Προς το περιεχόμενο

Αποταμίευση από τον μισθό


zodiacskipper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Η πλειοψηφία των ανθρώπων στα 30 ζει με γονείς.Η κατάσταση έτσι έχει - το πως φτάσαμε εδώ είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία.

Φτιάχνεις ένα μαξιλάρι , επενδύεις στην ειδικότητα σου ,βρίσκεις ένα άνθρωπο να ζήσεις μαζί και κάνεις το πρώτο βήμα.

Το να αποκτήσεις σπίτι όπως το φαντάζεται η πλειοψηφία μέσω μισθωτής εργασίας το θεωρώ ανέφικτο.Δεν φτάνει.Φυσικα λαμβάνεις υπόψη ότι ο ελεύθερος χρόνος περιορίζεται κατά πολύ σε αυτό το ενδεχόμενο.Ειτε λέγεται βόλτες,gaming και πάει λέγοντας.

Θα μου επιτρεψεις να κανω μια παρεμβαση...

Η πλειοψηφια των ανθρωπων στα 30 στην Ελλαδα ζει με γονεις.
Στο εξωτερικο δεν υπαρχει φυσιολογικος ανθρωπος στα 30 που να ζει με γονεις εκτος αν υπαρχει αναγκη λογω προβληματος υγειας κλπ.

Λαμβανοντας μερος σε κουβεντα με συναδελφους στην εταιρεια που εργαζομαι στην Αγγλια, τους ακουσα να "γελανε" και να μενουν εκπληκτοι οταν ακουσαν καποια κοπελα που ειναι 32 ετων να αναφερει οτι μενει ακομα με τους γονεις της στο πατρικο της. Φυσικα οπως ανεφερε και καποιος αλλος λιγο νωριτερα στο θεμα, η κοπελα ειχε παραμεινει παιδι στον χαρακτηρα, εντελως ανωριμη κλπ αρα βλεπουμε πως οντως επιδρα αρνητικα το να μενεις με τους γονεις σου μεχρι τα 30+.

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, merkon είπε

Λαμβανοντας μερος σε κουβεντα με συναδελφους στην εταιρεια που εργαζομαι στην Αγγλια, τους ακουσα να "γελανε" και να μενουν εκπληκτοι οταν ακουσαν καποια κοπελα που ειναι 32 ετων να αναφερει οτι μενει ακομα με τους γονεις της στο πατρικο της. Φυσικα οπως ανεφερε και καποιος αλλος λιγο νωριτερα στο θεμα, η κοπελα ειχε παραμεινει παιδι στον χαρακτηρα, εντελως ανωριμη κλπ αρα βλεπουμε πως οντως επιδρα αρνητικα το να μενεις με τους γονεις σου μεχρι τα 30+.

Spoiler

Λογικότατο.

Μετά όταν προσπαθήσουν να συζήσουν-συμβιώσουν-παντρευτούν, τα βρίσκουν μπαστούνια, γιατί αντιλαμβάνονται ότι η ζωή είναι λίγο πιο δύσκολη απ' ότι φαίνεται στο πατρικό...Και δεν είναι μόνο το οικονομικό, ως πρόβλημα.

 

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι πάντως δε μένουν με γονείς επειδή είναι αδύνατον να μείνεις μόνος σου, όπως αναφέρεται παραπάνω για την κατάσταση στη χώρα και λοιπές παπαριές.

Μένουν με γονείς γιατί είναι ωραία να στα πληρώνουν όλα και να σου μαγειρεύουν.

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Οι περισσότεροι πάντως δε μένουν με γονείς επειδή είναι αδύνατον να μείνεις μόνος σου, όπως αναφέρεται παραπάνω για την κατάσταση στη χώρα και λοιπές παπαριές.

Μένουν με γονείς γιατί είναι ωραία να στα πληρώνουν όλα και να σου μαγειρεύουν.

