Προς το περιεχόμενο

Laptop HUAWEI MateBook 13 + κινητό δώρο (Huawei Nova 5t) 899€


Ίων Δραγούμης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Carrion είπε

Σαν devoper με 13αρι laptop λέω να αφήσω εδώ αυτό.. 

Δουλειά σε 13αρι σε 2k ανάλυση με 100% scale και μετά από λίγη ώρα έχω παράπονα από μάτια, πλάτη και αυχένα... 

Μετά πας το scale 125-150% και έχεις ουσιαστικά αχρηστέψει το feature που αγόρασες.

Δεκτό..δεν είναι όλα για όλες τις χρήσεις....σε general use και media consumption αντιμετωπίζεις τα ίδια θέματα; Και εάν όχι εντοπίζεις διάφορα στην ποιότητα της εικόνας σε σχέση με ένα 1080p?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, Carrion είπε

Σαν devoper με 13αρι laptop λέω να αφήσω εδώ αυτό.. 

Δουλειά σε 13αρι σε 2k ανάλυση με 100% scale και μετά από λίγη ώρα έχω παράπονα από μάτια, πλάτη και αυχένα... 

Μετά πας το scale 125-150% και έχεις ουσιαστικά αχρηστέψει το feature που αγόρασες.

Προφανώς και δεν μπορείς να βγάλεις ένα 8ωρο εργασίας ή κώδικα σε ένα 13αρι και ούτε αυτός είναι ο σκοπός που υπάρχει...

Εσύ ας πούμε, θα πήγαινες πίσω σε 1080p ή απλά θα είχες τα ίδια θέματα με οτι λάπτοπ και αν είχες και απλά σου ταιριάζει ένα desktop ας πούμε ή το 13άρι σου κουμπωμένο σε μία οθόνη πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Carrion είπε

Σαν devoper με 13αρι laptop λέω να αφήσω εδώ αυτό.. 

Δουλειά σε 13αρι σε 2k ανάλυση με 100% scale και μετά από λίγη ώρα έχω παράπονα από μάτια, πλάτη και αυχένα... 

Μετά πας το scale 125-150% και έχεις ουσιαστικά αχρηστέψει το feature που αγόρασες.

άρα για developers προτείνεις 15ρι με 1366x768; 

Τα λαπτοπ στις 13-14 ιντσες δεν ειναι για 8ωρο δουλειάς για αυτό στις δουλειές δίνουν docking station και οθόνες. Ουτε καν τα 15ρια λαπτοπ δεν ειναι για 8ωρο δουλειάς. Για να δουλέψεις θέλει την οθόνη σε σωστό ύψος και απόσταση και το πληκτρολόγιο κοντά σου. Τα ξέρεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 6/6/2020 στις 10:03 ΠΜ, a400 είπε

Γίνετε μεγάλη προώθηση από την εταιρία. Αν πας να δεις review για άλλες μάρκες βρίσκεις πολύ λίγα για παράδειγμα xps του 2020 και χιλιάδες για τα Huawei.  

Τις προάλλες δίνανε το ρολόι με το powerbank μισή τιμή. Δεν νομίζω να ήταν ξεστοκαρισμα του Κωτσόβολου, πιο πολύ για προώθηση της Huawei Greece μου φαίνεται

Ο Κωτσόβολος είναι εκθεσιακό κέντρο, παρά κατάστημα

12 λεπτά πριν, Talepwros είπε

άρα για developers προτείνεις 15ρι με 1366x768; 

Τα λαπτοπ στις 13-14 ιντσες δεν ειναι για 8ωρο δουλειάς για αυτό στις δουλειές δίνουν docking station και οθόνες. Ουτε καν τα 15ρια λαπτοπ δεν ειναι για 8ωρο δουλειάς. Για να δουλέψεις θέλει την οθόνη σε σωστό ύψος και απόσταση και το πληκτρολόγιο κοντά σου. Τα ξέρεις. 

Εγώ που είχα 13" και το συνεδεα με 27" οθόνη τι πρόβλημα δημιουργούσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cosmo21 είπε

Μαλλον και εγω πρεπει να ειμαι μεγαλο κοροιδο που απο το 2010 ειχα 2560*1440 σε 27'΄και απο το 2018 4κ σε 27' και βλεπω τεραστια διαφορα με την καθε αλλαγη. Μαλλον κανουν κολπα τα ματια μου. Το ιδιο πρεπει να παθαινω και με το samsung s6 tablet . Γιατι αποκλειεται να βλεπω το ποσο καλυτερη εικονα εχει απο ολα τα υπολοιπα στην αγορα και φανταζομαι το ιδιο ισχυει και για τον κοσμο που εχει Ipad pro.

