Προς το περιεχόμενο

Ο Linus Torvalds αναβαθμίζει τον υπολογιστή του με AMD Ryzen Threadripper 3970X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Χρησιμοποιώ το παράδειγμα των "υποστηρικτών" σαν ακραίο ώστε να δείξω ότι μέχρι κι αυτοί δεν λένε αυτό που ισχυρίζεσαι. Άρα αν δεν το κάνουν ούτε αυτοί, όπως καταλαβαίνεις, σημαίνει ότι δεν ισχύει...

να μιλάς με απτά στοιχεία, όχι ότι "είπε ο τάδε αυτό, οπότε εσύ λες μ@λ@κίες.." 

 

δεν έχει βάση, απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν είναι τίποτα τυχαίο στην ζωή

κάποιοι είναι αυτοί που είναι για αυτό είναι "sponsored by ..." είτε στο youtube είτε στο twitch.tv είτε στο mixer είτε αλλού

και άλλοι είναι εντελώς ασήμαντοι και δεν ασχολείται κανείς μαζί τους.

Μπααα, μην το λες. Κάτι μικρά καναλάκια σε Twitch/Youtube, που κατ' επέκταση δεν έχουν σπόνσορες, έχουν το ίδιο ενδιαφέρον με αντίστοιχα μεγάλα κανάλια. Αν ψάξεις θα τα βρεις, είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ultraxmode είπε

..............είπε ένα site. :)

το σωστό φίλε μου είναι αυτό που θες δλδ? Κοίτα, δεν θα κάτσω να σου αποδείξω ότι ο Intel i7-9700K είναι πιο δυνατός από τον Ryzen 3700X ... 

 

ακούτε λίγο και την αντίθετη άποψη και μην πέφτετε να φάτε. Ευχαριστηθείτε τον AMD σας 2 φορές μιας και όλοι οι άλλοι (εμείς με i5, i7) είμαστε τα κορόιδα.. :P

Eγώ στην θέση σας όμως, δεν θα είχα τόση πρεμούρα...  ;)  Im just sayin'

περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.. 

 

Φίλε μου καλό είναι πριν πετάξεις στον αέρα την άποψή σου να έχεις διαβάσει πέντε πράγματα παραπάνω από ..."ένα απλό google search" και να μπορείς να την τεκμηριώσεις ξεκάθαρα. Το να προσπαθείς να δημιουργείς εντυπώσεις με "ατάκες και χιούμορ" ειδικά όταν απευθύνεσαι σε ένα κοινό που διαθέτει ειδικές τεχνικές γνώσεις στο θέμα μόνο εσένα εκθέτει στο τέλος και κανέναν άλλο. Στο μέλλον λοιπόν "ψάξου" και διάβασε καλύτερα.

Φιλικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"αναβάθμισα το κύριο μηχάνημά μου και για πρώτη φορά μετά από περίπου 15 χρόνια," OOOOK

"τώρα τρέχω έναν AMD Threadripper 3970x. Τα test builds «allmodconfig» είναι τώρα τρεις φορές γρηγορότερα από ότι στο παρελθόν,"

Και εγώ αν αναβαθμίσω το PC μου μετά από 15 χρόνια και hamster με ρόδα να του βάλω πιο γρήγορο θα μου φανεί.

Π.Σ Είμαι σαρκαστικός 😛 

Επεξ/σία από glight
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, ultraxmode said:

να μιλάς με απτά στοιχεία, όχι ότι "είπε ο τάδε αυτό, οπότε εσύ λες μ@λ@κίες.." 

δεν έχει βάση, απλά.

Πάλι βάζεις λόγια στο στόμα μου. Πότε είπα ότι "λες μαλακίες" ?

Από εκεί και πέρα έδωσα στοιχεία που κατέρριψαν την αξιοπιστία των δικών σου. 

Αν θεωρείς ότι είναι αξιόπιστο το Userbenchmark, δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εμένα δεν μου αρέσει κανενός είδους κόντρα

π.χ INTEL vs AMD ή AMD vs NVIDIA

οι κόντρες είναι για παιδάκια

εμένα ως καταναλωτή με ενδιαφέρει να υπάρχει ανταγωνισμός γιατί αυτό σημαίνει λογικές/χαμηλές τιμές

δεν θέλω μονοπώλια

δεν είμαι ΦΑΝατικός κανενός

ότι αφορά το διαγραφή το είπα ως αφορμή κάτι σχόλια που διάβασα εδώ πέρα και με έχουν κάνει να φρικάρω...αλλά και να συνειδητοποιήσω ότι πότε δεν θα πάμε μπροστά γιατί πάντα θέλουμε να "ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα"

