Προς το περιεχόμενο

Αποταμίευση από τον μισθό


zodiacskipper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, gthe είπε

Μιας και ανήκω στην κατηγορία των φίλων σου που έφυγαν από την Ελλάδα έχοντας πολύ υψηλή ειδίκευση και ζω εξωτερικό και βλέπω τι γίνεται ας πω μια γνώμη. Υπάρχουν 2 τελείως διαφορετικά προφίλ εργασίων που στην χώρα μας αδικουνται: 1. Τα πολύ χαμηλά αμοιβώμενα γενικά επαγγέλματα, 2. Τα επαγγέλματα πολύ υψηλής ειδίκευσης σε επίπεδο διδακτορικού κτλ
Και τα 2 αμοίβονται με ψίχουλα και στο πρώτο μεν δεν υπάρχει αυτό που λέμε κρατική στήριξη μέσω κάποιον διευκολύνσεων ή επιδομάτων αλλά και όγκος εργασιών ώστε να τζιράρει κάποιος μέσω πολλών ευκαιριών (είσαι ανειδίκευτός αλλά υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση δουλειάς που μπορείς να κάνει 2 ή να γίνεις "μανατζερ" σε αλλους ανειδίκευτους αν είσαι πολύ καλός), ενώ στο δεύτερο υπάρχει "υπό το μηδέν" εργασιακή μισθολογική αναγνώριση και ευκαιρίες εξέλιξης. Προφανώς η ομάδα 2 έχει ήδη φύγει από την Ελλάδα και όσα παιδιά θα ανήκουν σε αυτή μελλοντικά (δλδ παιδιά έξυπνα που έχουν δυνατότητα να προσπαθήσουν πολύ) δεν θα βρεθούν ποτέ στον ελληνικό εργασιακό χώρο πια ούτε για 25 ένσημα. Θα δουλέψουν απευθείας εξωτερικό.

Τώρα ... αυτά τα 2 σε συνδυασμό με το γεγονός ότι στην Ελλάδα είμαστε ένα κλικ πιο καλομαθημένοι από αρκετές άλλες χώρες, κάνει την κατάσταση δυσκολότερη. Ποιος έλληνας θα έμενε μέχρι τα 25 σε ένα μεγάλο σπίτι με άλλους 5 και να έχει 1 μόνο δωμάτιο και κοινό μπάνιο;

Δεν θα έμενα ποτέ με συγκάτοικο με κοινό μπάνιο και κουζίνα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερος εφιάλτης από αυτό.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερο βασανιστήριο.

Προτιμώ να ψοφήσω από την πείνα.

Προτιμώ να ζω σε γκαρσονιέρα 15 τ.μ.

Προτιμώ να μείνω με τους γονείς μέχρι να πεθάνω.

Έλεος με τον εξωραϊσμό του οτιδήποτε κάνουν στο εξωτερικό.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aggelos87 είπε

Έκατσα και διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλο το θέμα...

...Η Eurovision τελικά δεν θα γίνει φέτος;;;

Όχι, την ακύρωσαν και έκαναν ένα μικρό διαδικτυακό show με τα τραγούδια που ήταν να διαγωνιστούν στην θέση της για φέτος και τα περισότερα θα διαγωνιστούν του χρόνου.

Επεξ/σία από pink_glitter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2020 στις 7:21 ΜΜ, mylo είπε

400*36 μήνες = 14.400. να υποθέσω πως έχει ήδη ένα σεβαστό ποσό στην άκρη γιατί με τόσα λεφτά όχι σπίτι, ούτε τροχόσπιτο δε παίρνεις

Αύριο έχω ραντεβού στον συμβολαιογράφο για αγορά σπίτιου στην Θεσσαλονίκη. 14.000 :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Δεν θα έμενα ποτέ με συγκάτοικο με κοινό μπάνιο και κουζίνα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερος εφιάλτης από αυτό.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερο βασανιστήριο.

Προτιμώ να ψοφήσω από την πείνα.

Προτιμώ να ζω σε γκαρσονιέρα 15 τ.μ.

Προτιμώ να μείνω με τους γονείς μέχρι να πεθάνω.

Έλεος με τον εξωραϊσμό του οτιδήποτε κάνουν στο εξωτερικό.

