Προς το περιεχόμενο

H Lisa Su της AMD είναι η πιο ακριβοπληρωμένη CEO


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, NonameNo είπε

Είπαμε: έκανε τρομερή δουλειά. Το έγραψα και το ξαναγράφω. Απλά δεν πιστεύω ότι στη παρούσα φάση, που η AMD μεγαλώνει, χρειάζεται να σπαταλάει τόσα εκατομμύρια σε μισθούς CEO. Αυτή το ξέρει πολύ καλύτερα από εμένα αυτό, αλλά κάνει την επιλογή της... 

Να θυμίσω ότι παίρνει περισσότερα από CEO σε εταιρείες με πολύ μεγαλύτερα κεφάλαια και πιο σταθερή θέση στην αγορά...

Αυτό το πιστεύεις εσύ. Η εταιρεία έχει άλλη γνώμη. Αν φύγει αυτή μπορεί να ρθει κάποιος άχρηστος και να πατώσουν. Τα 58,5 εκατομμύρια είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στην πιθανή χασούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και απέχω απο το άθλημα κάμποσα χρόνια θυμάμαι την AMD να είναι μεταξύ φθοράς και εξαφάνισης.Τώρα απο ότι καταλαβαίνω κοιτάει την intel στα μάτια και μάλλον απο πιο ψηλά.Ειδικά όταν είδα θέμα με την Intel που έλεγε να μην την κρινουμε απο τα benchmarks τότε η ΑΜD πάει πολύ καλά.

Mπράβο στην CEO και σε όσους το κατάφεραν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, NonameNo είπε

Πηγή γι αυτό που γράφεις υπάρχει ή το λες εσύ; Ότι, δηλαδή, έχει πάρει τις μετοχές και ότι άρχισαν να της ανήκουν κάθε χρόνο το 1/4 και το φετινό μερίδιό της είναι τόσο;

Πηγή είναι το payroll μου, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω :D Μακάρι βέβαια να είχα και εγώ τα RSUs της Lisa Su. Τα RSUs vests των υψηλών στελεχών ανακοινώνονται πάντως στο χρηματιστήριο γιατί θεωρούνται mini buy-ins για την μετοχή

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PantKo είπε

μπορει καποιος να κανει τα μαθηματικα,αν αγοραζαμε τοτε με 1.7-3 δολαρια, 1000 ευρω πχ σε μετοχες,ποσο θα ειχε ανεβει το ποσο τωρα;

50/3 16.66 αρα τα 1000 θα γινοταν 16.6666 χιλιαρικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, NonameNo said:

Το έγραψα και το ξαναγράφω. Απλά δεν πιστεύω ότι στη παρούσα φάση, που η AMD μεγαλώνει, χρειάζεται να σπαταλάει τόσα εκατομμύρια σε μισθούς CEO

Μην το ξαναγράψεις. Δεν σπατάλησε τίποτα γιατί δεν έδωσε ούτε 1 δολάριο. Μετοχές έδωσε και μάλιστα στον βασικό υπεύθυνο της αξίας τους. Αν αφαιρέσεις το ποσοστό που αντιστοιχεί στις μετοχές που πήρε, φαντάσου τι "κέρδη" είχε το υπόλοιπο ποσοστό της εταιρείας. Επίσης δεν ξέρουμε τους όρους της μεταβίβασης, αν μπορεί να τις πουλήσει, πότε μπορεί και σε ποιον.

Αν εγώ κοιτάω μόνο την τσέπη μου, όπως υποτιμητικά γράφεις, και κάθε φορά που βγάζω 1€ εσύ παίρνεις 99€, πώς θα με χαρακτήριζες; Και αν μετά βαριόμουνα να δουλεύω και να κερδίζω (με αποτέλεσμα να χάνεις 99ευρα), πόσα θα μου έδινες για να συνεχίσω να δουλεύω; Δεν θα μου έδινες έστω 2-3 ευρουδάκια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Όταν έχεις αναστήσει τον νεκρό και λίγα είναι τα 58ε 😀

Αν τα βαλεις κατω ειναι καπου 100 ζωες για εναν απλο ανθρωπο που βγαζει κοντα 600 χιλιαρικα στη ζωη του. Για Ελληνα πολιτη παμε στις 200 ζωες 😀

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά κάνει και τα παίρνει... Σε λίγο 2 γενιές επεξεργαστών θα πουλάει στους πελάτες κάθε χρόνο... όπως τα κινητά η (κάθε) xiaomi...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Τοσα πολλα παιρνει;

Κατσε τωρα που την ξαναβλεπω δεν ειναι και ασχημη και στην καταλληλη ηλικια για γαμο. :P

Είναι που δε φαίνεται το κεφάλι της :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως αλλοι τραβανε την πολλη δουλεια, αλλοι κερδιζουν τα πολλα λεφτα.