Τσαμπα τα πληρωνουμε ολοι. Καναμε την δουλεια μας και με tab A με 120 ευρω. Σιγα τις διαφορες. Αρκει να ειχε τον ιδιο επεξεργαστη σωστα?

27", tablet, κινητό, ίδια χρήση όλα...Πλάκα έχει...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/6/2020 στις 10:32 ΠΜ, Carrion είπε

Σαν devoper με 13αρι laptop λέω να αφήσω εδώ αυτό.. 

Δουλειά σε 13αρι σε 2k ανάλυση με 100% scale και μετά από λίγη ώρα έχω παράπονα από μάτια, πλάτη και αυχένα... 

Μετά πας το scale 125-150% και έχεις ουσιαστικά αχρηστέψει το feature που αγόρασες.

Καλά σαν developer και εγώ, εννοείται δεν παίρνεις ένα τέτοιο laptop για να γράψεις κώδικα.. ούτε καν 14ρι.

Εγώ προσωπικά στην εργασία μου έχω 3 μεγάλες οθόνες κολλητά, όχι για να παίξω κάνα racing παιχνίδι αλλά γιατί τις χρειάζομαι για να κάνω σωστά την δουλειά μου, να γράψω κώδικα, ταυτόχρονα να τον τρέχω και να κάνω debugging κτλ κτλ και δυσκολεύτηκα αρκετά τις πρώτες μέρες στην καραντίνα μέχρι να συνηθίσω σπίτι από το οποίο άρχισα να δουλεύω, να κάνω τα ίδια πράγματα σε ένα laptop 15,6" ... ούτε να φανταστώ τι θα έκανα με ένα 13ρι. Επειδή εγώ σπίτι αποφεύγω την δουλειά υπό κανονικές συνθήκες, πριν την κρίση, σκεφτόμουν να πάρω ένα 14ρι. (γλυκοκοίταζα το 14ρι της huawei) αφού έτσι κιαλλιώς θα έκανα μόνο περιστασιακά δουλειά αν κάτι τύχαινε και έπεφτε τηλ.. αν πχ όμως μου έλεγαν να συνεχίσω να δουλεύω από το σπίτι μόνιμα (μακάρι εννοείται) και κάνεις κάτι τέτοιο και εσύ, τότε, μετά απο 20 χρόνια σε αυτή τη δουλειά, σου λέω.... κράτα για λάπτοπ όποιο γουστάρεις αλλά στήσε έναν σταθερό με 2-3 οθόνες να βρεις την υγεία σου και άσε το development για ώρες σε μικρές οθόνες :)

Κάθε πράγμα έχει την χρήση του αλλιώς έχει τα όρια του (χρονικά και πρακτικά) στο κατά πόσο μπορείς να κάνεις άλλες χρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, babis1983 είπε

Εγώ περιμένω να έρθει το μαύρο Huawei για να παραλάβω 

Μήπως το περιμένεις από πλαίσιο; γιατί έχω κάνει κράτηση από πλαίσιο και ενώ έχουν το λαπτοπ, δεν έχουν το κινητό. Θα παραλάβουν το κινητό τέλος του μήνα,απλα μου έδωσαν την επιλογή να παραλάβω τώρα το λαπτοπ και τέλος του μήνα το κινητό ή τέλος του μήνα και τα 2.

Επειδή ήδη έχω το D15 από την προηγούμενη προσφορά και ελάχιστο χρόνο λόγω υποχρεώσεων, είπα να ασχοληθώ ολοκληρωτικά σε 2 βδομάδες, αλλά όσο να'ναι μένω λίγο ανολοκλήρωτος &με μια απορία για το πως θα είναι το 13 σε σχέση με το D15.... 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Μήπως το περιμένεις από πλαίσιο; γιατί έχω κάνει κράτηση από πλαίσιο και ενώ έχουν το λαπτοπ, δεν έχουν το κινητό. Θα παραλάβουν το κινητό τέλος του μήνα,απλα μου έδωσαν την επιλογή να παραλάβω τώρα το λαπτοπ και τέλος του μήνα το κινητό ή τέλος του μήνα και τα 2.

Επειδή ήδη έχω το D15 από την προηγούμενη προσφορά και ελάχιστο χρόνο λόγω υποχρεώσεων, είπα να ασχοληθώ ολοκληρωτικά σε 2 βδομάδες, αλλά όσο να'ναι μένω λίγο ανολοκλήρωτος &με μια απορία για το πως θα είναι το 13 σε σχέση με το D15.... 

