Προς το περιεχόμενο

Ο Linus Torvalds αναβαθμίζει τον υπολογιστή του με AMD Ryzen Threadripper 3970X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χωρίς να θέλω να ταράξω κάποιους, δεν μπορώ να σας συγκρίνω με έναν άνθρωπο όπου στα χέρια του βασίζεται ο πυρήνας του Linux (το λειτουργικό που τρέχουν οι περισσότερες Cloud, Edge και IoT συσκευές). Οπότε ναι, είναι σημαντικό ότι ο Linus μπορεί να κάνει testing 2 φορές πιο γρήγορα. Παράλληλα αν αλλάξει κάποιος για +2FPS στον καινούργιο Ryzen7 με RTX2080, δεν είναι σημαντικό.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, Le Perv said:

Ποτε βγαζει η ιντελα τη σειρα 10?
Τοτε να δουμε αν θα ξανα-αναβαθμισει.
Θα εχει ενδιαφερον

Βγήκε την προηγούμενη βδομάδα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ikorolis είπε

έχετε δίκιο το insomnia.gr μετά λύπης μου βλέπω ότι έγινε σαν τον skai.gr , star.gr

πέρα από την πλάκα κάποιοι φίλοι που σχολίασαν κάτι άσχετα μάλλον δεν γνωρίζουν ποιος είναι ο κύριος αυτός...

Το επίπεδο έχει πέσει γενικά καμία σχέση το τωρινό insomnia με αυτό που ήταν 10 χρόνια πριν. Κυρίως οι πρώτοι "αναγνώστες" δεν διαβάζουν καν το άρθρο και απλα τρέχουν να αναρτήσουν καμία "έξυπνη" απάντηση που δεν υφίσταται.

Ο καθένας με τον πόνο του και λέει ότι νάναι, κοντά στο επίπεδο του makelio.

  • Like 18
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Ποτε βγαζει η ιντελα τη σειρα 10?
Τοτε να δουμε αν θα ξανα-αναβαθμισει.
Θα εχει ενδιαφερον

Ποιο το νόημα, σε κανά μήνα βγαίνει ο νέος Ryzen (Zen 2 Refresh) και μετά από ένα ~4 μήνο ο Zen 3...

Που η 10η γενιά δεν αλλάζει τίποτα όσο αφορά την εργασία τύπου workstation οι Zen είναι μπροστά. 10η γενιά, Intel, θα πας μόνο άμα θες ~+7% fps στο gaming αυτό τους έχει μείνει πλέον.

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μας πει και τα υπόλοιπα υποσυστήματα για να ξέρω τί μπορώ να πάρω, να εγκαταστήσω linux και να έχω απόλυτη συμβατότητα...

Ειδικά αν χρησιμοποιεί wifi...

Εκτός αυτού να σχολιάσω και το άλλο: μάλλον τόσα χρόνια είχε κάποιο παλιό σύστημα με Intel και το Linux ήταν ελαφρύ και έτρεχε σε παμπάλαια μηχανήματα... Τώρα με τον Threadripper 3970X... Μαυρίλα μας...🥺

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Το επίπεδο έχει πέσει γενικά καμία σχέση το τωρινό insomnia με αυτό που ήταν 10 χρόνια πριν. Κυρίως οι πρώτοι "αναγνώστες" δεν διαβάζουν καν το άρθρο και απλα τρέχουν να αναρτήσουν καμία "έξυπνη" απάντηση που δεν υφίσταται.

Ο καθένας με τον πόνο του και λέει ότι νάναι, κοντά στο επίπεδο του makelio.

Αυτό ακριβώς. Το ινσομνια έγινε πλέον plebbit.

inb4 κάποιος πει να φύγω αν δεν μου αρέσει: και που αλλού θα περνάω τον χρόνο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα περίμενα να είναι πιο γρήγορα τα αντανακλαστικά του Linus, αλλά «κάλλιο αργά παρά ποτέ».

