Προς το περιεχόμενο

Ο Linus Torvalds αναβαθμίζει τον υπολογιστή του με AMD Ryzen Threadripper 3970X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dr_Slump είπε

Πριν 20 χρόνια είχαμε Pentium II. Πριν 15 μάλλον θα είχε τον Pentium Extreme Edition 840, ουσιαστικά Core 2 επεξεργαστής. Άνετα χρησιμοποιείται και σήμερα, τρέχει κανονικά YouTube, 1080p υλικό, browsing και γενικά είναι αρκετά κοντά σε έναν σημερινό επεξεργαστή.

 

Αν θυμάμαι καλά , τον είχα πάρει το 2005 ή το 2006. Σε ένα μηχάνημα που μου κόστισε 2000ε+ .  Το πούλησα στα 750ε το 2010 :) 

Επεξ/σία από tagmax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Ο Zen 2 δεν έχει τα παιδικά προβλήματα που είχε ο Zen και ο Zen+, πιστευώ το timing του ήταν σωστό. Καλός ή κακός ο πρώτος Zen για παράδειγμα δεν είχε ξεπεράσει την Intel τόσο σε δύναμη όσο στο VFM, κάτι στο οποίο δεν νομίζω να είχε θέμα ο Linus.

Αλλά ο Zen 2 δεν είναι απλά φθηνός και καλός όπως οι προκάτοχοι του, είναι φθηνός (για αυτά που προσφέρει) και ταυτοχρόνως ο καλύτερος σε σχέση με τον ανταγωνιστή του. Μέχρι και ο streamer Dr.Disrespect ύστερα από τόσα χρόνια Intel το γύρισε σε AMD (3990X) πριν από μία εβδομάδα. Γενικά σιγά σιγά τα μεγάλα ονόματα άρχισαν να γυρνάνε σε AMD και φεύγει αυτή η κακιά ρετσινιά που είχε το όνομα και νόμιζαν αρκετοί ακόμα και μέχρι πριν από λίγο πως άμα βάλεις AMD θα ανατιναχτεί ο υπολογιστής σου θα πάρει φωτιά και ιστορίες.

Είναι λυπητερό δυστυχώς.

Ας αφήσουμε τις προηγούμενες γενιές, ο 3970X είναι στην αγορά κάπου 6 μήνες με ελάχιστη διαφοροποίηση στην τιμή του σε σχέση με το launch. Οι 6 μήνες στην πληροφορική είναι πολύς χρόνος... Οπότε αν αγνοήσουμε για λίγο τα brands, το κόστος (όπως είπες κι εσύ ο Linus μάλλον δεν έχει τέτοια θέματα) κτλ θα περίμενα να αντιδρούσε πιο παρορμητικά (μας έχει συνηθίσει στο παρελθόν). Αυτό εννοούσα και σ' ευχαριστώ που μου έδωσες το έναυσμα για να ξεκαθαρίσω τι ήθελα να πω.   

Είναι προς όφελος όλων να φεύγει η ρετσινιά, γιατί δεν αρκεί μόνο να έχεις καλό και φθηνό προϊόν στην αγορά αλλά και καλό «όνομα» (ίσως το σημαντικότερο!).     

Όσο για το Insomnia είναι κι αυτό μια μικρογραφία της κοινωνίας... Αγνοήστε τους και συνεχίστε στο δρόμο σας... 

Επεξ/σία από johnpap21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Dr_Slump είπε

Πριν 20 χρόνια είχαμε Pentium II. Πριν 15 μάλλον θα είχε τον Pentium Extreme Edition 840, ουσιαστικά Core 2 επεξεργαστής. Άνετα χρησιμοποιείται και σήμερα, τρέχει κανονικά YouTube, 1080p υλικό, browsing και γενικά είναι αρκετά κοντά σε έναν σημερινό επεξεργαστή.
 

 

O Pentium 840 EE είχε αρχιτεκτονική Netburst και όχι Core.