Στρατό πήγες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/6/2020 στις 7:21 ΜΜ, mylo είπε

400*36 μήνες = 14.400. να υποθέσω πως έχει ήδη ένα σεβαστό ποσό στην άκρη γιατί με τόσα λεφτά όχι σπίτι, ούτε τροχόσπιτο δε παίρνεις

Τωρα εσυ γιατι κλεβεις τον ανθρωπα; Βαλε και 13ο, 14ο , ειναι αλλοι 6 μισθοι στην τριετια, οποτε , χοντρικα 2500 ευρω στο χερι. Ετοιμος για Κωτσοβολο να αγορασει πλυντηριο, ψυγειο, κουζινα, φουρν-ωωωωχ , τελειωσαν τα λεφτα.

Για να μη βαλω στο παιχνιδι και την αυξηση που θα παρειχαχαχα εντος τριετιας . Αγοραζει καναπε που γινεται και κρεβατι .

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Τωρα εσυ γιατι κλεβεις τον ανθρωπα; Βαλε και 13ο, 14ο , ειναι αλλοι 6 μισθοι στην τριετια, οποτε , χοντρικα 2500 ευρω στο χερι. Ετοιμος για Κωτσοβολο να αγορασει πλυντηριο, ψυγειο, κουζινα, φουρν-ωωωωχ , τελειωσαν τα λεφτα.

Για να μη βαλω στο παιχνιδι και την αυξηση που θα παρειχαχαχα εντος τριετιας . Αγοραζει καναπε που γινεται και κρεβατι .

Και το κλειδί στο χέρι. Ούτε αφαλό στην πόρτα δεν θα θέλει και φαντάζομαι θα το βρεί και βαμμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, forgotten είπε

Πραγματικα αυτη η λογικη με κανει να εξοργιζομαι , ιδιαιτερα οταν θεωρει κανεις οτι οι πλειστοι που μενουν με τους γονεις το κανουν γιατι ειναι ανωριμοι κλπ κλπ ενω στο εξωτερικο δεν , ως νεος ηλικιας 34 ετων πλεον και εχοντας αρκετους φιλους που μενουν ακομα με τους γονεις τους θλιβομαι που διαβαζω τετοιες αποψεις απο καποιους που νομιζουν οτι ολοι αυτοι μενουν σπιτι των γονιων τους απο επιλογη τους. Οταν αγαπητε επικριτη ο νεος παιρνει ενα πενιχρο μισθο και καλειτε να ζησει πως τολμας να τον κρινεις εαν προσπαθησει να επιβιωσει με αυτον τον μισθο μενοντας με τους γονεις . Οταν ο νεος εχοντας πχ πτυχιο και μεταπτυχιακο ζει σε εργασιακο μεσαιωνα πως απαιτεις να φυγει απο το σπιτι για να λεει οτι ενοικιαζει και δεν του περισευει μια για να κανει οτι επιθυμει. Για την ιστορια  εγω δεν μενω με τους γονεις μου γιατι λογω τυχης περισοτερο ετυχε να βρω καλη εργασια που μου προσφερει μια οικονομικη ευχερια να ζω με την γυναικα μου σε δικο μου σπιτι , ομως ποσοι μπορουν να το κανουν?? δεν ειναι αστειο να επικρινεις μια μεγαλη μεριδα νεων χωρις να γνωριζεις τι περασαν ή τι περνουν , οταν καλουνται να ζησουν με ψιχουλα σε μια κοινωνια που το μονο που κανει ειναι να θελει και περισοτερη εργασια και λιγοτερη αμοιβη. φιλοι μου στο εξωτερικο περνουν καλους μισθους και ειναι αυτονομοι ,τα παιδια οσων ειναι οπως λετε εκτος σπιτιου φευγουν απο το σπιτι και μπορουν να ζησουν με την δουλεια που εχουν και το κρατος ειναι κοινωνικο , εδω τι ???

και θεωρεις οτι με 3 και 60 θα τα καταφερουν , γραφικοτητες....

Συγκατοικοι.

Διαλεγεις αν θες να ειναι οι γονεις σου ή καποιος φιλος / γνωστος σου.

Σε γκαρσονιερα 30τμ σε ημιυπογειο των 200€, ειναι 9.5 στις 10 φορες καλυτερα απο το να ζεις με τους γονεις σου σε μεζονετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/6/2020 στις 12:37 ΜΜ, zodiacskipper είπε

Θα έχω σίγουρο εισόδημα για τα επόμενα 3 χρόνια... Βγάζω 800€ τον μήνα ..

Και σκέφτομαι να κάνω αποταμίευση.. 

