Προς το περιεχόμενο

Laptop HUAWEI MateBook 13 + κινητό δώρο (Huawei Nova 5t) 899€


Ίων Δραγούμης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

Οχι φίλε δεν είναι καθόλου έτσι, δες π.χ. εδώ με τιμή νεοεμφανιζόμενου προϊόντος: https://www.computeruniverse.net/en/acer-swift-3-sf314-42-r86v-nxhseev009-w10h (https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-3500U-vs-AMD-Ryzen-5-4500U/3421vs3702), το 2K σε 13.3" / 14" να μην σου πώ και 15.6" για ευνόητους λόγους είναι από εντελώς άχρηστο ως και επιβλαβές για τα μάτια, τώρα πουλάω το κινητό κλπ εντελώς αδιάφορο! 

Εντάξει, καταλαβαίνω το point του @zacharis1955 αλλά μην τρελαθούμε, δεν είναι ο 3500u ακόμα για πέταμα!

Προσπάθησα να φέρω από lenovo αγγλίας( μέσω γνωστού εκεί) το Ideapad 15ARE05 τέρμα “φορτωμένο” (4800u, 512ssd, 16gb ram, fingerprint sensor, 100% sRGB οθόνη, 70+Wh μπαταρία, no OS, μεταλλικό σώμα, wifi6) με κάτι εκπτώσεις στα 620€!!! -το πήρανε χαμπάρι βέβαια στη lenovo από το forum hotukdeals και τα κόψανε κάτι τα πολλά πολλά συν οτι οι παραδώσεις πάνε πολύ μακριά....

Καλός χρυσός ο 4500u αλλά κ ο 3500u τέλεια θα σε βγάλει τα επόμενα 2 χρόνια..

Κ είπαμε 650€ ULTRABOOK 13αρι με τέτοια χαρακτηρηστικά δεν βρίσκεις, ειδικά στην Ελληνική αγορά.

 πρέπει να καταλαβαίνουμε κ για τι χρήση είναι το κάθε λάπτοπ... 

κ τα 2 k θα τα χρειαστεί κ ένας φωτογράφος και το aspect ratio 3:2 ένας developer για να βλέπει περισσότερο κώδικα κτλ κτλ, δεν θέλουμε να κουβαλάμε όλοι 17αρια λαπτοπ πως να το κάνουμε, για κάποιο λόγο βγήκαν και τα ultrabook και τα αγοράζει ο κόσμος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Δεν κάνω κανένα εξεζητημένο search, απλώς λέμε και ξαναλέμε ότι ο Ryzen 5 3500U δεν αξίζει πλέον σε καμιά περίπτωση ούτε cent πάνω από 500 άντε 550άρικο!

Παντως,  skroutz.gr απο τα 500 ξεκιναει ο 3500u...τι να κανει καποιος που δεν βρισκει κατι αλλο? Να μεινει χωρις pc μεχρι να πεσει  ή να βγουν τα καινουρια μοντελα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spyros1988 είπε

Εντάξει, καταλαβαίνω το point του @zacharis1955 αλλά μην τρελαθούμε, δεν είναι ο 3500u ακόμα για πέταμα!

Προσπάθησα να φέρω από lenovo αγγλίας( μέσω γνωστού εκεί) το Ideapad 15ARE05 τέρμα “φορτωμένο” (4800u, 512ssd, 16gb ram, fingerprint sensor, 100% sRGB οθόνη, 70+Wh μπαταρία, no OS, μεταλλικό σώμα, wifi6) με κάτι εκπτώσεις στα 620€!!! -το πήρανε χαμπάρι βέβαια στη lenovo από το forum hotukdeals και τα κόψανε κάτι τα πολλά πολλά συν οτι οι παραδώσεις πάνε πολύ μακριά....

Καλός χρυσός ο 4500u αλλά κ ο 3500u τέλεια θα σε βγάλει τα επόμενα 2 χρόνια..