Αυτό ακριβώς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, rudd-o είπε

δεν πα να βαζει και βαλβολινη 80/90 για λίπανση.... Intel για 24/7

αν θέτεις ως περιορισμό το 24/7

εγώ πάντως έχω και από τον μικρό intel atom έως κάτι intel i3-5-7 και amd  τα έχω σε λειτουργία 24/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι φίλε μ, lfc δν μπορούμε να μιλήσουμε γιατί προφανώς είσαι και εσύ σαν έναν γνωστό μου, ονειροπαρμενος πρπ να είσαι φίλε αν νμζς ότι θα προλάβεις να πας στον Άρη και επίσης δν έχει καμία σχέση το διάστημα και αυτό που ξεκίνησες να πεις με ότι ο άλλος αναβάθμισε σε AMD μετά από 15 χρόνια οπότε ναι ούτε εγώ έχω επικοινωνία. Δεν μπορούν όλοι να τα βρίσκουν με όλους.Εσενα σε υποτιμά ότι νμζεις ότι πιστεύεις αν πας στον Άρη θα γίνει κάτι ότι νανε, βρες πρώτα πλανήτη που να έχει ατμόσφαιρα Γτ ακομα δν μπορεί να δημιουργηθεί ούτε τεχνιτά σε 50 χρόνια ξαναμιλάμε. 

Και κάτι άλλο! Ποιος σ είπε ότι για hardware έχουν αμδ και ιντελ? Ούτε καν.... Έχουν τελείως διαφορετικό hardware για τέτοια χρήση από αυτό π έχουμε εμείς στα σπίτια μας. Οπότε Μν διαβάζω βλακιες τώρα ότι ο ανταγωνισμός μετράει για το hardware στα διαστημοπλοια είσαι άκυρος.... 

Εδώ δν μπορούν να φτιάξουν software και εφαρμογές για να μπορούν να δουλέψουν quantum Computers και εσύ μου λες για διάστημα Lol. 

Όταν πετύχουν πυρηνική σύντηξη και να παραγει περισσότερη ενέργεια από ότι σπατάλας για να την επιτυχεις, έτσι ώστε να Μν έχουν πρόβλημα από θέμα ενέργειας μετά βλέπουμε την θεωρεία του Άρμστρονγκ. 

Επεξ/σία από gurgurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για το επίπεδο που έχει φτάσει το Insomnia. Ο ένας λέει "τι μας νοιάζει τι κάνει ο Linus" (ναι, τι μας νοιάζει που γράφει σε AMD, μια εταιρία με 10 φορές μικρότερο μέγεθος από την Intel, πράγμα που σημαίνει ότι θα είναι ευκολότερο το driver support από την ίδια την AMD για Linux μετά), ο άλλος λέει "15 χρόνια δεν είχε αλλάξει επεξεργαστή;". Είπε "15 χρόνια είχα Intel", όχι "15 χρόνια είχα ΤΟΝ ΙΔΙΟ Intel". Ο άλλος λέει "τα τσέπωσε ο Linus από την AMD". Ναι. Ο τύπος που από τα 20's του είχε φτιάξει δικό του kernel και το διέδωσε δωρεάν, χωρίς να τον ενδιαφέρει να βγάλει κέρδος από αυτό, τώρα που έχει ήδη λεφτά, έπρεπε να τα "τσεπώσει" για να πάει να αγοράσει επεξεργαστή που κάνει 2 χιλιάρικα. Δε βγάζει ήδη αρκετά... Ας σκεφτόμαστε πριν γράψουμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για το επίπεδο που έχει φτάσει το Insomnia. Ο ένας λέει "τι μας νοιάζει τι κάνει ο Linus" (ναι, τι μας νοιάζει που γράφει σε AMD, μια εταιρία με 10 φορές μικρότερο μέγεθος από την Intel, πράγμα που σημαίνει ότι θα είναι ευκολότερο το driver support από την ίδια την AMD για Linux μετά), ο άλλος λέει "15 χρόνια δεν είχε αλλάξει επεξεργαστή;". Είπε "15 χρόνια είχα Intel", όχι "15 χρόνια είχα ΤΟΝ ΙΔΙΟ Intel". Ο άλλος λέει "τα τσέπωσε ο Linus από την AMD". Ναι. Ο τύπος που από τα 20's του είχε φτιάξει δικό του kernel και το διέδωσε δωρεάν, χωρίς να τον ενδιαφέρει να βγάλει κέρδος από αυτό, τώρα που έχει ήδη λεφτά, έπρεπε να τα "τσεπώσει" για να πάει να αγοράσει επεξεργαστή που κάνει 2 χιλιάρικα. Δε βγάζει ήδη αρκετά... Ας σκεφτόμαστε πριν γράψουμε...