Ο μισθός μου μπαίνει στον λογαριασμό μου στην τράπεζα Πειραιώς, 

Μπορώ να ανοίξω έναν έξτρα λογαριασμό και να στέλνω απευθείας 400€ κάθε μήνα με σκοπό κάποτε να αγοράσω ένα σπίτι ? 

Θα μπορώ να τα βγάλω οποιαδήποτε στιγμή θέλω όλα ώστε να προβώ στην αγορά του ακινήτου που θέλω ? 

Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει ...

Ευχαριστώ

Οι ειρωνίες σε τέτοιο θέμα δεν νομίζω ότι στέκουν. Δεν ζήτησε που να αγοράσει σπίτι με 4ψηφιο ο άνθρωπος.

Η άποψη μου είναι κανε την ζωή που πιστεύεις ότι είναι καλύτερη για σένα και τα πλάνα σου (άλλος θέλει οικογένεια και σπιτι, άλλος να πεταλωνει τζιτζίκια στο Βιετνάμ). Υπήρχαν πολλοί άνθρωποι που με δουλειές των 800€ αγόρασαν και σπίτια και εξοχικά έχτισαν, αλλά οι εποχές είναι άλλες και δύσκολες και ειδικά στον τομέα των ακινήτων που έχει στοχεύθει μεθοδικά μέσω πολιτικών με την κρίση για να μεταφερθούν τα σπίτια και τα χωράφια από τον μέσο πολιτη στο κεφάλαιο και να πάνε ενοίκια και τιμές στον Θεό. 

Αλλά πάνω από όλα κάνε αυτό που θες, η ζωή είναι μικρότερη από όσο νομίζει κανείς και έρχεται ένας κωρονοιος ή διαφορά μη υπολογισιμα , μια κρίση χρέους στο καζίνο που πλεον ζούμε όλοι παγκοσμιως, και αυτό που έχει αξία σήμερα μπορεί να έχει μηδενική αύριο η τεράστια μεθαύριο. Οπότε μην υπολογίζεις σε αποταμιεύσεις με 400€ στην άκρη. Αν στα φέρει μπορεί και μακάρι να πάρεις σπίτι αλλά τα 400€ σήμερα μπορεί να είναι ψίχουλα σε 3 χρόνια. Αν θες να πάρεις σπίτι σκέψου το όταν είναι να το πάρεις αν στο επιτρέπουν οι συνθήκες, η πρόβλεψη πλέον είναι ρωσική ρουλέτα. Μπορεί να πέσουν οι τιμές λόγο πανδημίας και να βρεις ευκαιρία να πάρεις του χρόνου αν αυτό θες.

Βέβαια εδώ όλοι αγοράζουν σπίτια από 150.000 και πάνω και οι υπόλοιποι θα ζείτε στο νοίκι που φτάνει πλέον τις δοσεις για δανειο, λες και θα γκρεμιστούν όλα τα άλλα που ζει τόσος κόσμος τόσα χρόνια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mmmpii είπε

Στρατό πήγες?

Η ειρωνεία περισσεύει άμα έχει κάποιος διαφορετική άποψη;

Φοιτητής, στρατιώτης, εργένης, οικογένεια, παιδιά.

Ικανοποιήθηκες τώρα ή θα βγεις να πετάξεις και άλλα τέτοια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, forgotten είπε

Πραγματικα αυτη η λογικη με κανει να εξοργιζομαι , ιδιαιτερα οταν θεωρει κανεις οτι οι πλειστοι που μενουν με τους γονεις το κανουν γιατι ειναι ανωριμοι κλπ κλπ ενω στο εξωτερικο δεν , ως νεος ηλικιας 34 ετων πλεον και εχοντας αρκετους φιλους που μενουν ακομα με τους γονεις τους θλιβομαι που διαβαζω τετοιες αποψεις απο καποιους που νομιζουν οτι ολοι αυτοι μενουν σπιτι των γονιων τους απο επιλογη τους. Οταν αγαπητε επικριτη ο νεος παιρνει ενα πενιχρο μισθο και καλειτε να ζησει πως τολμας να τον κρινεις εαν προσπαθησει να επιβιωσει με αυτον τον μισθο μενοντας με τους γονεις . Οταν ο νεος εχοντας πχ πτυχιο και μεταπτυχιακο ζει σε εργασιακο μεσαιωνα πως απαιτεις να φυγει απο το σπιτι για να λεει οτι ενοικιαζει και δεν του περισευει μια για να κανει οτι επιθυμει. Για την ιστορια  εγω δεν μενω με τους γονεις μου γιατι λογω τυχης περισοτερο ετυχε να βρω καλη εργασια που μου προσφερει μια οικονομικη ευχερια να ζω με την γυναικα μου σε δικο μου σπιτι , ομως ποσοι μπορουν να το κανουν?? δεν ειναι αστειο να επικρινεις μια μεγαλη μεριδα νεων χωρις να γνωριζεις τι περασαν ή τι περνουν , οταν καλουνται να ζησουν με ψιχουλα σε μια κοινωνια που το μονο που κανει ειναι να θελει και περισοτερη εργασια και λιγοτερη αμοιβη. φιλοι μου στο εξωτερικο περνουν καλους μισθους και ειναι αυτονομοι ,τα παιδια οσων ειναι οπως λετε εκτος σπιτιου φευγουν απο το σπιτι και μπορουν να ζησουν με την δουλεια που εχουν και το κρατος ειναι κοινωνικο , εδω τι ???