Hταν ένας Dual core με ΗT δηλαδή 2c/4t

Πριν 20 χρόνια είχαμε Pentium III 

(Oι Pentium II βγήκαν 1997 και οι Pentium 4 τέλη του 2000)

Επεξ/σία από obijuan1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, johnpap21 είπε

Ας αφήσουμε τις προηγούμενες γενιές, ο 3970X είναι στην αγορά κάπου 6 μήνες με ελάχιστη διαφοροποίηση στην τιμή του σε σχέση με το launch. Οι 6 μήνες στην πληροφορική είναι πολύς χρόνος... Οπότε αν αγνοήσουμε για λίγο τα brands, το κόστος (όπως είπες κι εσύ ο Linus μάλλον δεν έχει τέτοια θέματα) κτλ θα περίμενα να αντιδρούσε πιο παρορμητικά (μας έχει συνηθίσει στο παρελθόν). Αυτό εννοούσα και σ' ευχαριστώ που μου έδωσες το έναυσμα για να ξεκαθαρίσω τι ήθελα να πω.   

Είναι προς όφελος όλων να φεύγει η ρετσινιά, γιατί δεν αρκεί μόνο να έχεις καλό και φθηνό προϊόν στην αγορά αλλά και καλό «όνομα» (ίσως το σημαντικότερο!).     

Όσο για το Insomnia είναι κι αυτό μια μικρογραφία της κοινωνίας... Αγνοήστε τους και συνεχίστε στο δρόμο σας... 

Πάντως πέρα από όλα αυτά είτε καθυστέρησε είτε όχι πως και δεν πήγε σε 3990Χ περίεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Πάντως πέρα από όλα αυτά είτε καθυστέρησε είτε όχι πως και δεν πήγε σε 3990Χ περίεργο

Ίσως είναι αυτό που λέμε και στο χωριό μου: too much 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Looter είπε

Είδε και αυτός επιτέλους ΦΩΣ!! 🤩🤩

Το ΣΙΓΟΥΡΟ πάντως είναι ότι δε θα πλήρωσε ούτε ευρώ από την τσέπη του... 😉

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=3970x-windows-linux&num=1

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd-linux-3960x-3970x&num=1

Δεν νομίζω να είναι απο τους τύπους που θα ανακατευόταν με σπόνσορες (εδώ δεν το κάνει σε εταιρικό επίπεδο θα το κάνει σε προσωπικό;) και ούτε νομίζω να έχει ανάγκη να το κάνει βγάζει αρκετά για να έχει το προσωπικό του data-center έτσι για να παίζει :P

 

Αν το πήρε δωρεάν θα ήταν σε φάση του το δώσανε και δεν αρνήθηκε να το δεχθεί αλλά δεν το έχω για πιθανό. 

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω την σχέση των links με τον υπαινιγμό σου. 

 

Αυτός που έχει κάνει δωρεάν αναβάθμιση σε ryzen όμως είναι ο αρχηαρχιτέκτονας κάτι σαν το no 2 πίσω στο linux kernel  Greg Kroah-Hartman

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2020 στις 4:22 ΜΜ, drakoulis είπε

Καλά δεν μας νοιάζει και τόσο και τι έγινε που έβαλε amd μπορεί να έβαζε και xeon...ο καθε ένας μπορεί να βάλει ότι του αρέσει και εγώ έβαλα έναν ryzen 2700 για να παίζω παιχνίδια και είναι γρηγορότερος από τον παλιό μου intel, ε και σιγά δεν θα το κάνουμε και θέμα, αλλά οκ  χειροκροτήστε με 😛

  

Στις 26/5/2020 στις 4:25 ΜΜ, Antilogos1975 είπε

χωρις πλακα τωρα...

χεστηκε η φατμε στο γενι τζαμι....

παλιοτερα ελεγε οτι χρησιμοποιει το fedora linux ε,και...

 

  

Στις 26/5/2020 στις 5:47 ΜΜ, maniacos93 είπε

Και για ποιον ακριβώς λόγο μας ενδιαφέρει εμάς αυτό; Έχασα κάποια επεισόδια;;;

 

 

Είχε xeon και πήγε σε AMD

 

Δεν είναι ο καθένας είναι ένας απο τους πιο καταξιομένους developers του κόσμου έχει διαφορά γιατί δεν παίρνει ότι του αρέσει βάσει πχ πήγε τυχαία στο ράφι και ο ryzen είχε ωραίο κουτί, κατέληξε με τις γνώσεις και την εμπειρία του πως θα ήταν η κατάλληλη λύση για την χρήση που τον προορίζει. 