αυτό ακριβώς. Όσους γνωστούς έχω γύρω στα 30 κ μένουν με τους δικούς τους, είναι άτομα όπου χαζοδουλευουν για να παίζουν στοιχημα, να πίνουν καφέ και να το παίζουν κάποιοι στα μαγαζιά που βγαίνουν.  Είναι αυτοί που όταν τους λες οτι συγκατοικείς σε κοιτάνε περίεργα κ στο παίζουν κ έξυπνοι λες κ αυτοί ζούνε μόνοι τους.

Υπάρχει κ μια μειοψηφία βέβαια όπου λόγο συνθηκών μένει με τους γονεις του πχ άτομα που δουλεύουν σεζόν κ μενουν το χειμώνα στο πατρικό τους κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα πρεπει να  αναφερθει οτι οι τυποι που μενουν στο πατρικο τουσ χαλανε και την πιατσα στισ δουλειες που ενω μπορουν να παρουν λεφτα ζητανε λιγα και αρα χαλαει η πιατσα με τουσ υπολοιπουσ που κανουν καριερα .... πχ αν πασ για προγραμματιστησ και ζητασ 800 το μηνα τοτε εγω πουειμαι απο επαρχεια πωσ θα πληρωνω νοικι με αυτα 

ενω εσενα σου ειναι μονο για τα εξοδα σου και σου φτανουν 

Επεξ/σία από kostakis81
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, bilya είπε

αυτό ακριβώς. Όσους γνωστούς έχω γύρω στα 30 κ μένουν με τους δικούς τους, είναι άτομα όπου χαζοδουλευουν για να παίζουν στοιχημα, να πίνουν καφέ και να το παίζουν κάποιοι στα μαγαζιά που βγαίνουν.  Είναι αυτοί που όταν τους λες οτι συγκατοικείς σε κοιτάνε περίεργα κ στο παίζουν κ έξυπνοι λες κ αυτοί ζούνε μόνοι τους.

Υπάρχει κ μια μειοψηφία βέβαια όπου λόγο συνθηκών μένει με τους γονεις του πχ άτομα που δουλεύουν σεζόν κ μενουν το χειμώνα στο πατρικό τους κτλπ.

Ακριβως οπως το ειπες.
Στοιχημα, καφε, ποτακια το βραδυ στα μπαρακια και βολτες στην παραλιακη τα βραδια με τα αυτοκινητα των γονιων.
Διακοπες το καλοκαιρι στην Μυκονο κλπ.

Πραγματικα θα ηθελα να δω οταν θα ερθει η ωρα να μεινουν μονοι τους (αν συμβει ποτε αυτο δηλαδη) πως θα αντιμετωπισουν την κατασταση και ολες τις υποχρεωσεις που ξαφνικα θα τους ερθουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, merkon είπε

Ακριβως οπως το ειπες.
Στοιχημα, καφε, ποτακια το βραδυ στα μπαρακια και βολτες στην παραλιακη τα βραδια με τα αυτοκινητα των γονιων.
Διακοπες το καλοκαιρι στην Μυκονο κλπ.

Πραγματικα θα ηθελα να δω οταν θα ερθει η ωρα να μεινουν μονοι τους (αν συμβει ποτε αυτο δηλαδη) πως θα αντιμετωπισουν την κατασταση και ολες τις υποχρεωσεις που ξαφνικα θα τους ερθουν.

Πολύ σωστά

Αν υπάρχει κάτι στην άκρη που θα τους έχουν αφήσει οι γονείς θα τα καταφέρουν (αν και τα έτοιμα κάποτε τελειώνουν εκτός αν είναι πάρα πολλά...)

Αλλιώς θα καταρρεύσει ο κόσμος που ζούνε και θα βρεθούν στο δρόμο.

