Προς το περιεχόμενο

Laptop HUAWEI MateBook 13 + κινητό δώρο (Huawei Nova 5t) 899€


Ίων Δραγούμης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

no usb type-A, no deal.-

Υ.Γ. συνδεσιμότητα για κλάματα, μην ακούω για μέγεθος ας ήταν 2mm πιο παχύ να έχει ότι χρειάζεται (το 11.3'' του 2013 έχει τα ΠΑΝΤΑ). Και στο υπάρχον πάχος χωράνε type-a.  ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ που δεν έχει στο 2020 ήμαστε όχι στο 2050.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Το Lenovo καλό είναι, αλλά δεν θέλουν όλοι 15αρι 2 κιλά λάπτοπ. Εγώ πήρα το d14 ας πούμε γιατί ήθελα λάπτοπ να το έχω όλη μέρα μαζί μου , να είναι ελαφρύ και να κρατάει και μπαταρία .

Το 14αρι που έχω βάλει στο link είναι 1,38kg . Για να το κουβαλάς όλη μέρα μαζί σου είναι αρκετά ελαφρύ και μικρό.

Στα του κινητού, θα έλεγα καλύτερα να πας σε κάτι άλλο πέραν από huawei μιας και ο μέσος χρήστης δεν μπορεί να κατεβάσει πλέον εφαρμογές σε αυτά τα κινητά
Αν πάλι δεν θες κινητό δεν αξίζει καν για 300€+ για laptop ίδιας κατηγορίας

Τέλος το laptop της προσφοράς έχει μόνο μία typeC θύρα. Μιας και θες φορητότητα δεν νομίζω να θες αντάπτορες. Χωρίς αυτόν δεν θα βάλεις ένα κοινό φλασάκι, δεν θα μπορέσεις να δεις μια ταινία στην TV δεν βάλεις το ποντίκι που έχεις στον χώρο εργασίας σου.

Τέλος πιστεύω ότι το laptop στα 15,6 είναι μια χαρά φορητό. Το δικό μου είναι 2,50 Kg και ανεβαίνουμε μαζί σε σκάλες και δουλεύουμε και συν του ότι κουμπώνω αρκετά περιφερειακά, έχω και πολύ καλές επιδόσεις

5 ώρες πριν, drdedus είπε

Εσυ στα λεφτά αυτά πας σε κάτι δυνατότερο άλλος λέει να τα επενδύσει σε καφετιέρα.

Οταν συγκρίνουμε καλο ειναι να έχει καποια σχέση το ενα με το άλλο.

Τα παραπάνω ισχύουν και για σένα αλλά σε βγάζω στην άκρη διότι ούτε καν τα link άνοιξες ούτε βούτηξες την γλώσσα στο μυαλό πριν πετάξεις την εξυπνάδα σου

 

4 ώρες πριν, sexymwro7 είπε

Αυτη τη στιγμη και τα 4 gb ειναι αρκετα για απλη χρηση.

Είναι εντελώς οριακά. Πρέπει βέβαια να ξέρουμε τι εννοούμε απλή χρήση. Όταν ο browser μας έχει ανοικτή μια καρτέλα στο netflix ή στο youtube, είναι αρκετά. Όμως όταν η απλή χρήση είναι πχ ένας φοιτητής που κάνει εργασία και έχει ανοίξει 15 tabs στο browser ,1 word τα windows είπαν "Ααα πάρα πολύ καλή ώρα να ψάξω για updates" και το defender ζήλεψε και είπε να κάνει και εκείνο ένα έλεγχο στο background ι. Εκεί θες 8 GB . Μπορεί αυτό να συμβαίνει μια φορά το χρόνο όμως αυτή την φορά δεν θα πάρεις άλλο PC ή θα κλείσεις καρτέλες και μέσα σε αυτό καρτέλες που χρειαζόσουν.

Αυτή την στιγμή που γράφω το PC μου τρώει 8,8GB και έχω ανοικτό word το browser με 10tabs και πίσω βέβαια τρέχει το bitdefender, steam, discord, viber, anyDesk , Google Drive.
Αν είχα 4GB πιθανών να τα έτρεχε και να έβλεπα στην μνήμη 3,5GB. Αυτό όμως συμβαίνει γιατί το λειτουργικό προσπαθεί πάντα να έχει ελεύθερη μνήμη για κρίσιμες διεργασίες. Τα υπόλοιπα ή θα τα έκλεινε ή θα τα έβαζε σε κάποιο swap με σκοπό το σύστημα να πηγαίνει πιο αργά ή και να κολλάει. Αν εξαιρέσουμε το steam που είναι για gaming και τρώει λιγότερα από 100MB την δεδομένη στιγμή στο background όλα τα άλλα είναι για απλή χρήση.

