεφτά της ειδικά την παρούσα στιγμή . Το μοναδικό μείον της ότι μπορεί να αποθηκεύσει μόνο ένα χάρτη , οπότε αν έχεις σπίτι με δύο ορόφους , απλά πας σε κάποια άλλη .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Σήμερα είχα κέφι κι αποφάσισα να προχωρήσω στο χειρουργείο . Η φουκαριάρα είχε γεμίσει παντού τρίχες από τον σκύλο . Απορώ πραγματικά πως σκούπιζε . Μετά την επέμβαση ακόμα και ο θόρυβος που κάνει άλλαξε.

@samtwo αν πιάνουν τα χέρια σου είναι πολύ εύκολο .

IMG_20210909_181047.jpg

IMG_20210909_180338.jpg

IMG_20210909_181043.jpg

Η εξαγωγή βλέπω είχε φράξει τελείως. Πιθανό να έχει κάτι τέτοιο και η δικιά μου. Παρατήρησες πλέον αν βγάζει αέρα έντονα στο πίσω μέρος? Τα χέρια μου πιάνουν από τέτοια έτοιμος ήμουν να την ανοίξω μέχρι και βιντεάκι στο youtube είδα. Το άφησα γιατί σκέφτηκα οτι θα  χαθεί η επίσημη εγγύηση  αν την ανοίξω και είδα σε κάποια βίδα έχει αυτοκολλητάκι και είναι ακόμα 11 μήνες εγγύηση. Μπράβο καλά έκανες και που το ανάρτησες γιατί σίγα σίγα όλοι θα χρειαστεί να το κάνουμε κάποια στιγμή!

Επεξ/σία από samtwo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, samtwo είπε

Η εξαγωγή βλέπω είχε φράξει τελείως. Πιθανό να έχει κάτι τέτοιο και η δικιά μου. Παρατήρησες πλέον αν βγάζει αέρα έντονα στο πίσω μέρος? Τα χέρια μου πιάνουν από τέτοια έτοιμος ήμουν να την ανοίξω μέχρι και βιντεάκι στο youtube είδα. Το άφησα γιατί σκέφτηκα οτι θα  χαθεί η επίσημη εγγύηση  αν την ανοίξω και είδα σε κάποια βίδα έχει αυτοκολλητάκι και είναι ακόμα 11 μήνες εγγύηση. Μπράβο καλά έκανες και που το ανάρτησες γιατί σίγα σίγα όλοι θα χρειαστεί να το κάνουμε κάποια στιγμή!

Εγγύηση θεωρητικά έχω κι εγώ ακόμα . Πήρα όμως την απόφαση γιατί πραγματικά δεν ήξερα αν θα με κάλυπτε , ,  γιατί αντικειμενικά αν το δεις , τι φταίει ο κατασκευαστής αν ο μούργος ο σκύλος μου μαδάει . Παρότι αλλάζω φίλτρα κάθε τρεις μήνες και χρησιμοποιώ μόνο τα orginal η σκουπα είχε μαζέψει τρίχες στις  ροδες ακόμα και στο lds . Η δε εξαγωγή είχε βουλώσει τελείως από τις τρίχες .

Βλέποντας το  Βίντεο πήρα την απόφαση και το προχώρησα . Ήταν πολύ εύκολη η όλη διαδικασία και ήταν ένα καλό μάθημα , έτσι ώστε αν χαλάσει κάτι θα μπορώ να το επισκευάσω μόνος μου .

Το αποτέλεσμα πραγματικά ήταν μέρα με την νύκτα .Την σκούπα τελευταία ,την δούλευα συνέχεια στο turbo mode , μετά τον καθαρισμό την έβαλα σε standard και η ροή του αέρα ήταν πολύ έντονη στην πίσω πλευρά. Πιθανολογω ότι αν δεν την είχα καθαρίσει , σύντομα θα τα έφτυνε η αναρρόφηση .

Αυτοκόλλητα εκτός από την κάτω βίδα έχει να ξέρεις και στην από πάνω πλευρά σε δύο βίδες (κάτω από το καπάκι της σκούπας) . Αν τα αφαιρέσεις και τα ξαναβάλεις  προσεκτικά μπορεί και να μην σε πάρουν χαμπάρι . Αν δεν είχες και τα υπόλοιπα προβλήματα στην σκουπα σου , θα σου έλεγα να την ανοίξεις αλλά τελικά ίσως καλύτερα να την στείλεις για επισκευή . Θα είναι ενδιαφέρον τελικά να μάθουμε αυτή η εγγύηση της infoquest τι καλύπτει .

Υγ.

Τον σκύλο θα τον κουρέψω γουλί κι από Κόκερ θα τον κάνω γουρουνάκι . 😄

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το εξής πρόβλημα.

Μόλις τελειώσει το καθάρισμα προσπαθεί να γυρίσει πίσω στο dock ακολουθώντας τυφλά μία ευθεία γραμμή αντί να ακολουθήσει τον χάρτη διαβάζοντας τους τοίχους, τα εμπόδια και τα ανοίγματα / περάσματα, με αποτέλεσμα να κολλάει πίσω από τοίχους / έπιπλα / εμπόδια και να μένει εκεί. Δηλαδή σαν να αγνοεί τον χάρτη αλλά και την αποφυγή των εμποδίων στον γυρισμό.

Αυτό γίνεται μόνο στην επιστροφή. Κατά το καθάρισμα όλα αναγνωρίζονται κανονικά, πάει σε όλα τα δωμάτια χωρίς πρόβλημα και όλα τα εμπόδια αποφεύγονται.

Η χαρτογράφηση έχει γίνει κανονικά, η βάση δεν έχει μετακινηθεί, η σκούπα είναι καινούργια και μου το κάνει από την πρώτη στιγμή που την έβαλα σε λειτουργία.

Καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό?

Επεξ/σία από LordNodens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανει και σε εμένα μερικες φορες μόνο στο γυρισμό για τη βάση σαν να μην ακολουθεί το χάρτη και αργει λίγο παραπάνω να γυρίσει , αλλα γυρίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...