Κ είπαμε 650€ ULTRABOOK 13αρι με τέτοια χαρακτηρηστικά δεν βρίσκεις, ειδικά στην Ελληνική αγορά.

 πρέπει να καταλαβαίνουμε κ για τι χρήση είναι το κάθε λάπτοπ... 

κ τα 2 k θα τα χρειαστεί κ ένας φωτογράφος και το aspect ratio 3:2 ένας developer για να βλέπει περισσότερο κώδικα κτλ κτλ, δεν θέλουμε να κουβαλάμε όλοι 17αρια λαπτοπ πως να το κάνουμε, για κάποιο λόγο βγήκαν και τα ultrabook και τα αγοράζει ο κόσμος..

1. Δεν είπε κανείς ότι ο AMD Ryzen 5 3500U είναι για πέταμα απλώς δεν αξίζει πλέον σε καμιά περίπτωση ούτε cent πάνω από 500 άντε 550άρικο επιπλέον δεν δίνεις ποτέ τόσα λεφτά για laptop με προοπτική 2 ετών όταν μάλιστα στα ίδια βρίσκεις καλύτερο!

2. Δεν πωλείται 650 € αλλά 900 με ας πούμε δώρο ένα τηλέφωνο!

3. Φωτογράφος & developer με 2Κ σε 13"άρι? Πλάκα κάνεις ή δεν ξέρεις τι σημαίνει τέτοια ανάλυση...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zacharis1955 είπε

1. Δεν είπε κανείς ότι ο AMD Ryzen 5 3500U είναι ακόμα για πέταμα απλώς δεν αξίζει πλέον σε καμιά περίπτωση ούτε cent πάνω από 500 άντε 550άρικο επιπλέον δεν δίνεις ποτέ τόσα λεφτά για laptop με προοπτική 2 ετών όταν μάλιστα στα ίδια βρίσκεις καλύτερο!

2. Δεν πωλείται 650 € αλλά 900 με ας πούμε δώρο ένα τηλέφωνο!

3. Φωτογράφος & developer με 2Κ σε 13"άρι? Πλάκα κάνεις ή δεν ξέρεις τι σημαίνει τέτοια ανάλυση...

1. Σε βγάζει Minimum 2ετία τέλεια...!

2. Πρακτικά 650€ πωλείται, το nova t5 είναι αξιοπρεπέστατο midrange κινητό, που κ να μη το θες, άνετα το δίνεις 250€....

3. Και ΝΑΙ 2κ ανάλυση δεν θα χρειάζονται μόνο οι φωτογράφοι σε λίγα χρόνια, ή aspect ratio 3:2 μόνο οι developers....

2k όχι μόνο σε 13αρι λάπτοπ αλλά σε κινητά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spyros1988 είπε

1. Σε βγάζει Minimum 2ετία τέλεια...!

2. Πρακτικά 650€ πωλείται, το nova t5 είναι αξιοπρεπέστατο midrange κινητό, που κ να μη το θες, άνετα το δίνεις 250€....

3. Και ΝΑΙ 2κ ανάλυση δεν θα χρειάζονται μόνο οι φωτογράφοι σε λίγα χρόνια, ή aspect ratio 3:2 μόνο οι developers....

2k όχι μόνο σε 13αρι λάπτοπ αλλά σε κινητά...

Πρακτικά πωλείται 900 € με δώρο ένα τηλέφωνο που στα 250€ το πουλάς μόνο σε κανένα χαζό!

Συγκρίνεις τηλέφωνο που το έχεις 5 εκατοστά από την μούρη σου για να παίζεις με laptop για να δουλέψεις? Πλάκα έχει!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Πρακτικά πωλείται 900 € με δώρο ένα μέτριο για τα τωρινά δεδομένα τηλέφωνο που στα 250€ το πουλάς μόνο σε κανένα χαζό!

Συγκρίνεις τηλέφωνο που το έχεις 5 εκατοστά από την μούρη σου για να παίζεις με laptop για να δουλέψεις? Πλάκα έχει!