Για laptop που το θες λιγότερο από 5ετία στα οποία θες μια ολοκληρωμένη εμπειρία απλού χρήστη οριακά είναι τα 8GB πλέον. Είναι πιθανών και τα windows να μην δίνουμε ιδιαίτερη σημασία στην μνήμη μιας και στην αγορά πλέον πολύ φθηνά μοντέλα laptop έχουν 8GB μνήμη πχ https://www.skroutz.gr/s/23077678/Asus-X540BA-GQ051T-A9-9425-8GB-1TB-W10.html

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sexymwro7 είπε

Αυτη τη στιγμη και τα 4 gb ειναι αρκετα για απλη χρηση.

Κάνεις μεγάλο λάθος. Όχι μόνο δεν είναι αρκετά εν έτη 2020, αλλά είναι απαγορευτικά για καινούριο υπολογιστή/laptop, εκτός και αν προσθέσεις άλλα 4GB σύντομα. Αυτή τη στιγμή που έχω μόνο 2 tabs στο Chrome και το OrCad Capture Lite μου τρώει ακριβώς 4GB. 

Επεξ/σία από neosstoforum
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, manolis940 είπε

Γενιλα αντίστοιχα μοντέλα παίζουν στα  600€

https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m/2159/Huawei.html?from=autocomplete&keyphrase=matebook&o=huawei+matebook

Τώρα λογικά με το "Δώρο"(Γελάει ο κόσμος) τσίμπησε 200€ η τιμή πάνω

Γενικά πιστεύω ότι όταν πας σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν πιο δυνατά μηχανήματα να πάρεις όπως το Lenovo l340

https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m/288/Lenovo.html?keyphrase=ideapad+l340&o=lenovo+ideapad+l340&order_by=pricevat&order_dir=asc

Χωρις κανενα σκοπο επιθεσης επειδη απλα την λες στο αλλο το παλικαρι.

Αρχικα τα huawei  λαπτοπ που εχεις βαλει ειναι μεγαλυτερα με χειροτερη οθονη. Οταν πεφτεις σε μεγεθος σε αντιθεση με το τι πιστευει γενικα ο κοσμος το κοστος ανεβαινει και δεν πεφτει.

Δευτερον τα λαπτοπ που εχεις βαλει ειναι αντικαταστατες του desktop και σε καμια περιπτωση δεν ειναι στην ιδια κατηγορια που ειναι το matebook13 το οποιο ειναι ultrabook και το συγκρινεις με xps 13 πχ σε μεγεθος

Τριτον εχει 2 θυρες αλλα ποιος μετραει σωστα?

Τεταρτον λαπτοπ 2.5 κιλα δεν ειναι φορητος φιλε μου. Οπως και παραπανω ξεκαθαρα ειναι αντικαταστατης του σταθερου και φαινεται ξεκαθαρα απο τα προγραμματα που χρησιμοποιεις.

Τελος να θυμησω οτι το huawei 5τ εχει ΚΑΝΟΝΙΚΑ google apps. Ειναι ενα p30 χωρις την amoled. Οποιος καταλαβε καταλαβε.

Επεξ/σία από cosmo21
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια προσφορά την είχε βγάλει ο Γερμανός για προπαραγγελείες στα 705 ευρώ αν θυμάμαι καλά αλλά τώρα δεν την δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα 8 ram είναι υπερ αρκετά για το normal tasks.

Θα το είχα πάρει ένα ήξερα ποια είναι η αντοχή του σε σχέση με τα thinkpad 4x0s που χρησιμοποιώ χρόνια. ( με 8GB άνετα σηκώνω τα VM σε linux για τα email και τα χαζοbrowsing)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Κάνεις μεγάλο λάθος. Όχι μόνο δεν είναι αρκετά εν έτη 2020, αλλά είναι απαγορευτικό να αγοράσεις καινούριο υπολογιστή/laptop με 4GB μνήμη, εκτός και αν προσθέσεις άλλα 4GB σύντομα. Αυτή τη στιγμή που έχω μόνο 2 tabs στο Chrome και το OrCad Capture Lite μου τρώει ακριβώς 4GB. 