 

Είναι πχ σαν να διάλεγε ο Jascha Heifetz (κορυφαίος βιολονίστας παγκοσμίου κλάσεως) το προσωπικό του βιολί οπότε αν σε καλούσε στο σπίτι του και το έβλεπες και 0 γνώσεις να είχες θα ήξερες απο εκει και πέρα ότι ο κατασκευαστής και η συγκεκριμένη έκδοση ειναι ότι καλύτερο υπάρχει στα βιολιά απλά επειδή ξέρεις ότι το διάλεξε ο Jascha. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Υ.Γ

προς ολους αυτους που μας κοιτανε αφ υψηλου εχω να πω το εξης:

αλλαξτε το υφος σας γιατι εκτιθεστε.

(λες να μας την πουνε τωρα για τα ορθογραφικα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nasos74 είπε

Εγώ που είμαι microsoft-κιας και intel-κιας, άμα βγει καμία είδηση ότι ο Νadella γύρισε σε AMD, κάντε μια βόλτα από Άλιμο, ίσως βρείτε ένα i9 και ένα Xeon στα σκουπιδια. 

 

Στα σοβάρα τώρα,... η είδηση είναι στο "Όχι, δεν άλλαξα ακόμα σε ARM" και όχι ότι πήρε το καλύτερο workstation CPU

 

Ο Nadella τι σχέση έχει; Ναι ειναι CEO της microsoft μπορεί καλά καλά να μην ξέρει καν να κάνει chkdsk στο command prompt :P  και ο Μusk είναι CEO της Tesla δεν σημαίνει ότι ξέρει να στήνει πυραύλους ο ίδιος... άλλες είναι οι δουλειές τους..

 

Ο Linus απο την άλλη ειναι ο δημιουργός και συντηρητής του kernel τεράστια διαφορά απο θέμα γνώσεων και εμπειρίας στον τομέα. 

2 ώρες πριν, Le Perv είπε

Ποτε βγαζει η ιντελα τη σειρα 10?
Τοτε να δουμε αν θα ξανα-αναβαθμισει.
Θα εχει ενδιαφερον

η Ιντέλα έβγαλε ήδη την μπακατέλα σειρά 10 αν ήθελε θα μπορούσε να πάει εκει :P 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

  

  

Είχε xeon και πήγε σε AMD

Δεν είναι ο καθένας είναι ένας απο τους πιο καταξιομένους developers του κόσμου έχει διαφορά γιατί δεν παίρνει ότι του αρέσει βάσει πχ πηγε τυχαία στο ράφι και ο ryzen είχε ωραίο κουτί, κατέληξε με τις γνώσεις και την εμπιρία του πως θα ήταν η κατάλληλη λύση για την χρήση που τον προορίζει. 

Είναι πχ σαν να διάλεγε ο Jascha Heifetz (κορυφαίος βιολονίστας παγκοσμίου κλάσεως) το προσωπικό του βιολί οπότε αν σε καλούσε στο σπίτι του και το έβλεπες και 0 γνώσεις να είχες θα ήξερες απο εκει και πέρα ότι ο κατασκευαστής και η συγκεκριμένη έκδοση ειναι ότι καλύτερο υπάρχει στα βιολιά απλά επειδή ξέρεις ότι το διάλεξε ο Jascha. 

Και συνεχίζω να γράφω: Εμάς για ποιο λόγο πρέπει να μας ενδιαφέρει αυτό; Δηλαδή να πάμε να αγοράσουμε όλοι από αύριο Ryzen Threadripper; Ο σωστός, και το επαναλαμβάνω, ο ΣΩΣΤΟΣ pc builder γνωρίζει πάντα τις απαιτήσεις του και τι θέλει να κάνει με το pc του. Δεν χρειάζεται να δούμε τι έχει ένας καταξιωμένος developer για να αποφασίσουμε. Δεν έχουμε όλοι τις απαιτήσεις που έχει ο Linus. Οπότε η είδηση για εμένα είναι απλώς κουτσομπολίστικη ίσα-ίσα για να κάνουμε καλαμπούρι να περάσει η ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...