Δεν έχεις καταλάβει μάλλον τι είναι ultrabook και ποιά η χρήση του... Το οτι κάποιος επαγγελματίας, πέραν του PC του που έχει για κύρια και βαριά χρήση, χρειάζεται και ένα super portable μηχάνημα , όπως στην περίπτωσή μας ένα 13αρι λαπτοπ, που ναι, γιατί όχι, θα του προσφέρει και την ίδια ανάλυση που πιθανόν να έχει και στο desktop του, να είναι μικρό, ελαφρύ κτλ κτλ....

Όσο για το κινητό, αν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις κριτικές στο σκουτζ, θα καταλάβεις οτι ή κάνεις λάθος ή οτι υπάρχουν πολλοί χαζοί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, spyros1988 είπε

Δεν έχεις καταλάβει μάλλον τι είναι ultrabook και ποιά η χρήση του... Το οτι κάποιος επαγγελματίας, πέραν του PC του που έχει για κύρια και βαριά χρήση, χρειάζεται και ένα super portable μηχάνημα , όπως στην περίπτωσή μας ένα 13αρι λαπτοπ, που ναι, γιατί όχι, θα του προσφέρει και την ίδια ανάλυση που πιθανόν να έχει και στο desktop του, να είναι μικρό, ελαφρύ κτλ κτλ....

Όσο για το κινητό, αν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις κριτικές στο σκουτζ, θα καταλάβεις οτι ή κάνεις λάθος ή οτι υπάρχουν πολλοί χαζοί!

Εσύ δεν έχεις καταλάβει γιατί προφανώς δεν έχεις δει 2Κ μίνι οθόνη ή και καθόλου 2Κ...

Οταν το πουλήσεις 250 ειδοποίησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Εσύ δεν έχεις καταλάβει γιατί προφανώς δεν έχεις δει 2Κ μίνι οθόνη ή και καθόλου 2Κ...

Οταν το πουλήσεις 250 ειδοποίησε...

Καλά σοβαρά τα λες αυτά τώρα..;

το να μην ταιριάζουν στις ανάγκες σου τα 13αρια, το καταλαβαίνω, το να κράζεις 2k ανάλυση σε οθόνη ultrabook (ή οποιασδήποτε συσκευής) εν έτη 2020, δεν το καταλαβαίνω.

Anyway, εκεί έξω υπάρχουν μηχανήματα για όλα τα γούστα.. και γι αυτούς που θέλουν να στραβωθούν με γερμανικά πληκτρολόγια και γι αυτούς που θέλουν να βρουν το φως τους με καμιά οθόνη της προκοπής...

Μπα, θα σε ενοχλήσω σε περίπτωση που δεν πουληθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μια χαρά είναι και τα 2 ,το 5Τ εύκολο θα φύγει πάνω απο 220-230€.

Η αγορά μαζι με τιμολόγιο το κάνει ποιό ελκυστικό.

 

Προσωπικά δουλεύω με thinkpads t4x0s και αναλύσεις 1080p. Ορισμένες φορές θα ήθελα μεγαλύτερη ανάλυση.

Αυτό με τον επεξεργαστή δεν μου λέει τίποτα.Μια Porsche 911 του 19 βγάζει τα ίδια άλογα με ένα φτιαγμένο γκολφ 5 αλλά έχει 4 φορές παραπάνω. Υπάρχουν και τα 2 για τους δικούς τους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, spyros1988 είπε

...το να κράζεις 2k ανάλυση σε οθόνη ultrabook ... εν έτη 2020, δεν το καταλαβαίνω....

Εχεις δει ποτέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Που το πατάει ακριβώς,  σε επεξεργαστή: https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-A9-9425-vs-AMD-Ryzen-5-3500U/3278vs3421(η διαφορά τους είναι για γέλια), σε οθόνη (TN vs IPS), σε ποιότητα κατασκευής (πλαστικό vs αλουμίνιο) σε τι?