και θεωρεις οτι με 3 και 60 θα τα καταφερουν , γραφικοτητες....

Σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι μενουν με τους γονεις απο επιλογη.

Ομως, το γεγονος οτι ο μισθος των 600 ευρω δεν φτανει για να μετακομισεις σε σπιτι μονος, νοηθαει στο να επαναπαυτεις, να πεις οτι "ελα μωρε δε βαριεσαι αφου ετσι ειναι η κατασταση τι να κανουμε" και να παραμεινεις στο σπιτι των γονιων απολαμβανοντας και ολες τις ανεσεις που σου προσφερει αυτη η κατασταση οπως αναφεραμε και νωριτερα.
Υπαρχουν και νεοι ομως οπως το παιδι που ηταν φοιτητης και δε μπορουσε ξανα να μεινει με τους δικους του μετα τις σπουδες του που θα δοκιμασουν να ζοριστουν και να μεινουν και μονοι τους ακομα και με 600 ευρω εισοδημα. 

16 ώρες πριν, bilya είπε

μεγάλο urban myth αυτό . Έχω συναδέλφους που μέχρι τα 25 ζούσαν με τους γονείς για να μαζέψουν χρήματα για να πάρουν σπίτι.  Βεβαια πλήρωναν κανονικά λογαριασμούς κ βοήθαγαν στο σπίτι. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει ότι η λογική ότι το πατρικό θα μου το γράψουνε άρα είναι δικό μου (=εχω σπίτι) δεν υπάρχει.

Επίσης το κράτος δεν δίνει κανένα κίνητρο να σπουδάσεις, ειδικά Αγγλία που το προπτυχιακό κοστίζει.  Απλά σαν κοινωνία έχουν αποβάλει τα κοινωνικά τους κόμπλεξ κ παιδιά όπου δεν "τα παίρνουν τα γράμματα¨  παρατάνε το σχολείο στα 16 τους κ πάνε για δουλειά. Στην Ελλάδα στο βωμό του τι θα πει η γειτονιά πάνε σε σχολές που δεν βγάζουν ποτέ κ πετάνε 10 χρόνια από την ζωή τους έτσι. 

όσα γράφεις θα ίσχυαν αν το φαινόμενο αυτό εμφανίστηκε στην ελλαδα το 2010.  

Ζωντας στην Αγγλια μπορω να το επιβεβαιωσω αυτο.
Υπαρχουν νεοι που ισως να μενουν με γονεις μεχρι τα 25 για να αποταμιευσουν για να αγορασουν δικο τους σπιτι, ομωβς οι περισσοτεροι εχουν ηδη φυγει και συζουν με τον / την συντροφο τους κανοντας ταυτοχρονα μια αποταμιευση για αγορα σπιτιου.


Οσο για τις σπουδες, οπως ειπες κοστιζουν και ακριβως επειδη εργασια υπαρχει και μπορει να βρει κανεις και χωρις κανενα προσον και πτυχιο, η πλειοψηφια θα ελεγα των Αγγλων ξεκινανε δουλεια στα 16-17. Μεχρι τα 25 εχουν ηδη αλλαξει εταιρειες, εχουν προυπηρεσια, εχουν παρει προαγωγες και αρκετες αυξησεις και γνωριζοντας οτι κατι τετοιο μπορει να γινει με ευκολια, οι περισσοτεροι δε βρισκουν καν τον λογο να σπουδασουν.