Αυτά σας τα λέει ένας οποίος σήμερα είναι 48 χρονών

εννοείται ότι εργάζομαι

άλλωστε εργαζόμουν από πιτσιρικάς έτσι δεν έχασα τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου όταν το 2000 ξαφνικά έχασα τον πατέρα μου από καρκίνο

αντιθέτως καταφέραμε μαζί με την μητέρα μου να πάρουμε δικό μας σπίτι

στο οποίο σήμερα ζούμε σε αυτό εγώ η μητέρα μου και η κοπέλα μου η οποία επίσης εργάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, evkar είπε

 Το παλιό ,μεταπολεμικό ,μοντέλο της αποταμίευσης - επένδυσης , έχει τελειώσει οριστικά . Δεν ξέρω αν το παιδί θα μπορέσει να αγοράσει σπίτι  ή όχι , αλλά αν αποκτήσει σπίτι  ή άλλα περιουσιακά στοιχεία θα μπει και επίσημα στον θαυμαστό κόσμο των "νοικοκυραίων" - φορολογικών θυμάτων του ελληνικού κράτους . Να του πούμε επίσης ότι την πτώχευση του 2010  του ελληνικού κράτους και την κρίση που κρατάει δέκα χρόνια , την πλήρωσαν αυτοί που είχαν "επενδύσει" στο ελλάντα  , οι ¨νοικοκύρηδες ¨ που λέμε και στο χωριό , και όχι αυτοί που τα έφαγαν . Η κρίση αυτή , όπως είχα διαβάσει κάπου, ήταν η επιβράβευση του χαραμοφάι , αυτού που δεν επένδυσε πουθενά , δεν έκανε τίποτε και που έβγαινε και  φώναζε στους δρόμους "να πληρώσουν οι άλλοι , οι πλούσιοι κλπ κλπ . " 

Προσωπικά , δεν θα έριχνα ούτε δεκάρα τσακιστή στην Ελλάδα , αλλά ο καθένας αποφασίζει μόνος του .

Έγινε ρε Καρλ Μαρξ της Βέροιας. Τα πολιτικά σου κόμπλεξ αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakis81 είπε

θα πρεπει να  αναφερθει οτι οι τυποι που μενουν στο πατρικο τουσ χαλανε και την πιατσα στισ δουλειες που ενω μπορουν να παρουν λεφτα ζητανε λιγα και αρα χαλαει η πιατσα με τουσ υπολοιπουσ που κανουν καριερα .... πχ αν πασ για προγραμματιστησ και ζητασ 800 το μηνα τοτε εγω πουειμαι απο επαρχεια πωσ θα πληρωνω νοικι με αυτα 

ενω εσενα σου ειναι μονο για τα εξοδα σου και σου φτανουν 

Το πρόβλημα είναι η υψηλή ανεργία, όχι το ότι μένουν στο σπιτι με γονείς... Εφόσον υπάρχουν εκατομμύρια άνεργοι, σχεδόν όλοι είμαστε αναλώσιμοι. Στην Ελλάδα επίσης είναι πολύ υψηλό το ποσοστό ιδιοκατοίκησης και υπάρχει πολύς κόσμος με έτοιμο σπίτι και για τα παιδιά του!

Είναι αλήθεια βέβαια ότι υπάρχουν αρκετοί Ελληνες που είναι χαραμοφάιδες, που τα έχουν όλα έτοιμα.

Ο ts δεν είναι ένας από αυτούς γιατί τουλάχιστον έχει ένα στόχο, να αποταμιεύσει και όχι να τα ξοδέψει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, merkon είπε

Θα μου επιτρεψεις να κανω μια παρεμβαση...

Η πλειοψηφια των ανθρωπων στα 30 στην Ελλαδα ζει με γονεις.
Στο εξωτερικο δεν υπαρχει φυσιολογικος ανθρωπος στα 30 που να ζει με γονεις εκτος αν υπαρχει αναγκη λογω προβληματος υγειας κλπ.

Λαμβανοντας μερος σε κουβεντα με συναδελφους στην εταιρεια που εργαζομαι στην Αγγλια, τους ακουσα να "γελανε" και να μενουν εκπληκτοι οταν ακουσαν καποια κοπελα που ειναι 32 ετων να αναφερει οτι μενει ακομα με τους γονεις της στο πατρικο της. Φυσικα οπως ανεφερε και καποιος αλλος λιγο νωριτερα στο θεμα, η κοπελα ειχε παραμεινει παιδι στον χαρακτηρα, εντελως ανωριμη κλπ αρα βλεπουμε πως οντως επιδρα αρνητικα το να μενεις με τους γονεις σου μεχρι τα 30+.