Φιλικά, μην ασχολείσαι και προπάντων μην προτείνεις, δεν το ΄χεις καθόλου το άθλημα, 1ον γιατί εκτίθεσαι & 2ον γιατί θα κάψεις κόσμο!

Έχω ένα ΌΧΙ με πολλά θαυμαστικά στο προηγούμενο μήνυμα μου. Ωστόσο αφού δεν σου έβγαλαν μάτι η επίσκευψη σε οφθαλμίατρο είναι απαραίτητη.

Ο μόνος λόγος που έδειξα το συκγκεκριμένο laptop είναι στο ότι και τα laptop στα 400€ έχουν 8 GB ram έναντι του laptop που θα αγοράσει κάποιος με 700€ που έχει 4GB και χωρίς δυνατότητα επέκτασης.

Τέλος δεν υπάρχει καλύτερο PANEL όλα τα panel. έχουν υπέρ και κατά. Αλλά εγώ είμαι μωρέ αυτός που δεν ξέρω, όχι εσύ που σου έχει κολλήσει ο κανόνας  IPS > TN. Αφιέρωσε 2 λεπτά
Ας μείνουμε ειδικά στις γωνίες θέασης του TN. Έχω ένα IPS και το μεγαλύτερο σπυρί στα ... μαλιοκέφαλα μου είναι όταν πρέπει να το ανοίξω σε δημόσιο χώρο. Ο καθένας μπορεί να δει τι βλέπω τι γράφω και πολλά άλλα. Με το προηγούμενο που είχε TN δεν είχα τέτοια προβλήματα μιας και ήξερα ότι δεν βλέπουν.

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Εχεις δει ποτέ?

Έχω δει και έχω πάθει πλάκα με το πόσο κρυστάλλινα φαίνονται όλα!

Και ξαναλέω, το να θεωρείς εσύ, για τις δικές σου ανάγκες, περιττό το 2k (ή οποιοδίποτε άλλο «μπλιμπλίκι» σε ένα λάπτοπ) δεν σημαίνει οτι είναι άχρηστο χαρακτηριστικό. Εσύ μου λες δλδ οτι αν είχες να διαλέξεις ανάμεσα σε δύο ίδια λάπτοπ, το ένα με ανάλυση 1080p και το άλλο με 2k, εσύ θα διάλεγες το πρώτο... Ε! γι αυτό υπάρχει ποικιλία, να διαλέγει ο καθένας οτι θέλει, σύμφωνα με τις ανάγκες του και τα κολλήματά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Εχεις δει ποτέ?

Μαλλον και εγω πρεπει να ειμαι μεγαλο κοροιδο που απο το 2010 ειχα 2560*1440 σε 27'΄και απο το 2018 4κ σε 27' και βλεπω τεραστια διαφορα με την καθε αλλαγη. Μαλλον κανουν κολπα τα ματια μου. Το ιδιο πρεπει να παθαινω και με το samsung s6 tablet . Γιατι αποκλειεται να βλεπω το ποσο καλυτερη εικονα εχει απο ολα τα υπολοιπα στην αγορα και φανταζομαι το ιδιο ισχυει και για τον κοσμο που εχει Ipad pro.

Τσαμπα τα πληρωνουμε ολοι. Καναμε την δουλεια μας και με tab A με 120 ευρω. Σιγα τις διαφορες. Αρκει να ειχε τον ιδιο επεξεργαστη σωστα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν devoper με 13αρι laptop λέω να αφήσω εδώ αυτό.. 

Δουλειά σε 13αρι σε 2k ανάλυση με 100% scale και μετά από λίγη ώρα έχω παράπονα από μάτια, πλάτη και αυχένα... 

Μετά πας το scale 125-150% και έχεις ουσιαστικά αχρηστέψει το feature που αγόρασες.

Επεξ/σία από Carrion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...