15 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

δηλαδη εξωτερικο πως ζουνε? μενουν με συγκατοικους

Οχι παντα. Εξαρταται σε ποια περιοχη μενεις. Δε μπορουμε πχ να συγκρινουμε το Λονδινο - που ναι εκει θες συγκατοικο για να τα βγαλεις περα οικονομικα - με το Leeds, Manchester κλπ. Μιλαω συγκεκριμενα για Αγγλια λογω εμπειριας.

15 ώρες πριν, forgotten είπε

να σου αναφερω χαρακτηριστικα δυο παραδειγματα , φιλος μου με μεταπτυχιακο στη γλωσσολογια δουλευε σε φροντιστηρια καταφερε και μπηκε  ως associate σε αγγλικο πανεπιστημιο με πληρωμενη την διαμονη απο το πανεπιστημιο , εκανε το διδακτορικο του και ειναι στο cambridge university.

o αλλος δουλευε ως κτηνιατρος σε μη ιδιοκτητη κλινικη , εφυγε εξωτερικο δουλεψε μερικα χρονια εκει εκανε διδακτορικο παραλληλα και τωρα ειναι πανεπιστημιακος καθηγητης.

αυτοι  εφυγαν απο μια κατασταση που δεν ειχε ευκαιριες και μπηκαν σε μια καλη σταδιοδρομια.

Οταν ομως αναφερομαι σε κοινωνικο κρατος εννοω ενα κρατος που εχει την δομη να υποστηριξει ενα νεοεισερχομενο στην αγορα εργασιας και οχι να τον αφησει να διαλυθει. Στην αγγλια πχ νεαρα ζευγαρια με Low income εχουν σπιτι σε χαμηλη τιμη απο την κομητεια για να διαβιουν ,επισης εχουν λογικους κατωτατους μισθους...

Σωστο το παραδειγμα, υπαρχει βεβαια και το παραδειγμα ανθρωπων που δε σταθηκαν τοσο τυχεροι και δε καταφεραν να βρουν κατι σοβαρο απο δουλειας και δεν αντεξαν και επεστρεψαν Ελλαδα.

15 ώρες πριν, gthe είπε

Μιας και ανήκω στην κατηγορία των φίλων σου που έφυγαν από την Ελλάδα έχοντας πολύ υψηλή ειδίκευση και ζω εξωτερικό και βλέπω τι γίνεται ας πω μια γνώμη. Υπάρχουν 2 τελείως διαφορετικά προφίλ εργασίων που στην χώρα μας αδικουνται: 1. Τα πολύ χαμηλά αμοιβώμενα γενικά επαγγέλματα, 2. Τα επαγγέλματα πολύ υψηλής ειδίκευσης σε επίπεδο διδακτορικού κτλ
Και τα 2 αμοίβονται με ψίχουλα και στο πρώτο μεν δεν υπάρχει αυτό που λέμε κρατική στήριξη μέσω κάποιον διευκολύνσεων ή επιδομάτων αλλά και όγκος εργασιών ώστε να τζιράρει κάποιος μέσω πολλών ευκαιριών (είσαι ανειδίκευτός αλλά υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση δουλειάς που μπορείς να κάνει 2 ή να γίνεις "μανατζερ" σε αλλους ανειδίκευτους αν είσαι πολύ καλός), ενώ στο δεύτερο υπάρχει "υπό το μηδέν" εργασιακή μισθολογική αναγνώριση και ευκαιρίες εξέλιξης. Προφανώς η ομάδα 2 έχει ήδη φύγει από την Ελλάδα και όσα παιδιά θα ανήκουν σε αυτή μελλοντικά (δλδ παιδιά έξυπνα που έχουν δυνατότητα να προσπαθήσουν πολύ) δεν θα βρεθούν ποτέ στον ελληνικό εργασιακό χώρο πια ούτε για 25 ένσημα. Θα δουλέψουν απευθείας εξωτερικό.