ξεχνάς το βασικότερο...για να σκεφτόμαστε πριν γράψουμε σε μια ιστοσελίδα συνιστά απαραίτητη προυπόθεση μέσα στο κεφάλι μας να υπάρχει μυαλό θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου πάνω σε αυτό βάση αυτών που έχω διαβάσει μέχρι τώρα.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Από την αρχή το πήρα σαν “είδηση- κλείσιμο ματιού” για άτυπη υπόσχεση μεγαλύτερης βελτιστοποίησης στο συγκεκριμένο μοντέλο επεξεργαστή.
Είναι όμως ακριβούτσικο για μένα και εξαιρετικά πάνω από τις ανάγκες μου .
Με τον καιρό θα το ξανασκεφτώ .
Οι περισσότεροι Έλληνες έχουν ανάγκες για επίπεδο Performance και High-End CPU.... αυτό παρατήρησα με τον καιρό στο forum. Ενδεχομένως να είναι επαγγελματίες, γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πως σπαταλούν χρήμα, κάπως θα κάνουν απόσβεση από την επένδυση, το μόνο σίγουρο.
Άρα, πετυχημένη η επιλογή του, γιαυτό και τον αγκάλιασαν όλοι με αγάπη και σεβασμό εδώ στο forum, που ανέβηκε και ο Linus στο αντίστοιχο επίπεδό. Ας έκανε τότε το δακτυλάκι στην Nvidia, μόνο αγάπη .

Με γεια στο Linus ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BotFly είπε

Από την αρχή το πήρα σαν “είδηση- κλείσιμο ματιού” για άτυπη υπόσχεση μεγαλύτερης βελτιστοποίησης στο συγκεκριμένο μοντέλο επεξεργαστή.

Αυτό το γράψανε και άλλοι απλά βαριέμαι να ψάχνω προς τα πίσω και κάνω quote μόνο εσένα

Δεν έχει άμεση σχέση η υποστήριξη AMD επεξεργαστών με το κέρνελ επειδή πήρε ο linus AMD επεξεργαστή.... 

Η υποστήριξη υπήρχε και θα υπάρξει ανεξάρτητα του τι PC έχει ο Linus (για παράδειγμα ο 3990x υποστηριζόταν μια χαρά day 1 και ας μην είχε ο linus τότε AMD επεξεργαστή σε αντίθεση με τα windows 10 home/pro που δεν μπορούν να δουν τόσα threads -128- σε έναν επεξεργαστή και τον βλέπουν σαν 2 socket των 64 thread) 

 

Αυτό που άλλαξε είναι ότι απλά ο ίδιος θα κάνει πιο γρήγορα την δουλειά του που είναι θετικό το επίπεδο της είδησης έγκειται περισσότερο σαν paradigm shift που δείχνει πως άτομα (μέσα σε αυτά και ο linus) βλέπουν πως η τεχνολογία/αρχιτεκτονική της AMD είναι πολλά υποσχόμενη και την προτιμούν. 

22 λεπτά πριν, BotFly είπε

Ας έκανε τότε το δακτυλάκι στην Nvidia, μόνο αγάπη .

Έχω κουραστεί να διαβάζω αυτή την βλακεία ... ήδη σε προηγούμενα tabs έσω σηκώσει post με την απόλυτα κατανοητή στάση του προς την nvidia και τέλος ήταν μια μάζωξη με φοιτητές σε ένα πανεπιστήμιο όπου τον ρωτούσαν διάφορα πράγματα λογικό είναι να μιλήσει στην "γλώσσα" τους εδώ ο Χριστόδουλος τους "πήγαινε" σας πήραξε που ο linus αντέδρασε έτσι όπως αντέδρασε λολ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το διαβάλεις λίγο, δεν είπα πως δεν υπάρχει υποστήριξη ...  😀
Παράξενο, γιατί γράφω ξεκάθαρα ...

Τα υπόλοιπα για Χριστόδουλους κτλ δε τα αντιλαμβάνομαι, ο  καθένας έχει το χιούμορ του. Αυτή τη στιγμή δεν έχουμε συμβατότητα, στην επόμενη φίλε ..

Επεξ/σία από BotFly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...