Δεν ειπα να αγορασεις καινουριο λαπτοπ με 4 gb. Ειπα οτι αν εχεις ενα παλιο με 4 gb, δεν ειναι για πεταμα ακομα. (Οριακα) σε βγαζει ακομα. Απο κει και περα τα 8 gb πιστευω θα βγαλουν στο μεσο χρηστη μεχρι και την επομενη δεκαετια. Δε χρειαζεται να πας στα 16 gb με το φοβο να μη σου φτανουν. Σε κανενα 10αρι χρονια το αργοτερο παιρνεις καινουριο λαπτοπ νεοτερης τεχνολογιας. Μη μενεις στο "παλιο". Δε χρειαζεται να παρεις τωρα 16 gb με σκοπο να το κρατησεις μια ζωη...Αλιμονο αν αποκλειαμε εν ετει 2020 (για απλη χρηση ξαναλεω) τα λαπτοπ με λιγοτερα απο 16 gb ram...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, selin323 είπε

το ιδα απο κοντα το 14 , τοσο φτηνω στα ματια μου το αλουμινιο κακιας ωρας  , τα χαρακτηριστικά ειναι καλα , να το δειτε απο κοντα πρωτα 

αλουμινας εισαι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Μόνο αν βιάζεται κανείς.

Αλλιώς περιμένουμε λίγο να βρούμε σε κοντινή τιμή τη νέα γενιά Matebook με τους πολύ καλύτερους σε κάθε τομέα Ryzen 4xxx

Πότε λές να βγεί η νεα γενία; Είμαι σε αναζήτηση ultrabook και mid range κινητού και φαίνεται καλο deal. Δεν βιάζομαι πολυ όμως. Μπορω να περιμένω μέχρι το Σεπτέμβριο. Πιστεύεις θα έχω καλύτερες επιλογές τότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, selin323 είπε

το ιδα απο κοντα το 14 , τοσο φτηνω στα ματια μου το αλουμινιο κακιας ωρας  , τα χαρακτηριστικά ειναι καλα , να το δειτε απο κοντα πρωτα 

 

1 ώρα πριν, Crus είπε

αλουμινας εισαι?

Καλα, η αληθεια ειναι οτι και γω απογοητευτηκα απο το "αλουμινιο" αυτο και ημουν στο τσακ να μην το παρω αφου το ειδα και απο κοντα, αλλα ακριβως διπλα ο Κωτσος ειχε ενα λαπτοπ της Apple αξιας 999 ευρω (προσφορα απο 1000++) και μα τω θεω ηταν ακριβως ιδια αισθηση το υλικο κατασκευης, οποτε μαλλον ολα (τα μεταλλικα/αλουμινενια) απο παρομοιο υλικο φτιαχνονται, που δεν εχει καμια σχεση με ανθρακονηματα ή κουφωματα αλουμινιου ή δεν ξερω γω τι εχουμε στο μυαλο μας :P Παντως στην αισθηση ειναι κρυο...

Μαλλον προκειται για καποιο κραμα, που κραταει τα θετικα του μεταλλικου, αλλα ειναι πιο ελαφρυ, για φορητοτητα. Σιγουρα παντως δεν εχει αισθηση παντζουριου :P

Επεξ/σία από sexymwro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, illys είπε

Την ίδια προσφορά την είχε βγάλει ο Γερμανός για προπαραγγελείες στα 705 ευρώ αν θυμάμαι καλά αλλά τώρα δεν την δίνουν.

Μάλλον αναφέρεσαι στα Matebook D14/D15 που έδιναν με δώρο το Nova 5T στις αρχές Μαρτίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο tablet η διαδικασία να περάσεις play store είναι μπελαλιδικη? Δεν έχω καταλάβει αν χρειάζεται να γίνει και root το tablet προκειμένου να περάσει το play store. Γιατί κατά τα άλλα για τα χαρακτηριστικά του και μαζί με πληκτρολόγιο και γραφίδα είναι πιστεύω εξαιρετική λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...