Τώρα ... αυτά τα 2 σε συνδυασμό με το γεγονός ότι στην Ελλάδα είμαστε ένα κλικ πιο καλομαθημένοι από αρκετές άλλες χώρες, κάνει την κατάσταση δυσκολότερη. Ποιος έλληνας θα έμενε μέχρι τα 25 σε ένα μεγάλο σπίτι με άλλους 5 και να έχει 1 μόνο δωμάτιο και κοινό μπάνιο;

Ακριβως οπως τα περιεγραψες ειναι τα πραηγματα! Thumbs up!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, margaritagr είπε

Άσκοπες ερωτήσεις εφόσον δεν υπάρχουν απαντήσεις απο επίσημα στατιστικά στοιχεία , παρα μονο το τι «πιστεύει» ο καθένας εδώ μέσα. Με απόψεις διαμορφωμένες είτε απο κομπλεξ «εγώ δεν έχω αυτά που έχει ο χ αλλα οκκ του τα πήραν οι γονείς του του βλάκα» ή «ζω μόνος μου άρα ειμαι μάγκας» 

Τα εχουμε ξαναπεί αυτά σε αλλα τοπικ.

Ολα όσα γράφετε ειναι γενικεύσεις και συμπεράσματα χωρίς βάση. 

Η ενηλικίωση εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Η αυτονομία σίγουρα βοηθά στην «ολοκλήρωση» του ατόμου αλλα δεν ειναι και θέσφατο. Ξερεις ποοοοοσοι όχι απλά έμειναν μόνοι τους, αλλα παντρεύτηκαν, έκαναν παιδιά , φτάσανε 70 χρονων κι έχουν ακόμα «μείνει πίσω» ως προσωπικότητες ??

Το ότι δεν υπάρχουν στατιστικά, δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να καταλάβουμε ποιά είναι η τάση. Κοίταξε λίγο στον περίγυρό σου και θα καταλάβεις.

Πόσους στην ηλικία των 20-30 ξέρεις που μένουν μόνοι τους;

Εγώ γνωρίζω λόγω δουλειάς αρκετούς και ζήτημα να είναι ένα 10% που μένει μόνο του. Πρόσεξε, εγώ δε μέμφομαι αυτόν που δε βγαίνει οικονομικά και γυρνάει πίσω. Μέμφομαι αυτόν που γυρνάει και συμπεριφέρεται σα να μείνει για πάντα στο πατρικό του και δεν κάνει αποταμίευση όπως ο TS.

Δηλαδή, αν δεν κάνεις και αποταμίευση τώρα που (αναγκαστικά) μπορείς, πότε θα κάνεις; Έστω ότι βρέθηκε μία κοπέλα και αποφασίζεις να συζήσεις, πώς θα πάρεις έπιπλα, πώς θα δώσεις προκαταβολή ενοίκιο, πώς θα πάρεις ηλεκτρικές συσκευές...Ο μπαμπάς πάλι;

Καλώς ή κακώς, εγώ έπεσα σε καλά χρόνια που μπορούσα να ζήσω μόνος μου, είχα κάνει και αποταμίευση ως μετανάστης και δε δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα. Οι γονείς δεν ήταν κοντά για να τους έχω ανά πάσα στιγμή για φαγητό κλπ αλλά έτσι είναι. Όχι δεν είναι καμία μαγκιά τελικά. Από πότε το φυσιολογικό έγινε μαγκιά;

Δε διαφωνώ στο τελευταίο που λες. Και εκεί τα πρωτεία έχουμε...Αλλά αυτό κάνει τη ζυγαριά να ισορροπήσει; Έτσι το βλέπεις; Δηλαδή ή θα καθόμαστε με τους γονείς μέχρι τα 40 ή θα φεύγουμε νωρίς και θα παραμένουμε δέσμιοι τους; Κάτι στη μέση δεν παίζει;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Η ειρωνεία περισσεύει άμα έχει κάποιος διαφορετική άποψη;

Φοιτητής, στρατιώτης, εργένης, οικογένεια, παιδιά.

Ικανοποιήθηκες τώρα ή θα βγεις να πετάξεις και άλλα τέτοια;

Ρε πάτε καλά και εσυ και ο άλλος; Όταν κανείς μια τόσο έντονη δήλωση, είναι λογικό να υπάρξει αυτή η απορία. Στο στρατό δηλαδή τι έκανες αφού έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Ρε πάτε καλά και εσυ και ο άλλος; Όταν κανείς μια τόσο έντονη δήλωση, είναι λογικό να υπάρξει αυτή η απορία. Στο στρατό δηλαδή τι έκανες αφού έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα;

ο στρατός είναι για λίγους μήνες και είναι υποχρεωτικός, εδώ μιλάμε για το τι κάνεις με τη δική σου θέληση 

 

εσύ δηλαδή γούσταρες στο στρατό που κοιμόσουν με άλλους 20;

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...