 

Επεξ/σία από johnpap21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος που έφτιαξε το Linux άρα μάλλον σκαμπάζει από υπολιγστές και αρχιτεκτονικές λέει πως άλλαξε επεξεργαστή και έμεινε αρκετά ικανοποιημένος άρα μάλλον κάνει πολύ καλά τη δουλειά του ο επεξεργαστής, και οι άλλοι λένε τι μας νοιάζει.  Εντυπωσιακό.

 

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnpap21 είπε

Θα περίμενα να είναι πιο γρήγορα τα αντανακλαστικά του Linus, αλλά «κάλλιο αργά παρά ποτέ».

Ο Zen 2 δεν έχει τα παιδικά προβλήματα που είχε ο Zen και ο Zen+, πιστευώ το timing του ήταν σωστό. Καλός ή κακός ο πρώτος Zen για παράδειγμα δεν είχε ξεπεράσει την Intel τόσο σε δύναμη όσο στο VFM, κάτι στο οποίο δεν νομίζω να είχε θέμα ο Linus.

Αλλά ο Zen 2 δεν είναι απλά φθηνός και καλός όπως οι προκάτοχοι του, είναι φθηνός (για αυτά που προσφέρει) και ταυτοχρόνως ο καλύτερος σε σχέση με τον ανταγωνιστή του. Μέχρι και ο streamer Dr.Disrespect ύστερα από τόσα χρόνια Intel το γύρισε σε AMD (3990X) πριν από μία εβδομάδα. Γενικά σιγά σιγά τα μεγάλα ονόματα άρχισαν να γυρνάνε σε AMD και φεύγει αυτή η κακιά ρετσινιά που είχε το όνομα και νόμιζαν αρκετοί ακόμα και μέχρι πριν από λίγο πως άμα βάλεις AMD θα ανατιναχτεί ο υπολογιστής σου θα πάρει φωτιά και ιστορίες.

38 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Αυτό ακριβώς. Το ινσομνια έγινε πλέον plebbit.

inb4 κάποιος πει να φύγω αν δεν μου αρέσει: και που αλλού θα περνάω τον χρόνο μου;

Είναι λυπητερό δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johncorfas είπε

Να μας πει και τα υπόλοιπα υποσυστήματα για να ξέρω τί μπορώ να πάρω, να εγκαταστήσω linux και να έχω απόλυτη συμβατότητα...

Ειδικά αν χρησιμοποιεί wifi...

...🥺

Εύκολη η επιλογή στο wifi, μακριά από Realtek, Atheros, Broadcom. Στην USB κατηγορία δεν έμεινε και τίποτα 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phoenix4 είπε

Το επίπεδο έχει πέσει γενικά καμία σχέση το τωρινό insomnia με αυτό που ήταν 10 χρόνια πριν. Κυρίως οι πρώτοι "αναγνώστες" δεν διαβάζουν καν το άρθρο και απλα τρέχουν να αναρτήσουν καμία "έξυπνη" απάντηση που δεν υφίσταται.

Ο καθένας με τον πόνο του και λέει ότι νάναι, κοντά στο επίπεδο του makelio.

Είναι σημάδι των καιρών,  δεν είναι μόνο οι χρήστες του ινσομνια που έχουν επίπεδο βοθρου,  το βλέπεις παντού γύρω σου και στον πραγματικό κόσμο αλλά και στον "ηλεκτρονικό" 

Σαφώς ευθύνη έχουν και οι προηγούμενες γενιές που δεν δίδαξαν ήθος και πολιτισμό στις νεότερες. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Iiatropoulos είπε

Μετά από 15 χρόνια;

Δηλαδή τι χρησιμοποιούσε μέχρι τώρα; Pentium II?

Πριν 20 χρόνια είχαμε Pentium II. Πριν 15 μάλλον θα είχε τον Pentium Extreme Edition 840, ουσιαστικά Core 2 επεξεργαστής. Άνετα χρησιμοποιείται και σήμερα, τρέχει κανονικά YouTube, 1080p υλικό, browsing και γενικά είναι αρκετά κοντά σε έναν σημερινό επεξεργαστή.
 

 

Επεξ/σία από Dr_Slump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...