Στην Αγγλία οι γονείς συνήθως διώχνουν τα παιδιά τους στα 18... αλλά εκεί υπάρχει και το κράτος που παρέχει κίνητρα για να φύγεις ή να σπουδάσεις.

Στην Ελλάδα και το κράτος μας έχει κακομάθει. Εβλεπα τώρα για τις πανελλαδικές... 80.000 υποψήφιοι για 75.000 θέσεις στα πανεπιστήμια! Να μην μείνει κανείς έξω, γιατί είναι ψηφοφόροι...

Στην Ελλάδα μέχρι πριν απο 10 χρόνια, με 5 χρόνια ενσήμων έβγαινες σύνταξη ΟΓΑ, με 15 χρόνια σύνταξη ΙΚΑ. Στον ΟΤΕ μπορούσαν να βγουν οι γυναίκες σύνταξη σε ηλικία 30 ετών με χαμηλή αλλά όχι ευκαταφρόνητη σύνταξη. Τα παραδείγματα είναι αμέτρητα.

Ολα αυτά είναι αντικίνητρα εργασίας...

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

Το να μένεις με τους γονείς σε ηλικία 30+ είναι καταστροφικό για την προσωπικότητα του ανθρώπου.

Παραμένει στο comfort zone, παραμένει «παιδί», δεν αναπτύσσεται.

Πρώτο μέλημα πρέπει να είναι η μετακόμιση σε αυτή την ηλικία.

Πες τα γιατι θα τρελαθω με αυτα που ακούω απο διαφορο κοσμο...

Εγω θα ελεγα οτι θα πρεπει να ειναι πρωτο μελημα σε μικροτερη ηλικια πχ 24-25.

Τα μαθηματα που παιρνεις με την αναληψ της ευθυνης ενος σπιτιου ειναι πολυτιμα!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Το πρόβλημα είναι η υψηλή ανεργία, όχι το ότι μένουν στο σπιτι με γονείς... Εφόσον υπάρχουν εκατομμύρια άνεργοι, σχεδόν όλοι είμαστε αναλώσιμοι. Στην Ελλάδα επίσης είναι πολύ υψηλό το ποσοστό ιδιοκατοίκησης και υπάρχει πολύς κόσμος με έτοιμο σπίτι και για τα παιδιά του!

Είναι αλήθεια βέβαια ότι υπάρχουν αρκετοί Ελληνες που είναι χαραμοφάιδες, που τα έχουν όλα έτοιμα.

Ο ts δεν είναι ένας από αυτούς γιατί τουλάχιστον έχει ένα στόχο, να αποταμιεύσει και όχι να τα ξοδέψει.

Πολύ πολύ σωστή παρέμβαση. Ένας άνθρωπος γίνεται "ενήλικας" με την ιδεολογική έννοια του όρου όταν μπει σε ένα σωστό περιβάλλον εργασίας.
Στην Ελλάδα ελάχιστες εως και ανύπαρκτες εταιρείες έχουν ένα τέτοιο περιβάλλον με αποτέλεσμα ακόμη και οι εργαζόμενοι να είναι (εν ελλείψει καλύτερου όρου) "μικρά παιδιά".

Υπαρκτό παράδειγμα πρώην συναδέλφου μου: 35 χρονών, με πτυχίο Ψυχολογίας και δουλεύει ακόμη για 6€/ωρα σε σινεμά (παλιά σύμβαση). Ε, σε ένα τέτοιο περιβάλλον, όσο και να θες δεν αναπτύσσεσαι σαν άτομο.