Εννοω προφανως το σχεδιαστικο κομματι που ηταν και το δυσκολοτερο ωστε να καταφερει η  εταιρεια να ανακαμψει. 

Χωρις αυτους, ακομα θα περιμενε τα μπονους.

 Θετικη η συνεισφορα της κυριας, αλλα επι της ουσιας το μεγαλο μεριδιο το εχει αυτος που ετρεξε την αρχιτεκτονικη.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Keller_(engineer)

In August 2012, Jim Keller returned to AMD, where his primary task was to lead development of new generation of x86-64 and ARM microarchitectures called Zen and K12.[1

(In April 2018, Keller joined Intel)*

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη βγάζεις ραντεβού, γυρνάτε μαζί στο σπίτι σου και βλέπει ότι στο desktop τρέχεις intel...😀

Ίσως μας φαίνονται υπερβολικά τα λεφτά, αλλά είναι ψίχουλα μπροστά στα κέρδη προφανώς. Και επειδή τα λεφτά μοιράζονται από πάνω προς τα κάτω, παίρνει τα πιο πολλά. Κάτι σαν το Platform ας πούμε, όσο πιο ψηλά, τόσο περισσότερο φαγητό.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι σημαντικοί μηχανικοί, κάνουν κύκλο στις εταιρίες...Με ανεβασμένο μισθό φυσικά κάθε φορά που πάνε σε άλλη ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nasos74 είπε

Νομίζω πως πρέπει να είναι ο Jim Keller που έβαλε τις βάσεις για το ΖΕΝ

Εχεις δικιο, ειναι και ο Keller,ο οποιος ηταν παλια στην AMD πηγε Apple και ξαναγυρισε στην AMD. Δεν νομιζω ομως οτι ηταν ο ιθυνων νους πισω απο τους Zen. Το 2018 πηγε στην Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nasos74 είπε

 

Guys τα 56M είναι σε μορφή μετοχών και προφανώς είναι όρος στο συμβόλαιο της. Δεν είναι ακριβώς αμοιβή... ούτε θα την δείτε να βγαίνει αύριο να τις πουλήσει. (απλά πια της ανήκει το 0,1% της AMD). 

Μια μέρα θα της ανήκει το 100% της ΑΜD. Και καλά θα κάνει.

Κάπου στην άκρη του μυαλού της ίσως είναι να έχει και μερίδιο της Ιντελ. Φιλόδοξη.

 Αυτή η γυναίκα έχει τσαγανό.

Εμένα προσωπικά μου βγάζει την σκέψη ότι αδικείται που ασχολείται μόνο με τον χώρο της τεχνολογίας.

Η ανθρωπότητα έχει ανάγκη από πολιτικούς με τα δικά της κότσια.

Μακάρι μια μέρα να αναλάβει την Eλλάδα μας μια σαν την Lisa Su.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Τοσα πολλα παιρνει;

Κατσε τωρα που την ξαναβλεπω δεν ειναι και ασχημη και στην καταλληλη ηλικια για γαμο. :P

Θα δουλεύει και πολλές ώρες και δεν θα σε πρήζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Jophiel είπε

"Ο βασικός μισθός ήταν $1 εκατομμύριο ενώ έλαβε $1,2 εκατομμύρια ως μπόνους επίδοσης και περίπου $56 εκατομμύρια σε μετοχές."

Πήρε μετρητά και μετοχές που τις ρευστοποιεί όποτε θέλει και παίρνει πάλι μετρητά. Απλά γλύτωσε εφορία. η φορολογία γίνεται στα μετρητά όχι στις μετοχές. Γίνεται στα κέρδη από πώληση μετοχών, όμως...

https://us.etrade.com/knowledge/library/stock-plans/understanding-restricted-performance-stock

Δλδ πιστεύεις ότι στα 56Μ μετοχές δεν θα φορολογηθεί;! 

Διάβασε πως δίνονται οι μετοχές στους υπαλληλους εταιριών και πως φορολογουνται. Στο vest date που σου ανήκουν πλέον οι μετοχές έχεις φόρο σε όλο το ποσό ανεξάρτητα αν θα τις πουλήσεις ή όχι. Όταν τις πουλήσεις τρως και φόρο στο επιπλέον κέρδος σου. 

Επεξ/σία από gthe
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...