Ναι από πλαίσιο και είπα να περιμένω και εγώ γιατί δεν το χρειαζόμαστε άμεσα.Το παίρνω για την δουλειά και αυτή την περίοδο είμαι χαλαρά οπότε λέω άστο. Εμένα με βολέψε η θύρα vga για αυτό το παίρνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το εχω δει και το παραγγελνω και μετα κλαιω τα λεφτα μου , το λαπτοπ εχει καλα χαρακ, αλλα μεχρι εκει . Ειχα δει αλλα μοντελα απο κοντα λαμαρινα ειναι σε καλυτερη ποιοτητα  απατη κινεζων τι ιδιο και μ τα κιν τους οχι ευχαριστω δεν θα παρω εγω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Craven είπε

Καλά σαν developer και εγώ, εννοείται δεν παίρνεις ένα τέτοιο laptop για να γράψεις κώδικα.. ούτε καν 14ρι.

Εγώ προσωπικά στην εργασία μου έχω 3 μεγάλες οθόνες κολλητά, όχι για να παίξω κάνα racing παιχνίδι αλλά γιατί τις χρειάζομαι για να κάνω σωστά την δουλειά μου, να γράψω κώδικα, ταυτόχρονα να τον τρέχω και να κάνω debugging κτλ κτλ και δυσκολεύτηκα αρκετά τις πρώτες μέρες στην καραντίνα μέχρι να συνηθίσω σπίτι από το οποίο άρχισα να δουλεύω, να κάνω τα ίδια πράγματα σε ένα laptop 15,6" ... ούτε να φανταστώ τι θα έκανα με ένα 13ρι. Επειδή εγώ σπίτι αποφεύγω την δουλειά υπό κανονικές συνθήκες, πριν την κρίση, σκεφτόμουν να πάρω ένα 14ρι. (γλυκοκοίταζα το 14ρι της huawei) αφού έτσι κιαλλιώς θα έκανα μόνο περιστασιακά δουλειά αν κάτι τύχαινε και έπεφτε τηλ.. αν πχ όμως μου έλεγαν να συνεχίσω να δουλεύω από το σπίτι μόνιμα (μακάρι εννοείται) και κάνεις κάτι τέτοιο και εσύ, τότε, μετά απο 20 χρόνια σε αυτή τη δουλειά, σου λέω.... κράτα για λάπτοπ όποιο γουστάρεις αλλά στήσε έναν σταθερό με 2-3 οθόνες να βρεις την υγεία σου και άσε το development για ώρες σε μικρές οθόνες :)

Κάθε πράγμα έχει την χρήση του αλλιώς έχει τα όρια του (χρονικά και πρακτικά) στο κατά πόσο μπορείς να κάνεις άλλες χρήσεις.

Όλα τα εργαλεία έχουν τον σκοπό τους. Σαφέστατα προτιμώ να δουλεύω στο σταθερό workstation του σπιτιού μου που είναι με 2x24 (portrait & landscape) . Επειδή όμως σαν επαγγελματίας είμαι συνέχεια σε χώρο πελατών, το 13αρι με βολεύει από πολλές απόψεις. Προσωπικά δουλεύω μια χαρά στις 13 μαζί με ένα portable 15αρι οπότε χρειαστεί. 

Για το laptop του θέματος, αν κάποιος είναι συνειδητοποιημενος ως προς την χρήση του τότε δεν υπάρχει αντίρρηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, selin323 είπε

δεν το εχω δει και το παραγγελνω και μετα κλαιω τα λεφτα μου , το λαπτοπ εχει καλα χαρακ, αλλα μεχρι εκει . Ειχα δει αλλα μοντελα απο κοντα λαμαρινα ειναι σε καλυτερη ποιοτητα  απατη κινεζων τι ιδιο και μ τα κιν τους οχι ευχαριστω δεν θα παρω εγω 

Βάζε σημεία στίξης για να καταλαβαίνουμε τι γράφεις,χωρίς να αφιερώνουμε τον πενταπλάσιο χρόνο από όσο θα έπρεπε και στο τέλος να έχουμε και απορίες.

"οχι ευχαριστω δεν θα παρω εγω" ----> 

Έγραψες πως το παρρήγγειλες και έκλαψες τα λεφτά σου,αλλά μετά λες "ευχαριστώ δεν θα πάρω". Το πήρες τελικά ή όχι;; Ποια κινητά κινέζων (της huawei φαντάζομαι εννοείς) θεωρείς απάτη;

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...