Δεν βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω, μέχρι τα 23 μου στους δικούς μου έμενα. Αλλά μετά ευτυχώς έφυγα εξωτερικό και τα πράγματα άλλαξαν άρδην γιατί είχα την ευτυχία να δουλέψω σε μια απόλυτα απαιτητική αλλά και σπουδαία δουλειά που πραγματικά με άλλαξε. Μακάρι όλοι έτσι να πάνε. Στην Ελλάδα, ακόμη και πτυχίο να έχεις, κατά πάσα πιθανότητα θα πέσεις κάπου που δεν θα σε εξελίξει τόσο πολύ όσο νόμιζες.
Τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, merkon είπε

Θα μου επιτρεψεις να κανω μια παρεμβαση...

Η πλειοψηφια των ανθρωπων στα 30 στην Ελλαδα ζει με γονεις.
Στο εξωτερικο δεν υπαρχει φυσιολογικος ανθρωπος στα 30 που να ζει με γονεις εκτος αν υπαρχει αναγκη λογω προβληματος υγειας κλπ.

Λαμβανοντας μερος σε κουβεντα με συναδελφους στην εταιρεια που εργαζομαι στην Αγγλια, τους ακουσα να "γελανε" και να μενουν εκπληκτοι οταν ακουσαν καποια κοπελα που ειναι 32 ετων να αναφερει οτι μενει ακομα με τους γονεις της στο πατρικο της. Φυσικα οπως ανεφερε και καποιος αλλος λιγο νωριτερα στο θεμα, η κοπελα ειχε παραμεινει παιδι στον χαρακτηρα, εντελως ανωριμη κλπ αρα βλεπουμε πως οντως επιδρα αρνητικα το να μενεις με τους γονεις σου μεχρι τα 30+.

Πραγματικα αυτη η λογικη με κανει να εξοργιζομαι , ιδιαιτερα οταν θεωρει κανεις οτι οι πλειστοι που μενουν με τους γονεις το κανουν γιατι ειναι ανωριμοι κλπ κλπ ενω στο εξωτερικο δεν , ως νεος ηλικιας 34 ετων πλεον και εχοντας αρκετους φιλους που μενουν ακομα με τους γονεις τους θλιβομαι που διαβαζω τετοιες αποψεις απο καποιους που νομιζουν οτι ολοι αυτοι μενουν σπιτι των γονιων τους απο επιλογη τους. Οταν αγαπητε επικριτη ο νεος παιρνει ενα πενιχρο μισθο και καλειτε να ζησει πως τολμας να τον κρινεις εαν προσπαθησει να επιβιωσει με αυτον τον μισθο μενοντας με τους γονεις . Οταν ο νεος εχοντας πχ πτυχιο και μεταπτυχιακο ζει σε εργασιακο μεσαιωνα πως απαιτεις να φυγει απο το σπιτι για να λεει οτι ενοικιαζει και δεν του περισευει μια για να κανει οτι επιθυμει. Για την ιστορια  εγω δεν μενω με τους γονεις μου γιατι λογω τυχης περισοτερο ετυχε να βρω καλη εργασια που μου προσφερει μια οικονομικη ευχερια να ζω με την γυναικα μου σε δικο μου σπιτι , ομως ποσοι μπορουν να το κανουν?? δεν ειναι αστειο να επικρινεις μια μεγαλη μεριδα νεων χωρις να γνωριζεις τι περασαν ή τι περνουν , οταν καλουνται να ζησουν με ψιχουλα σε μια κοινωνια που το μονο που κανει ειναι να θελει και περισοτερη εργασια και λιγοτερη αμοιβη. φιλοι μου στο εξωτερικο περνουν καλους μισθους και ειναι αυτονομοι ,τα παιδια οσων ειναι οπως λετε εκτος σπιτιου φευγουν απο το σπιτι και μπορουν να ζησουν με την δουλεια που εχουν και το κρατος ειναι κοινωνικο , εδω τι ???

3 ώρες πριν, iwnas28 είπε

Πες τα γιατι θα τρελαθω με αυτα που ακούω απο διαφορο κοσμο...

Εγω θα ελεγα οτι θα πρεπει να ειναι πρωτο μελημα σε μικροτερη ηλικια πχ 24-25.

Τα μαθηματα που παιρνεις με την αναληψ της ευθυνης ενος σπιτιου ειναι πολυτιμα!

και θεωρεις οτι με 3 και 60 θα τα καταφερουν , γραφικοτητες....

Επεξ/σία από forgotten
  • Like 16
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Στην Αγγλία οι γονείς συνήθως διώχνουν τα παιδιά τους στα 18... αλλά εκεί υπάρχει και το κράτος που παρέχει κίνητρα για να φύγεις ή να σπουδάσεις.

μεγάλο urban myth αυτό . Έχω συναδέλφους που μέχρι τα 25 ζούσαν με τους γονείς για να μαζέψουν χρήματα για να πάρουν σπίτι.  Βεβαια πλήρωναν κανονικά λογαριασμούς κ βοήθαγαν στο σπίτι. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει ότι η λογική ότι το πατρικό θα μου το γράψουνε άρα είναι δικό μου (=εχω σπίτι) δεν υπάρχει.

Επίσης το κράτος δεν δίνει κανένα κίνητρο να σπουδάσεις, ειδικά Αγγλία που το προπτυχιακό κοστίζει.  Απλά σαν κοινωνία έχουν αποβάλει τα κοινωνικά τους κόμπλεξ κ παιδιά όπου δεν "τα παίρνουν τα γράμματα¨  παρατάνε το σχολείο στα 16 τους κ πάνε για δουλειά. Στην Ελλάδα στο βωμό του τι θα πει η γειτονιά πάνε σε σχολές που δεν βγάζουν ποτέ κ πετάνε 10 χρόνια από την ζωή τους έτσι. 

4 λεπτά πριν, forgotten είπε

Πραγματικα αυτη η λογικη με κανει να εξοργιζομε , ιδιαιτερα οταν θεωρει κανεις οτι οι πλειστοι που μενουν με τους γονεις το κανουν γιατι ειναι ανωριμοι κλπ κλπ ενω στο εξωτερικο δεν , ως νεος ηλικιας 34 ετων πλεον και εχοντας αρκετους φιλους που μενουν ακομα με τους γονεις τους θλιβομαι που διαβαζω τετοιες αποψεις απο καποιους που νομιζουν οτι ολοι αυτοι μενουν σπιτι των γονιων τους απο επιλογη τους. Οταν αγαπητε επικριτη ο νεος παιρνει ενα πενιχρο μισθο και καλειτε να ζησει πως τολμας να τον κρινεις εαν προσπαθησει να επιβιωσει με αυτον τον μισθο μενοντας με τους γονεις . Οταν ο νεος εχοντας πχ πτυχιο και μεταπτυχιακο ζει σε εργασιακο μεσαιωνα πως απαιτεις να φυγει απο το σπιτι για να λεει οτι ενοικιαζει και δεν του περισευει μια για να κανει οτι επιθυμει. Για την ιστορια  εγω δεν μενω με τους γονεις μου γιατι λογω τυχης περισοτερο ετυχε να βρω καλη εργασια που μου προσφερει μια οικονομικη ευχερια να ζω με την γυναικα μου σε δικο μου σπιτι , ομως ποσοι μπορουν να το κανουν?? δεν ειναι αστειο να επικρινεις μια μεγαλη μεριδα νεων χωρις να γνωριζεις τι περασαν ή τι περνουν , οταν καλουνται να ζησουν με ψιχουλα σε μια κοινωνια που το μονο που κανει ειναι να θελει και περισοτερη εργασια και λιγοτερη αμοιβη. φιλοι μου στο εξωτερικο περνουν καλους μισθους και ειναι αυτονομοι ,τα παιδια οσων ειναι οπως λετε εκτος σπιτιου φευγουν απο το σπιτι και μπορουν να ζησουν με την δουλεια που εχουν και το κρατος ειναι κοινωνικο , εδω τι ???

και θεωρεις οτι με 3 και 60 θα τα καταφερουν , γραφικοτητες....

όσα γράφεις θα ίσχυαν αν το φαινόμενο αυτό εμφανίστηκε στην ελλαδα το 2010.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...